50-55 CC Model Toplama

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Abicim bildiğin gergin olacak. Normalde montaja başlarken vidalı bağlantılar sadece birkaç diş tutar halde olmalı. Her iki telin tespiti bu halde yapılmalı. O esnada tel ister istemez biraz boşluk yapacak. O boşluk da vidalı bağlantılar sıkıştırılarak alınmalı.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamamdır abi hemen geriyorum. [emoji4]

Ben nedense hep tam gerginlik olmayacak diye düşünüyordum. Daha önce örnek görmeyince de.

Sent from my iPhone using Tapatalk

50-55 CC Model Toplama

Pull Pull telini tam gerdim yani vidalarda yer kalmayana dek gerdim. Tam olmuş mu bilmiyorum ama her servo hareketini karşılıyor ve servolar titremesi yok. Isınınca esner mi ne olur bilmiyorum. Ama sıkıştıracak o halkalardan aldım. 1 mmde çelik tel alacağım 0,8 de olabilir hangisi uygun olur bilmiyorum ama yedekte dursun diye alacağım nalburdan. Ayrıca gaz servosunuda ayarlamaya başladım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tam rahat hareket etmiyor deliği biraz genişletip işaretlediğim yere doğru açarsam fren telinin kılıfıda olmasa çok rahat hareket edebilecek. Bir bakmak lazım tabi değecekmi değmeyecek mi konusunda. Mesafe yakın olacak olmadı fren teli kılıfı yerine makaron ile de geçebilirim temas kısmında. Ama jigle yeri çok zorluyor, içerden servo atabilirim. Servoyu motor kafesinin içerisinde ayrıca bir servo yuvası açarak yapabilirim. Artık düşünmeye devam. [emoji4]

Moderatör tarafında düzenlendi:
50-55 CC Model Toplama

Jikle için servo kullanırsan rahatlık ama uçuş sırasında yanlışlıkla aktivasyon riski var.
Bence bir pushrod tak ve önde kapattığın deliğe uygun bir delik açıp oradan dışarı al. Telin dışta kalan ucuna da kolay manipülasyon amacıyla bir stoper takarsın.

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Jikle için servo kullanırsan rahatlık ama uçuş sırasında yanlışlıkla aktivasyon riski var.
Bence bir pushrod tak ve önde kapattığın deliğe uygun bir delik açıp oradan dışarı al. Telin dışta kalan ucuna da kolay manipülasyon amacıyla bir stoper takarsın.

Abi o ihtimalide düşündüm ama oradan dışarı çıkartırsam birkaç mm pay kalıyor. Jigleyi kill switch ile aynı konuma bağlayıp o şekilde de kullanabilirim abi. Yada birkaç teknik buldum. 120 derecelik servo yekeleri ile telin rijit olmasını sağlıyorlar. Bir şeyler ortaya çıkacak abi ama henüz bir şey oluşmadı kafamda.

50-55 CC Model Toplama

Gaz teli için deliğide açtığıma göre artık servo yuvasınında montajına başladım. Yapıştırıcı olarak işkence kullanabildiğim her alanda beyaz tutkal kullanmayı tercih ediyorum. Bence gayet güzel yapıştırıyor ve kullandığım Marshall marka tutkalda dolgu özelliğide var gibi. Firewall ile işim bittiği vakit motor ayaklarının sabitlenmesi sağlanacak. Loctite ile son müdahaleyi yapacağım motor kısmına. Her ihtimale karşı orta mukavementli kullanıyorum. En son jigleyide bitirip cowlingi kapatma niyetindeyim. Depoyu henüz toplayamadım. Depo kapağını hobbykingden aldım. Henüz elime ulaşmadı. Ayrıca hobbykingden aldığım uzatma kablolarınada ihtiyacım var. Zaten 24 Temmuza kadar sınavlarım sebebi ile uçabileceğimi sanmıyorum. Ama uçak hazır olursa alır kaçarım. :) Sınavdan çıkıp piste gittiğim olmuştur.

Tam olarak yapıştıktan sonra servoyuda yerleştirip gaz yekesinin konumuna göre tamam mı yoksa daha uygun bir yöntem var mı düşüneceğim.

Araştırmalarım sırasında bu şablonla karşılaştım mantığıma uyduğu içinde bu yolu takip etmeyi düşünüyorum.

Ayrıca jigle içinde buna benzer bir sistem düşünülebilir. Konuyu takip edenlerinde yaralanması açısından ekliyorum.

50-55 CC Model Toplama

Doğuş selam, bir arkadaşım gaz tepkisinin lineer olması için gaz koluna da kasnak, sevo koluna da tel bağladı, çok güzel sonuç veriyor,
Aynı arabalardaki sistem gibi

50-55 CC Model Toplama

Kağan Kazancı' Alıntı:
Doğuş selam, bir arkadaşım gaz tepkisinin lineer olması için gaz koluna da kasnak, sevo koluna da tel bağladı, çok güzel sonuç veriyor,
Aynı arabalardaki sistem gibi

Abi durumu tam olarak anlayamadım, bir fotoğraf filan mevcut mu rica etsem.

50-55 CC Model Toplama

Bulduğun şema gaz için çok uygun. Ek olarak kumandadan da throttle curve ile desteklenebilir.
Jikle için gösterdiğin sisteme de "bellcrank" diyoruz. Çok uygun bir sistemdir bu iş için.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bulduğun şema gaz için çok uygun. Ek olarak kumandadan da throttle curve ile desteklenebilir.
Jikle için gösterdiğin sisteme de "bellcrank" diyoruz. Çok uygun bir sistemdir bu iş için.

Abi şimdiden özür diliyorum, videoyu düzgün çekemedim bir elimde kamera bir elimde kumanda zor oluyor. O nedenle telefondan izlemenizi öneririm. [emoji4]

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Olmuş gibi geldi bana ama siz daha iyi bilirsiniz.

50-55 CC Model Toplama

Artık hassas ayarı motoru çalıştırdıktan sonra yapacaksın. Umarım gaz kolunun yayını iptal etmemişsindir. Ayrıca ben rölanti vidasını da çıkarmayıp rölanti ayarını onunla yaparım. Mekanik sorunlara karşı bir güvence olur. Tabii bu durumda kill switch şart.

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Artık hassas ayarı motoru çalıştırdıktan sonra yapacaksın. Umarım gaz kolunun yayını iptal etmemişsindir. Ayrıca ben rölanti vidasını da çıkarmayıp rölanti ayarını onunla yaparım. Mekanik sorunlara karşı bir güvence olur. Tabii bu durumda kill switch şart.

Abi baştan beri tüm sistem sırf çekme istikametinde çalışacağı için yay, rölanti vidası yerinde kaldı. Kill switchte mevcut. Throttle kısmı bu şekilde bitmiştir abi. Niyetim birde onboard takometre ama o konuda henüz karar veremedim. Sırf ayarlarda mı kullanayım yoksa sabit kalsın mı bilemedim abi. [emoji4]

50-55 CC Model Toplama

Ateşlemenin tako çıkışı varsa devir göstergesini uçakta sabit bırakabilirsin. Sensörden Y kablo ile sinyal alacaksan riskli olabilir deniliyor.
Ben kendi üretimim takometreyi SeaFury'ye kalıcı olarak monte ettim. Her motor çalıştırmada rölanti ve tam gaz devirlerini kontrol etmek iyi oluyor.

50-55 CC Model Toplama

Manual jiglem abi. İç kısma itme esnasında yani jigleyi devreye sokarken rijit olmasını sağlayacak bir destek attığım vakit işlem tamamdır abi. Dış kısmada tutacak olarak bir tekerlek stoperi buldum mu bence güzel olacak. [emoji4]

Bu arada takometrenin çıkışı var abi. Güzel bir montaj yeri bulabilirsem bende montajını gerçekleştireyim o zaman. [emoji3]

50-55 CC Model Toplama

Pervanemizin konumuda bu şekilde, delmek için kılavuz kullandım herkese de öneririm. Pervaneyi çevirirken tam zorlandığı nokta bu kısım.

50-55 CC Model Toplama

Uçağı 6 aydır uçuramadım. Sanıyorum ki üzerimde bir tedirginlik var. Hatta 6-7 aydır bir model bile uçurmamış olabilirim. Kısa zamanda modeli gökyüzü ile buluşturmak istiyorum. Ama bir konuda yerimde sayıyorum. Rudder pull-pull sistem. İlk yaptığımda pull-pull teli tam gerginliği yakalayamamıştı. Tekrar yaparım dedim sistemi söktüm. Tekrar bir tel buldum. O tel ile yaptım 0.8mm idi telin kalınlığı. Promodel'den almıştım. Onunla yaptım. Bu seferde rudder üzerindeki yekeyi söktü tel. Ardından rudder menteşeleri asılınca elimde kaldı. Şimdi ise benim tekrardan pull-pull sistemini yapmam lazım. O nedenle promodelden tekrar aynı ürünü aldım. Ama ürün 1mm geldi ve buda pull pull telini bağlarken içine geçirdiğimiz telden geçmedi. Onun iç çapı 2mmidi. Ya 2mm çaptan daha büyük bir sıkıştırma aparatı bulmam lazım. Yada 0.8mm tel. İşin içinden çıkamadım ürünü veya muadilini bulamadım. Sizlere danışmak istedim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. :)