450 Size MD500D Fuselage Restorasyon

Çok hoş durmuş takılınca da daha iyi göstermiş kendini. Konunuzu merakla ilgiyle takip ediyorum. Çok güzel çalışmalarınız var, bu çalışmalarınızdan çok örnek ve ilham alıyorum. İyiki bu forumdasınız ve çalışmalarınızı görebiliyoruz. Sizden çok şey öğreniyorum bunun için size ve bu formun tüm üyelerine teşekkür ediyorum. :saygilar:
Güzel ve samimi duygularınız için çok teşekkür ederim Serdar bey , beni gereksiz onöre ettiniz , diğer yandan , yaptığımız şeylerin izlenmesi ve birilerinin birşeyler öğrenmesine de vesile olabilmek ayrıca bir mutluluk ve gurur verici sebep olsa gerek. :) :saygilar:
O zaman forumda olduğumuz sürece , gelişmelere de beraber şahitlik ederiz inşallah :saygilar::RCKolik:

Kokpite girişmeden önce halledilmesi gereken detaylardan biri olan ön ışığın da (landing light) , yuvasını ve çanağını halletmem gerekiyordu.
Boyut biraz küçük olunca , yaşlandığımı daha iyi anladım, artık gözler sinyal veriyor, doğrusu zorlandım.
Bu boyut için hazır imal edilmiş bir far reflektörü , lens gibi malzemeler bulamadım.Alman kardeşlerimiz yapmış ama malum sebepler yüzünden almaktan çok imalata yöneldim.
Önce far çerçevesini yaptım , tabii ki 2mm kontraplak dahtadan

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Far çanağını da dahtadan düşünürken , kalıbını dahtadan yapıp , camları bastığım pet-g den yapayım dedim.
Kalıp güzel oldu , vakumu da yaptım , far çerçevesini de yaptım , artık far çanağını boyayıp yerine alıştırmam kaldı.Bir de 1 w. power led koyacağım , öyle bir yapmam lazım ki , hem gerçekçi görünsün , hem ilerde led yanarsa söküp yenisini takmam için pratik bir düzen ayarlamam gerek.Şimdi beyin fırtınası yaparken , aşamaların fotolarını da koyup , günü bitireyim.

Hafif tatlı bir iç bükey ovallik vermeye çalıştım.

Vakuma hazırlık , altına yine dahta bir zemin yapıştırdım.Pet -g gerildi.Vakumu yaptım.

Şimdilik birşeye benzemedi ama boyalar falan bitince belki bir şeye benzer.Far çerçevesinin yapışmış halini de koyalım.
Hadi iyi geceler arkadaşlar ?:saygilar:?

Ellerine sağlık abi, harika gidiyor, her bir detay tek tek, sabırla ekleniyor, her adımda model daha bir "model" oluyor :saygilar:

Yalnız bu dolarafobi birçoğumuzu dahta bağımlısı yapacak bu gidişle. Yakında dahtadan kumanda falan yapmaya başlarız zannımca. :laugh:

Sümer abi, bak piyasada böyle bir talep var, sen elektronikleri hallet ben de dahtadan kutu stick switch falan onları yapayım :D

Ellerine sağlık abi, harika gidiyor, her bir detay tek tek, sabırla ekleniyor, her adımda model daha bir "model" oluyor :saygilar:

Sümer abi, bak piyasada böyle bir talep var, sen elektronikleri hallet ben de dahtadan kutu stick switch falan onları yapayım :D
Sekiz kanal 20 model hafızalı kumanda her şeyiyle hazır bilgin olsun.

Süper olmadı , olamadı,vakuma sıcak hava basıp , çektirme özelliğini teknik olarak yapamayacağım için hafif büzüşme, kıvrım kalma problemi olmuş :embarras:.Olsun , boyadım ve denedim, ışığı çok güzel veriyor,gözlerim kör olacaktı nerdeyse :D

Tamam tamam itiraf ediyorum , aynı bu reklamdaki durum oldu işte , napalım yani :lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kaldığım yerden devam , ön ışık montajını da tamamladım çok şükür , artık kokpit zemini ve interrior döşemeye başlayabilirim :D
İnterrior mu , ??
Neyse , ışık sadece önünden bakınca gözleri deliyor, çanak derinliği güzel , açı da güzel , buradan @Zafer ŞAHİN kardeşime bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum , zamanında benim için yaptığı 1 w power led ve sürücü devresi ilaç gibi geldi. Her nerede ve nasılsa selam olsun kendisine :saygilar:

Çanağın arkasına dahta bir montaj adaptörü uydurdum,yapıştırıp boyadım.

Çanak iç taraftan, itina ile yapıştırıldı ve sabit oldu , ama led ve soğutucu ilerde bozulursa değişebilsin diye tak çıkar yapıldı.

Biraz kaba görünse de kokpit yapılınca bu zaten görünmeyecek.

Açılı çekim yaptım ki , çanak derinliği ve görselliği anlaşılsın.Tek bir 5 mm Led konulabiliyordu buraya , ben yamru yumru da olsa fara benzettim :p

Karşıdan ışık tutunca , ışığın kırılma ve reflektöre yansıması hoşuma gitti.Gerçek far gibi kerata ;D

Bu da yanık vaziyeti , dolgun ve tam önüne odaklı güzel bir parlama oluştu.
Daha bu ön ışık ha , diğerlerine başlamadım, 450 ışıklandırma da neyimiş , bu kadar basit bir iş ,bu kadar abartılır mı diyenler... valla haklısınız :lollol:....ama ben ansiklopedi bile yazacam nerdeyse:lol:

Hadi iyi geceler arkadaşlar , güncelleme oldukça görüşürüz :saygilar:

Son düzenleme: