ZMR 250 Quad Toplama

ZMR 250 Quad Toplama

irfan buzdağlı' Alıntı:
Agaclik alanda kullanacaksan immersion 600mw ile spironet antenleri tavsiye ederim.
Bu arada dun vidalari gonderdim ama kargoya yetismedi. Bugun yola cikacak. Takip numarasini yarin gonderirim.

Vidalar için tekrardan teşekkür ederim... 1 saat önce takip numarası bana mesaj olarak geldi. Bu frameyle ilk uçuşum için çok heyecanlıyım.

Hk sesimi mi duydu acaba?

FPV için daha iyi bir alıcıyla ilerde ımmersionrc 600mw ve iyi bir monitör veya fatshark monitör eklenerek kullanılabilecek bir sistem hazırlamaya çalıştım. Şuan uçtuğum arazide bir köşeye geçince 15-20 açık alan mevcut çevresi ağaçlarla kaplı bu alan baslangıçta beni tatmin edecektir şimdi yüksek meblalar verip ilerde keske daha iyisini alsaydım demektense güncelleyebileceğim bir sistem toplamak istedim.

TX5200M ve M5802 aslında kodlu vericilerin ımmersion ve fatshark cihazlarla çalışmadığını sanıyordum. Flitetestin bugun yayınladığı videoya göre uyumlu olarak çalışıyor. Bu haber beni çok sevindirdi.

TX5200M ve M5802 koduyla bilinen vericileri kanal değişimi için dıp switch, anten, kamera ve güç bağlantılarını lehimleyerek hazır hale getiriyoruz. Birkaç forumda incelemesi mevcut ve kullananlar genel olarak memnun ımmersion ve fatshark alıcılarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu vericiyi sevme nedenlerimin başında geliyor.

ımersionRC uno5800 kendini kanıtlamış çok iyi bir alıcı. Bu alıcı ile genelde ımmersionrc 600mw (ch1 de 748w çıkış gücü var) verici kullanılıyor. Patch antenle 8km gidenler olduğunu duymuştum.

Kamera olarak kararsızım Fatshark PilotHD V1 veya sony FPV 1/4 Inch Sharp CCD 420TVL NTSC düşünüyorum fatshark hakkında pek bilgi yok ve çok fazla güç çekiyor buyuk ihtimalle sony FPV 1/4 Inch Sharp CCD 420TVL NTSC alıp easycap usb adaptörlerden alıp pc üzerinden kayıt yaparım 6 dolar civarı fiyatları var. Ebaydan 2-3 dolar civarı açık artırmalara katılıyorum...

Monitör olarak da idareten bunu almayı düşünüyorum.

Diğer linkler;

Skyzone den vazgeçiren sayfa:

veya
Bec devresi
Birde spironet antenler...

ZMR 250 Quad Toplama

Harun mesajını güncellemek yerine keşke yeni bir mesaj atsaydın. Şans eseri gördüm. Bu arada anlaşılan bayağı bir araştırma yapmışsın. Ama kamera kısmında belirtmek istediğim bir kaç husus var.

1/4" kameralar yerine 1/3" kamera almak ışık hassasiyeti konusunda avantaj sağlar. Ayrıca FatShark'ın videolarını izledim ve karşılarına bir ışık kaynağı aldıkları zaman görüntü aniden kararıyor, zifiri karanlık değil tabii ki ama genede pek de başarılı gelmedi.

420TLV yerine 600TVL alman daha ayrıntılı bir görüntü izlemene olanak sağlar.

Kamera tavsiyesi olarak incelemeni öneririm...

Quanum gözlük konusunda söyleyebileceğim tek şey gayet tatmin edici bir görüntüsü olduğu yönünde. Büyük gözükmesine rağmen ağır değil. Görüntüsü fresnel lensler sebebi ile biraz "yamuk" ama alışınca çok rahatsız etmiyor. Monitörün görüntü kalitesi başarılı ve mavi ekran vermiyor. Audio konnektörü gibi gözüken beyaz kompozit konnektör aslında 2. video kanalına ait konnektör. Yani monitörün ses özelliği yok. Video kanallarının hangisinde görüntü varsa, otomatik olarak görüntü olan kanala geçiyor. Elle kanal değiştirmek diye bir özellik ise bulamadım.

ZMR 250 Quad Toplama

Zafer SAHIN' Alıntı:
Harun mesajını güncellemek yerine keşke yeni bir mesaj atsaydın. Şans eseri gördüm. Bu arada anlaşılan bayağı bir araştırma yapmışsın. Ama kamera kısmında belirtmek istediğim bir kaç husus var.

1/4" kameralar yerine 1/3" kamera almak ışık hassasiyeti konusunda avantaj sağlar. Ayrıca FatShark'ın videolarını izledim ve karşılarına bir ışık kaynağı aldıkları zaman görüntü aniden kararıyor, zifiri karanlık değil tabii ki ama genede pek de başarılı gelmedi.

420TLV yerine 600TVL alman daha ayrıntılı bir görüntü izlemene olanak sağlar.

Kamera tavsiyesi olarak incelemeni öneririm...

Quanum gözlük konusunda söyleyebileceğim tek şey gayet tatmin edici bir görüntüsü olduğu yönünde. Büyük gözükmesine rağmen ağır değil. Görüntüsü fresnel lensler sebebi ile biraz "yamuk" ama alışınca çok rahatsız etmiyor. Monitörün görüntü kalitesi başarılı ve mavi ekran vermiyor. Audio konnektörü gibi gözüken beyaz kompozit konnektör aslında 2. video kanalına ait konnektör. Yani monitörün ses özelliği yok. Video kanallarının hangisinde görüntü varsa, otomatik olarak görüntü olan kanala geçiyor. Elle kanal değiştirmek diye bir özellik ise bulamadım.

Zafer bey açıkcası kamera hakkında pek araştırma yapmaya vaktim olmadı aklımdaki modelleri daha sonra mesajı düzenlemek üzere yazmıştım sizin önerdiğiniz kamera ile ilgili yapılan yorumlar çok iç açıcı kamera olarak seçimim bu ürün olacak.

Quanum gözlük de ses özelliği olmaması benim de dikkatimi çekti. Hiç fpv deneyimim olmadığı için merak ediyorum fpv uçuşlarında sese nerde ihtiyacımız var? Zaten pervane sesleri dışarıdaki tüm sesleri bastırmıyor mu? Bir de uzak gözlük kullanılıyor bu gözlüğü kullanmama engel olur mu? Yakında problemim yok sonuçta 10-15 cm onumuzde bir ekran olduğundan sorun olmayacağını düşünüyorum.

Toplam fiyat kargo dahil 152 dolar tutuyor. Imrc uno hiçbiryerde stokta yok. 1-2 ay içerisinde ürünleri alacağım.

ZMR 250 Quad Toplama

Zafer SAHIN' Alıntı:
Zafer abi bu yorumunu gözlüğün konusunda paylaşıyorum :)

ZMR 250 Quad Toplama

İrfan beyin gönderdiği vidalar bugün elime ulaştı. Tekrardan vidalar için teşekkürler... Hemen vidaları takayım uçuş videosu çekeyim derken frame yüzünden yine sıkıntı yaşıyorum. Frame vida delikleri ve kullandığım motorun vida delikleri uyumsuz. Biraz genişletmem gerekiyor fakat elimde 2mm tığ olmadığı için sanırım cumartesiye kalacak 3mm ile genişletsem mi genişletmesem mi bilemiyorum 2mm tığ bulup orjinal halinde bırakacağım.

ZMR 250 Quad Toplama

Harun Küçükler' Alıntı:
İrfan beyin gönderdiği vidalar bugün elime ulaştı. Tekrardan vidalar için teşekkürler... Hemen vidaları takayım uçuş videosu çekeyim derken frame yüzünden yine sıkıntı yaşıyorum. Frame vida delikleri ve kullandığım motorun vida delikleri uyumsuz. Biraz genişletmem gerekiyor fakat elimde 2mm tığ olmadığı için sanırım cumartesiye kalacak 3mm ile genişletsem mi genişletmesem mi bilemiyorum 2mm tığ bulup orjinal halinde bırakacağım.
Gule gule kullan. Bilseydim bir tanede eğe gonderirdim :) Tığ diye bahsettigin eğe herhalde. 3mmye genisletirsen araya somun atman gerekecek. Bu seferde vidalarin boyu yetmeyebilir :) bu framelere uyan motorlarin cogu m2 vida kullaniyor. Bence 3mmye cikarma varsin biraz beklesin.

ZMR 250 Quad Toplama

irfan buzdağlı' Alıntı:
Gule gule kullan. Bilseydim bir tanede eğe gonderirdim :) Tığ diye bahsettigin eğe herhalde. 3mmye genisletirsen araya somun atman gerekecek. Bu seferde vidalarin boyu yetmeyebilir :) bu framelere uyan motorlarin cogu m2 vida kullaniyor. Bence 3mmye cikarma varsin biraz beklesin.

3mm ye genişletirsem somun atmama gerek kalmıyor vida basları 3.5mm civarı fakat o bölgede 3mm ye genişletmek biraz riskli matkabı fazla itersem kol direk çatlayacaktır. Zımparalamayı düşündüm fakat zaman alacağından uğraşmak istemedim zımpara buraya mesaj yazdıktan sonra aklıma geldi. Yarın zımparayla biraz genişletir ilk uçuşumu yaparım. Motorda 2 deliğin arası 1cm. Framede 2 motor değilinin arası da 1cm vida dişlerinden dolayı 0.5mm civarı alana ihtiyacımız var.

Birçok forumda ve kurulum videosunda benim gibi sıkıntı yaşayan nedense hiç yok benim frame delik deşik oldu :) 3D yazıcıdan çıkartılmış frameler hoşuma gidiyor çok esnekler bu frameden sonra öyle bir frame düşünebilirim.

2mm matkap ucu diyelim şuna :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ZMR 250 Quad Toplama

Bugun quadlı uçuşa hazır hale getirmek için zaaman buldum. Motorları monte ettikten sonra pervaneler yokken bi deneme yapmak istedim. Arm etmeye çalıstım fakat pc den bad compass health diye bir ses geldi. Compass konnektörü zarar görmüş ve direk lehim harici kullanılamaz durumda. Mission plannerden compass kontrolunu iptal ettim compass gps kartını çıkarttım.

2. denememde gaz %5 gaz verdiğimde alıcı tarafında duman çıktığını gördüm yaklasık 1 sn içinde gazı ve gücü kestim. ALıcının anten kablosu çok az aşınmış ve CF ye temas ediyordu duman çıkıyorsa aklıma bu alıcı neyle kısadevre ediyor diye bir soru geldi.

3. denememde 30sn kadar hover yapma şansım oldu. %45 gazda 1metre civarı havalandım ağırlıktan yana suan sıkıntımız yok gibi fakat 30 sn ye yaklasırken sol öne doğru eğim olduğunu ve motorun giderek hızlandığını farkettim direk iniş yaptım. İncelediğimde motorun çok fazla ısındığını farkettim. Vidaların ucu da çok az sarımlara değiyor fakat sarımlarda bildiğim kadarıyla dısta koruyucu bi kaplama var vida bu kaplamayı aşıp voltajı CF ye iletmiş olabilirmi buna bu motor neden böyle yaptı?

Deneme asamasında çok fazla titreşim vardı bunun pidlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum şimdilik motor sorununu çözelim zaten apm yi sürekli kullanmayı düşünmüyorum.

Motor konusunda yardımlarınızı bekliyorum. İlk iş olarak vidaya 1mm pul atıp sarımalrla teması keseceğim.

Düzenleme:

4. deneme: Sadece ısınan motor için pul ekledim (fazla pul bulamadım) ısınma sorunu çözüldü 1 pil hoverde bitirdim performans genel olarak iyi PID yapılması gerekiyor. Ağırlık merkezinin öne kaydırılması gerekiyor. Yarın video paylasmaya çalısacağım.

Düzenleme2:

Hoverde 1 pil bitirdim fakat şu pil hemen bitsin diyordum quad beni çok zorladı 450 lik quadda apm yi koyunca default ayarlarda bile stabil kalabiliyor. Motorlar çok küçük olduğundan sekmanları çıkartmak istemedim dolayısıyla motor balansı yapamadım. Buyüzden motorların titreşimi kartı çok etkiliyor. PİD ler yüzünden bu quadı yerinde tutmak yak55 le hover yapmak gibiydi. PİDleri tutturamadım biliyorsunuz apm de pid ayarları çok geniş daha önce de sizlerin dediği gibi apm bu quadcoptere fazla geldi. Fakat Düzgün ayarladıktan sonra uçabileceğimi düşünüyorum(videodaki motorlar daha kaliteli biliyorum ilerde güncelleme yapabilirim) tekrar sormak istiyorum apm mi yoksa multwii mi?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eğer multiwii derseniz multiwii yi daha önce su geçirmezlik denemesi için bi maddeyle kaplamıstım. Ağırlık için o malzemeyi temizlerken görseldeki sarı, turuncu tonlarındaki parçanın birini yanlıslıkla kullanılmaz hale getirdim. Kart çalışıyor fakat bu parçanın neye yaradığını bilmiyorum neye yaradığını öğrenmeden de quadda kullanmak istemem bu parçanın neye yaradığını bilen varmı?

