Wallingford Tayyare Fabrikası’ndan haberler

Kasımdan neredeyse Nisana! 4.5 ay gecmis, bunca zaman WTF ne yaptı sorusunun cevabına cevaben injilizce WTF demek gerekir! 🤣🤣

Modelcilik adına ne yaptıysam Me-262 başlığındaki kadar.. Uçuş adına da Ocakta bir kez daha gittim, üç sorti daha uçtum hepsi o. Hala “ehliyetimi” alabilmiş bile değilim!

Memleket bizi güzel karşıladı, “sıcak ülkeden geldi bu elemanlar, soğuğa alışmalarına yardım edeyim azıcık” diyerekten son 12 yılın en soğuk kışını sundu bize! Atolye içindeki sıcaklık toplamda 20 günden fazla sıfırın altında seyretti sanırım. Donması pek hayırlı olmayan ne varsa toparlayıp evin içine aldım. Haliye üretim adına da hiçbirşey olmadı bu dönemde. İşyeri de epey bir yoğun oldu aynı zamanlarda, çok da bir kayıp olmadı diyebiliriz.

Şubat ayı zaten malum, yaşanan deprem felaketi nedeniyle hayli acılı geçirdik :(
Şubat sonu itibariyle de yeniden bir taşınma telaşesinde bulduk kendimizi. Ama bu sefer kısmetse uzun süre yeniden taşınma telaşı olmayacak şekilde bir atolye kuruyorum kendime!

Yeni yerdeki atölyem de evden ayrı, evin bahçesindeki bir binada olacak. Ama bu sefer garaj gibi izolasyonsuz her bir yerinden hava (ve beraberinde soğuk, börtü böcek vs) alan bir yer yerine gayet kaliteli bir şekilde yapılmış, izolasyonu süper, kendi entegre ısıtmalı, tepesinde güneş panelleri ve aküleri inverteri vs olan bir yer…

İçerisi henüz boşken şöyle bir video çekip instagramda paylaşmıştım:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mekan 4.3x2m ölçülerinde, benim için fazlasıyla yeterli bir alan. Ama tavan çok alçak, o yüzden faydalı hacim açısından bir kayıp var.
Tavana uçak asmayı seven birisi olarak biraz hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur, ama elbet bulacağım bir hal çaresini. Sağolsun hanım panteri evin içinde bir dolap üstünde tutmama izin verdi (Ummanda da kitaplık üstunde duruyordu zaten :) ) diğer uçaklardan da aktif olarak uçurmadıklarım veya o an üzerinde çalışmadıklarımı evin tavanarasında depolayacağım (sonuçta bunlar uçak, illa tavanla ilişkili olmaları lazım dimi :) ) Şimdilik Messerschmittler, Hurricane, Lepistes ve Acrowot’u içerde tutmaya niyetliyim ama gerekirse Lepistesi veya Hurriyi de tavan arasına aktarabilirim.

Atölye yerleşim plan olarak zamanında şöyle bişeyler çiziktirmiştim:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şu anki planımda genel yerleşim mantığı aynı kalmakla birlikte tezgahları daha farklı düşünüyorum. Yukarda gördüğünüz ilk planda ikeanın mutfak dolaplarını kullanmak vardı aklımda (İstanbuldaki atölyemde bu sistemi kullanmıştım ve çok memnundum!) Sonradan, uçakları Ummandan taşırken kullanılan sandıklara bakıp “bunları ne yapacağım ben” diye düşünürken sırf bu sandıklarda benim tüm tezgahlarımı yapmaya yetecek kadar kereste ve kontraplak olduğunu farkettim ve bunları kullanmaya karar verdim. Evin ve sonrasında atölyedeki herşeyin taşınması tamamlanınca bu sandıklara girişip tüm iskeleti ve panelleri söktüm. Elimde epey bir 38x38 kare kereste ve 9mmlik kontraplak oldu. Küçük sandığın parçalarını taşımak sorun değildi ama büyüğün panellerini arabaya sığdıramadım 🤣 mecburen bugün iş çıkışı testereyle girişip 105 cm genişliğindeki panelleri 62.5-42.5 cm olacak şekilde ikişer parçaya ayırıp arabaya tıkıştırıp getirdim. Planımda 40 ve 60 cm genişlikli iki farklı tezgah tipi var, o yüzden böyle bir bölmeyi uygun gördüm :)

Velhasıl, an itibariye atolye için herşey yeni yere taşınmış durumda, ama henüz yerleşme adına birşeyler yapmaya fırsatım olmadı. Önümüzdeki günlerde biraz dinlenip kendimi toparlayabilirsem, bir de yağmursuz kuru bir günü denk düşürebilirsem yavaştan yerleşmeye başlamayı planlamaktayım. :saygilar:

(Birkaç foto paylaşayım dedim ama nedense foto yükleme işi şu an pek tatsız, ilerde tekrar denerim..)

Son düzenleme:
Hayırlı uğurlu olsun arkadaşım. Uzun yıllar sağlıklı ve huzurlu bir yaşam olsun inşallah. :thumbup:

Seni aylar sonra yeniden buralarda görmek bizlere ayrı bir keyfi veriyor. Yeni atölyemiz de çok güzelmiş, çok beğendim. :heartxf::thumbup:

Hayırlı olsun. Bu durumda benim Me262 en erken 2025'te biter gibi....

Atölye benim hayalimdekinin tıpksının aynısı. Ama sen buraya sığmazsın.

Resim yükleme sistemi daha iyi bu sabah, fırsattan istifade şunları yapıştırıverelim…

Sandıklardan sökülen büyük plakaları ikiye kesme operasyonu:

Arabaya da milimetrik sığdılar 🤣

Bunlar da modellerin taşınması sırasında aklıma gelip çektiğim fotolardan bir derleme :)

Evden bağımsız atölye muhteşem, çok beğendim :thumbup: Bu taşınma çok hayırlı olmuş bence. :bravo:

Uzun yıllar ailecek keyifle yaşayacağınız bir yer olsun inşallah.

Çok teşekkürler abi :saygilar:

Hayırlı olsun. O kadar dahtayı ziyan edemezdin zaten. :halay:

Sağolasın abim.

Aynen, fikir ilk geldiğinde gidip ölçüp biçip envanter çıkardım, sonuca kendim bile şaşıp kaldım! Dahta sandıkta durduğu gibi durmuyor demek lazım :D Kontraplaklar süper kaliteli değiller, yüzeyleri falan ana inşaat tezgahı olmaya uygun düzgünlükte değiller, ama diğer tezgahlar, raf çekmece vs gibi amaçlar için gayet yeterli kalitedeler. Kerestelerin de bir iki tanesinde yamulma çarpılma var, ama geri kalanlar güzel. Evin önceki sahibi de bu yapıyı yaparken kullandığı kerestelerden arta kalanları çok güzel bir şekilde kenarda korumaya alıp saklamış, daha sıra onları açıp detaylı incelemeye gelmedi ama çok daha kaliteli ve değişik ölçülerde dahtalar var orda, süper iş görecekler şüphesiz. Muhtemelen ana tezgahın üst yüzeyi için yeni bir plaka kontraplak veya MDF alırım ama onun dışında gereken herşey mevcut gibi görünüyor.

Hayırlı uğurlu olsun arkadaşım. Uzun yıllar sağlıklı ve huzurlu bir yaşam olsun inşallah. :thumbup:

Seni aylar sonra yeniden buralarda görmek bizlere ayrı bir keyfi veriyor. Yeni atölyemiz de çok güzelmiş, çok beğendim. :heartxf::thumbup:

Teşekkürler adminim! Benim için de tekrar sizlerle olmak büyük keyif :saygilar:

Hayırlı olsun. Bu durumda benim Me262 en erken 2025'te biter gibi....

Teşekkür ederim. Şey, epey zaman geçti de hatırlayamadım, senin Me262 hangisiydi abi? :evil:

Atölye benim hayalimdekinin tıpksının aynısı. Ama sen buraya sığmazsın.

Ben de aynı kaygıyı taşıyordum ama sonra aklıma birşey geldi, tüm modelcilik "kariyerim" boyunca en üretken olabildiğim atolye ummandaki evdeydi (panteri inşa ettiğim yer). Orda atolye olarak kullandığım oda metrekare olarak buradan daha küçüktü, üstelik atolye haricinde evle ilgili pek çok şey de yine aynı odadaydı. Şekil ve kapı pencere vs itibariyle de tezgah monte edilebilirlik açısından "net doğrusal duvar uzunluğu" tarafında da burası oraya göre daha fazla imkan sağlıyor. Kısacası tavanın alçak olması nedeniyle kaybettiğim hacim hariç burası o atolyeden daha fazla imkan sağlıyor diyebilirim. Tabi üretkenlik sadece atolye boyutuna bağlı birşey değil, başka pek çok faktör var, ama sığma konusunda çok karamsar değilim en azından :)

Şu an en büyük tehdit hanım, kendisi de çok beğendi mekanı, ortak çıkabilir her an

Hayırlı olsun üstadım, yeni mekânın konforu da enerjisi de güzel hissettirdi , kim bilir o kapıdan ne modeller çıkacak inşallah, huzurla,sağlikla otur üstadım :):thumbup:

Hayırlı olsun üstadım, yeni mekânın konforu da enerjisi de güzel hissettirdi , kim bilir o kapıdan ne modeller çıkacak inşallah, huzurla,sağlikla otur üstadım :):thumbup:

Çok teşekkürler abi 🙏🏻

Hangi konu ha? Şimdi böyle mi olduk? Al sana hangi konu: (hani plastik maketini de bana hediye edecektin ya...)

Valla ben bunu “senin” Me-262lerin listesinde saymaya layık bulmuyordum açıkçası abi.. yoksa bu kolay, soğuklar ve taşınma planları epey sarkıttı ama yine de tezgahtan ilk çıkacak model bu olacak.

İlk başta jet motorlu kompozit bı Me-262 projesi vardı sonra o proje balsa Edf ye mi döndü.

Balsa EDF taşınmalar arasında bir nevi boşluk doldurma, balsa hasreti giderme modeli oldu diyebiliriz. Önceki atolyede sıcaklıklar bedeniyle kompozit çalışma imkanı olmadığı için hiç girişmedim bile. Yeni atolye çok daha uygun, o yüzden de kompozit üretim odaklı olacak şekilde planlamasını yapıyorum. Kompozit Me262 ve 109Zwilling sırada bekliyorlar :)

Pazar günü tüm gün yağışsız bir hava tahmini vardı, fırsat bu fırsat diyip atokyeye giriştim! Daha önceki kısa fırsatlarda sağ tarafı biraz olsun daha düzenli “istiflemiş” ve modelleri tavana asarak hacim kazanmıştım:

Pazar sabahı da sol tarafa giriştim, önce neredeyse herşeyi dışarı çıkardım, sonra mevcut raflara saldırdım, en üsttekine dokunmadan alttaki iki rafı söktüm. Lazer gönye ile istediğim tezgah yüksekliğine göre ayarlanmış seviyeyi duvara yansıtarak işe giriştim:

Tezgahlar duvar tarafında 4x4 cm lik kerestelere basıyor olacak. Daha önce sandıklardan söktüğüm bu kerestelerden en düzgün olan uzun boyları ayırıp işaretlemiştim, bunları lazerin klavuzluğunda uygun yükseklikte yapının ana “kolonları” olan dahtalara vidaladım, ve hemen bir plaka yerleştirip, geri kalan işleri yapabilmek için geçici bir tezgah yaptım.

(Devam edecek)

(Devam ediyor)

Not, resimlerdeki lazer kesici konu mankeni şeklinde tezgah genişliği kontrolü için yerleştirilmiştir, yapılan işle direk bir alakası yoktur :)

Tezgah yapmak için yaptığım tezgah hazır olunca bir de gönyeli kesim yapma tezgahı yapayım da dahtaları keserken tezgaha gelmeyelim dedim 🤪🤪

Bu meret ve daire testeremi kullanarak istersem tam 90 derece:

İstersem de 45 derece açıda kesebiliyorum gerekli dahtaları:

Velhasıl, 4x4 cm lik keresteleri kesip biçip yerlerine monte ederek köşedeki L tezgahı oluşturdum ve sonrasında da geçici tezgahı biraz daha geniş bir hale getirdim.

L tezgahta sol duvara yaslı olan kısım 55cm genişliğinde, arka duvara yaslı olan kısım ise 40cm genişliğinde. Geniş olanda lazer kesici ve muhtemelen freze, matkap sehpası vs olacak. Dar olanda ise torna olacak. Geçici tezgahın olduğu yerde de en nihayetinde 160x80cm lik ana tezgah yer alacak…

Tezgahların uçlarında dikey destek kullanmaktan kaçındım, neden derseniz, birincisi bu şekilde duvara yaslı bir sistemde temizlik çok daha kolay olması, ikincisi de zeminlerdeki laminatın altı ya çok düzgün değilmiş ya da altlık olarak kullandıkları meret fazlaca yumuşak, yurüdükçe esnemeler oluyor. Tezgahları böyle “değişken” bir zemine oturtmak istemedim.
İlerde hemen tezgah altına bir veya iki sıra çekmece eklemeyi planlamaktayım. Bu kerestelerin iki yanlarına eldeki sandıklardan çıkma 9mm lik kontraplaklardan duvar ekleyip çekmeceleri veya rafları da bunlara monte etmek niyetindeyim ama bunlara henüz çok var :)

Son düzenleme: