Yeni Proje: Servolu jikle koruması

Hemen paketleyip yolluyorum abi frezeyi :)

Kullandığım çakı aynen dediğiniz gibi ince ve sivri uçlu "engraving" çakısı zaten. Bakır muhtemelen çok daha ince, 0.25mm kesme derinliği ile gayet güzel kesti.

Diğer işlerde iş yolunu, ve diğer tüm parametrelerini ben manuel olarak seçiyorum, ama bu PCB işlemek için olan yazılım (FLATCAM) içinde çok fazla kontrol sahibi değilim henüz. Pek çok parametreyi ayarlayabiliyorsunuz tabiki, zamanla hepsini çözüp cillop gibi keser hale geliriz :thumbup:

Uzun vadeli hedeflerimle çakışacak olmasa "Sumeronics RC ortadoğu üretim tesisleri" olurdum ama ... :)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Abi 0,25 ise kalınlık , 0,50 derinlikten kontur vermeden çizgi üstünden yürütmeyi denedin mi , sanırım kurtarır gibime geliyor.

Abi 0,25 ise kalınlık , 0,50 derinlikten kontur vermeden çizgi üstünden yürütmeyi denedin mi , sanırım kurtarır gibime geliyor.

Abi bir önceki işlemede uç çapını 0.4 mm girmiştim, şimdi 0.25 ile yeniden iş yolları oluşturdum, bu sefer tam kesiyor.

oluşturulan kesme hattı resimde kırmızı çizgiler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

sorunlu bölgelere yakın çekim yapınca tam kesim yaptığı görülebiliyor:

Yazılımda çakı çapını ne girdiğimin gerçek kesimle çok da alakası yok, yani 0.25 mm gerekli tüm hatları kesiyorsa iyidir, yetmezse 0.1 de tanımlayabilirim, zira bir izolasyon hattından kaç kere geçeceğini de kontrol edebiliyorum (şu an 2 mesela). En nihayetinde, bu uçları kullanırken kesme kalınlığı kesme derinliğini bir fonksiyonu ve kesim sırasında ayarlanabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Güzel haber, hem yolların hem de deliklerin işlenmesini tek yazılım halinde ayarlayabildim.

Bunun ayna görüntüsünü almanın bir yolunu bulmam lazım ama :D

Yolların CNC kodunu da oluşturdum, makinayı sürecek olan yazılımdaki görüntü de tüm hatların kesileceğini teyid ediyor:

sorunlu kısım:

Bu yeni kod 5900 satırcık, bir önceki kod 2400 satır idi :) muhtemelen uç çapının küçülmesi nedeniyle dairesel şekiller daha fazla nokta ile tanımlandığı için satır sayısı böyle arttı, sadece aradaki küçük boşluklara girmek kodu bu kadar şişirmez diye tahmin ediyorum ama emin de değilim.

Öte yandan FlatCAm yazılımının delikler için oluşturduğu cnc dosyası bir garip geldi gözüme. Hareketler pek delik deliyor gibi görünmese de kodun içinde her konumda Z ekseninin hareketini görebiliyorum. Yine de bu kodu önce bir "havada" çalıştırıp hareketylerin, delme derinliğinin vs doğru olduğundan emin olmakta fayda var. Flatcam hem metrik hem imperyal ölçülerle çalışıyor, yazılım ayarları imperyal, proje ayarları metrik, herşey birbirine girmiş durumda :D hata olasılığı yüksek :D

Parçaya vurmadan simüle etmek iyi fikir.Kesim iyi çıkıyorsa sorun yok.Satır sayısının artmasını tam anlamadım , çünkü yazılımı tanımıyorum.A-R-T-C-A-M olsa bi fikrim olabilirdi.Neyse , öyle ya da böyle önemli olan sonuç :)

Evren tam da bunu yapıyor zaten.

Yapmaya çalışıyor diyelim :) yöntem aynı ama henüz sonuçlar aynı değil :D Adamın bıçağı iyi kesiyor vallahi, tertemiz iş çıkardı.

Ama bu kadar basit anlatmıyor! ?

Birincisi, ben birşey anlatmıyorum, daha öğrenme aşamasındayım, bir tane PCB kestim, o da başarılı olmadı, neyi anlatayım burda :)

İkincisi, bu eleman da anlatmıyor, sadece gösteriyor :) ve diyor ki, bu makina bu yazılım bu uç kullan 11 dk da 4 tane led yakacak devren olur :)

Son videoda pcb kesimde çıkan tozları çeken kısmı iyi düşünmüşler normalde çizim ve delimde olmasada dış hattı keserken çıkan toz baya çok oluyordur iyi çözüm olmuş.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Yapmaya çalışıyor diyelim :) yöntem aynı ama henüz sonuçlar aynı değil :D Adamın bıçağı iyi kesiyor vallahi, tertemiz iş çıkardı.

Birincisi, ben birşey anlatmıyorum, daha öğrenme aşamasındayım, bir tane PCB kestim, o da başarılı olmadı, neyi anlatayım burda :)

İkincisi, bu eleman da anlatmıyor, sadece gösteriyor :) ve diyor ki, bu makina bu yazılım bu uç kullan 11 dk da 4 tane led yakacak devren olur :)

Anlamıyorum dedim ya, ben üç günde bir LED yakamam...

?

• Haha
Tepkiler: Mehmet Kucuksari