Yurtdışından Kumanda alsam Gümrüğe Takılır mı acaba ?

Arkadaşlar bu hobiye yeni başlayacağım ve kumanda olarak Aliexpress'ten Radiolink AT10 II 12 kanal kumanda satın almayı düşünüyorum. Ancak araştırmalarım sonucunda KET yönetmeliğine göre cihazın 2.4 ghz olması ve transmitter gücünün 10mw'den küçük olmaması sebebiyle gümrük vergisini ödesek dahi gümrükte takıldığı hakkında yorumlar okudum. Ayrıca gümrük muamelesi de ilden ile değişiklik gösterebiliyormuş. Bu cihazı dönem dönem Türkiye'de satan firmalar var (şu anda 12 kanallısı yok) ve Aliexpress'teki geri bildirimlere baktığımda Türkiye'den teslim alıp yorum yapanlar var. Türkiye'de bu sektördeki firmaların bu cihazın satışının yaptığını ispat edersem gümrükten geçirebilir miyim? Bu konu hakkında tecrübesi olan veya tavsiyesi fikri olan var mı?

Bulabilirseniz yurtiçinde fiyatlara bakın. Kargoydu, gümrüktü neredeyse aynı fiyata gelebilir.

Gümrük yalnızca Istanbul'da diye biliyorum.

Hüseyin KAHRAMAN' Alıntı:
Arkadaşlar bu hobiye yeni başlayacağım ve kumanda olarak Aliexpress'ten Radiolink AT10 II 12 kanal kumanda satın almayı düşünüyorum. Ancak araştırmalarım sonucunda KET yönetmeliğine göre cihazın 2.4 ghz olması ve transmitter gücünün 10mw'den küçük olmaması sebebiyle gümrük vergisini ödesek dahi gümrükte takıldığı hakkında yorumlar okudum. Ayrıca gümrük muamelesi de ilden ile değişiklik gösterebiliyormuş. Bu cihazı dönem dönem Türkiye'de satan firmalar var (şu anda 12 kanallısı yok) ve Aliexpress'teki geri bildirimlere baktığımda Türkiye'den teslim alıp yorum yapanlar var. Türkiye'de bu sektördeki firmaların bu cihazın satışının yaptığını ispat edersem gümrükten geçirebilir miyim? Bu konu hakkında tecrübesi olan veya tavsiyesi fikri olan var mı?
Hüseyin bey merhaba.Yakın bir zamanda bir arkadaşımız aynı kumandayı sorunsuzca almıştı Aliexpress'den gümrüğe bile takılmadan gelmiş.Bence bilgi kirliliği var ortada.Niye diye soracak olursanız mantıken düşündüğünüzde eğer öyle olsaydı bu işin ticaretini yapan firmalar da hiç kumanda ithal edip satamazlardı.Sonuçta ülkeye giren tüm ürünler gümrük kontrolünden geçiyor.Bence verin siparişi.

Gümrük işi tamamen şansa dayalı bir durum, ben 1 buçuk sene önce falan spektrum dx9 kumandamı aldım ingiltere firması fast lad dan siparişi verdim ödemeyi yaptım paket ups ile geldi gümrüklerinde bekledi, firmayı aradım dilekçe fakslamamı istediler gümrük işlemlerimin yapılması için yetki verdim yüzde yirmiden gümrük vergisinide ödedim sonra kumanda bana gönderildi. Bu işlemler bir kaç gün sürdü tabi ama fazla sıkıntı olmadı. Bu işin geneli böyledir diye düşünüyorum. Vermek istiyorsanız verin siparişi bence gerisini duruma göre halledersiniz :saygilar:

Hüseyin KAHRAMAN' Alıntı:

Durumu şöyle özetleyebiliriz;
Yurt dışından yasaklı mal statüsünde olmayan her şeyi bireysel olarak "İTHAL" edebilirsiniz. Geçerli olan gümrük sınırı altında kalan ürünler için zaten problem yok, direk posta kuryesi ile teslim edilir. Gümrük sınırı üstündeki ürünlere ise %20 gümrüğünü öder teslim alırsınız. Tam da bu noktada biraz şans işi devreye giriyor, zira sizin ürüne bakan gümrük memuru arkadaşın haliyeti ruhiyesi iyiyse sadece 2-3TL. paket açma ücreti ile ürününüzü teslim alırsınız.
Yani sipariş verecekseniz, ürün fiyatı ne ise %20 gümrüğünü de bütçenize ekleyip öyle verin siparişinizi, gümrük ödemezseniz de sevinmiş olursunuz böylece.
Ayrıca tavsiyem AT9S almanız yönünde olur zira AT10II ile aynı özelliklere sahiptir ve fakat çok daha ergonomiktir.
;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim fikrim ya yurtiçinden uygun fiyat araştırmanız,yada buradan tanıdık kişilerden satanlardan temiz 2 el daha kaliteli bir kumanda almanız yönündedir.Tabi karar sizlerin.

Kumanda almak, rus ruleti oynamak gibi geliyor bana ;D
Öyle heyecanlı ve riskli bir iş ki, 6 da 1 ihtimal patlama riski , adamda adrenalin seviyesine tavan yaptırır. :laugh:
Kargosunu vergisini ödersin o kolay da , hadi tut ki memurun uykusu varmış , gümrük giriş kaydını yapmayı unutmuuuş.Kumanda evinin dibindeki postaneye kadar gelip sonra gerisingeri gidiyormuş. :laugh:
Valla atmıyorum, birebir bu olay yaşandı bu ülkede. :saygilar:
Bence yurtiçi sıfır ya da bilinen birinden temiz 2. el al derim.
200 TL fark bile olsa garanti işe bakmak temizdir. Öbür türlü kargo geldi mi,gümrükten geçti mi , paketten sağlam çıkacak mı, bu stres benim yaşıma fazla gelir :D :RCKolik:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Kumanda almak, rus ruleti oynamak gibi geliyor bana ;D
Öyle heyecanlı ve riskli bir iş ki, 6 da 1 ihtimal patlama riski , adamda adrenalin seviyesine tavan yaptırır. :laugh:
Kargosunu vergisini ödersin o kolay da , hadi tut ki memurun uykusu varmış , gümrük giriş kaydını yapmayı unutmuuuş.Kumanda evinin dibindeki postaneye kadar gelip sonra gerisingeri gidiyormuş. :laugh:
Valla atmıyorum, birebir bu olay yaşandı bu ülkede. :saygilar:
Bence yurtiçi sıfır ya da bilinen birinden temiz 2. el al derim.
200 TL fark bile olsa garanti işe bakmak temizdir. Öbür türlü kargo geldi mi,gümrükten geçti mi , paketten sağlam çıkacak mı, bu stres benim yaşıma fazla gelir :D :RCKolik:

Ha ha, evet Hakan'ım aynen. Yaşayan arkadaşın adının baş harfi de Levent (bendeniz) :lollol: :lol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yanıtlar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Galiba mantıklı olan 3 5 fazla verip yurt içinden almak. Peki 12 kanal ile 10 kanal arasında fark var mıdır sizce? Yani Radiolink'in 10 kanal modeli yurt içinde şu an birkaç mağaza da var (yarın hemen alabilirim) ama 12 kanal henüz yok. Yeni başlayacak biri için beklemeli miyim ne tavsiye edersiniz? Radiolink'te ısrar ediyorum çünkü araştırmalarıma göre bütçe ve yeni başlayacak olma durumumdan mütevellit en uygun o olduğunu düşünüyorum.

AT 9S yeterli olur sanıyorum.

Levent Uygun arkadaşımızın AT9S hakkındaki incelemesi:

Levent Suberk' Alıntı:
AT 9S yeterli olur sanıyorum.

Levent Uygun arkadaşımızın AT9S hakkındaki incelemesi:

Teşekkür ederim.
:agreed: Öyle yapayım o zaman :RCKolik:

Türkiyedeki mağazalarda AT9S var.

Ben farklı bir bakış açısına sahibim doğrusu bence risk almakta fayda var. Şöyle ki yurt içi fiyatı 750TL civarında aliexpresste 90 dolara bulunabiliyor hadi olmadı daha güvenilir olsun derseniz 110 dolara, neredeyse iki kumanda parası yurt içinde. Yurt dışından alışveriş konusunda ise güvenilir satıcıdan aldıktan sonra (aliexpressten bahsediyorum) elinize ulaşmasa iade alabiliyorsunuz bir tek zaman kaybınız oluyor. Bence değecek bir risk, ben daha önce 2 kere sipariş ettim at9s (birini düşürüp bozdum =)) her ikisinde de gümrüksüz elime ulaştı yalnız bir şey fark ettim çok satış yapmış satıcılar doğrudan ürünü mebla olarak düşük gösteriyor sanırım o sayede gümrüğe takılmıyor ki takılsa bile yine daha az ödemiş oluyorsunuz. Ben sürekli olarak yurtdışından almaya çalışıyorum ürünleri yaşadığım sorunlarla birlikte düşündüğümde bile gerçekten yurtiçine göre çok karlı olduğunu düşünüyorum ;D

Herkese merhaba,

Foruma yeni katıldım ve daha bu sabah Aliexpress den bir kumanda siparişi verdiğim için sizlerle paylaşmak istedim. Aldığım kumanda seti Radiolink AT9S kumanda + R9DS alıcı. Şu an da olan Aliexpress yıldönümü indirimleri ve satıcı indirimleri ile 82USD ye geldi. Sanırım 2 hafta içinde elime ulaşır.

Gümrük konusuna gelince, yukarıda yazılanlardan "tamamen şans işi" konusuna katılıyorum. Ancak işi şansa bırakmamak için almadan önce satıcıyla mutlaka görüşmenizi tavsiye ederim. Ben özellikle 18USD fiyat yazmalarını istedim. fiyatı düşün tutacaklar. Ayrıca, elektronik cihaz olarak değil, boş maket/fason nesne olarak tanımlayacaklar.

Bu sayese şansımı da arttırmış olacağımı düşünüyorum. Önümüzdeki haftalarda gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Bakalım ne kadar şanslıyım :)

PS: Şu ana kadar, Eachine E58 drone, uçuş kartı, motorlar, pervaneler, servo tester, fpv kamera, vtx verici gibi parçaların hepsi sorunsuz elime ulaştı.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Söylediklerin ve yaptıkların aynen doğru Hakan bey %p İnşallah sorunuz bir şekilde Kuman'da eline ulaşır :)