Wallingford Tayyare Fabrikası’ndan haberler

(Devam ediyor)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Not, resimlerdeki lazer kesici konu mankeni şeklinde tezgah genişliği kontrolü için yerleştirilmiştir, yapılan işle direk bir alakası yoktur :)

Tezgah yapmak için yaptığım tezgah hazır olunca bir de gönyeli kesim yapma tezgahı yapayım da dahtaları keserken tezgaha gelmeyelim dedim 🤪🤪

Bu meret ve daire testeremi kullanarak istersem tam 90 derece:

İstersem de 45 derece açıda kesebiliyorum gerekli dahtaları:

Velhasıl, 4x4 cm lik keresteleri kesip biçip yerlerine monte ederek köşedeki L tezgahı oluşturdum ve sonrasında da geçici tezgahı biraz daha geniş bir hale getirdim.

L tezgahta sol duvara yaslı olan kısım 55cm genişliğinde, arka duvara yaslı olan kısım ise 40cm genişliğinde. Geniş olanda lazer kesici ve muhtemelen freze, matkap sehpası vs olacak. Dar olanda ise torna olacak. Geçici tezgahın olduğu yerde de en nihayetinde 160x80cm lik ana tezgah yer alacak…

Tezgahların uçlarında dikey destek kullanmaktan kaçındım, neden derseniz, birincisi bu şekilde duvara yaslı bir sistemde temizlik çok daha kolay olması, ikincisi de zeminlerdeki laminatın altı ya çok düzgün değilmiş ya da altlık olarak kullandıkları meret fazlaca yumuşak, yurüdükçe esnemeler oluyor. Tezgahları böyle “değişken” bir zemine oturtmak istemedim.
İlerde hemen tezgah altına bir veya iki sıra çekmece eklemeyi planlamaktayım. Bu kerestelerin iki yanlarına eldeki sandıklardan çıkma 9mm lik kontraplaklardan duvar ekleyip çekmeceleri veya rafları da bunlara monte etmek niyetindeyim ama bunlara henüz çok var :)
Of of of bu atölye hayal mi ya? Bi de yakında uçuş alanı varsa tadından yenmez. Türkiyede uçak uçurmak için en az 1 saat yol gitmek gerekiyor , orda her yer beton olmadığı için 10 dk gidince uçak uçurmaya müsait bir alan vardır diye düşünüyorum.

Of of of bu atölye hayal mi ya? Bi de yakında uçuş alanı varsa tadından yenmez. Türkiyede uçak uçurmak için en az 1 saat yol gitmek gerekiyor , orda her yer beton olmadığı için 10 dk gidince uçak uçurmaya müsait bir alan vardır diye düşünüyorum.

Teşekkürler, alan olarak elverişli çok yer var evet, ama bu her yerde uçabildiğimiz anlamına da gelmiyor :) 250 grdan daha ağır tüm modeller için belli prosedürler var, imkansız olmasa bile dönüp dolaşıp klüp alanlarında uçmak daha rahat ve eğlenceli oluyor. Tabi 250 gram altı mikro ucak, planör ve helilerle herhangi bir açık alanda uçmak da eğlenceli olur. Bizim “köy” RAF’in bir üssünün hemen yanıbaşında, haliyle havaalanı ettafındaki “uçuşa yasak bölge” içinde kalıyoruz, o 250 gram sınırı bile burda geçerli değil :)

Her zamanki gibi güzel işçilik olmuş. 👌

Maşallah yine harika bir iş çıkarmışsın @Özgür Evren Varol kardeşim, ellerine emeklerine sağlık. :heartxf:%p:bravo:

Çok keyifli bir mekan olacak. :heartxf:

Teşekkürler arkadaşlar 🙏🏻

Atölyede çalışırken kameranın pili yettiğince “timelapse” videolar çekmiştim :) İlk kısmı dün instagramda yayınladım, buyrun:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paskalya tatiliyle birlikte günlük güneşlik bir hava denk düşünce fırsat bu fırsat diyerekten dün öğlenden başlayarak atolyeye giriştim..
Makina tezgahı tarafında (girişten bakınca sol yan) kalan son rafı da söküp duvara sabitlenen delikli raylar ve sökülüp takılabilen desteklerden oluşan kendi raf sistemimi taktım. Sandıklardan kalan boyutu uygun iki kontra plaka seçip geçici olsa da iki raf oluşturdum. Nihai halde atolyenin bu yanında kalmasını planladığım herşeyi bu raflara ve tezgah altlarına tıkıştırıp diğer tarafa girişmeye hazır hale getirdim.
Duvara da ikeanın “skadis” delikli plakalarından iki tane monte ettim. Thingiverse sağolsun bu meretlere uygun bir dünya aparat tasarımı var, bir yandan bunlardan işimi yarayacağını düşündüklerimi basmaya ve bastıkça da alet edevatı duvara asmaya başladım. Birkaç alet edevat için kendi tasarımlarımı yapmam gerekecek gibi görünüyor. (Bu dünün özetiydi :) malesef kendimi işe kaptırıp foto çekmemişim hiç)

Bugün de tam günlük sıkı bir mesai yaptım. Sağ taraftaki neredeyse herşeyi dışarı çıkartıp öncelikle arka duvardaki tezgahın uzantısı için iskeleti yaptım. Komşuları rahatsız etmemek için bugün tüm kesimleri el testeresiyke yaptım 💪

İskeletin ön tarafındaki dahtaları şu an geçici tezgah altında duran keresteyle değiştireceğim ilerleyen günlerde. Elde düzgün ve yeteri uzunlukta dahta kalmayınca şimdilik böyle yamalı bohça modunda oldu 🤣

Bu tezgahı duvara 50 cm mesafede bitirme planı yapıyordum, iskeleti de ona göre yapmıştım, ama sonradan diğer duvardan söktüğüm raflardan birisinin ölçüsünün burası için uygun olduğunu ve o plakanın durumunun da çok daha iyi olduğunu farkedince o mereti kullanmaya karar verdim. Tabi rengi benim için fazlaca koyuydu, o yüzden yerine koyup ilk kat beyaz astarı atıverdim:

Bu taraftaki duvara da diğer taraf gibi raf sistemi monte edip kanatları, lepistesi, ve “USS Hibbard”ı yerleştirdim.

Önceki depo/atölyede geçici tezgah olarak aldığım ve kullandığım ikeanın 140x60cm lik masasını burda plastik maket tezgahı olarak kullanmayı planlıyordum. Onun bir tarafı için çekmeceli dolabı monte edip yerleştirdim. Alet edevatların ve boyaların bir kısmı bu çekmecelere yerleştirilecekler. (Masa da bu çekmece dolabının üzerine monte edilecek ve ayakları sökülerek başka yerlerde değerlendirilecekler).

Ne yapıp ne edip modelleri de tavana asmanın yolunu buldum 🤣🤣 çok şükür ki uzun boylu değilim 🤣🤣 milimetrik de olsa geçebiliyorum bunların altından, kafamı çarpmadan.

(Bu foto tavandaki modellerin son hali değil, en son kara şahini de tavana astım).

Artık sırada ana tezgahın yapımı var.. ana tezgahı 160x80 cm olarak planlıyorum. Altında da lazer kesiciyi, kompozit kumaş rulolarını, karbon ve metal çubuklar ve dahta (balsa/kontra) levhalar, çıtalar gibi uzun malzemeleri saklayabileceğim bir raf sistemi planlıyorum, bakalım ne kadar becerebileceğim :)

Tezgahlar yavas yavas hallolunca sira makinalari calisir hale getirmeye geldi. İlk olarak lazer kesiciye giriştim. Önceki evde orjinal boyutuyla kurmuştum mereti, bu yeni atolyede, Ummandayken edindiğim “expansion” setiyle daha büyük kesme alanıyla kullanmak niyetindeyim. Büyük haliyle net 400x920mm’lik bir kesim alanına sahip oluyor. Burda 300x900 mm lik model kontraplakları ve 900mm uzunluklu balsa levhalar bulabiliyorum, böylece gerektiğinde malzemeleri daha verimli kullanma şansım ve daha uzun parçaları kesme şansım da olacak.
Bu sefer makina daha derli toplu dursun diye 18mm kalınlıklı 600x1200mm lik bir kontraplak levha üzerine monte ettim ve uzun eksen boyunca bir “hareketli kablo kanalı” ekledim. Birkaç önce hava destek sistemi de almıştım, onu da ekleyip hortumu kablolarla birlikte kanaldan geçirdim.

Makina şu halden:

Bu hale geldi:

Bu kadar büyük yer kaplayan ve sürekli kullanılmayacak bir makinayı sürekli tezgah alanı işgal edecek şekilde saklama lüksüm olmadığı için ana tezgahın ayak açıklıklarını 600mm olacak şekilde tasarlayıp bir de raf/ray eklemiştim. Makina kullanılmadığı zamanlarda tezgah altındaki yerinde duruyor olacak:

Lazer kesici kafasının olduğu kısım ve X (kısa) eksen haricinde meretin yüksekliği 10cm civarı, ama lazerin tepe kısmı 30cme kadar ulaşıyor. Haliyle bu raf sistemini 30cm yüksekliğe gôre tasarladım ama bu haliyle de büyük bir alanda 20cm derinlikli bir hacmi kaybediyorum. Şimdilik niyetim makinayı fotodaki gibi lazer ve X ekseni dış tarafa bakacak şekilde parkedip rafa sürmek, böylece de rafın derinliklerine doğru (tezgahın duvar tarafı) masa altı rafları veya çekmeceler eklemek niyetindeyim. Alternatif olarak o hacimi gözden çıkartıp makinayı böyle tezgah altında çalıştırma seçeneğini de düşünmüyor değilim.

Son olarak da cihaza “homing” becerisi katabilmek için eksenlere birer “end switch” eklemeye karar verdik. Kullandığım yazılımın (lightburn) sitesinde bu konusa detaylı bir klavuz buldum, anahtarlar zaten elimde vardı, sitede anahtarları makinaya monte etmek için gereken parçalar da ister 3D baskı ister lazer kesimle yapılabilsin diye dosyalar paylaşılmış, hemen lazerde kestim, ama beğenmedim (bir eksene monte edemedim, diğer (kısa) eksende 15mmye yakın bir hareketi israf ettiğini farkettim, bu parçaları baz alarak kendi parçalarını tasarlayıp lazerle kestim, şimdi her iki eksende de fiziki limitlere çok yaklaşabilecek şekilde bir sistem oldu..

Bugun de kablolamayi bitirdim. Artik homing ozelligi oldugu icin istikrarli ve tekrar edilebilir bir koordinat sistemine sahip oldu makina, hemen tabandaki dahtaya 925x400mm ölçülerinde 25mm lik karelerle bir ızgara çiziktirdim, maksat hem kesim alanını görselleştirmek hem de kesilecek levhaları yerleştirip hizalamak için yardımcı olmak. Tam 0,0 noktasına L şeklinde bir dahta kesip vidaladım. X ve Y eksenlerine de benzer şekilde parçalar kesip vidaladım. Bunlar kesilecek levhaların eksenlere hizalanmasını kolaylaştıracaklar.

Velhasıl, atolyede genel duruma hir bakacak olursak…

Düzenleme olarak sol taraftaki makina/elektrik/elektronik kısmı kaldı sadece.. Torna frezeyi yerleştirip aksesuarlarını alet edevatlarını bir düzene sokmam gerek. Ana tezgah üretime hazır, biyandan bilgisayarda Black Horse Stuka tekerlek paçalıklarının kalıbını tasarlıyorum. Onunla birlikte Me-262 için motor podu kalıbı tasarımı devam ediyor. Önce Stuka sonra Swalbe ile yeniden kompozit işlerine dönmüş olacağım!