WLtoys V922 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Merhaba

benim v922 kalkmak icin gaz verince ve tekrar gazi birakinca paller donmeye devam ediyor ve kumandayi bile kapatsam paller durmuyor. Diger pili takinca bu problemi yapmiyor. Sorun pilde mi acaba yardimci olursaniz sevinirim. Yani paller donunce anca pili heliden ayirirsan paller duruyor yoksa durmuyor..

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Merhaba

benim v922 kalkmak icin gaz verince ve tekrar gazi birakinca paller donmeye devam ediyor ve kumandayi bile kapatsam paller durmuyor. Diger pili takinca bu problemi yapmiyor. Sorun pilde mi acaba yardimci olursaniz sevinirim. Yani paller donunce anca pili heliden ayirirsan paller duruyor yoksa durmuyor..
Özkan Bey söylediğiniz şey sanki İdle-up switch'inizin aktif olmasından kaynaklanabilir gibi. Ama pili değiştirince nasıl düzeliyor anlıyamadım. :rolleyes:

türker bey merhaba nasılsınız?

pili değişince sorun gideriliyor, ıd lap devre dışı sürekli, birde ben hiç simülasyon çalışmadığım halde şiddetli bir çarpmada yaşamadım, kırımda. gayet güzel uçuyorum evin salonunda bu bir mucize sanırım. :)

gazı tamamen kesince ve hatta kumandayı bile kapatsam paller yarım gazda dönmeye devam ediyor. bu nasıl iş anlamadım...

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
türker bey merhaba nasılsınız?
Merhaba Özkan Bey, teşekkür ederim iyiyim, umarım sizde iyisinizdir.

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
...birde ben hiç simülasyon çalışmadığım halde şiddetli bir çarpmada yaşamadım, kırımda. gayet güzel uçuyorum evin salonunda bu bir mucize sanırım. :)
Eğer sahip olduğunuz helikopter V911 gibi 4 kanallı bir helikopter değilse, daha önce hiç modelcilikle uğraşmadıysanız ve söylediğiniz gibi simulatörde çalışmamış olmanıza rağmen evinizde kapalı bir alanda 6 kanallı helikopterinizi rahatlıkla uçurabiliyorsanız sıradışı bir yeteneğiniz var demektir. Kendimde ve etrafımda tanıdığım hiçbir modelci arkadaşımda böyle bir yetenek görmedim bu zamana kadar. Söylediğiniz gibiyse mutlaka bunun üzerine gidin ve bizde kısa bir süre sonra sizin uçuş videolarınızı keyifle izlemeye başlayalım. Muhtemelen birkaç sene sonra dünya çapında bir RC pilot olabilirsiniz. %p

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
gazı tamamen kesince ve hatta kumandayı bile kapatsam paller yarım gazda dönmeye devam ediyor. bu nasıl iş anlamadım...
Helikopterinizin sorunu nedir bende bir fikir yürütemiyorum. Tek aklıma gelen şey farkında olmadan throttle kanalında trim vermiş olabilir misiniz oluyor. Kumandanızdan hiçbir kanal için trim verilmemiş olmalı bu throttle/pitch kanalı içinde geçerli elbette.
Belki kısa bir video çekerseniz sorunun ne olduğunu anlamamız için yardımcı olabilir. ;)

Turker bey estafurullah, benim yetenegim sizinle ve mehmet kucuksari abimizle kiyaslanamayacak kadar daha azdir. Ancak sunu soyleyeyim. 4 kanalli v911 den baska hic bir heli kullanmadim, boyle bir hobinin varligini yeni ogrendim.v911 de kendimi cok iyi gelistirdim. Mehmet abinin 3 kanal 4 ksnal ve 6 kanal heliler arasindaki farklar videosunu defalarca kez izledim. Simulasyon programi bile yok bende.6 kanal Mantigini cok iyi kavradim. 6 kanalliya bir yonde komut verince diger yonede komut vermeden helinin dengede durmayacagini iyi ogrendim. V922 nin sorunu pile giren kablonun icindeki sert telin biri icine kacmis. Temazsizlik oldugu icin o sorunu yapiyormus. Sorunu cozdum.V922 ye baslayali 2 gun oldu insallah bir haftaya kalmaz bir video paylasacagim.

gorusmek dilegiyle.

Özkan Bey ben samimiyetimle yazmıştım.
Şahsen ben sıradışı bir yeteneğim olduğunu düşünmüyorum. Kim benim kadar bu işle uğraşır ve çalışırsa benim yaptıklarımı yapabilecektir fazlasıyla.
Sizde durum böyle olmayabilir gerçekten söylediğim gibi bir yeteneğiniz olabilir, olamayacak birşey değil bu. ;) Üstelik V911'den sonra 6 kanallı heliye böyle başarılı bir geçiş bence yetenekli olduğunuzu da gösteriyor. %p

Turker bey samimiyetiniz icin tesekkurler,

artik sadece hobi degil bir yetenegimin ve uzmanlastigim ayri bir alanin ki bu da model helikopter olmasini istiyorum.Bu durumun uzerine gidecegim. Su an evin salonunda v922 ile ucuyorum. Bundan sonra birlikte sizinde desteklerinizle guzel seylerin olacaguni dusunuyorum.

bundan sonra ve buyuk heli seciminde trex 500-550 gibi yarfimlariniza ihtiyacim olacak.

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Turker bey samimiyetiniz icin tesekkurler,

artik sadece hobi degil bir yetenegimin ve uzmanlastigim ayri bir alanin ki bu da model helikopter olmasini istiyorum.Bu durumun uzerine gidecegim. Su an evin salonunda v922 ile ucuyorum. Bundan sonra birlikte sizinde desteklerinizle guzel seylerin olacaguni dusunuyorum.

bundan sonra ve buyuk heli seciminde trex 500-550 gibi yarfimlariniza ihtiyacim olacak.
Elimizden gelen, yardımcı olabileceğimiz birşey olursa severek destek olacağız elbette. ;)
:RCKolik:

türker bey;

tabiki size ihtiyacımız var. ama şu an evinb salonunda mükemmel uçuş yapıyorum v922 ile v911 i bile bu kadar çabuk uçuramamaıştım. yarın salonda invert yapmayı planlıyorum. muhtemelen başarılı olacağım.

simulasyn çalışmayı düşünmüyorum.

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
türker bey;

tabiki size ihtiyacımız var. ama şu an evinb salonunda mükemmel uçuş yapıyorum v922 ile v911 i bile bu kadar çabuk uçuramamaıştım. yarın salonda invert yapmayı planlıyorum. muhtemelen başarılı olacağım.

simulasyn çalışmayı düşünmüyorum.
Tercih elbette sizin Özkan Bey, yolunuz açık olsun. %p

Yalnız simulatör modelcilere verilmiş bir ceza değil bir lütuftur bana göre. ;)

Fırçalı Ana, Kuyruk ve Servo Ömrü Hakkında

Bildiğiniz üzere V922 gerek ana motor, gerekse kuyruk motoru olarak FIRCALI Motor kullanıyor.

Internette yaptığım araştırma sonucu "Ana Motor", "Kuyruk Motoru"nun yaklaşık 150-200 uçuş,"Servoların" ise yaklaşık 300 uçuş sonrası değiştirilmesi gerektiği söyleniyor. Bu ucuş sayıları yaklaşık sayılar olup sizin uçuş stilinizle de değişkenlik gösterecektir.

Yaklaşık 1 yıllık kullanım dönemine bağlı olarak kişisel tecrübemi paylaşmam gerekirse:

Sayet surekli 3D modda yani Idle-Up acik ucuyor iseniz, yaklasik 100 ucus sonrasi motorda hissedilir bir performans düşmesi oluyor. Kesin emin olmamakla beraber surekli normal modda ucuyorsaniz, bu sayi 180 kadar cikar diye düşünüyorum.

Servolar da ise yaklaşık 300 uçuş sonrası bariz bir problem tespit etmedim.

merhaba arkadaşlar.v922 deneyimlerimi yaşadığım sorunları kısaca paylaşmak istiyorum.
banggood'dan 09 şubat ta verdiğim sipariş v922 helimi 13.03.2014 tarihi itibari ile almış bulunmaktayım.tam 1 ay geçti.14 gün ptt de mahsur kaldı defalarca aradım ve en sonunda gelmiş bir de geri gitmiş evde kimse yok diye neyse.5 gündür uçmaya uçurmaya çalışmaktayım.hover denemeleri ilk iki gün çarpmadığım yer kalmadı.ürün çok güzel orjinal taşıma çantasında,kutusunda geldi.kutusuda çok hoş ve kibar fazla büyük değil.çanta şeklinde al götür istediğin yere.benim beş gündür karşılaştığım ve tespit ettiğim sorunlar şunlardır;

1.kuyruk çubuğu (tail boom) sert gibi görünmesine rağmen birkaç çarpmada ortadan ikiye liflerine ayrılıyor.
2.kuyruk motor teli çok ince.ve birkaç çarpmada kesin kopuyor.allah'tan birbirine sürtünüp anakartı yakmadı henüz.yedekteki telleri kullandım 3 tane vardı.ve son tel helide şuan.2 tel koptu yama yaptım gene koptu.
3.paller sert olmasına rağmen dokuz on çarpma darbesinde uç tarafları kopuyor ve bu şekilde uçurursanız eğer,heli titreme yapıyor ve kendi etrafında dönmeye başlıyor ve direk yere yapışıyor.
heliye her pil takışta düz zemin üstünde tekrar bind etmek gerekiyor,yani kendini sıfırlaması gerek.aksi halde titreme yaparak yere çakılıyor

sanırım şimdilik bunlar aklıma gelen.benim heli şuan yatıyor maalesef bu akşamüstü bataryanın ucuna giren helinin üstündeki şarj kablosu lehimden çıktı.temazsızlık yaptığı için kullanmıyorum şimdilik.lehim ve teli siparişi verdim gelene kadar biraz dinlensin.

