Yeni Başlayanlar için Kumandalar Hakkında Genel Bilgiler

Yalnız, radyonuz ile Assan modül arasında bir anlaşmazlık olabilir. Benim 35 Mhz bir Hitec alıcım, Futaba 8UHP radyoya yine Hitec Synthesized modül takarak denediğimde, sanki kanallarda mix varmış gibi davranıyor. Diğer Hitec alıcılarda sorun yok. Sanırım içine içine lamba cini kaçmış! Sizin Assan modülde de lamba cini olabilir. :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Cumhur Güvenç
Cumhur bey, zamanında Futaba 9CAP vericiyle assan modülünü kullandım ve bahsettiğiniz sorunu hiçbir şekilde yaşamadım. Üzerinden uzun zaman geçti açıkçası hafızam biraz bulanık ama bu kombinasyonla planör dahi uçuruyorduk diye hatırlıyorum ki bizim yarışma planörlerinde çok hassas ayarlar vardır, hepsi gayet güzel ayarlanıyordu. Diğer modellerimde de expo kullanmadığım model nadirdir (D/R yerine expo tercih ederim her zaman) Anlattığınız durum oldukça enteresan ve biraz da kafa karıştırıcı. Mantıken verici modülünün gelen sinyali RF haline getirip yayınlamaktan başka bir fonksiyonu olmamalı, yani kanal atamalarını değiştirmek pek üzerine vazife olmayan birşey… Kanal ataması tamamen vericiyle ilgili olmalı. Vericide temiz, yeni bir model açıp orda expo tanımlamayı denediniz mi?

• Beğen
Tepkiler: Cumhur Güvenç
Cumhur bey, zamanında Futaba 9CAP vericiyle assan modülünü kullandım ve bahsettiğiniz sorunu hiçbir şekilde yaşamadım. Üzerinden uzun zaman geçti açıkçası hafızam biraz bulanık ama bu kombinasyonla planör dahi uçuruyorduk diye hatırlıyorum ki bizim yarışma planörlerinde çok hassas ayarlar vardır, hepsi gayet güzel ayarlanıyordu. Diğer modellerimde de expo kullanmadığım model nadirdir (D/R yerine expo tercih ederim her zaman) Anlattığınız durum oldukça enteresan ve biraz da kafa karıştırıcı. Mantıken verici modülünün gelen sinyali RF haline getirip yayınlamaktan başka bir fonksiyonu olmamalı, yani kanal atamalarını değiştirmek pek üzerine vazife olmayan birşey… Kanal ataması tamamen vericiyle ilgili olmalı. Vericide temiz, yeni bir model açıp orda expo tanımlamayı denediniz mi?
Hayır Evren bey denemedim, benim diğer modellerimde expo ihtiyacı duymadığımdan yıllardır farketmedim. Ancak jetde Syn Serdar Salta expo yapmak isteyince farkettik.

Hayır Evren bey denemedim, benim diğer modellerimde expo ihtiyacı duymadığımdan yıllardır farketmedim. Ancak jetde Syn Serdar Salta expo yapmak isteyince farkettik.

Bir fırsatınız olduğunda deneyebilirseniz sorunu anlamak adına faydalı olabilir.

Verici modülünüz X8 mi? Benimki X8'di diye hatırlıyorum ve kullanım klavuzunu indirip okudum, herhangi bir kanal atamasından bahsetmiyor...

Bir fırsatınız olduğunda deneyebilirseniz sorunu anlamak adına faydalı olabilir.

Verici modülünüz X8 mi? Benimki X8'di diye hatırlıyorum ve kullanım klavuzunu indirip okudum, herhangi bir kanal atamasından bahsetmiyor...
Kanal ataması modülde yok , alıcıda var.
Muhtemelen benim cihazlardan birinde bir arıza var , çünki günlerdir konuştuğum yazıştığım herkez olmaz öyle bir şey diyor.

:)

Ben olmaz öyle şey demiyorum çünkü çok saçma sapan şeylerin olabildiğini gördüm bu işlerde. Bazen de çözümü de çok basit şeylerde olabiliyor. Açıkçası çok fazla iddiam olamayacak bir konu bu ama “işin ustası” bir arkadaşıma göndereceğim bu mevzuyu, kendisi assan verici modülleri ve alıcılarıyla birhayli haşır neşir olmuştu, bakalım o ne diyecek...

Yoo , bildiğiniz türbo jet, ekte bir fotosunu koymaya çalışacağım. Gerçi şimdi bu kadar parlak değil.
@Cumhur Güvenç bey, yaptığınız jet motoru ile ilgili olarak nette bazı bileğilere ulaşmıştık.

Ama müsait bir zamanda sizden yani birinci ağızdan jet motoru yapım evreleri, yaşadığınız sıkıntılar ve çözüm yollarınızı okuman isteriz. Müsait bir zamanda aşağıdaki bölüme konu açarak paylaşırsanız çok seviniriz,

Bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerek ,
Ben mod seçmek istemiyorum , daha önce seçmedim ve seçmem için bir sebep yok. Çünki , sol el gaz olarak aldığım bu kumandayı bizim standartlarımızdaki gibi sol el gaz olarak kullanmaya devam etmek istiyorum.
Bu mod mevzusu ne sbeple açıkdı bilmiyorum ama ben açmadım.
Benim sorunum yükseliş kumandasına expo yapamamakla ilgili.

Marketten vanilyalı dondurma aldığında arabası çalışmayıp çilekli dondurma aldığında sorunsuz çalışan Ford sahibinin öyküsü geldi aklıma. Kumanda seti elimde olsa çözerdim de uzaktan olmuyor işte.
Vanilya reyonu parkı yüksek gerilim trafosunun yanında olduğundan meksefe de arızaya sebep oluyormuş

Bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerek ,
Ben mod seçmek istemiyorum , daha önce seçmedim ve seçmem için bir sebep yok. Çünki , sol el gaz olarak aldığım bu kumandayı bizim standartlarımızdaki gibi sol el gaz olarak kullanmaya devam etmek istiyorum.
Bu mod mevzusu ne sbeple açıkdı bilmiyorum ama ben açmadım.
Benim sorunum yükseliş kumandasına expo yapamamakla ilgili.

Anlaşıldı.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Cumhur Bey, sorunlu modelde (yani kumandadaki model seçiminde) gereksiz bazı mikslerin aktif olabileceği şüphesini taşıyorum. O nedenle sıfır bir model oluşturup denemenizi önerdim. Bence ilk adım bu olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Cumhur Bey, sorunlu modelde (yani kumandadaki model seçiminde) gereksiz bazı mikslerin aktif olabileceği şüphesini taşıyorum. O nedenle sıfır bir model oluşturup denemenizi önerdim. Bence ilk adım bu olmalı.

Benim de ilk aklıma gelen şüpheli durum bu yönde, o yüzden temiz bir model açıp denemeyi önermiştim… CAP9 kullanırken benzer sıkıntılar yaşadım, zamanında yaptığım miksleri sonradan unutup bu niye çalışmıyor yada bu niye böyle yapıyor dediğim olmuştu.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari