450 sınıfı heli için kayıt izin vb. yasal izinlere ihtiyaç var mı?

Burak Çiftçi

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba.
450 sınıfı heliyi hobi amaçlı uçurmak için kayıt, izin vb işlemler yapmama gerek var mı? Bir hukuksuzluğa bulaşmayacak şekilde, sakin mekanlarda uçursam sıkıntı çıkar mı?
Shgm nün talimatlarina baktım orada iha olarak genel bir tanım vermiş ve kastedilen genelde multikopter tarzı modeller olarak anladim. Ayrıntılı bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler...

Hobi amaçlı 500 gr üzeri tüm modellerin kayıt ettirilmesi gerekiyor. Dediğiniz gibi sistem multikopter üzerinden kurgulanmış ama bir şekilde helileri de kapsadığı için mantık çercevesinde en uygun seçenekleri seçerek kayıt ediniz.

"Sakin mekan" larda birisi ihbar etmediği veya üzücü bir olay olmadığı sürece sorun yok :) Ama riske girmemek adına kayıt ettirmek en mantıklısı.

Ben şu işi bir türlü çözemedim;
Bir t-rex 450 ya da 500 uçurmak istiyorum mesela,
1) Pilot olarak kendimi kaydedeceğim, bu OK.
2) IHA0 sınıfı olarak helikopteri de kaydettirdim diyelim (14 sene önce monte ettiğim ve süreç içinde bir sürü parçası değişen helikopterlerin seri numarasını falan ne yapacağım onu da bilmiyorum. Kendi üretimim falan mı diyeceğiz, henüz onu da kayıt sürecini başlatmadığım için bilmiyorum, bir şekilde yaparız herhalde)

Asıl soru ise bu iki adımı da yaptım diyelim, her uçuştan önce ayrıca bir de uçuş izni mi almam gerekiyor (ki okuduğum kadarıyla valilikler zaten reddediyormuş). Bu kısmı hiç anlayamadım :) Mesela kendim ve model kayıtlı olsa bile bu cumartesi hava güzel, hadi alıp yandaki alanda (bomboş ve geniş bir arazi) 2 tur atıp geleyim diyemeyecek miyim :) Okudukça iyice içinden çıkamadım işin..

Ben şu işi bir türlü çözemedim;
Bir t-rex 450 ya da 500 uçurmak istiyorum mesela,
1) Pilot olarak kendimi kaydedeceğim, bu OK.
2) IHA0 sınıfı olarak helikopteri de kaydettirdim diyelim (14 sene önce monte ettiğim ve süreç içinde bir sürü parçası değişen helikopterlerin seri numarasını falan ne yapacağım onu da bilmiyorum. Kendi üretimim falan mı diyeceğiz, henüz onu da kayıt sürecini başlatmadığım için bilmiyorum, bir şekilde yaparız herhalde)

Asıl soru ise bu iki adımı da yaptım diyelim, her uçuştan önce ayrıca bir de uçuş izni mi almam gerekiyor (ki okuduğum kadarıyla valilikler zaten reddediyormuş). Bu kısmı hiç anlayamadım :) Mesela kendim ve model kayıtlı olsa bile bu cumartesi hava güzel, hadi alıp yandaki alanda (bomboş ve geniş bir arazi) 2 tur atıp geleyim diyemeyecek miyim :) Okudukça iyice içinden çıkamadım işin..
El yapımı diy ürünlerde seri numarası istemiyorlar. Sadece ger yönden fotoğraf temel bazı özellikler istiyorlar fakat kaydettiyseniz bile uçuş izni almak için uğraşamaya deymez 10dk uçuş için 2 gün uğraşırsınız

Aynen öyle
Asıl soru ise bu iki adımı da yaptım diyelim, her uçuştan önce ayrıca bir de uçuş izni mi almam gerekiyor (ki okuduğum kadarıyla valilikler zaten reddediyormuş). Bu kısmı hiç anlayamadım :) Mesela kendim ve model kayıtlı olsa bile bu cumartesi hava güzel, hadi alıp yandaki alanda (bomboş ve geniş bir arazi) 2 tur atıp geleyim diyemeyecek miyim :)
Burada esas olan uçuş yaptığınız yer. Eğer insanlardan ve gözlerden uzaksa, uçuş sırasında canlılar için riskli bir durum yoksa, yakınında hava alanı ve jandarma yoksa çoğumuzun yaptığı gibi Heli uçurmada bir sorun olmaz. Yasal olarak yasak ama pratikte bir sorun olmaz inşallah.

Heli modelleri zaten çok yüksekte uçmuyor. Uçuş öncesi IHA kayıt belgeleri de yanınızda olsun. Jandarma ve polis sorarsa gösterirsiniz.

Kafanızdaki soruların hepsini zamanında biz de düşündük ve yaşadık. Burada sorun bu yasal düzenleme getirilirken hobi olan RC modeller ile İHA sınıfına giren drone gibi modellerin aynı kapsama alınmış olması :(

Aynen öyle

Burada esas olan uçuş yaptığınız yer. Eğer insanlardan ve gözlerden uzaksa, uçuş sırasında canlılar için riskli bir durum yoksa, yakınında hava alanı ve jandarma yoksa çoğumuzun yaptığı gibi Heli uçurmada bir sorun olmaz. Yasal olarak yasak ama pratikte bir sorun olmaz inşallah.

Heli modelleri zaten çok yüksekte uçmuyor. Uçuş öncesi IHA kayıt belgeleri de yanınızda olsun. Jandarma ve polis sorarsa gösterirsiniz.

Kafanızdaki soruların hepsini zamanında biz de düşündük ve yaşadık. Burada sorun bu yasal düzenleme getirilirken hobi olan RC modeller ile İHA sınıfına giren drone gibi modellerin aynı kapsama alınmış olması :(
Hobiciler için yeşil bölge diye geçen yerler var Burada izin almadan kafana göre belli kuralları aşmadan uçuş yapabiliyorsun . Genelde bu yerler hobiciler için yapılan havaalanları veya küçük pistler oluyor oluyor. Fakat maalesefki her ilde veya ilçede böyle alanlar yok. Bu alanlar sanırım sghm nin sayfasında haritada işaretli

Hobiciler için yeşil bölge diye geçen yerler var Burada izin almadan kafana göre belli kuralları aşmadan uçuş yapabiliyorsun . Genelde bu yerler hobiciler için yapılan havaalanları veya küçük pistler oluyor oluyor. Fakat maalesefki her ilde veya ilçede böyle alanlar yok. Bu alanlar sanırım sghm nin sayfasında haritada işaretli
Doğru olmakla birlikte, yeşil alan dahi olsa bağlı bulunan kolluk kuvvetlerine haber vermekte fayda var..