1/30 Ölçekli Airbus A330-300 (3D Baskı)

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Özgür Evren Varol

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Sırada ön iniş takımı var :)

Ön iniş takımının monte edileceği bölme kontraplakla desteklenecek şekilde tasarlanmış, yani model sonunda dahta ile tanıştı :D

Verilen şablonu kullanrak 1.5mm lik kontraplaktan gerekli şekilde bir parça kestim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu dahta destek baskı bölmeye şu şekilde yapıştırılacak:

Herşeyden emin olunca 30dk lık epoksi kullanarak dahta destekle plastik bölmeyi birbirine yapıştırdım ve kurumaya bıraktım.

Ön iniş takımı parçaları da temizlenip biraraya getirildiler, monte edilmiş mekanizma aşağıdaki gibi. Sağdaki parça yukarda görünen bölmeye tutturulacak ve retractın ana montaj bloğu olacak. Dikmede karbon yerine aluminyum boru kullanmayı tercih ettim. Dikme içinde yine bir baskı yayı var, ama muhtemelen bu yayı da değiştiririm, fazla yumuşak. Fotoda görünen pushrod iniş takımını açıp kapatmaya yarayan bağlantı olacak. o pushrodun hemen altındaki dikdörtgen boşluğa direksiyon servosu oturacak ve dikmenin en üst kısmındaki kontrol yekesine bağlanarak ön tekerleğin yönünü kontrol edecek.

Dikme yüksüz haldeyken:

Yüklüyken:

Mekanizma bölmedeki yerinde ve iniş takımı aşağıdayken:

İniş takımı toplu pozisyonda:

Bu da içerde retract mekanizmasını kontrol eden servonun montajı ve bağlantısının görünümü. Chris tüm retractlarda HS75 retract servosu kullanılacak şekilde tasarlamış ama pek sevdiğim bir servo değil bu, o yüzden alternatif yollara gidebilirim...

Özgür Evren Varol

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Ön iniş takımı parçalarını biraz daha temizleyip aluminyuma boyadım ve herşeyi tekrar biraraya getirdim. Yön kontrolü için bir 9grlık servo bulup dikmedeki yerine oturttum, 1.2 mm lik telden de bir kontrol çubuğu yapıp monte ettim. Tüm
Mekanizma da yerine sabitlendi.

Retract servosu için orjinal tasarımda değişikliğe gittim (huyum kurusun :lollol:)

Chris modeli HS75bb retract servosuna göre tasarlamış, ama ben elimde panterden ihtiyaç fazlası kalan servoları kullanmak istiyordum. Sorun şu ki bu servonun ölçüleri orjinal tasarımdakinden farklı, yani yerine oturmuyor (küçük kalıyor) dahası retract servosunun 180 derecelik hareketine karşın bu servonun açısal hareketi daha az, bunu karşılamak ve retract için gerekli hareket miktarını sağlamak için daha uzun bir servo kolu kullandım, bu da tabana sürtüyordu. Ben de çözümü servo için bir adaptör tasarlayıp basmakta buldum ve aşağıdaki şeyi yaptım:

Bu adaptör modeldeki servo yuvasına giriyor:

Servo da bu adaptörün içine sıkı geçme olarak giriyor. Başta üst kısma bir de kilitleyecek sistem düşünmüştüm ama servonun ne kadar sıkı oturduğunu görünce vazgeçtim.

Adaptör modeldeki yerine oturtulup asetonla “kaynatıldı”

Kuruduktan sonra da servo yerine oturtuldu, bağlantı yapılıp ince ayarlar tamamlandı. Yön kontrolü için de radyoda ayrı bir kanal atadım ve ruddera mixledim. Programlamayı da iniş takımı sadece aşağıdayken yön kontrolünü aktif edecek şekilde yaptım.

ilerleyen zamanda bir video yüklerim :thumbup: