3 Boyutlu baskı 1/6.6 Ölçeğinde Spitfire Mk9

Eveet, sol kanadin 1 numarali bolumunun iki parcasi da basildi. Kanat ucu ve flapları hariç sol kanat tamamlanmış oldu...

Retract gövdesinin de monte edileceği ön parça:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ve arka parça:

Araya iki saatlik bir de dikey stab sıkıştırdım :) zira iki saat içerisinde iş seyahati için evden çıkmam gerekliydi. Dikeyin baskısı bitince de hanıma parçaları printerdan sökme ve yeni baskıyı başlatma eğitimi verdim [emoji23][emoji23][emoji23] ve elimdeki en uzun süreli parçalardan birisini (sağ kanat kök parçası ön yarımı) basmaya başladım. Yarın sabah eşim bunu söküp aynı parçanın arka yarısının baskısını başlatacak. Zaten o bittiğinde de ben dönmüş olacağım. 25 saat evden uzakta olacağım ama bu 25 saatin 18 saatinde baskının devam etmesini sağlamış oldum böylece [emoji23][emoji23][emoji23] neyse ki deli olduğumu evlenmeden önce de biliyordu, hak iddia edemiyor :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Su an en son kaç parça ve kaç saatlik baskı işi kaldı Evren Hocam ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Su an en son kaç parça ve kaç saatlik baskı işi kaldı Evren Hocam ?
Eve dönünce listeyi güncelleyip paylasayım :)

Ama tahminen 60 saat civari olmasi lazım...

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...neyse ki deli olduğumu evlenmeden önce de biliyordu, hak iddia edemiyor :)

Benim eşimde evlenmeden önce farketmişti ve hak iddia etmiyordu taaaaki bizim ufaklık doğana kadar. :laugh: Şimdi bu çocuk senin yüzünden böyle oldu diyerek bütün kazanılmış haklarımı geri aldı. :lollol: :lol: :lol:

Neyseki sizde öyle olmamış gibi gözüküyor Evren bey. :halay: :yuppi:

Ben bu 3D printer olayını çok sevdim. :thumbup: Dahdayla uğraşmaktan çok daha iyi bence, özellikle de benim gibi el mahareti olmayanlar için müthiş bir imkan. :hoppa:

Teknoloji bazen güzel birşey. :laugh: Öyle zannediyorumki yakın zamanda bu printerlarla helide yapılabilir ve o zaman kesin bir tane alırım. :)

Güncelleme vaktiii :)

Ben yokken sağolsun eşim printeri işletmeye devam etmiş ve gayet de güzel bir şekilde ona verdiğim listedeki parçaları basmış :)

Bugün öğleden sonra itibariyle kanadın da tüm parçalarının baskısı bitti.

Uçağın ana parcaları olarak sadece rudder ve yatay stab basımı kaldı. Bunların haricinde aksesuarlar ve benim icin bir ilk olacak olan tekerleklerin lastik kısımmlarının esnek filament kullanılarak basılmasi var. Toplamda yaklaşık 20 saatlik bir baskı kaldı.

Bu haftasonu genel montaja başlarım. Hobbykingin paketi de yola çıktı, bir aksilik olmaz ise önümüzdeki hafta o da elime ulaşır.

Buyrun fotoğraflar:

Flaplar:

Elevatörler:

Kanat parçalarının olduğu (doldurduğu) kutu:

Ve kanat parçaları birarada, Hurricane'in kanadıyla yan yana:

Baskılar ilerleyip parçalar şekillendikçe tasarında hoşuma giden bazı detaylar da ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi de kanat içerisine yerleştirdikleri hava kanalları. Bu kanallar gövde içindeki ısınmış havayı (motorun ısısını alan hava) kanadın içerisinden geçirip kanat altında yer alan radyatörlerin içinden dışarı veriyor.

Türker Akgün' Alıntı:
Benim eşimde evlenmeden önce farketmişti ve hak iddia etmiyordu taaaaki bizim ufaklık doğana kadar. :laugh: Şimdi bu çocuk senin yüzünden böyle oldu diyerek bütün kazanılmış haklarımı geri aldı. :lollol: :lol: :lol:

Neyseki sizde öyle olmamış gibi gözüküyor Evren bey. :halay: :yuppi:

Eşim oğlumuzun durumunu da kabullendi, dna'sı bozuk elden birşey gelmez diyor :) uçan nesneler ve atölye ile ilgili haklarımız iki kişiye göre arttırıldı bir nevi [emoji23]

Türker Akgün' Alıntı:
Ben bu 3D printer olayını çok sevdim. :thumbup: Dahdayla uğraşmaktan çok daha iyi bence, özellikle de benim gibi el mahareti olmayanlar için müthiş bir imkan. :hoppa:

Teknoloji bazen güzel birşey. :laugh: Öyle zannediyorumki yakın zamanda bu printerlarla helide yapılabilir ve o zaman kesin bir tane alırım. :)

Heli yapan vardır mutlaka, ama sonuç nasıldır bilmiyorum, ben fazla ilgilenmediğim için takip etmiyorum. Öte yandan, Thingiverse'de "open rc" projeleri var, çoğunlukla araba üzerineler ama araba gibi mekaniği bol (uçaktan fazla en azından :) ) ve yüke maruz kalan sistemleri bile motor-elektronik hariç tamamen 3d baskı ile yapabiliyorlar. Tamamen 3d baskı olup da rampalardan hoplayıp zıplayan off road kamyonetleri izlemek enteresan oluyor...

Rudderin ve yatay stabin basimi da tamamlandi. Artik ucagin ana parcalarinin hepsi tamam. Aksesuarlarin basimi devam ediyor.

Kirmiziya boyanip uzerine ay yildiz islenecek olan rudder:

Yatay stab parcalari:

Govde sırtındaki anten direği:

Egzostlar:

Rudderin ve yatay stabin basimi da tamamlandi. Artik ucagin ana parcalarinin hepsi tamam. Aksesuarlarin basimi devam ediyor.

Kirmiziya boyanip uzerine ay yildiz islenecek olan rudder:
Süper, düşündüğüm daha çabuk bitti maşallah :thumbup:

Süper, düşündüğüm daha çabuk bitti maşallah [emoji106]
Aynen hurricane in doğuşundan bugüne kadar geçen zamana bakarsak ışık hızı diyebiliriz. Lakin Evren bey inşallah çok hoşlanıp öbür inşaatlardan vazgeçmez zira artık plandan böyle modeller yapıp paylaşan kişiler kalmadı.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Aynen hurricane in doğuşundan bugüne kadar geçen zamana bakarsak ışık hızı diyebiliriz. Lakin Evren bey inşallah çok hoşlanıp öbür inşaatlardan vazgeçmez zira artık plandan böyle modeller yapıp paylaşan kişiler kalmadı.
Hic zannetmiyorum abi :D Çünkü Evren Hocam bunda pek emek görmediği icin model yapmak olarak görmüyor :)

PLA olarak basılması gereken tüm parçalar tamamlandı.

Kanatlardaki toplar:

Kanat altındaki radyatörler:

Ve kuyruk tekerleği mekanizması (tüm modelde en hoşuma gitmeyen yer burası )

PLA baskıları tamamlanınca filament değiştirdim ve esnek filament ile tekerleklerin lastik kısımlarının baskısına başladım. Bu benim için bir ilk, ilk kez esnek filamentle baskı yapıyorum ve açıkçası sorunlarla karşılaşmayı bekliyorum. Kuyruk tekerleği çok küçük olduğu için sorunsuz basıldı:

Şu an ana tekerleklerin baskısına başladım bakalım nasıl gidecek...

Süper, düşündüğüm daha çabuk bitti maşallah :thumbup:

Ben de bu kadar sorunsuz bir gidişat beklemiyordum açıkçası. Az önce hesaplamaları yaptım, net baskı süresi 190 saat! ve ilk parçanın baskısının başlamasından buyana toplamda 235 saat geçti. %81lik bir zamansal verim demek bu. Ve bu 190 saatlik baskıda, pil zımbırtısındaki küçük sorunu saymazsak tek bir hata yok, basılan tüm parçalar kullanılabilir durumda. Benim gözümde printerim kendini kanıtladı tamamen!

Celalettin Yazkan' Alıntı:

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Bey çok güzel cevaplamış bunu, üzerine söylenecek bişey yok, içiniz rahat olsun efenim :)

Tahmin ettiğim gibi esnek filament baskısında sorunlar yaşamaya başladım. Filament esnek olduğu için eğer "extruder" motoru çok hızlı bir şekilde filamenti kafaya doğru iterse, artan kuvvet altında filmant ileri doğru gitmek yerine bel verip alakasız yerlere gitmeye başlıyor ;D ;D ;D Neyse ki kafanın içinin izlenmesine izin veren bir pencere var ki oradan filamentin kıvrılmaya başladığını görebiliyorum ve hemen baskıyı duraklatıp filamenti düzeltip baskıya kaldığı yerden devam edebiliyorum. Sorunu engellemek için de kademe kademe baskı hızını yavaşlattım, şu an %50 hızda sorunsuz basıyor gibi görünüyor ama yakın takibe devam...

Tahmin ettiğim gibi esnek filament baskısında sorunlar yaşamaya başladım. Filament esnek olduğu için eğer "extruder" motoru çok hızlı bir şekilde filamenti kafaya doğru iterse, artan kuvvet altında filmant ileri doğru gitmek yerine bel verip alakasız yerlere gitmeye başlıyor ;D ;D ;D Neyse ki kafanın içinin izlenmesine izin veren bir pencere var ki oradan filamentin kıvrılmaya başladığını görebiliyorum ve hemen baskıyı duraklatıp filamenti düzeltip baskıya kaldığı yerden devam edebiliyorum. Sorunu engellemek için de kademe kademe baskı hızını yavaşlattım, şu an %50 hızda sorunsuz basıyor gibi görünüyor ama yakın takibe devam...

Hadi hayırlısı :thumbup:

Biraz ince ayar yapıp, kafa sıcaklığını ve hızı kademeli olarak 255 dereceye arttırarak güvenli bir şekilde %80 hızda basabilir hale geldim :) KAfayı 5 derece daha ısıtırsam %100 hızla da basmak mümkün olur sanırım ama sürat felakettir, 80 iyidir riske girmeyelim :p

Buyrun taze taze sıcak sıcak baskıdan video: