Yeniyim ve RC Uçak İçin Yardım İstiyorum.

Oğuz Emre

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese selamlar.. Öncelikle daha önce hiç uçağım olmadı yani bu hobide çok yeniyim. Bikaç gündür forumu geziyorum öneriler için ve kafamda bişeyler şekillendi ama maalesef birazda maddiyat zorluyor insanı :) THK nın sitesinde ki wing tiger ve wing dragon uçakları sıfırdan başlayanlar için ideal duruyor.. Galiba orda taksite almak mümkün. Bu 2 modelin kanat açıklığıda 1000mm den fazla ve galiba yeni başlayanlar için bu iyi birşey. En azından benim anladığım kadarıyla :) Peki daha küçük uçaklar konusunda ne düşünüyorsunuz? Planörde olabilir. Aşşağıdaki 2 örnek içinde yeni başlayanlar için uygun olup olmadığını yorumlarsanız sevinirim.. Teşekkürler herkese iyi günler :)

NOT: İnternetten alacağım herhangi bir uçakla birlikte gelecek olan kumandanın sim uyumunda bir sıkıntı olur mu?

Oğuz Emre Özdemir' Alıntı:
...NOT: İnternetten alacağım herhangi bir uçakla birlikte gelecek olan kumandanın sim uyumunda bir sıkıntı olur mu?
Model kısmına girmeyeyim ama kumandalarını %99 simde kullanamazsınız. Büyük ihtimal zaten arkalarında kablo çıkışı yoktur. Ancak bir ihtimal şayet bulabilir ve alırsanız ilave bir alıcı + wireless Dongle ile bağlantı yapabilirsiniz ama yeni başlayan birisi olarak sizi epey bir zorlar.

Daha fazla detay için :

Mehmet Bey katılıyorum.

939 şu anda sizin için pahalı- zira hemen kıracak ve yedek parça hemen temin edemeyeceksiniz. Kok kırılgan model.

Sky Dancer 3 Kanal Mini Planör RTF geçen bir arkadaşım aldı. Deneyim olmasına rağmen baya bir hasar verdi. Ancak 939-929'dan daha sağlam olduğunu ifade etmeliyim.

Her iki modelin de kumandası var bende (en son XK DHC-2 A600 aldım) simulatör bağlantısı yok bunların.

Ben kendim XK DHC-2 600 Beaver modelini aldım ve kullandım. Hassas malzemeden yapılmış, uçurdum eğlenceli ancak rüzkarsız ve çok geniş düz alanlarda uçurmakta fayda var.

Yeni başlayanların önce simulatör eğitimi alması, bilahare bilen bir arkadaşla birlikte uçurmasında (ki ancak ben lisede okuyan oğlumun yanında uçuruyorum - benden küçük ancak uçuş tecrübesi daha fazla) fayda var diye düşünüyorum. Birde burada forumda yeni başlayanlara tavsiyeler kısmını muhakkak okuyun.

Anladım abi teşekkür ederim.. Fakat THK nın kendi sitesindeki wing tiger modelinin içinde FMS isimli sim programının CD'si de varmış..Bunu dedikten sonra kumandayı sim uyumsuz yapmazlar heralde :laugh:

THK model uçaklarının kumandasına sim uygulaması var.

Ben olsam Wing Dragon gibi korunaklı motor pervaneli modelle başlardım.

Üstadlar daha iyi fikir vereceklerdir.

Kesinlikle Wing Tiger tavsiye ederim.Bu hobiye 2010 yılında başladım Wing Tiger 2.uçağım olmasına rağmen 6 yıl sonra tekrar Wing Tiger aldım Türk Hava Kurumundan ARF olarak ve kendim kurulumunu yaptım.Şuan bile keyifle uçurduğum bir model.Çok dengeli bir uçuşu var.Aldıktan sonra pişman olmayacağınız bir model.Sadece Simülatörde biraz çalışarak uçurabilirsiniz.Ben ve diğer modelci büyüklerim de sizlere yardımcı olacaklardır.Kolay gelsin.

Merhabalar. İmkanınız varsa kumandayı ayrı modeli ayrı almanızı tavsiye ederim. Çünkü kumanda demirbaş. O nedenle iyi bir kumanda herzaman alınmıyor. Hazır kitlerin içinden çıkan kumandalar ilerde farklı modeller aldığınızda/yaptığınızda yetersiz kalacağını düşünüyorum. Ama ben bir bakayım bu hobi beni tatmin eder mi ilerde devam edermiyim gibi sorular varsa bu soruları cevaplamak için fazla masraf yapmayım derseniz rtf modeller yeterli olur. Şahsen ben yeni başlayacak olsam iyi bir kumanda ve şarj aletini başta alırdım. Modeli ise sim de kendimi belli bir seviyeye getirdikten sonra alırdım.

