Arduino ile akıllı kill switch yapalım...

Bugün, bu minik işlemcileri herhangi bir hazır plaket olmadan nasıl programlayıp devrede kullanabileceğimi de öğrenmiş oldum. Aslında adım adım ve anlayarak ilerlendiğinde gerçekten de çok basitmiş. Birkaç gün boyunca bu öğrendiklerimi pratiğe dökebilirsem sanıyorum Arduino'nun sonu gelecek. :) Doğrudan işlemci ile devre tasarlayarak özellikle boyuttan tasarruf edeceğim.

Sümer Yamaner' Alıntı:
... Birkaç gün boyunca bu öğrendiklerimi pratiğe dökebilirsem sanıyorum Arduino'nun sonu gelecek. :) Doğrudan işlemci ile devre tasarlayarak özellikle boyuttan tasarruf edeceğim.
Abi ne demek " Arduino'nun sonu gelecek." :rolleyes: :-\ :'( Daha yeni başlamıştık ama...

Olay şu: Arduino dedin mi Atmel mikroişlemci temelli hazır kartları anlamak gerekiyor. Ama artık spesifik uygulamalar için gereksiz boyutta ek kartlar kullanmak yerine uygulamaya göre bir işlemci seçip onu doğrudan plakete monte edeceğiz. Arduino sistemini sadece yazılım geliştirme aşamasında kullanıp gerçek uygulama projesinde doğrudan işlemci kullanarak hem boyut hem de maliyetten kazanacağız. Yani biten mikroişlemciler değil nihai üründe Arduino... :)

İnsan tüm boş vaktinde plaket mi çizer yahu??? Beş adet plaket hazırladım. Uzun olanlar 4 x 2 cm diğerleri 2.75 x 3 cm. Hangisini seçeceğime karar veremiyorum.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

[attachimg=4]

[attachimg=5]

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    43.7 KB · Görülme: 90
  • 2.jpg
    2.jpg
    52.7 KB · Görülme: 90
  • 3.jpg
    3.jpg
    50.9 KB · Görülme: 90
  • 4.jpg
    4.jpg
    51.6 KB · Görülme: 90
  • 5.jpg
    5.jpg
    44.9 KB · Görülme: 90

4x2 'leri beğendim Sümer abi , dar bir yere falan yerleşimi açısından güzel olur... :)

Zaten bir uyarı geldi. Diğer üçünde 1 numaralı pini yani reset pinini kullanmışım. Gerekirse kullanılabiliyormuş ama chip bir daha programlanamaz hale geliyormuş. Biraz daha uğraşmam gerekli.

NOT: Bana da 4 x 2'ler daha kullanışlı geliyor.

Düzeltilmiş üç plaket...

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

Ekli dosyalar

• 4.jpg
    4.jpg
    50.5 KB · Görülme: 79
  • 3.jpg
    3.jpg
    51.2 KB · Görülme: 78
  • 2.jpg
    2.jpg
    51.8 KB · Görülme: 82

Sümerduino'lar yakında piyasada galiba :laugh: .

SMD teknolojisine geçmeden küçültebileceğim sınıra geldim. Bugünkü çalışmanın sonucu bu:

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    58 KB · Görülme: 47
  • pic0002.jpg
    pic0002.jpg
    69 KB · Görülme: 46

Sümer Yamaner' Alıntı:
SMD teknolojisine geçmeden küçültebileceğim sınıra geldim. Bugünkü çalışmanın sonucu bu:
Abi daha ne olsun %p Bence unite dedigin biraz da ele gelmeli :laugh: Ellerine saglik :RCKolik:

Kağıt üstünde iş yapmak kolay ama pratik uygulamaya geçince eksikler bir bir çıkıyor ortaya. Bugün birçok modelde regülatörsüz LiFe pil kullanıyoruz. Ayrıca 5 hücreli (6V) NiMh kullananlar olabilir. Birçok UBEC çıkışı 5 ya da 6 V olabiliyor. Sonuçta ATTiny85 1.8 V ile 5.5 V arasında çalışabiliyor ama örneğin 7.4 V fazla. Demek ki plakete bir de voltaj regülatörü eklemek gerekiyor.
ATTiny85 8 MHz'de çalışırken 5 - 8 mA akım tüketiyor. Optokuplör ve gösterge LED'lerine 20'şer mA desek toplam 50 mA sınırının altında kalıyoruz. Burada, kullanılacak regülatörün gerilim düşmesi önem kazanıyor. Yani uçak örneğin 4.8 V ile besleniyorsa bizim devremiz bu voltajda bile çalışabilmeli. İşte bu nedenle "low drop-out" bir regülatör gerekli. Piyasada kolay bulunması ve ucuzluğu nedeniyle benim tercihim LM2950 oldu. 5V çıkışlı ve 100 mA akım kapasiteli bu minik entegre bir standart transistör kılıfında geliyor ve plaketi çok azıcık uzatıyor sadece.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Kill Switch ATTiny85 Regülatör.jpg
    Kill Switch ATTiny85 Regülatör.jpg
    91.7 KB · Görülme: 30

Abi yine her türlü detayı düşünüyorsun maşallah :thumbup: LM2950 güzel tercih :)