beş günlük kaza raporum;
1. bir çift pal uçları kırıldı.
2. iki adet kuyruk motor kablosu koptu.
3. helideki şarj kablosu lehimden çıktı.
4. iki tail boom kırıldı.
çok fazla simülatör çalışmadım ve 4 kanal helide uçurmadım.oyuncak 3,5 kanal oyuncağı saymazsak,deneyim sıfır yani.ama,hemen elim alıştı ve pratik olarak çalışma,hareket ve yön kabiliyetini çözdüm sayılır helinin.evin içinde hover yapma aşamasına geldim sayılır hemen hemen.tabii evde çiçek falan bişey kalmadı çarpmadığım kırmadığım :lollol:

SONUÇ;
ürün kesinlikle çok sağlam 20 den fazla yere çarptım masaya,duvara,kapıya,çiçeklere vs. aha kesin bu sefer gitti dedim her seferinde.ama sadece iniş takımı çıkıyor bazende batarya yerinden kayıyor kuyrukta bazen çıkabiliyor.hepsini yerine taktıktan sonra.ben hazırım ne duruyorsun hadi uçalım diyor.:)
tabiiki her çarpmalarda ana pervanelerde zedelenme ve kırılma olabiliyor.yedek birkaç adet sipariş vermek lazım.ben yeşil olanlardan kuyruk ve ana pal sipariş verdim.dışardan görünürlüğü artsın ve göze güzel görünmesi açısından.
ürün çok güzel ben çok beğendim vede eğlendim.en kısa zamanda açık ve geniş bir alanda çimenlik biryerde uçurmayı deneyeceğim.

kusura bakmayın biraz uzun oldu.maksat alacak arkadaşlara yardımcı olmak ve buna göre yedekleri alsınlar beklememiş olurlar en azından.
sevgiler,,,saygılar,,,selamlar.....................

Ahmet IŞIK' Alıntı:
merhaba arkadaşlar.v922 deneyimlerimi yaşadığım sorunları kısaca paylaşmak istiyorum.
.........................
ürün çok güzel ben çok beğendim vede eğlendim.en kısa zamanda açık ve geniş bir alanda çimenlik biryerde uçurmayı deneyeceğim.
kusura bakmayın biraz uzun oldu.maksat alacak arkadaşlara yardımcı olmak ve buna göre yedekleri alsınlar beklememiş olurlar en azından.
sevgiler,,,saygılar,,,selamlar.....................
Güzel bir inceleme ve kullanıcı yorum yazısı olmuş Ahmet ;) Ilk mesajdaki kullanıcı yorumlarına ilave ettim %p Ürünü beğenmene ve zevk almana ayrıca sevindik. Az hasarlı bol keyifli uçuşlar :halay:

Ahmet IŞIK' Alıntı:
...
heliye her pil takışta düz zemin üstünde tekrar bind etmek gerekiyor,aksi halde titreme yaparak yere çakılıyor
...

Ahmet kardeşim, pilin her takılışında bind etme olayını anlayamadım. Nasıl yaptığını anlatabilirmisin? Biz oğlumun helisinde pili sokete taktıktan sonra, yerde kendini sıfırlamasını bekliyoruz, sonra pili yuvasına yerleştiriyoruz. Bunun için swash plate iki kez aşağı yukarı hareket edip sabit kalıyor. Yapman gereken bundan farklı bir şeymi?

Omer Erkan' Alıntı:
Ahmet kardeşim, pilin her takılışında bind etme olayını anlayamadım. Nasıl yaptığını anlatabilirmisin? Biz oğlumun helisinde pili sokete taktıktan sonra, yerde kendini sıfırlamasını bekliyoruz, sonra pili yuvasına yerleştiriyoruz. Bunun için swash plate iki kez aşağı yukarı hareket edip sabit kalıyor. Yapman gereken bundan farklı bir şeymi?

yok ömer abi farklı bişey değil.sanırım anlatırken ufak bir yazım hatası olmuş galiba.hatırlattığın için teşekkür ederim.helide her pil değiştirirken pili taktıktan sonra düz bir zeminde 3 veya 5 saniye heliden bızt bızt bızt :) sesleri gelmesini bekleyeceğiz.sonra uçmaya hazırdır.senin anlattığın doğrudur ömer abi.
yani pili takar takmaz hemen kumandaya sarılmayalım uçurmak için.heyecandan ben denedim hemen çakıldı yere. ;D
sevgiler,,,saygılar,,,selamlar..........