WLtoys V977 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Selamlar, yeni konu açmadım, buradan bir soru sormak istiyorum. v977'min (bu arada ona bir isim takmalıyım bunu hak etti çünkü :) )
v977'm 4-5 tane main gearı dişlilerini sıyırarak kullanılamaz hale getirdi. Şu an yedek stoğum tükenmek üzere. Hafiften 3d denemeleri yaparken yere çakılıyorum ve çarkı değiştirmek zorunda kalıyorum. Benim pinyon ile çarkın pozisyonunu bir inceleyebilir misiniz ? Şöyle ki, benim çark, pinyonun tam en alt sınırında duruyor, dolayısıyla en ufak bir harekette aşağı sıyrılıyor ve dişlilerin de üstte kalan kısımları pert oluyor. İzlediğim bir videoda, çark, pinyonun tam ortasına geliyordu. Acaba bendeki hatalı bir durum mu ve düzeltebilir miyim ? Normal uçuş sırasında hiçbir sıkıntı yok. Herkese iyi forumlar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hic V977 olmadi ama normalde ideal olan ana dislinin motor pinyonuna ortadan temas etmesidir. v977 kullanicilari daha net cevap vereceklerdir :)

Main gear düşmelerde genelde çıkıyor zaten elinle sıkıştırırsan çarptıgında felan ortaya gelecektir

zafer zgc' Alıntı:
Main gear düşmelerde genelde çıkıyor zaten elinle sıkıştırırsan çarptıgında felan ortaya gelecektir
Benimki su ana kadar hic cikmadi. Hep dedigim sekilde siyirma yapti. Hatta bu fotosunu cektigim gear in da azicik ust taraflarini kaldirmis gorebilirsiniz. Elle ittirebilecegim bir alan yok, en sıkı sekli bu zaten.

Emrah Bey, benim helide de ana dişli pinyona en alttan temas ediyor ve heliyi çok aktif kullanmama, çimenlere defalarca düşürmene rağmen henüz dişli sıyırma ile karşılaşmadım! Fakat çektiğiniz fotoğrafta sizin pinyon ve dişli temasında çok az da olsa boş dişli alanı kalmış. Olmaması beklenir fakat bilindiği gibi bu helilerde dişli şafttan ne kadar kolay çıkarsa dişli sıyırma ihtimali o kadar azalır...

Size tavsiyem heliyi mümkün mertebe çimenlik alanda kullanın ve hold çekme alışkanlığı kazanmaya bakın. Çünkü yakınmanız ve tespitleriniz açıkçası bana yaşadığınız sorunun biraz acemilikten ve sert çarpmalardan kaynaklanıyor gibi geldi. %p

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Emrah Bey, benim helide de ana dişli pinyona en alttan temas ediyor ve heliyi çok aktif kullanmama, çimenlere defalarca düşürmene rağmen henüz dişli sıyırma ile karşılaşmadım! Fakat çektiğiniz fotoğrafta sizin pinyon ve dişli temasında çok az da olsa boş dişli alanı kalmış. Olmaması beklenir fakat bilindiği gibi bu helilerde dişli şafttan ne kadar kolay çıkarsa dişli sıyırma ihtimali o kadar azalır...

Size tavsiyem heliyi mümkün mertebe çimenlik alanda kullanın ve hold çekme alışkanlığı kazanmaya bakın. Çünkü yakınmanız ve tespitleriniz açıkçası bana yaşadığınız sorunun biraz acemilikten ve sert çarpmalardan kaynaklanıyor gibi geldi. %p

Teşekkürler Hüseyin Bey, :saygilar:
Aslında bugünkü sıyırma olayını düşününce, evet hold çekmeyi baya bi geciktirmiştim çünkü çok ani bir düşüştü :(
Valla Allah nazardan saklasın da, şimdiye kadar 20 den fazla kez orta ve orta-sert zeminlere düşürmüşümdür, hiç birinde büyük bir sıkıntı olmadı. Sadece bu dişli sıyırması durumu oldu, o kadar da olur diye düşünüyorum. Onun dışında sadece Kanopide çatlaklar oluştu, bir seferinde de betona çakıldım, swashplate iki parçaya ayrıldı (üstteki kısım, alttaki kısımın içinden çıktı) tekrar yerine sokarak kullanılabilir mi bilmiyorum ama yedeği olduğu için değiştirdim. Yani, helikopteri elime ilk aldığımı hatırlıyorum da, o kadar ince ve çıt kırıldım gözüküyordu ki, bu şekilde dayanabileceğini 100 kişi söylese inanmazdım sanırım :)
Yeni başladım mümkün oldukça hızlı ilerlemeye çalışıyorum ama, heli yi uçuracak yer ve zaman bulamıyorum. Mikro bir heli sonuçta ama, en az 20 x 20 metre civarı hem açık hem çok rüzgar olmayan hem de insanların helikopterin altına geçip, köpeğine helikopteri göstermeye çalışmadığı (başıma geldi :D) bir alan olması lazım ki rahatça uçabilelim. Ve istanbulda hava hep rüzgarlı son zamanlarda. Bugün de uçmamalıydım aslında ama, uygun yer ve zamanı bulunca, mecbur uçuşa onay vermek zorunda kaldım :laugh:
Rüzgarda uçmak çok birşey katmıyor, zaten uçuşun %90 ı rüzgarla mücadele ile geçiyor, kalan %10da da hareketleri denerken çakılabiliyorsunuz :)
Yanımda kimse olmadığı için bir de mikro olduğu için uçuş videosu paylaşamadım henüz, ama sim videosu paylaşacağım inş. yakında. Bir de şu invert olayını başarayım, ilk 1-2 invert deneyişimin videosuyla beraber paylaşıcam ;D ;D ;D
Benim dişli şaft'tan hiç çıkmadı :rolleyes: Sadece aşağı doğru kaydı hep :rolleyes:
Bu arada boş dişli alanı'nı ben bir kontrol edeyim.. Alttan iki fotoğrafını çekip yükledim :
Öneriler için teşekkürler, kırımsız uçuşlar !

Merhabalar mehmet beyin tavsiyesi uzerıne 977 almayı dusnuyorum acaba bu helinin kumandasını simülasyonda kullanabiliyormuyuz yoksa simulatör için başka bir kumandamı almam gerekiyor? Eğer simulatör için ayrı kumanda alırsam bunu v977de kullanbilirmiyim?. Şimdiden tskler

v977 nin Simülatör girişli kumandası mevcut onu alırsanız kullanabilirsiniz

cenk argönül' Alıntı:
Merhabalar mehmet beyin tavsiyesi uzerıne 977 almayı dusnuyorum acaba bu helinin kumandasını simülasyonda kullanabiliyormuyuz yoksa simulatör için başka bir kumandamı almam gerekiyor? Eğer simulatör için ayrı kumanda alırsam bunu v977de kullanbilirmiyim?. Şimdiden tskler

Tanışma konunuzda bu sorunun cevabını vermiştim aslında ama tekrar vereyim linkini: :saygilar:

Bu linkteki pilleri v977 nin kendi sarj aletiyle sarj edebilirmiyim?

Evet sarz edebilirsin birkac gun once sarz ettim.

v977 ye enerji gitmiyor neden olabilir ? ( pili taktığımda anarkatta ışık yanmıyor , yedek sıfır anakart vardı ondada aynısı oldu , 5 farklı pil ile denedim yine aynı )

esc kablosunun soket girişi kısımları sağlam değildi ondan olabilir mi ? :( :( :(

mustafa karakaya' Alıntı:
v977 ye enerji gitmiyor neden olabilir ? ( pili taktığımda anarkatta ışık yanmıyor , yedek sıfır anakart vardı ondada aynısı oldu , 5 farklı pil ile denedim yine aynı )

esc kablosunun soket girişi kısımları sağlam değildi ondan olabilir mi ? :( :( :(
5 farkli pil ve sifir anakartta denediginize gore sorun escde.Dediginiz gibi kabloda bir kirilma temassizlik olabilir multimetreniz varsa esc cikisini kontrol edebilirsiniz veya esc bozulmustur..

Mehmet Can Seymen' Alıntı:
5 farkli pil ve sifir anakartta denediginize gore sorun escde.Dediginiz gibi kabloda bir kirilma temassizlik olabilir multimetreniz varsa esc cikisini kontrol edebilirsiniz veya esc bozulmustur..

Pile bağladığımız beyaz soket kısmını (sağdaki büyük beyaz kısım ) attım çünkü sorun ordaydı şimdi elimde soket yok :halay: acaba nerden bulabilirim ?

mustafa karakaya' Alıntı:
Pile bağladığımız beyaz soket kısmını (sağdaki büyük beyaz kısım ) attım çünkü sorun ordaydı şimdi elimde soket yok :halay: acaba nerden bulabilirim ?

Mustafa bey,

o kablodan olduğuna eminseniz bende fazladan var, irtibata geçerseniz yardımcı olurum para önemli değil...