1/10 ölçekli Chris-Craft Riviera ve treyler yapımı (3D tasarım ve baskı)

Treylerin ana dış iskeletinin de kaba şeklini oluşturdum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Teknenin son hali başka bir dosyada ama bu eski haliyle de birarada görmek güzel olur dedim :)

Özgür arkadaşımız gene usta işi ve kaliteli bir model yapıyor.

Teşekkür ederim :saygilar:

Evren hocam , bunları sadece bir model için basmıyacaksın değil mi.Hani olur ya biz de ileride 1/10 bir oyuncak yaparsak diye hani dediydim :p

Hakan Hocam, bu çalışmadaki ana amacım hem eğlence hem de 3D tasarım becerilerimi biraz geliştirmek, öte yandan ortaya çıkan sonuca bağlı olarak ticari olarak tasarımın (yurtdışında) satışa çıkartılma ihtimalini de aklımın bir köşesinde tutuyorum. Her durumda ortaya başarılı kullanılabilir birşeyler çıkarsa sizlerin de eline geçecektir elbet :thumbup:

Treylerin iskeleti tamamlanmak üzere diyebiliriz:

Arkadaki dahtaları da koyalım (dahtasız olmazzz :) )

oldu olacak tekneyi de oturtalım :coolxf:

Sırada kaba iskeletin detaylarını eklemek var. Köşeler yuvarlatılacak, suspansiyon sisteminin yaylarının şaseye bağlanacağı plakalar eklenecek. Tekneyi taşıyan destekler, yanlardaki destekler vs eklenecek. Tüm bunlar eklendikten sonra hepsi basılabilecek ve sonra monte edilebilecek şekilde parçalara ayrılacak :eek::eek::eek:

Birden bire treyler üzerine çalışmak nerden çıktı derseniz, kamyonetin arkasına treyleri bağlamak için gerekli "çeki demiri" parçasını tasarlayayım basayım, kamyonete de takarım dedim, ama bu parçanın tasarımı için treylere bağlanacağı yerin yüksekliğini bilmem gerekliydi, bu da tamamen tekerlek boyutuyla alakalı birşey. Treyler tek aks olsa çok dert değil de çift akslı olduğu için yere paralel olması önem taşıyor. O yüzden tekerleklerin boyutunu ve tekneye göre göreceli konumunu belirleyeyim diye giriştim işe, ama kendimi tutamadım, treyler çıktı ortaya :lol::lol::lol:

Neyse ki artık ihtiyacım olan yükseklik değerini biliyorum, çeki demirini de tasarlayabilirim :D

Basit bir alüminyum çubuğa 5-10 delik delerek , şasi adı altında korkunç paralar istiyorlar, bu işin de hakkını verirsen Evren hocam (ki hiç şüphem yok), bir sonraki hedef belli , 1/10 crawler!!!!!:D:hoppa:

Projenin ilk baskısı:

Prototip amaçlı (Ölçü kontrolü) çeki demirimiz :)

ABS kullanılarak basıldı. Zaten bu projenin çoğunluğu ABS ile basılacak.

Bu mereti şasisde yer alan ve üzerinde tam merkez hatta üç tane delik olan bir parçaya bağlamayı düşünerek tasarladım. Üç deliğin ilk ve sonda olanlarını kullanarak ve m3 civatalarla parçayı şasiye tutturdum.

Kasa da yerindeyken parçanın görünümü: (boyun yeterli olduğu doğrulandı)

Topuz tabanının yerden yüksekliği 50 mm, bunun 45 mm olması gerekliydi, tasarım hemen revize edildi.

Ve çeki demiri parçası ile kasanın açılma sırasındaki ilişkisi: pil değiştirmeye yetecek kadar (hatta fazlasıyla) açılıyor kasa. Römorkla da herhangi bir çakışma olmayacak.

Sonuç: Ufak değişikliklerle tasarım onaylandı.

İlk iş topuzu 5 mm aşağı alacak şekilde parçayı modifiye ettim. Sonra da şasiye bağlantıyı alttan vidalanmak yerine üstten civata alttan kilitli somun olacak şekilde değiştirdim ve somunlar için yuva açtım. Aynı şekilde topuzun civatası için de bir kilitli somun yuvası açtım. Bu haliyle parça çok daha kolay monte edilebilecek. Kenarların "pah"ını da kırınca ortaya çıkan son tasarım şöyle oldu:

Şasinin detaylarına el atmaya başladım.

Suspansiyon yaylarının şasi bağlantıları eklendi. Arka yay arka ucundan, ön yay da ön ucundan şasiye sabit noktadan mafsalla bağlanacak. Buradaki bağlantı noktaları şasiye sabit olup ana boyuna kirişlerle birlikte basılacak. İki yayın ortasındaki bağlantılar ise hareketli bağlantı olacak, yay esnedikçe oluşan ileri geri hareket bu parçaların hareket serbestliğiyle sağlanacak. Birda 1.5 mm kalınlıklı iki ucu delikli plakaların ayrıca basılarak montajda kullanılması gerekecek. Tüm bağlantılar metrik 2 civata somun ile yapılacak şekilde tasarlandılar.

Yay konusunda da baskı denemelerine başladım. Bu sonucunu çok merak ettiğim birşeydi, ABS belli bir miktar esnekliği olan bir malzeme, ama yine de yeterli olup olmayacağını bilmiyordum. Ama sonuç fena olmadı, farklı şekillerde baskılar yaparak farklı esneklikte/sertlikte yaylar elde edebiliyorum. İç dolgu oranı, alt ve üstteki (yayın yan tarafları oluyor) katman sayısı ve çevreyi oluşturan hatların sayısını değiştirerek epey farklı sertlikte yaylar elde edebildim. Şasi hazır olunca deneme ile ve hissiyat ile en uygun sertliği seçeceğim. Kullanım sırasında da gerekli görürsem farklı sertlikte yay basıp değiştirmem mümkün olacaktır. 4 yayın basılması bir saat alıyor, gel de sevme bu teknolojiyi :)

Yay için bir denemeyi de nylon filament kullanarak yapacağım. Nylon ABS ye göre daha esnek, yani içi daha dolu basarak aynı esnekliği sağlamam mümkün olabilir. Dahası nylon zaten doğal olarak düşük sürtünmeli bir malzeme olduğu için burç/yatak gibi elemanlarda kullanımı uygun. Her bir yay parçasında 3 tane burç/yatak olduğunu da düşünürsek nylon kullanarak basmak başarılı olursa tek taşla 4 kuş vurmuş olurum :thumbup:

Şasi ilk prototipi tamamlanıp 3D yazıcımda basabileceğim boyutta parçalara ayrıldı ve ilk baskı başlatıldı.

Aşağıdaki resimde parçaların bölünmesini görebilirsiniz, her bir renk başka bir parçayı göstermekte ve toplam 11 ayrı parça bulunmakta.

Ek yerlerini geçme olacak şekilde tasarladım, baskıdan kaynaklı kenarlarda oluşan boyut artışlarını karşılamak için geçme sistemindeki her erkek çıkıntı her yönden 0.2mm inceltildi. Böylece sıkı geçme veya az biraz gevşek bir birleşme olacağını tahmin ediyorum (deneyip göreceğiz).

Ek yerlerini gösteren bir yakın görünüş:

ortadaki açılı kirişler ise yandaki parçaların içine doğru girerek kilitlenecekler:

Tek seferde iki orta kiriş ile arkadaki üç şasi parçasının tek tarafını printer tablasına sıkıştırabildim ve baskıyı başlattım.

yaklaşık 5 saatlik bir baskı olacak. Bu kadar parçayı birarada basmak biraz iddialı, ama çuvallarsa başlarda olacağı için fazla bir zaman ve filament ısrafı olmaz dedim ve denemeye karar verdim. (bu tür parçalarda genellikle ilk kat basıldıktan sonra fazla bir sorun olmuyor) Eğer sorun olursa daha az parçayla yeniden başlatırım.

Son düzenleme:
İlk parti parçalar sorunsuz basıldılar:

Parçaların uyumu da gayet iyi oldu. Kuru birleştirme yapıp boyutu görmek için kamyonetin arkasında yere göz kararı yerleştirdim

Parçaların iyi oturduğunu görünce arka kısmın diğer yarısının baskısını da başlattım. Sabaha onlar bitmiş olur, ön tarafı da basınca tüm şasiyi biraraya getirebilirim :thumbup:

Gece baskısı da sağ salim tamamlanmış, o parçaları toparlayıp ön tarafın baskısını başlattım.

Arka kısım ortaya çıktı:

Yandaki cetvel 30 cmlik cetvel.

Geçme sisteminde bıraktığım payların fazla olduğunu gördüm, geçme paylarını 0.2 mm’den 0.1 mm’ye düşürebilirim gibi görünüyor. Ama bu haliyle de problem yaratacak kadar büyük bir boşluk yok.

Ön tarafın baskısı da epey ilerledi, o parça da hazır olunca hepsini birbirine yapıştıracağım.