1/30 Ölçekli Airbus A330-300 (3D Baskı)

O kadar asetonla çalışmak kafa buldurmuyor mu? Yani asetonun böyle bir etkisi yok mu?

İşin şakası bir yana, evet pek çok güçlü solventte olduğu gibi asetonun da böyle bir (ve daha fazlası) etkisi var tabiki. Benim şansım bölgenin iklimi nedeniyle evdeki havalandırma sisteminin hayli güçlü ve etkili olması. Eşim de ufaklık da kokuya fena halde hassas bünyeye sahipler, ama henüz aseton kokusunu hiç farketmediler bile. Uygulama sırasında bir küçük kağıt bardağın dibine bir-iki mm yi geçmeyecek kadar aseton dolduruyorum, ve düz ve küçük bir fırça yardımıyla yapışacak yüzeylere iki tur sürüyorum ve parçaları birleştirip kurumaya bırakıyorum. En azından 15-20 dk, tercihen daha uzun hiç ellemeden bırakıyorum parçaları. Sonra bir sonraki birleşim için yeniden aynı işlemi tekrarlıyorum. Yani kısacası ortada uzun süre uçuşan bir aseton durumu olmuyor. Ama İstanbuldaki evde olsam bu işleri bile sadece balkonda yapabilirdim diye düşünmüyor değilim. Pencere açmak falan yeterli olmayabilir.

Yahu sanki birileri laf arasında Me262 dedi gibi geldi.....

Demiştir muhtemelen, hep diyor zaten :)

Motorlar elime ulaştı ve yerlerine takıldıkar.

Motorları takmak için basit ama işe yarar bir sistem tasarlamış Chris:

3D baskı ile basılan 4 parça biraraya getirilerek bir montaj sehpası yapılıyor:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor da buna monte ediliyor:

Pylon’un ön kısmı ile bu sehpa biraraya getirilip 6mm lik bir karbon boru içlerinden geçiriliyor:

Hepsi birden de ana nacelle’deki yerine oturtuluyor:

Mevcut halleriyle esc ve motor kabloları birbirlerine kavuşamıyorlar :) escye uzatma kabloları lehimleyip uçlarında da konektörler taktıktan sonra esc kanat içine yerleştirilecek, kablolar pylonun geçeceği delikten çıkartılıp pylon içindeki kablo kanalından geçirilip motor konektörlerine takıldıktan sonra ancak pylon da kanattaki yerine yapıştırılabilecek... kanatla pylon bir araya geldikten sonra esc kablolarını motorun olduğu yere uzatmak imkansız gibi birşey... Chris bu mevzuyu halletmek için tasarımda bir revizyon yapıp kanada bir kapak ekledi, ama bu revizyon ben kanadı yapıştırdıktan birkaç sonra yayınlandı ??? ilerde bir sebeple motorları sökmem ve yeniden takmam gerekirse yeni bir çift kanat basmam gerekebilir ??? öyle bir durum olursa eğer uçağı “knife-edge” yaparak kanat ucunu yere sürter ne kadar dayanıklı olduğuna bakarım :)

Bunlar orijinal motorlar mı yoksa yeni nesil motorlar mı? Yani uçağa bir MCAS sistemi eklemek gerekecek mi?! Gerçi bu Boeing değil ama... :p :D

Bunlar orjinal düdük ve cücük trent 700 abim :) o yüzden MCAS makas falan gerekmiyor.

Olmasın daha iyi, :) Boing 737 max8 in başına gelenlerin arkadaşımızın ve modelinin başına gelmesini istemeyiz. :(

Benim kendi beynime entegre MCAS sistemim daha iyi çalışıyor diyebilirim, kanıt olarak da Hurricane maiden kalkışını sunsam kabul görür herhalde otoritelerden :)

Benim kendi beynime entegre MCAS sistemim daha iyi çalışıyor diyebilirim, kanıt olarak da Hurricane maiden kalkışını sunsam kabul görür herhalde otoritelerden :)
Valla "Nasıl ki, ressamlık, müzisyenlik" gibi sanaatsal yeteneklere allah vergisii diyorlar ve doğuştan gelen yeteneklerdir. Eğitimle iyice pekişir. Bu olay da öyle birşey bence. Doğuştan gelen yetenektir, pilotaj eğitimi iyice mükemmele götürür. :) Ama yoksa yoktur. Özgür beyde olduğunu kendi adıma biliyorum. Sunarsan otoriteler ne der bakalım. (ben asla olamam):saygilar::)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valla "Nasıl ki, ressamlık, müzisyenlik" gibi sanaatsal yeteneklere allah vergisii diyorlar ve doğuştan gelen yeteneklerdir. Eğitimle iyice pekişir. Bu olay da öyle birşey bence. Doğuştan gelen yetenektir, pilotaj eğitimi iyice mükemmele götürür. :) Ama yoksa yoktur. Özgür beyde olduğunu kendi adıma biliyorum. Sunarsan otoriteler ne der bakalım. (ben asla olamam):saygilar::)
Hocam yapma. Bu adamın kirli çamaşırlarını ortaya döktürme bana. :D :p :D :p