3 Boyutlu baskı 1/6.6 Ölçeğinde Spitfire Mk9

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...PLA nın bozunması/parçalanması konusunda benim şüphelerim var açıkçası :) Printeri aldığım zaman sırf bu özelliğinden çekindiğim için birkaç deneme parçası bastım, bunların bazıları da banyoda (nemli ortam) ve sürekli yük altında çalışan parçalar. 1 seneden fazla oldu ve hala en ufak bir şekil değişikliği görülmedi bu parçalarda. Eh uçaklar da bir sene bozunmadan durabilirlerse sorun yok :) genellikle daha kısa sürede bir kırım vs geliyor başlarına :) Sanırım PLA için en kötü şey UV, o yüzden insanlar uçaklarına yansıtıcılı gölgelikler tasarlayıp yapıyorlar. Hele o noktaya gelelim bişeyler düşünürüz :)
Buna 1-2 örnek alabilir miyiz Evren Hocam :)

Adettendir bunu da paylaşayım :)

Kanat basımı için baskı planlaması :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanadın ilk parçası:

Planlamada aralarda olması gerektiğinden biraz daha fazla boşluk bırakıyorum. Tüm baskı yolunda giderse belirli aralıklarla planın birkaç saatliğine önüne geçmek mümkün oluyor, o zamanlarda alt sıralardaki nispeten küçük ve hızlı basılan parçaları araya sıkıştırıveriyorum :) Böyle bir fırsattan istifade edip tekerlekleri de basıverdim:

Bu tekerlekler Hurricane'de kullanılan tekerleklerle aynı tamamen, o yüzden sadece gerekli boyut ayarlamasını yapıp bir set de Hurri için basabilirim gibi görünüyor. Ama Lastikler farklı, o yüzden kendim bir lastik tasarımı yapmam gerekir.

Kanattan ikinci parça:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Buna 1-2 örnek alabilir miyiz Evren Hocam :)

Gölgeliği kastettiğinizi varsayıyorum :)

En basit ve ilkel (ama işe yarar) uygulama olarak şunu gösterebilirim :)

ben de eskiden kompozit F3J yarışma planörlerimizde kullandığımız hem taşıma koruması hem güneş koruması kanat kılıflarının benzerlerini modellerim için yapmayı planlıyorum. Bu amaçla arabaların ön camlarına güneş kesici olarak konulan, parlak metal folyo kaplı ama içi baloncuklu yada süngerimsi yumuşak malzeme olan zımbırtılardan aldım, kesip biçip yapıştırıp kılıf haline getireceğim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Adettendir bunu da paylaşayım :) Kanat basımı için baskı planlaması :
3D Printer canı çıksın :laugh: ;D

Gölgeliği kastettiğinizi varsayıyorum :)

En basit ve ilkel (ama işe yarar) uygulama olarak şunu gösterebilirim :)
Evet doğrudur %p

Bunlar da elde kalmasın :)

Bugün öğleden sonra, 7 saatlik bir baskı sonucunda modelin aileronları da tamamlandı.

Aşağıda baskının %25, %50, %75 ve %100 aşamalarından fotoğraflar ekliyorum.

Plana göre sıradaki parça sol kanat 5 numaraydı. Bu parça 9 saat sürecek bir baskı ve sabah 06:30 da bitecek şekilde başlatacaktım. böylece hemen bir sonraki parçayı başlatma şansım olacaktı :) Ama eşim planı görünce, "hafta sonu sabahı 6:30 da kalkıp o kadar gürültü yapıp çocuğu uyandırırsan çok fena olur!" şeklinde çıkışınca ben de araya 2 saatlik başka bir parça aldım. (çocuk her şekilde saat 6 da uyanıyor zaten ama ne olur ne olmaz, benim üzerime kalmasın en azından :D )

Araya aldığım parça (gövdede pilin sabitlenmesi için cırt cırt bantların geçirileceğini tahmin ettiğim birşey) baskının %98indeyken sorun yaşadı, bir tanesi baskı plakasından koptu. Şans eseri o an odadaydım ve farkettim, hemen baskıyı duraklatıp parçayı tekrar tablaya (göz kararı bir konumda) tutturup kalan son 2-3 mm lik kısmının da basılmasını sağladım. bozulma anından kaynaklanan estetik problem de sonradan biraz zımpara biraz dolgu ile giderilebilecek bişey. Fotoğraflarını sonra paylaşırım, çekmemişim o telaşede :)

Sol kanat 5 numaralı parça da iki saatlik kaydırma ile baskıya alındı ve ilerlemekte, sabaha hazır olmuş olur bir aksilik olmaz ise...

Araya aldığım parça (gövdede pilin sabitlenmesi için cırt cırt bantların geçirileceğini tahmin ettiğim birşey) baskının %98indeyken sorun yaşadı, bir tanesi baskı plakasından koptu. Şans eseri o an odadaydım ve farkettim, hemen baskıyı duraklatıp parçayı tekrar tablaya (göz kararı bir konumda) tutturup kalan son 2-3 mm lik kısmının da basılmasını sağladım. bozulma anından kaynaklanan estetik problem de sonradan biraz zımpara biraz dolgu ile giderilebilecek bişey. Fotoğraflarını sonra paylaşırım, çekmemişim o telaşede :)
Nazar çıkmış diyelim :)

Nazar çıkmış diyelim :)

Aynen öyle, işte şöyle:

Sağdaki parçanın ucunda nazarın çıkış noktası görülebilir :)

Gece baslayan baskı sorunsuz tamamlanmış, sabah kavga gürültü olmadan hasatı yaptım :)

Filament azaldığı için de değişim yapıp şeffaf (sözüm ona) filamenti takıp uçağın pilot bölmesi camlarını bastım.

Tasarımda hoşuma giden şeylerden birisi de bu pilot camı. Ortadaki parçayı gövdede ileri geri kayabilecek şekilde tasarlamışlar (gerçek uçaktaki gibi). Hoş içerde bir kokpit detayı olmadıktan sonra, hatta cam dediğimiz şeyin şeffaflığı buzlu camdan bile daha kötüyken ne anlamı var bilmem ama işte hareketli ya hoşuma gitti :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başlığı çok heyecanla takip ediyorum. Modellerin ufak tefek bazı parçalarını kendim çizip basıyorum ama olay çok ileri gitmiş. easymax001 model planını satın almak istedim ama maalesef paypal harici ödeme kabul etmiyorlar. Türkiyede olmak bazı konularda baştan kaybetmek anlamına geliyor.

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Başlığı çok heyecanla takip ediyorum. Modellerin ufak tefek bazı parçalarını kendim çizip basıyorum ama olay çok ileri gitmiş. easymax001 model planını satın almak istedim ama maalesef paypal harici ödeme kabul etmiyorlar. Türkiyede olmak bazı konularda baştan kaybetmek anlamına geliyor.
Teşekkür ederim. Paypal mevzusu tatsız malesef, ama adamlarla temasa geçilirse bir alternatif bir ödeme yoluyla çözüm üretilebilir belki.

Bu 3D yazıcı çok pahalıymış yahu! Beni aşar... :(

Gün sonu özeti:

Sol kanat parçaları tamamlanmak üzere...

4 numaralı parça basıldı:

Her iki kanat için aileronlar basıldı:

Sol kanat parçaları birarada, üst görünüm:

Alt tarafın görünümü:

Sol kanatta sadece kanat ucu ve 1 numaralı, tam merkezdeki parçalar kaldı. 1 numaralı parçanın ilk yarısı baskıda, sabaha bitmiş olur...

Ek bilgi; retractlar ve çeşitli ıvır zıvır içeren bir sipariş hobbykingden geçildi, bakalım ne kadar sürede gelecek...

Maiden icin hedef tarih ne Evren Hocam ?

Maiden icin hedef tarih ne Evren Hocam ?

Belirlenmiş bir tarih yok henüz, biter bitmez ilk fırsatta diyelim :) havalar ufak ufak serinlemeye başladı bu taraflarda, artık sabah erken saatlerde 28-29 derecelerde kalabiliyor, uçuşa elverişli hale geldi yeniden yani koşullar. Plana göre bu Perşembe baskı bitecekti, amma velaki bu hafta iki gün seyahatle evden uzakta geçecek, haliyle baskı da biraz sarkar. Eğer Hobbykingin kazığını yemezsek ve malzemeler gelirse önümüzdeki hafta içi montajı tamamlayıp 22-23 eylül haftasonunda bir gün maideni yapabilirim.

Sen şimdi onu uçuramazsın. İstersen buradan test pilotu gönderelim. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi