ZMR 250 Quad Toplama

Kraken

Çalışkan Uye
Merhabalar;

Bugün sizlerle yeni toplamaya basaldığım zmr250 üzerine kurduğum quadcopterimden amatörce(ilk inceleme yazım) bahsedeceğim.

İlk önce kullandığım parçalardan bahsedeceğim;

Zmr250 frame;

Son zamanlarda düşük bütçeye hitap eden mini quadcopter framesi karbon fiber den imal edildiği için dikkatimi çekti yorumları okudukca frameyle aram açılsa da yine de bu frameyi tercih ettim. Ama kesinlikle bu frameyi önermiyorum ahsapdan yapılan basit bir frameyle başlayıp daha sonra qav250 gibi frameler tercih etmekde yarar var bu ürüne verdiğim 34 dolara sonradan çok üzüldüm. Karbon fiber diye satılmış olsa da kaliteli bi karbon fiber değil malzeme kalitesi olarak çok alt düzeyde fiber kumaş alıp kendi framemi yapsam bundan daha iyi olurdu. Frame üzerindeki işçilik de oldukça kötü öncelikle delikelri tek tek benim genişletmem gerekti deliklerin hiçbirinden yanında gelen m3 vidalar girmiyor, deliklerden 2 tanesi 1mm civarı yana kaymıştı deliği düzeltmek için elips şekline getirmek zorunda kaldım. Kamera takılmak için titreşim emici bir sistem yapılmaya çalışılmış yine bu kısımdaki delikelrin 3 tanesi 5mm 1 tanesi 6mm inceleme videolarında da bundan sık sık bahsediliyor. Yanında gelen vidalar çok kötü en kısa zamanda değiştireceğim. İlginç olan somunlar fiberli olarak geliyor hiç değilse burada bizi düşünmüşler. Fpv kamerası için yapılan aparatı beğendim elimde uygun kamera olmadığı için o konuda tam birşey söyleyemeyeceğim. Açıkcası myrcmart daki zmr250 frame daha iyi duruyor fiyatları nerdeyse aynı kargosu hesaplı gelmediğinden ben banggood u tercih etmiştim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

33.6 dolar

Qbrain 20x4a esc;

Bu esc kullandığım motorlara göre çok büyük siz de farketmişsinizdir. Ne diyelim büyük esc den zarar gelmez :) Daha uçuş yapamadığım için performansından bahsedemeyeceğim. Bu esc yi tercih etme nedenlerimin basında çok ergonomik olması geliyor. 4 esc bir arada ekstra lehim işi yok üst kısımdaki alüminyum kısım sayesinde kontrol kartımızın pusulasını en az şekilde etkileyecek ve yüksek güçte olduğu için ileriye dönük. Esc yi motora göre büyük seçme nedenlerimden biri de 250 lik quadcopterden memnun kalmazsam ilerde daha büyük bir frameye sadece motor değiştirerek geçiş yapabilmektir. Şuan ortalama düzeydeki 600 lük framelerde kullanılan motorlar 16a dan yukarı çıkmıyor ben geçiş yapmak istersem tbs discovery, ov3rquad gibi framelere geçiş yaparım bu esc de bu framede kullanılacak motorlar için yeterli düzeyde.

29 dolar

rcx 1804-2400kv motorlar:

Bu motorların düşük bütçe için en uygun motorlar olduğunu düşünüyorum, hatta düşük bütçe için demek çok yanlış olur parasını kesinlikle fazlasıyla hakeden motorlar tam uçuş şansım olmadı fakat yaptığım testler sonucu bu sonuca varabildim. Aslında tmotorun ürettiği 30dolarlık motorlardan alabilirdim fakat 250 lik frameden memnun kalıp kalmayacağımdan emin olamadığımdan dolayı bu motorları tercih ettim.

9 dolar

Gemfan 5030 pervaneler:

Zmr250 ile sadece 5inç pervane kullanabiliyoruz 6inç desteklediği yazıyor fakat internetde 6inçte pervanelerin birbirine çarparak kırılması sonucu olusan kırım videoları mevcut buyüzden 5 inç tercih ettim.

Gps ayağı:

Tavsiye etmediğim bi ürün monte aparatının civata kısmı somunu sıkarken elimde kaldı. Frameye modifikasyonla birşekilde monte ettim.

3 dolar

Gens ace 3s 25c 1550mah pil:

Elimde bulunan parçalar:

Rctimer Apm 2.5
Rctimer cn06 plus+mag+led
Rctimer power modul
Turnigy 9x

Bağzı arduino forumlarında klon apm2.5 ler ile orjinaller arasında çok fark olduğu ve kesinlikle orjinalinin alınması gerektiği ve klonların uçuşta sorun yarattığı yazıyor. Fakat ben kesinlikle hiçbir sorunla karşılaşmadım uçuş konusunda da hiçbir sorun yok. Orjinal ürün almak isterdim fakat arada da fark olmayınca ve zamanında bütçem olmayınca klon ürün almıştım.

Yaşadığım sorunlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle apm2.5 gibi büyük bir kart kesinlikle zmr250 gibi bir frameye uygun değil, bu frameye uymadığını bilerek nasıl olsa uydururum diyerek aldım ilerde belki cc3d ile güncelleme yapabilirim apm2.5 kullanarak da farklı bir projeye başlarız. Nasıl tarif edeyim bilemedim. Frame görselinde görebileceğiniz üst plakayı tutan kırmızı destekler için üst plakaya yeni delikler delerek alt kısımda ise kolların vidalarına somun yerine bu destekleri takarak çözüm buldum.

Motorların yanında gelen vidalar zmr250 de kullanmak için çok kısa vidalar çok ince olduğundan dolayı daha vida bulamadım ve uçuş gerçekleştiremedim şuanda motorlar için civata arıyorum.

Yavaştan kendi fotoğraflarıma geçeyim fotoğraf sırası karışık ve yeterli değil kuruluma daldığım için fotoğraf çekmeyi unutmuşum:) Resim kaliteleri için kusra bakmayın fotoğraf konusunda elimden bukadar geliyor:

Okuduğunuz için teşekkürler. Hertürlü yorum ve öneriye açığım yorumlarınızı bekliyorum. İsteğiniz doğrultusunda sınavlarım bitince apm hakkında bir rehber hazırlayabilirim.
Saygılar;
İyi akşamlar

ZMR 250 Quad Toplama

Rezerve

ZMR 250 Quad Toplama

Rezerve

ZMR 250 Quad Toplama

Harun yasini dikkate alirs gercekten cok guzel ve duzenli bir konu olmus. Son zamanlarda noktalama isaretlerini bile kullanmaktan aciz o kadar cok genc arkadas gorup uzulurken, senden bu kalitede bir konu gormek beni gercekten cok mutlu etti. Oncelikle bunun icin seni cani gonulden tebrik ediyorum :thumbup:

Gerci sasirmamam gerekiyormus aslinda, zira daha tanisma konusunda Sumer abimiz bunu benden cok once fark edip, bunu dile getirmis ;)

Konuyu okudum fakat quadrocu olmadigim icin cok fazla teknik detaya giremeyecegim. Konunun uzmani arkadaslarimiz zaten gerekli degerlendirme ve yorumları paylaşacaklardir.

Sadece benim fark ettim, Nesimi bey ile ayni Frame kullaniyorsun ama sen frame begenmemissin, bu kisim dikkatimi Ozellikle cekti .

Ilk ucusunu da merakla bekliyoruz. Bu arada sonradan ilaveler icin 3 adet mesaji senin adina rezerve ettim ;)

ZMR 250 Quad Toplama

Harun selamlar,

Çok uğraşmışsın belli ama gözüme takılan bir kaç husus var. Birincisi CN06 Plus... O kadar şekilsiz bir GPS kartı ki düzgün bir şekilde bir yere sabitleyebilmek çok zor. Hele 250'lik bir gövdede... Normalde hız için tasarlanmış bir gövdede, GPS'i o çubuğa monte edersen, ilk uçuşunda kırılmasını garantiye almış olursun gibime geliyor. Bir de CN06 Plus ın ledlerini doğru çalıştırabilmek APM tarafında da değişiklik yapmak gerekiyordu diye hatırlıyorum.

İkincisi APM kartının kendisi. Titreşimi pek sevmeyen bu kartı, zoraki bir şekilde konuşlandırmak da uçuş kalitesine kesinlikle çok kötü yansıyacaktır.

Şahsi fikrim, o gövdeyi ve motorları sat, 450 ya da 500'lük bir gövde alıp öyle devam et... Yoksa elindeki sistemi dügün bir şekilde uçar hale getirmek için hem zaman hem de para harcarsın.

ZMR 250 Quad Toplama

Zafer SAHIN' Alıntı:
Harun selamlar,

Çok uğraşmışsın belli ama gözüme takılan bir kaç husus var. Birincisi CN06 Plus... O kadar şekilsiz bir GPS kartı ki düzgün bir şekilde bir yere sabitleyebilmek çok zor. Hele 250'lik bir gövdede... Normalde hız için tasarlanmış bir gövdede, GPS'i o çubuğa monte edersen, ilk uçuşunda kırılmasını garantiye almış olursun gibime geliyor. CN06 Plus ın ledlerini doğru çalıştırabilmek APM tarafında da değişiklik yapmak gerekiyordu diye hatırlıyorum.

İkincisi APM kartının kendisi. Titreşimi pek sevmeyen bu kartı, zoraki bir şekilde konuşlandırmak da uçuş kalitesine kesinlikle çok kötü yansıyacaktır.

Şahsi fikrim, o gövdeyi ve motorları sat, 450 ya da 500'lük bir gövde alıp öyle devam et... Yoksa elindeki sistemi dügün bir şekilde uçar hale getirmek için hem zaman hem de para harcarsın.

Merhabalar,

Ben daha önce cno06 ve apm yi 600 ve 450 lik bir framede kullanıyordum 2 multistar esc durduk yere bozuldu 1 tane de ntm motor esc yüzünden yandı. O framede 2 tane 3s 40c 4000mah pil kullanıyordum. Piller ömürlerini doldurmak üzereydi. Kaliteli motorlar almak istiyordum çünkü okadar para döktüğümüz cihazın 15-20metre irtifadan düşmesi gerçekten beni üzen birşey:( En son ntm motorların rulmanlarını değiştirmeden once rulman motor sıkışmış multistar esc de motor fazla amper çektiği için motoru durdurmuştu ben de öyle düşüşü izlemek zorunda kalmıştım neyse ki boş arazideydim:( En uygun gördüğüm 64 dolara t-motor un 680kv disk motorları vardı fakat şuanda okadar para vermek istemedim sunnysky da düşünülebilirdi fakat ozaman da rulman derdine düşecektim. Pil olarak hk dan almak suanda mümkün değil gens ace pil fiyatları ise 200lira civarı seyrediyordu. Maliyet olarak biraz fazla gelince miniye yöneldim. Aslında biraz daha bekleyip 500 lük frameyle devam edebilirdim fakat şubatdan beri uçuş yapmadım artık uçmak istiyorum :) Kamera taşımak gibi bir niyetim yok 250 lik framenin fpv ekipmanını kaldırabileceğini 450-500 lük bir framenin ise gereksiz olduğunu düşünmeye başlamıştım zaten artık hız yapmak istiyordum 450 ve 600 lük frameler bana hantal gelmeye başlamıştı. Apm nin titreşimi sevmediğini bi önceki framem bana çok iyi bir şekilde anlattı :) Ben de bu şekilde bir sistem yapmaya çalıştım;

Motor vidam olmadığı için deneme sansım olmadı fakat 450 lik framede aynı sistemin büyüğüyle çok iyi sonuç alıyordum siz de yorum yapar mısınız?

Led işini kargo beklediğim sürede halletim o konuda sıkıntı yok şuanda.

Gps çubuğunu ise öneriniz doğrultusunda yarın yarı yarıya kısaltmayı düşünüyorum bana da kırılacak gibi geliyordu zaten...

Apm 2.5 in mini quad için çok yetenkli bir kart olduğunun farkındayım ilerde cc3d ile miniye güncelleme yapabiliriz... Aslında suan elimde barometresi çalısmayan multiiwi pro var onu da takabilirim.

Yorumunuz için teşekkürler

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Harun yasini dikkate alirs gercekten cok guzel ve duzenli bir konu olmus. Son zamanlarda noktalama isaretlerini bile kullanmaktan aciz o kadar cok genc arkadas gorup uzulurken, senden bu kalitede bir konu gormek beni gercekten cok mutlu etti. Oncelikle bunun icin seni cani gonulden tebrik ediyorum :thumbup:

Gerci sasirmamam gerekiyormus aslinda, zira daha tanisma konusunda Sumer abimiz bunu benden cok once fark edip, bunu dile getirmis ;)

Konuyu okudum fakat quadrocu olmadigim icin cok fazla teknik detaya giremeyecegim. Konunun uzmani arkadaslarimiz zaten gerekli degerlendirme ve yorumları paylaşacaklardir.

Sadece benim fark ettim, Nesimi bey ile ayni Frame kullaniyorsun ama sen frame begenmemissin, bu kisim dikkatimi Ozellikle cekti .

Ilk ucusunu da merakla bekliyoruz. Bu arada sonradan ilaveler icin 3 adet mesaji senin adina rezerve ettim ;)

Yorumunuz için teşekkürler... Rezerv için ayrıca teşekkürler mesaj düzenledikden sonra rezervler gelince forumda bir hata olduğunu düşünüp sil butonuna basmıştım :) Noktalama konusuna gelirsek, pek dikkat etmesem de noktalama işareti kullanmaya çalışırım. Yaşıtlarımın durumundan ben de çok şikayetçiyim orda burda gezmek yerine kendimi bu hobiye vermiş durumdayım.

Bu arada ocak-şubat aylarında 400 lira civarında fpv sistemi almayı düşünüyorum onerilerinize açığım frekans olarak 5.8ghz tercihimdir. Gözlük olarak tek seçenek fatshark teleporter v3 görünüyor ne monitörlü sistem gördüm ne de gözlüklü bu yüzden tamamen sizin önerilerinize göre ürün satın alacağım. Monitörlü sistem içinse alıcı verici olarak bu alıcı vericiden başka ürün almak istemiyorum almışken kaliteli olsun çünkü uçak işine girersem kumandada modifikasyona gitmem gerekecek tekrar fpv sisteminde iyileştirme yapamayacağım aşşağıdaki alıcı verici setiylede birtürlü bütçeyi tutturamadım:) Teleporter v3 alırsam verici olarak güncelleme yapma imkanım var sanırım fakat teleporter v3 e de çözünürlüğü çok düşük diyorlar fpv konusunda bilgim çok az.

ZMR 250 Quad Toplama

Harun öncelikle hoşgeldin. Zafer Bey'in de belirttiği gibi yapmaya çalıştığın işlerle malzeme seçimlerin çok çelişiyor. Eminim sende farkındasındır. 250 lik quad motorlarının kaldırabileceği yük belli. Kullandığın malzemelerle bu sınıra fazlasıyla yaklaşıyorsun zaten. Seçimlerinde maliyeti göz önünde bulunduruyorsun eminim ama bu şekilde bu modelin sana maliyeti çok daha fazla olacaktır emin ol. Benim tavsiyem bu modeli kullanmak istiyorsan olması gereken parçaları kullanarak işin zevkine varmandır. APM kartının bu boyda bir multiyi düzgün bir şekilde kontrol edebileceğinden de şüpheliyim. Zafer Bey'in söylediği noktaya değinmiyorum bile.

ZMR 250 Quad Toplama

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Harun öncelikle hoşgeldin. Zafer Bey'in de belirttiği gibi yapmaya çalıştığın işlerle malzeme seçimlerin çok çelişiyor. Eminim sende farkındasındır. 250 lik quad motorlarının kaldırabileceği yük belli. Kullandığın malzemelerle bu sınıra fazlasıyla yaklaşıyorsun zaten. Seçimlerinde maliyeti göz önünde bulunduruyorsun eminim ama bu şekilde bu modelin sana maliyeti çok daha fazla olacaktır emin ol. Benim tavsiyem bu modeli kullanmak istiyorsan olması gereken parçaları kullanarak işin zevkine varmandır. APM kartının bu boyda bir multiyi düzgün bir şekilde kontrol edebileceğinden de şüpheliyim. Zafer Bey'in söylediği noktaya değinmiyorum bile.

Hoşbulduk... Yorumunuz için teşekkürler. Bu durumda bana en uygun şekilde yapabileceğiniz öneriniz nedir? Kullandığım motorlarla fpv ekipmanı ve ek olarakda gopro kaldıran kişiler var ben buna güvenerek bu şekilde bir kurulum yaptım ağırlığın da tam seviyede olduğunu düşünüyorum. Apm nin çok hassas bir kart olduğunu biliyorum fakat elimd ene varsa onları kullanmaya çalıştım yeni frame motor almaya kalkarsam 70 dolar civarı zarara gireceğim zaten yeni frame ve motor almak istemiyorum çünkü şuan 250 liklerle uçak istiyorum kontrol kartını mı değiştirmeliyim?

ZMR 250 Quad Toplama

Harun_as' Alıntı:
Hoşbulduk... Yorumunuz için teşekkürler. Bu durumda bana en uygun şekilde yapabileceğiniz öneriniz nedir? Kullandığım motorlarla fpv ekipmanı ve ek olarakda gopro kaldıran kişiler var ben buna güvenerek bu şekilde bir kurulum yaptım ağırlığın da tam seviyede olduğunu düşünüyorum. Apm nin çok hassas bir kart olduğunu biliyorum fakat elimd ene varsa onları kullanmaya çalıştım yeni frame motor almaya kalkarsam 70 dolar civarı zarara gireceğim zaten yeni frame ve motor almak istemiyorum çünkü şuan 250 liklerle uçak istiyorum kontrol kartını mı değiştirmeliyim?

Öncelikle bu frame amacı aksiyon FPV yapmak. Olabildiğince hafif ve hızlı olmalı. Anladığım kadarıyla senin kullanım amacın bu olmayacak.

Doğru kullandığın motorlarla FPV ekipmanı taşınıyordu ama GoPro olduğunu hiç sanmıyorum. Bu motorlar eskidi artık. 5x3 pervane 3S setupla tek motor 290 gr civarı çekiş sağlıyor. Yani senin modelin 550-600 gr aralığında sınırda olacak. Kullandığın parçalarla bu ağırlığın çok üzerine çıkacaksın. Benim konumu incelersen kullandığım parçaları ve ulaştığım son ağırlığı karşılaştırırsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Bu linkte motorun çekiş değerlerini görebilirsin.

Bu yazıları yazma amacımız bu frame kullanmanı istememek değil. Aksine ben bu boyut multiyi çok seviyorum ve herkesin kullanmasını isterim. Diğer konu içinde ideal parçaları göreceksin. Göründüğü kadarıyla ESc ve kontrolcü değişimi ile çok rahat kullanılabilir.

ZMR 250 Quad Toplama

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Öncelikle bu frame amacı aksiyon FPV yapmak. Olabildiğince hafif ve hızlı olmalı. Anladığım kadarıyla senin kullanım amacın bu olmayacak.

Doğru kullandığın motorlarla FPV ekipmanı taşınıyordu ama GoPro olduğunu hiç sanmıyorum. Bu motorlar eskidi artık. 5x3 pervane 3S setupla tek motor 290 gr civarı çekiş sağlıyor. Yani senin modelin 550-600 gr aralığında sınırda olacak. Kullandığın parçalarla bu ağırlığın çok üzerine çıkacaksın. Benim konumu incelersen kullandığım parçaları ve ulaştığım son ağırlığı karşılaştırırsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Bu linkte motorun çekiş değerlerini görebilirsin.

Bu yazıları yazma amacımız bu frame kullanmanı istememek değil. Aksine ben bu boyut multiyi çok seviyorum ve herkesin kullanmasını isterim. Diğer konu içinde ideal parçaları göreceksin. Göründüğü kadarıyla ESc ve kontrolcü değişimi ile çok rahat kullanılabilir.

Kullanım amacı olarak oncelikle 250 lik quadcopterin tepkilerini öğrenmeliyim okadar para verdikten sonra hızlı uçmaya cesaret edebileceğimi sanmıyorum genelde yavaşça gezinirim:)

Motor seçerken gopro olan birkaç videoya denk gelmiştim goprodan buyüzden bahsettim. 1806 da ben sipariş verirken fazla yorum yoktu almak istememiştim şuan incelemeler yaygınlaştı almadığıma üzülüyorum.

Esc değiştirmem mümkün değil fakat altaki plastik kısmı çıkartarak ağırlığı azaltacağım üsteki alüminyum kısmı da çıkartmak isterdim fakat ısı sorunu yasanabilir. Kontrol kartı değişikliği kafama yattı sadece apm elimde varken apm ile uçuş yapmayı denemek istiyordum sonuca göre de cc3d almayı düşünecektim siz böyle deyince kontrol kartını değiştirmeye karar verdim. Öneriniz doğrultusunda cc3d veya naze32 acro almak istiyorum öneride bulunurmusunuz? Sanırım 2 hafta sonra alabilirim kartı apm yi de baska bir proje için kenara kaldıracağım. Şuanda cc3d ağır basıyor.

Teşekkürler

ZMR 250 Quad Toplama

Harun ben modeli toplayalı çok olmadı ama başından beri aklımda Naze32 almak vardı. Bugüne kadar da model üzerinde Multiwii 2,5 SE takılıydı. Ama nereden estiyse CC3D aldım ve bugün geldi. Hatta şimdi kontrollerini yapıyorum ve bugünlerde montajını yapacağım. Bu kartı sana önerir miyim? Bu konuda biraz çekinceliyim ama diğer taraftan APM gibi bir kartı da kullanmışsın. İşin açıkçası ben bile bu kartı düzgünce kullanabileceğimden emin değilim. Her ihtimale karşı Naze32 de alacağım. CC3D yi düzgün bir şekilde kullanabilirsem bile elimdeki ikinci frame Naze32 ile toplamak istiyorum. Bir nevi kendimce karşılaştırma yapmak istiyorum. Sözün kısası uğraşmak istemiyorsan Naze32 almanı öneririm. Hem daha çok kişi yardımcı olabilir bu kartla ilgili.

Konu başından beri yazmayı unutuyorum. Çinlilerde kalite kontrol konusu sıkıntılıdır. Yok gibi bir şeydir. O yüzden sendeki frame sıkıntılı olması diğerlerinin de kötü olacağı anlamına gelmiyor. Ben hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kalite konusu dersen o bambaşka bir olay. Bu fiyata kaliteli CF beklemek zaten doğru değil.

ZMR 250 Quad Toplama

Harun kardesim oncelikle merhabalar. Yeni modelinizde hayirli olsun.
Ben hemen elestirilere gececegim. Mobilden baglandigim icin cok detayli degilde maddeler halinde gidelim.
- Bu modelle hiz yapacaksan yada herhangi birsey yapacaksan :) 500 gramin uzerine cok cikmaman gerekecek. Aksi takdirde bu modelle ucus karakteristigi hakkinda hicbir bilgi alamayacaksin. Cunku modelini bu haliyle bitirirsen uzerinede mobius (birak goproyu) bile koysan fpv sistemi ile birlikte 700 gramin uzerine cikacagi kesin. Kullandigin motorlarin thrust degerleri ortada zaten. guc/agirlik orani cok dusuk olacak.
- kullandiginiz pil bile bence modele gore agir. Zaten gens ace piller piyasadaki en kaliteli pillerden ancak agirliklari muadillerine gore fazla.
- kullandigin escye baktim 112 gram bence bu framede kesinlikle ona yer yok. (Fpv yapmazsan belki)
- Zafer abi belki kizacak :) ama gps sisteminede gerek yok.
- Kontrol karti olarak apm hakkinda pek bilgim yok ama acro naze32 alirsan yardimci olurum. Elinizdeki barometresi calismayan multiwii varsa onu neden kullanmiyorsunuz. Barometrede bir isinize yaramayacak zaten :)
- birde sadece sizin icin degil herkese gemfan 5x3 yerine HQ5x4 oneriyorum.
Mobilden yazdigim icin simdilik boyle kisa kesiyorum. Kolay gelsin...

ZMR 250 Quad Toplama

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Harun ben modeli toplayalı çok olmadı ama başından beri aklımda Naze32 almak vardı. Bugüne kadar da model üzerinde Multiwii 2,5 SE takılıydı. Ama nereden estiyse CC3D aldım ve bugün geldi. Hatta şimdi kontrollerini yapıyorum ve bugünlerde montajını yapacağım. Bu kartı sana önerir miyim? Bu konuda biraz çekinceliyim ama diğer taraftan APM gibi bir kartı da kullanmışsın. İşin açıkçası ben bile bu kartı düzgünce kullanabileceğimden emin değilim. Her ihtimale karşı Naze32 de alacağım. CC3D yi düzgün bir şekilde kullanabilirsem bile elimdeki ikinci frame Naze32 ile toplamak istiyorum. Bir nevi kendimce karşılaştırma yapmak istiyorum. Sözün kısası uğraşmak istemiyorsan Naze32 almanı öneririm. Hem daha çok kişi yardımcı olabilir bu kartla ilgili.

Konu başından beri yazmayı unutuyorum. Çinlilerde kalite kontrol konusu sıkıntılıdır. Yok gibi bir şeydir. O yüzden sendeki frame sıkıntılı olması diğerlerinin de kötü olacağı anlamına gelmiyor. Ben hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kalite konusu dersen o bambaşka bir olay. Bu fiyata kaliteli CF beklemek zaten doğru değil.

Frame zaten kullanılabilecek iş görecek düzeyde fakat nedense gözüm tutmadı q450(hk daki f450 klonu) bile daha dayanıklı geliyordu halbuki biri cf biri plastik diye satılmakta:)

CC3D çok zorlamayan bir kart gibi görünüyor ancak siz böyle diyince kafam karıştı. Ben uğraşmayı seven biriyim quadı hazırla at çantaya haftada 1 gün git uçur bana uymuyor uğraşmam lazım:) Apm bana çok kolay gelmişti hertürlü bilgi internetde var zaten... Hobbykingde naze32 23 dolar cc3d 34 dolardı sanırım fiyatı için naze32 alırım muhtemelen. Sınavlarım bitince uzunca bir araştırma yapacağım ozamana kadar apm yi de test edip sonuçları sizlerle paylasırım karta ona göre karar veririm.

Bu arada cuma günü vida için biryere daha bakacağım orda da bulamazsam internetden almak zorundayım acaba siz vidaları nerden temin ettiniz?

irfan buzdağlı' Alıntı:
Harun kardesim oncelikle merhabalar. Yeni modelinizde hayirli olsun.
Ben hemen elestirilere gececegim. Mobilden baglandigim icin cok detayli degilde maddeler halinde gidelim.
- Bu modelle hiz yapacaksan yada herhangi birsey yapacaksan :) 500 gramin uzerine cok cikmaman gerekecek. Aksi takdirde bu modelle ucus karakteristigi hakkinda hicbir bilgi alamayacaksin. Cunku modelini bu haliyle bitirirsen uzerinede mobius (birak goproyu) bile koysan fpv sistemi ile birlikte 700 gramin uzerine cikacagi kesin. Kullandigin motorlarin thrust degerleri ortada zaten. guc/agirlik orani cok dusuk olacak.
- kullandiginiz pil bile bence modele gore agir. Zaten gens ace piller piyasadaki en kaliteli pillerden ancak agirliklari muadillerine gore fazla.
- kullandigin escye baktim 112 gram bence bu framede kesinlikle ona yer yok. (Fpv yapmazsan belki)
- Zafer abi belki kizacak :) ama gps sisteminede gerek yok.
- Kontrol karti olarak apm hakkinda pek bilgim yok ama acro naze32 alirsan yardimci olurum. Elinizdeki barometresi calismayan multiwii varsa onu neden kullanmiyorsunuz. Barometrede bir isinize yaramayacak zaten :)
- birde sadece sizin icin degil herkese gemfan 5x3 yerine HQ5x4 oneriyorum.
Mobilden yazdigim icin simdilik boyle kisa kesiyorum. Kolay gelsin...

Merhabalar...teşekkürler...

Ben fpv kamerası olarak mobius bile düşünmüyorum fpv olarak sadece pilot kamerası bana yeterli gelecektir. Alıcının plastiğini çıkartsam esc yi hafifletsem v.b. ağırlık azaltma planları yapıyorum suanda.
Pil olarak 1300 mah 50 gr daha hafif fakat 15lira daha fazla bi ürün vardı düşük mah değerine yüksek para vermek istemedim deşarj değeri de düşük olacaktı 50gr fazladan ağırlığa razı olmak zorunda kaldım.
Gps ye gerek yok ben de farkındayım da belki minimosd takarım diye monte ettim şimdilik gps e güvenmiyorum zaten son denememde konumu 6-7km uzakta 40-200km hızla giderken gösteriyordu tek uydu bulduğundandır büyük ihtimal fakat uçuş anında kabul edilemeyecek bir sorun. Zaten 250 lik quadcopter de lotier e alıp stabilite denemek saçma olacaktır :) Gps konusunda haklısınız
Pervane olarak elimde çok sayıda 5x3 pervane mevcut birdahaki siparişimde sitede hq5x4 bulunursa almayı düşünebilirim.
Kontrol kartı konusunda ise ben uğraşmayı seven biriyim naze32 alıp direk uçsam mı cc3d alıp fpv alana kadar uğraşsammı kararsızım şuanda. Barometresi çalısmayan multiwii ye gelirsek ürünü aldıktan 1 yıl sonra barometre sıkıntı yarattı ben hk ya rma bıraktım. Bana aldığım fiyattan(140lira) para iadesi yapıldı o paraya da ekleyim apm2.5 almıştım. Para iadesi aldığım bi ürünü kullanmak da pek içimden gelmiyor olaya şuanki bakış açım gps mag çıkartsam apm le ağırlığı aynı olacağı yönde

ZMR 250 Quad Toplama

Ben sana gens acein yari fiyatina 1300mah 3s 30-35 C piller onereyim ama elindeki pil degil bence diger ekipmanlari hafifletmelisin. Ben 1800 mahlada hatta 2200 mahlik pillerlede ucuyorum ama motorlarim sizinkilerden biraz guclu oldugu icin cok sikinti olmuyor. Benim demek istedigim sizin herbir parcaniz ayri ayri agir. (Ozellikle Escye cok fena kafayi taktim) Bence quadda pilden ve motordan kismayip kalan herseyden olabildigince agirlik olarak kurtulmak lazim. Aksi takdirde kendi agirligini ancak kaldirabilecek bir quadla ucus yapmak hic keyifli olmayacaktir. Sizin modelde koklu degisiklik yapmaniz gerekiyor. Alicinin plastik kabi en fazla 3 gr eder. Ama inanin ben 3gram cikarabilmek icin bile 2 saat ugrastigimi bilirim.
Bunlari soyluyorum ancak hersey maddi durumda bitiyor. Sizide anliyorum. Bu sinifta bir model kullanmanizda cok hosuma gidiyor zaten. Hevesinizin kirilmamasi ve bu yonde devam etmenizi istedigim icin yardimci olmaya calisiyorum.

Bu piller normalde size fazlasiyla yetecektir. C degerleride oyle dusuk degil. Ben lumenierleri kullaniyorum ve cokda memnunum.
Digerlerininde kullanici yorumlari gayet iyi. Tabi gidin bu pillerden alinda demiyorum sadece ornek vermek amaciyla yazdim.

İhtiyaciniz olan vida boyutunu tam olarak soylerseniz yarin elimdekilere bakar uygun varsa isterseniz gonderebilirim.
Tahminim m2 5 yada 6 mm sizin isinizi gorecektir.
Multiwii konusunda da ben yerinizde olsam kullanirim. Firmanin ona ihtiyaci olsaydi ya paranizi tam vermez yada urunu geri gondermenizi isterdi. Kendinizi firmadan haksiz kazanc saglamis gibi gormenize bence gerek yok. Ha cok takiliyorsaniz bir mail atin ben bunun iadesini aldim ama geri gondermek istiyorum hakkiniz kalmasin diye. İsterlerse gonderirsiniz yada kullanirsiniz.

ZMR 250 Quad Toplama

Ben tüm vidaları ve ara metal bağlantıları plastik ile değiştim . böylece artık karbon parçaların kırılması pek mümkün değil. Bu arada ideale en yakın dizayn için satışta olan mini quadıma imzadaki linkten ulaşabilirsiniz. Parçaların detaylı listesi ve fiyatları orada var.