Quadın suanki durumu:

ZMR 250 Quad Toplama

Bu verici hakkında bilgisi olan varmı ımrc ve fatshark alıcılar destekliyor bu vericinin gerçek çıkış gücü hakkında detaylı bilgimiz olursa tx5800m yerine FT951 tercih edebilirim. FT951 5.8GHz diye aratınca ımrc nin 25mw lik vericisi çıkıyor. Ürün hk dısında 7-8 sitede daha mevcut yorumlarda 15mw çıkış gücü ve 200-300 metre menzili olduğu belirtilmiş.

Giriş voltajı tx5800m de 5v iken bu üründe 6-30v bu da kontol kartını escden besleyip vericiyi direk pilden besleyebileceğim anlamına geliyor.

ZMR 250 Quad Toplama

Harun Küçükler' Alıntı:
Bu verici hakkında bilgisi olan varmı ımrc ve fatshark alıcılar destekliyor bu vericinin gerçek çıkış gücü hakkında detaylı bilgimiz olursa tx5800m yerine FT951 tercih edebilirim. FT951 5.8GHz diye aratınca ımrc nin 25mw lik vericisi çıkıyor. Ürün hk dısında 7-8 sitede daha mevcut yorumlarda 15mw çıkış gücü ve 200-300 metre menzili olduğu belirtilmiş.

Giriş voltajı tx5800m de 5v iken bu üründe 6-30v bu da kontol kartını escden besleyip vericiyi direk pilden besleyebileceğim anlamına geliyor.

Bu ürünün kamera çıkış voltajı 12 volt gibi görünüyor. Kamera seçerken dikkat etmek gerek.

Şu ürünü kullanmak daha mantıklı olur. En azından 200 mW güç var. Clover antenlerle 1000 metre civarı menzili olur. Kamera çıkış voltajı bunda da 12 volttur.

ZMR 250 Quad Toplama

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu ürünün kamera çıkış voltajı 12 volt gibi görünüyor. Kamera seçerken dikkat etmek gerek.

Şu ürünü kullanmak daha mantıklı olur. En azından 200 mW güç var. Clover antenlerle 1000 metre civarı menzili olur. Kamera çıkış voltajı bunda da 12 volttur.

Öneri için teşekkürler yarın bu vericiyi araştırıp mesajımı düzenleyeceğim.

CC3D şuanda 17 dolar. İndirim 6 gün sonra bitecek.

Ynt: ZMR 250 Quad Toplama

Harun Küçükler' Alıntı:
Öneri için teşekkürler yarın bu vericiyi araştırıp mesajımı düzenleyeceğim.

CC3D 6 gün için 17 dolar olmuş almayı düşünüyorum.

Neredeyse bir aydir bu fiyatta. Belki son alti gundur. Bunu veya Naze32 yi almani oneririm. Su an ugrastigin kartlarla bosa zaman harcama.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Ynt: ZMR 250 Quad Toplama

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Neredeyse bir aydir bu fiyatta. Belki son alti gundur. Bunu veya Naze32 yi almani oneririm. Su an ugrastigin kartlarla bosa zaman harcama.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Bana indirim için mail gelmiş okumadan geçmişim temizlik yaparken farkettim. Azönce cc3d siparişi verdim.

Uzun mesafe FPV uçuşlarımızı RTH fonksiyonu olan cihazlarla yapalım:)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ZMR 250 Quad Toplama

Quadcopter epeydir masada yatıyordu cc3d cuma günü türkiyeye girmiş. Salı günü bana ulaşmasını umuyorum. Bugün kaşıntı tuttu evde quadcopteri kaldırmaya karar verdim 2-3 dk lık uçuş yaptıktan sonra quadcopter arada kendi kendine gaz kesmeye ve komutlara çok geç tepki vermeye başladı bağlantılarda sorun yok ama kumandamın pil yuvası kırılmış durumda yeterli akım geçemeyip rx/tx modülüne yeterli güç gidemediğini düşünüyorum. Yeni yuva almak veya elimdeki li-po ları değerlendirmeye karar verdim. Öncelikle bu li-po nun 8 tane alkalin pilden daha hafif olduğunu belirtmek istiyorum. Piller hakkında bilgim çok az buyüzden 40c pilin bu kumanda da sorun yaratıp yaratmayacağını size sormak istiyorum olumlu yorum yaparsanız görseldeki gibi bi mod yapmak istiyorum.

İlk mesajı en kısa sürede silip tekrar yazacağım...

ZMR 250 Quad Toplama

Harun detaylarini daha once asagidaki konuda paylastigimiz uzere 40c degerindeki bir lipoyu kumandanda kullanmam uygun olmayacaktir ;)