WingTiger da WingDragon da uygun modeller. Bildiğim kadarıyla ArtTech kumandalarda sim çıkışı var. Ama FMS yerine mutlaka RealFlight gibi düzgün bir simülatör öneririm. Sim çıkışını USB'ye dönüştüren bir kablo setten çıkıyor olabilir. Onu sormak lazım. Yoksa ayrıca alınır.
Simülatör desteği ve bilen birilerinin saha yardımı ile yapılacak ilk uçuşlar sonrasında modelcilik geleceği belirlenir. Eğer kalıcı olarak bu iş yapılacaksa ArtTech kumanda sim kumandası olarak durur. Genel kullanım için kaliteli bir kumanda düşünülür. Modelcilik geleceği netleşmeden kaliteli bir kumandaya yatırım yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Uygun kablo çıkıyor Sümer Bey. Wing Dragon almıştım henüz kurmadım ama dediğiniz şekilde usbli simulatör kanlosu ve basit FSM var. Ancak Mehmet Bey'in formda işaret ettiği yerden daha iyi bir programı deneyebilir ya da "demosunu" indirebilir.

selam ben de wingtiger la başladım. kit halinde ikinci el almıştım.

Kendi kumandası 4 kanal sim çıkışı olan bir kumanda. tek yapmanız gereken 10 dolarlık bir dongle almak. ben ilerisini düşünerek futaba 14sga ve 3- 4 tane orange alıcı aldım. modelleri tek kumandayla uçuruyorum.

wingtiger i yaklaşık 40 metreden aşağı burun ustu düşürdüm. paramparça oldu inat ettim bir gün içinde yapıştırdım tamir ettim ve tekrar bana mısın demedi. başlangıç için piyasanın en iyilerinden.

ama thk da kit halinde yok sadece arf var diye biliyorum.

Sümer Yamaner' Alıntı:
WingTiger da WingDragon da uygun modeller. Bildiğim kadarıyla ArtTech kumandalarda sim çıkışı var. Ama FMS yerine mutlaka RealFlight gibi düzgün bir simülatör öneririm. Sim çıkışını USB'ye dönüştüren bir kablo setten çıkıyor olabilir. Onu sormak lazım. Yoksa ayrıca alınır.....
Abi Wing Tiger tamam da WingDragon çok uyuzum ya.. Belki şu ana kadar gördüğüm kullanıcı profilinden ötürüdür :laugh: :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi Wing Tiger tamam da WingDragon çok uyuzum ya.. Belki şu ana kadar gördüğüm kullanıcı profilinden ötürüdür :laugh: :D

İnanılmaz dayanıklı bir uçak. WingTiger onun yanında çok narin kalıyor. Neredeyse acemi modelci moduna geçip şık görünüyor diye Cessna önereceksin! :D :p :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
İnanılmaz dayanıklı bir uçak. WingTiger onun yanında çok narin kalıyor. Neredeyse acemi modelci moduna geçip şık görünüyor diye Cessna önereceksin! :D :p :D
Doğru diyorsun da abi bu uçak zagiden bile kötü ve tuhaf uçuyor. Inan el yapı Köpük 3D uçakların uçuşunu ben, yani helici birisi olarak, daha çok beğeniyorum :laugh: ;D .

Bir de fazla dayanaklı olması iyi değil o zaman işi ciddiye almıyorlar, malum ne de olsa uçuranlar "Uçakçı" :lollol: :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
WingTiger da WingDragon da uygun modeller. Bildiğim kadarıyla ArtTech kumandalarda sim çıkışı var. Ama FMS yerine mutlaka RealFlight gibi düzgün bir simülatör öneririm. Sim çıkışını USB'ye dönüştüren bir kablo setten çıkıyor olabilir. Onu sormak lazım. Yoksa ayrıca alınır.
Simülatör desteği ve bilen birilerinin saha yardımı ile yapılacak ilk uçuşlar sonrasında modelcilik geleceği belirlenir. Eğer kalıcı olarak bu iş yapılacaksa ArtTech kumanda sim kumandası olarak durur. Genel kullanım için kaliteli bir kumanda düşünülür. Modelcilik geleceği netleşmeden kaliteli bir kumandaya yatırım yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Bu arada dediğin gibi Simulator çıkışı da var bu kit ile gelen kumandaların ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Doğru diyorsun da abi bu uçak zagiden bile kötü ve tuhaf uçuyor. Inan el yapı Köpük 3D uçakların uçuşunu ben, yani helici birisi olarak, daha çok beğeniyorum :laugh: ;D .

Bir de fazla dayanaklı olması iyi değil o zaman işi ciddiye almıyorlar, malum ne de olsa uçuranlar "Uçakçı" :lollol: :lol:

Bahar allerji mevsimi. Kaşıntı basıyor. :lol: