Arduino ile akıllı kill switch yapalım...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bak şimdiiii... Bunu niye hatırlatıyorsun yaaa... Zaten çok mahçubum o gün için! :(

Asıl ben şimdi mahçub oldum Sümer abi :embarras: , yüzüne vurmuşum gibi hissettirdin ...Oysa binlerce hastanızdan ve çevrenizden arayanlar varken , benim sesimi daha önce hiç telefonla konuşmadığımız için tanıyamamanız son derece normal birşey Sümer abi... :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Asıl ben şimdi mahçub oldum Sümer abi :embarras: , yüzüne vurmuşum gibi hissettirdin ...Oysa binlerce hastanızdan ve çevrenizden arayanlar varken , benim sesimi daha önce hiç telefonla konuşmadığımız için tanıyamamanız son derece normal birşey Sümer abi... :saygilar:

:D Yok yaww sen ne mahçup oluyorsun. :)

ArGe faaliyetleri devam ediyor.
Plaket hazırlarken en çok sıkıldığım aşama delik delmekti. O nedenle SMD (yüzey montaj) teknolojisine bir geçiş yapmak istedim. Ama SMD elemanlarla değil klasik elemanları yüzey montaj olarak lehimleyerek. Bunun ilk denemesini kill switch ile yaptım. Eğer plaket tasarımını biraz daha düzgün yaparsam güzel olacak. Şu hali ile beni delikli klasik montajdan daha fazla yordu. Ama olsun güzel oldu. :)

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Tümünü güzelce sıvı bant ile kaplayalım...

[attachimg=3]

Ehh bir de shrink...

[attachimg=4]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    68.2 KB · Görülme: 95
  • pic0003.jpg
    pic0003.jpg
    66.6 KB · Görülme: 98
  • pic0005.jpg
    pic0005.jpg
    41.1 KB · Görülme: 97
  • pic06001.jpg
    pic06001.jpg
    40.1 KB · Görülme: 96

Lehimlerden ne kadar uğraştığın belli oluyor abi :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şimdi sırada hibrid plaket var. Direnç kondansatör vs delikli montaj, entegreler SMD montaj. Plaketin iki yanında da eleman olacak.

Eline sağlık Sümer abi yine kodlarını konuşturmuşsun :)

Yok kodda bir değişiklik yok. Aylar önce kod son sürüme ulaştı. :) Şimdi üretim teknolojileri üzerine yoğunlaştım. :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yok kodda bir değişiklik yok. Aylar önce kod son sürüme ulaştı. :) Şimdi üretim teknolojileri üzerine yoğunlaştım. :D
Abi valla bravo :thumbup: Dur durak dinlemiyor daima daha iyisini üretmeye çalışıyorsun :bravo: :halay:

Yeni güncelleme geldi. :)
Artık plakette bir jumper var. Lehim köprüsü de düşünebilirim. Jumper takılı ise kill switch "akılsız" modda çalışıyor. Yani normal aç kapa yapıyor. Jumper yoksa akıllı modda çalışıyor. Bunu yapma nedenim bazı arkadaşların akıllı yerine klasik kill switch talep etmeleri...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yeni güncelleme geldi. :)
Artık plakette bir jumper var. Lehim köprüsü de düşünebilirim. Jumper takılı ise kill switch "akılsız" modda çalışıyor. Yani normal aç kapa yapıyor. Jumper yoksa akıllı modda çalışıyor. Bunu yapma nedenim bazı arkadaşların akıllı yerine klasik kill switch talep etmeleri...
2 in 1 bir modul oldu diyorsun yani abi :thumbup: :bravo: :halay:

Büyük ölçekli arabacılar genelde manyetolu ateşleme kullanıyorlar ve motorun uzaktan durdurulması mümkün olmuyor. İşte bu da arabacı arkadaşlar için üretilen manyeto kill switch...

[attachimg=1]

Sümer abi, benim kullandığım röleli bir sistem var bu iş için ama :laugh:
bu manyatolu motorlar için yaptığınız Kill Switch den bizim Gasser 700 için yapsak bir tane. :D

Yada aslında arduino kodu ve devre şeması da yeterli olur. Yani sizi uğraştırmasak da olur abi.:)

Bu arada kodda failsafe için "Motor cut off" varmı bilmiyorum fakat, eğer varsa bunu devre dışı bırakmak gerekecek
zira modelin, her hangi bir sinyal kesilmesinde isteğe göre "Return to Home" yada "Return to Land" yapabilmesi için motor gücüne ihtiyacı oluyor,
iniş sonrası motor cut off oluyor zaten abi.

Sümer abi, benim kullandığım röleli bir sistem var bu iş için ama :laugh:
bu manyatolu motorlar için yaptığınız Kill Switch den bizim Gasser 700 için yapsak bir tane. :D

Yada aslında arduino kodu ve devre şeması da yeterli olur. Yani sizi uğraştırmasak da olur abi.:)

Bu arada kodda failsafe için "Motor cut off" varmı bilmiyorum fakat, eğer varsa bunu devre dışı bırakmak gerekecek
zira modelin, her hangi bir sinyal kesilmesinde isteğe göre "Return to Home" yada "Return to Land" yapabilmesi için motor gücüne ihtiyacı oluyor,
iniş sonrası motor cut off oluyor zaten abi.
Birkaç gün önce Caner Aydeniz arkadaşımıza gönderdim bir tane. Bir denesin ona göre ilerleriz. Sinyal kaybında motoru kapatmak ya da kapatmamak elimizde olan bir şey.