Arduino ile akıllı kill switch yapalım...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi yine her türlü detayı düşünüyorsun maşallah :thumbup: LM2950 güzel tercih :)

Havacılıkta gerçek ile model arasında ilkesel fark yok. Dolayısıyla tüm ayrıntılar düşünülmek zorunda. Klasik kill switch yerine emniyeti artıran akıllısını yapmaya çalışmamız da bundan değil mi? Düşün, 50 cc uçağa emniyetli olsun diye bu modülü takmışsın. Yarı yolda besleme hatası nedeniyle modül devre dışı kalıyor ve motor olmadık yerde stop ediyor. Düşüncesi bile tüyler ürpertici. :D

Smart Kill Switch V3.0 ile huzurlarınızdayız. SMD teknolojisi kullanılmadan en az boyut sınırına ulaştık. Ayrıca teknolojik önemli bir yenilik getirdik.
Önceki kill switchlerimiz piyasada bulunanlarla bir özelliği paylaşmaktaydılar. Ateşleme beslemesinin artı ucu sürekli aktifken kill switch eksi ucu kontrol etmekteydi. Normal şartlarda hiç bir sorun yaratmayan ve elektronik devre tasarımı açısından büyük kolaylık getiren bu yaklaşım, sisteme ek elemanlar (devir ölçer, senkronizasyon sistemi, rölanti koruma devresi, jikle koruma devresi vs) katıldığında onlar üzerinden eksi alıp ateşlemenin istenmeden sürekli açık kalmasına yol açabilmekteydi. İşte V3.0'da bu soruna bir çözüm getirildi. Farklı bir devre tasarımı ile hem opto izolasyon hem de açılıp kapanan hattın artı ucu olması sağlandı. İşin daha da güzel yanı kodda herhangi bir değişiklik gerekmemesi. Test edilmiş, uzun uçuş saatleri denenmiş ve güvenilirliği kanıtlanmış kodu aynen bu ürüne de yükleyip kullanıyorum.

You must be registered for see images attach

Boylelikle basarili ile biten baska bir projenin de sonuna gelmis bulunmaktayiz :halay: Abi ellerine saglik, gercekten harika isler cikariyorsun :bravo: :thumbup:

Abicim projeler bitmez. Sonuna gelinmez. Her zaman bir ileri adım olacaktır. Daha bunun V4.0, V5.0 gibi sürümleri olacak inşallah. :D

Büyük ölçekli arabacılar genelde manyetolu ateşleme kullanıyorlar ve motorun uzaktan durdurulması mümkün olmuyor. İşte bu da arabacı arkadaşlar için üretilen manyeto kill switch...

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    53.1 KB · Görülme: 148

Sümer Yamaner' Alıntı:
...İşte bu da arabacı arkadaşlar için üretilen manyeto kill switch...

Valla kıskanıyorum artık, Sümer abi amfibik modellere bile neler yaptın heliciler için bir satır kod bile yazmadın daha...

Bize sıra ne zaman gelecek ?

Türker Akgün' Alıntı:
Valla kıskanıyorum artık, Sümer abi amfibik modellere bile neler yaptın heliciler için bir satır kod bile yazmadın daha...

Bize sıra ne zaman gelecek ?

Random number generator ile uğraşıyorum. Rastlantısal olarak elektriği kesecek bi devre planladım. Sana hediye edicem! :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Random number generator ile uğraşıyorum. Rastlantısal olarak elektriği kesecek bi devre planladım. Sana hediye edicem! :p
Sen boşa uğraşmazsın Sümer abi eminim güzel birşey olacaktır. :thumbup:

Yalnız bende bu arada raslantısal olarak elektrik kesildiğinde sisteme elektrik veren bir ekipman ayarlamalıyım sanırım. :laugh:

Kesmesemiydik acaba elektriği Sümer abi. :lol: :lol: :lol:

Şimdi size bu manyetolu kill switch'in öyküsünü anlatayım da hep birlikte gülelim. Manyetolu motorum yok. Nereden aklıma esecek ki böyle bir şey yapmak???

Bayram öncesi hafta tatile gidecekken bir mesaj bombardımanı başladı. Whatsapp, özel mesaj vs vs. Bir arkadaşımıza böyle bir kill switch gerekiyormuş. Neyse, yazıştık, konuştuk hatta gerekli bağlantıları hazırlayabilmem için motorun stop butonunun fotoğraflarını gönderdi. Ben de hızla modülün tasarımını yapıp hazırladım ve kendisine tatil dönüşü modülü iletebileceğimi anlattım.

Tatil dönüşü oturup plaketleri bastım ve prototipi ürettim. Yazılımı yükledim ve test ettim. Her şey sorunsuzdu. Tek eksiğim otomobillerde kullanılan erkek dişi fişlerdi. Sonunda dün fırsat bulup sanayiye gidip onları da temin ettim. Modülü yukarıda gördüğünüz hale getirdim. Hatta bir de kullanma kılavuzu hazırladım. İsteyen arkadaşımıza modülün hazır olduğunu bildirdim. Kargoya vermemi istedi. Hastanenin çevresinde işimi aksatmadan ulaşabileceğim iki kargo şubesi var. X ve Y. Bunlardan biri ile gönderebileceğimi söyledim. "Hayır Z ile gönder" dedi. Yoğun işlerim arasında Z şubesi arayamayacağımı, bu ikisinden biri ile gönderebileceğimi söyledim. Z'ye 5 - 6 lira ödermiş, diğerleri 15 lira alırlarmış. Aldığı arabalara 5000 lira vermişmiş, hesabında değilmiş ama aynı malzemeye 3 kat fiyat vermek ona ters geliyormuş.

Sadece "tabii ki" yazabildim...

Ben oturup senin isteğin doğrultusunda bir şey üreteceğim, herhangi bir ücret talep etmeden denemen için göndereceğim, işine yararsa ödeme yaparsın diyeceğim, sen ise birkaç liralık fark için benim saatlerimi harcayarak kargo şubesi bulmamı, aleti kargolamamı talep edeceksin.

Her seferinde "bir daha kimseye iyilik yapmayacağım" diye söz verip tutamıyorum... :D

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Her seferinde "bir daha kimseye iyilik yapmayacağım" diye söz verip tutamıyorum... :D
Şimdi çok kırıldım işte Sümer abi. Bende raslantısal olarak elektriği kesecek olan switch'i sadece bana özel yapıyorsun zannetmiştim. Ama şimdi anladım ki birini de bu arkadaşa Z kargosuyla gönderecektin demek. :laugh: :lol: :lol:

Söylediğin gibi garip bir tebessüme sebep oldu bu olay bende. Kendi yaşadığım benzer hikayeler de aklıma geldi. :laugh: Olay tazeyken insanın sinirleri bozuluyor ama sonradan gerçekten de insanların hali ve çok defasında bile bile yine benzer davranıyor olmak komik geliyor gerçekten. :lol:

Nasıl yanı uğrasip Z ile mı gönderdin şimdi abi... Valla helal olsun, ben olsam biraz kaba olacak ama "Hadi Oradan" derdim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi size bu manyetolu kill switch'in öyküsünü anlatayım da hep birlikte gülelim. Manyetolu motorum yok. Nereden aklıma esecek ki böyle bir şey yapmak???

Bayram öncesi hafta tatile gidecekken bir mesaj bombardımanı başladı. Whatsapp, özel mesaj vs vs. Bir arkadaşımıza böyle bir kill switch gerekiyormuş. Neyse, yazıştık, konuştuk hatta gerekli bağlantıları hazırlayabilmem için motorun stop butonunun fotoğraflarını gönderdi. Ben de hızla modülün tasarımını yapıp hazırladım ve kendisine tatil dönüşü modülü iletebileceğimi anlattım.

Tatil dönüşü oturup plaketleri bastım ve prototipi ürettim. Yazılımı yükledim ve test ettim. Her şey sorunsuzdu. Tek eksiğim otomobillerde kullanılan erkek dişi fişlerdi. Sonunda dün fırsat bulup sanayiye gidip onları da temin ettim. Modülü yukarıda gördüğünüz hale getirdim. Hatta bir de kullanma kılavuzu hazırladım. İsteyen arkadaşımıza modülün hazır olduğunu bildirdim. Kargoya vermemi istedi. Hastanenin çevresinde işimi aksatmadan ulaşabileceğim iki kargo şubesi var. X ve Y. Bunlardan biri ile gönderebileceğimi söyledim. "Hayır Z ile gönder" dedi. Yoğun işlerim arasında Z şubesi arayamayacağımı, bu ikisinden biri ile gönderebileceğimi söyledim. Z'ye 5 - 6 lira ödermiş, diğerleri 15 lira alırlarmış. Aldığı arabalara 5000 lira vermişmiş, hesabında değilmiş ama aynı malzemeye 3 kat fiyat vermek ona ters geliyormuş.

Sadece "tabii ki" yazabildim...

Ben oturup senin isteğin doğrultusunda bir şey üreteceğim, herhangi bir ücret talep etmeden denemen için göndereceğim, işine yararsa ödeme yaparsın diyeceğim, sen ise birkaç liralık fark için benim saatlerimi harcayarak kargo şubesi bulmamı, aleti kargolamamı talep edeceksin.

Her seferinde "bir daha kimseye iyilik yapmayacağım" diye söz verip tutamıyorum... :D

:lol: :lol: Arkadaşın özgüvenine hayran kaldım Sümer abi , ben bir profesör abimi öğlen molasında o değerli vaktini almadan telefonla 2 dakika birşey sorabilir miyim , nasıl arasam acaba diye üç buçuk üç buçuk düşünürken , milleteki cesarete ve haya'ya şaşırıp kalmamak elde değil...
Olur abi , böyle şeyler nadir de olsa , ancak yerinde olsam ne yapardım biliyor musun abi , o Z şubesini telefonla arar , adresimden aldırıp gönderirdim o emaneti.
Para falan da talep etmezdim (zaten senin de talep etmiyeceğine nerdeyse adım kadar eminim) , çünkü hikayenin gerisi belli abi , bir de para falan öderse o şahıs , vay haline demekten kendimi alamıyorum........ :lollol: :lollol: :lollol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nasıl yanı uğrayıp Z ile mı gönderdin şimdi abi... Valla helal olsun, ben olsam biraz kaba olacak ama "Hadi Oradan" derdim :)

Benim tahminim Sümer abi tutamayacak olduğunu bilmesine rağmen 163.241'inci kez kendisine "bir daha kimseye iyilik yapmayacağım" diye söz vermiş ve switchi bu vatandaşa göndermemiştir.

Şuan ise swithi işine yarayacak herhangi birine talep etmesi halinde ücretsiz gönderebilecek bir pozisyonda bence. :laugh:

Açıkçası adresini yazmış olsaydı kargo ücretini ödeyerek en yakınımdaki kargo şirketi ile gönderecektim ama artık geçmiş olsun.
Bu arada gerçekten de isteyen olursa takdim edebilirim.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
:lol: :lol: Arkadaşın özgüvenine hayran kaldım Sümer abi , ben bir profesör abimi öğlen molasında o değerli vaktini almadan telefonla 2 dakika birşey sorabilir miyim , nasıl arasam acaba diye üç buçuk üç buçuk düşünürken , milleteki cesarete ve haya'ya şaşırıp kalmamak elde değil...
Olur abi , böyle şeyler nadir de olsa , ancak yerinde olsam ne yapardım biliyor musun abi , o Z şubesini telefonla arar , adresimden aldırıp gönderirdim o emaneti.
Para falan da talep etmezdim (zaten senin de talep etmiyeceğine nerdeyse adım kadar eminim) , çünkü hikayenin gerisi belli abi , bir de para falan öderse o şahıs , vay haline demekten kendimi alamıyorum........ :lollol: :lollol: :lollol:

Bak şimdiiii... Bunu niye hatırlatıyorsun yaaa... Zaten çok mahçubum o gün için! :(