Wing Dragon Sportster V2 // 2. Şans

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yıl 2013, model uçaklara merakımın tavan yaptığı zamanlar. O zamanların başlangıç modelleri wingdragon ve wingtiger idi. Plastik gövdesi, arkadan itiş motoru ve karbon fiber kuyruk borusundan dolayı wingdragon sporter v2 modelini almaya karar vermiştim. Ailemi köpük(!) bir model almaya ikna ettikten sonra siparişi verdik.

Kargoyu açtıktan sonra ilk defa bir modeli canlı olarak görmüş oldum.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modeli heyecanla topladıktan sonra fotoğraf çekmeyi ihmal etmemişim.

O zamanlar sim kumandam yoktu. Klavye ile de çalışan bir sim bulmuştum. W/A/S/D ve yön tuşlarını kullanarak aynı mod 2 kumanda gibi model uçak uçurmanın mantığını öğrenmeye çalışıyordum. Modeli satın aldıktan sonra kutudan çıkan sim kablosu ile kumandayı da kullanarak bir süre sim çalışmıştım. Kendimi hazır hissettikten sonra maiden uçuşunu yapmaya buğday tarlalarının bulunduğu yere gittik. Modeli hazırladım ve kendim elden fırlattım. Havada 1 tur atmayı başardıktan sonra buğdayların üzerine yumuşak bir iniş yapmıştım. O zamanki mutluluk tarif edilemez :yuppi:

Bu modelle yaklaşık 20-30 uçuş yaptıktan sonra oryantasyon kaybı sonucu kırım yaşamıştım. Karbon boru kırılmıştı, kanatta sıkıntı vardı ve yatay stabın bağlantı yerlerinde tamir gerekiyordu. Elektronikleri söküp başka bir model yapmaya çalışmıştım, bu model de kutuda bekliyordu.

Modele 2. bir şans vermek istedim. Ne de olsa ilk modelim. Bugün ufaktan tamirata başladım.
Zamanında karbon boru kırılınca böyle bir şey yapmışım ama işe yaradığı söylenemez.

Gerçek hasar bu şekildeydi.

Elimde epoxy ve cam elyaf yoktu. O yüzden eldeki imkanlarla tamirata devam ettim. Elimde bulunan çıtayı uygun ölçüde kesip dik bir şekilde borunun içine yerleştirdim. Kırık olan diğer parçayı da çıtaya geçirip CA ile iki parçayı yapıştırdım. Şuan için gayet sağlam oldu.

Modelin aksesuarları.

Dikey stabilizatör

Yatay Stabilizatör

Lastik tutucu çubuklar

Gövdede lastik tutucu çubukların geçeceği deliklerin birinde çatlak vardı. Biraz ısı ile plastik kaynak yapayım derken plastiği erittim. İç kısma balsadan destek atıp sıcak silikonla yapıştırdım. Şuan gayet sağlam durumda.

Yatay stabilizatörün delikleri zamanla parçalanmıştı. Bu şekilde düzgün montaj yapılamadığı için deliklerin olduğu bölgeleri yeniledim.

Zamanında kanatları atmadan önce numune kesitler almıştım. Yeni kanatları ya bu profile göre köpükten keseceğim yada buna benzer şekilde maket kartonundan yapacağım.

Konunun ilk motivasyon şeysi gelsin :)

Konuya küçük bir güncelleme yapayım.
Modelin plastik olan ön kısmı birleşim yerinden ayrılmış haldeydi. Yıllar önce epoxy sürüp bant yapıştırmıştım. Bantları sökünce yapıştırıcı kurumamış halde karşıma çıktı. Sıcak silikon, epoxy, CA ile deneme yaptım ama bir türlü yapışmadı. Bende burun kısmına göz kararı delikler açıp ip ile böyle bir şey yaptım :D İç taraftan düğüm atıp gerdirmek biraz zor oldu. Gerdirme yapabileceğim düğüm çeşidi bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

Bu sefer kendim kanat kesmek istemedim. Sanayide bir sövecide cnc ile kanatları kestirdik.

Önceden kalan wing joineri çıtaya yapıştırıp köpüğe yerleştirdim.

Kanatları yaparken maalesef fotoğraf çekme şansım yoktu. Önce kanadın firar kenarına lifli bant yapıştırdık. Daha sonra ısı ile yapışan reklam folyolarını o yapıştırdığımız banttan başlayarak gerdire gerdire kanadı kapladık. O folyolar köpüğe yapışmadığı için banttan başlayıp folyo üzerine bindirme yaptık. Bu yöntemle yapılan 3m kanat açıklığı olan nitro model ve birkaç farklı model kanadı da var. Sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. İş bitince kanadın ağırlığı 255g olarak tartıldı. Biraz daha hafif olsa güzel olurdu.

Eline sağlık Kadir, :bravo: Özellikle dikişe bayıldım. %p

Ben bu uçağa hiçbir zaman ısınamadım. Uçağa başlanacak ilk model değil helikoptere geçmeden önceki son modeldir bana göre. :lol: :lol:

Hevesini kırmak için söylemiyorum biliyorsun, sakın yanlış anlama. Zevkler ve renkler tartışılmaz, keyifli uçuşlar dilerim. :saygilar:

O meşhur uçakçı deyişi geldi aklıma " Wing Dragon her türlü uçar... " :laugh: :lollol: :lollol:

Sevimli çocuk ayakkabısı gibi olmuş. Eline sağlık @Kadir Kurt !?
Demek ki ayakkabıya benzeten tek ben değilmişim :D Teşekkürler Ömer abi :)

Aynen :heartxf: Ellerine sağlık Kadir %p:bravo::bravo:
Hemde kırmızı renkte. Teşekkürler Mehmet abi :)

Eline sağlık Kadir, :bravo: Özellikle dikişe bayıldım. %p

Ben bu uçağa hiçbir zaman ısınamadım. Uçağa başlanacak ilk model değil helikoptere geçmeden önceki son modeldir bana göre. :lol: :lol:

Hevesini kırmak için söylemiyorum biliyorsun, sakın yanlış anlama. Zevkler ve renkler tartışılmaz, keyifli uçuşlar dilerim. :saygilar:

O meşhur uçakçı deyişi geldi aklıma " Wing Dragon her türlü uçar... " :laugh: :lollol: :lollol:
Sıkıntı yok abi, model fanatikliği yapan birisi değilim. :D Dediğin gibi garip bir model ama uçuyor işte. Namı diğer "Uçan Kova" :lollol:
Kanatlara çin ejderhası çıkartması yapıştırdık mı bizim kovaya biraz hava katarız belki :D
Yorumun için teşekkürler abi :)

Bugün biraz modelle ilgilendim. Elevatör ve rudder servolarını gövdeye montajladım, clevis deliklerini pushroda göre genişletip sabitledim, servo kollarının deliklerini stopper genişliğine göre ayarladım.
Geriye motor ve pilin yerini ayarlamak kaldı. :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş