Arduino ile Quadcopter Şeması

Kardesim önce GPS'i bosver. 6050 iyi bir secim. Tabi Sumer beyin dedigi gibi daha iyileri var, lakin ama 6050 ile yapilmis ornek quad kodlari var. Bu sebeple onunla başla.
Ultrasonic sensoru de bosver.
Barometre sensorun eksik yanliz. Ucuz yollu bir BMP180 işini görür.

Önce kalkacak yerinde duracak, sola git deyince sola, ileri git deyince ileri gidecek bir quad yap.

GPS işine ondan sonra gir.

MultiWii fena bir kod degil, ama daha basit örnek kodlar var, onlarla baslarsan daha iyi anlarsin.

Quad mantigi zor gibi gorunmekle beraber atla deve degil. Çalışırsan yapabilirsin.

Kardesim önce GPS'i bosver. 6050 iyi bir secim. Tabi Sumer beyin dedigi gibi daha iyileri var, lakin ama 6050 ile yapilmis ornek quad kodlari var. Bu sebeple onunla başla.
Ultrasonic sensoru de bosver.
Barometre sensorun eksik yanliz. Ucuz yollu bir BMP180 işini görür.

Önce kalkacak yerinde duracak, sola git deyince sola, ileri git deyince ileri gidecek bir quad yap.

GPS işine ondan sonra gir.

MultiWii fena bir kod degil, ama daha basit örnek kodlar var, onlarla baslarsan daha iyi anlarsin.

Quad mantigi zor gibi gorunmekle beraber atla deve degil. Çalışırsan yapabilirsin.
Cevap için teşekkürler,

İlerki aşamada GPS sensörünü de kullanacağım ve GPS modülü de yükseklik ölçümü yapabildiği için barometre düşünmedim. GPS ile ölçmekte bir sıkıntı olur mu?

GPS'in her zaman kesintisiz calisacaginin garantisi olsaydi dedigin olurdu.
Ayrica belirtmeyi unutmusum, bu işler biraz masrafli. 10 liralik sensorun hesabini yapacaksan, ilk ucusun son ucusun olacak korkarim.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Tosunoğlu
GPS'in her zaman kesintisiz calisacaginin garantisi olsaydi dedigin olurdu.
Ayrica belirtmeyi unutmusum, bu işler biraz masrafli. 10 liralik sensorun hesabini yapacaksan, ilk ucusun son ucusun olacak korkarim.
Tamam o zaman barometre kullanacağım sağ olun. Son bir sorum olacak: Bahsettiğiniz barometre ne kadar tutarlıdır? Yani mesela uçuş alanının zemininin tam düz olacağını varsaydığımızda zeminle cihaz arasındaki yükseklik farkını ne kadar tutarlı bir biçimde ölçebilirim?

Bir de bütçemi bir miktar arttırıp şöyle bir şey kullansam: bu nasıl?

Tamam o zaman barometre kullanacağım sağ olun. Son bir sorum olacak: Bahsettiğiniz barometre ne kadar tutarlıdır? Yani mesela uçuş alanının zemininin tam düz olacağını varsaydığımızda zeminle cihaz arasındaki yükseklik farkını ne kadar tutarlı bir biçimde ölçebilirim?
Bak sevgili kardeşim, baştan beri anlatmaya çalıştıklarımızın kanıtını kendin sundun. Temel bilgin yok!!! Temel bilgisi olan birisi asla şu cümleyi kurmazdı: Yani mesela uçuş alanının zemininin tam düz olacağını varsaydığımızda zeminle cihaz arasındaki yükseklik farkını ne kadar tutarlı bir biçimde ölçebilirim?
Barometre ile yüksekliğin nasıl ölçüldüğünün temel mantığını anlatır mısın kısaca. Ben de soruna cevap vereceğim.

Bu arada hep hazır bir şeyleri copy/paste yapmak yerine kendisi bir şeyler üretmeye çalışan arkadaşlarımı takdir ve teşvik ettim. Doğru yolun bu olduğunu düşünüyorum. Ama doğru yolun en önemli koşulunun kuramsal bilgi olduğunu bunun da pratikle desteklenmesi gerektiğini asla unutmamak lazım.

Ham datalar 1 metre oynar, filtre edersen 15cm kadar çözünürlük elde edebilirsin. Verdigin linkteki cihaz da işini görür ama 6050 elinde varmis, BMP180'i de 7-10 liraya bulabilirsin. Tabi tercih senin.

Barometreden veri okumak çok trik bir iştir yanlız. Nette hazır bulacağın kütüphaneler sana veri okur, ama quadda onları kullanamazsin. Yavaş kalır. Isı ile kompanzasyon falan işi var.

• Beğen
Tepkiler: ibrahim yılmaz
Bak sevgili kardeşim, baştan beri anlatmaya çalıştıklarımızın kanıtını kendin sundun. Temel bilgin yok!!! Temel bilgisi olan birisi asla şu cümleyi kurmazdı: Yani mesela uçuş alanının zemininin tam düz olacağını varsaydığımızda zeminle cihaz arasındaki yükseklik farkını ne kadar tutarlı bir biçimde ölçebilirim?
Barometre ile yüksekliğin nasıl ölçüldüğünün temel mantığını anlatır mısın kısaca. Ben de soruna cevap vereceğim.
Tamam özür dilerim, ben de dedim zaten bilgim yeterli değil diye, ondan soruyorum zaten. Daha önce kullanmadım, o yüzden yerde yapılan ölçüm ile havada yapılan ölçümün farkı ile hesaplanabileceğini düşündüm. MPU9225 konusunda da haklıydınız, tamam kusura bakmayın.

Ham datalar 1 metre oynar, filtre edersen 15cm kadar çözünürlük elde edebilirsin. Verdigin linkteki cihaz da işini görür ama 6050 elinde varmis, BMP180'i de 7-10 liraya bulabilirsin. Tabi tercih senin.

Barometreden veri okumak çok trik bir iştir yanlız. Nette hazır bulacağın kütüphaneler sana veri okur, ama quadda onları kullanamazsin. Yavaş kalır. Isı ile kompanzasyon falan işi var.
Tamam çok sağ olun.

Senelerdir elektrikli model uçak ve bir kaç yıl çok rotorlu (4,6 ve 8 pervaneli) toplayıp uçurdum. Çok rotorlularda kendi insiyatifimi kullanıp görevlendirme yapamadığım (naza v2 gibi)otopilot kartlar yüzünden 5 yıl önce bıraktım.
Bir ara tekrar heveslenip bütce nedenli ucuz kolon APM, Pixhawk denemelerim oldu ama kartların kalitesizliği yine heves kırıp vazgeçme nedenim oldu.:)
Bu ara ucuz versiyon denemeleri için Matek F411 wing ile bir pusulalı GPS modülü sipariş ettim.
Fiatları da makul düzeyde.
Belki siz kendi yapacağınız bir sistemin keyfine varmak istiyorsunuz, ama daha masraflı ve meşakkatili bir yol seçmiyormusunuz?
Abicim arkadaş bir şeyin keyfine varmak istemiyor. İstediği şey hazıra konmadan kendi ürettiği bir şeyi uçurmak. Bence bu yaklaşımı takdire şayan. Ama adımlarını abartılı atmayı planlayınca yüz üstü çakılması an meselesi. Adım adım ilerlemesi gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Şuradan başlamanı öneririm:

En çok merak ettiğim ise, çeşitli dillerde yazmış olduğun kodlar. Birkaç örneğini bilmek isterdim (kodlarını değil tabii, onlar senin emeğin, ne türlü işlevler gördüklerini, ne tür çözümler ürettiklerini falan yazabilirsin). Çünkü karşımızdaki kişiyi doğrudan tanımadığımız için doğru değerlendiremeyebiliriz. Sonuçta verilecek cevaplar bir ortaokul öğrencisine farklı bir yazılım mühendisine farklı olmalıdır değil mi...

• Beğen
Şuradan başlamanı öneririm:

En çok merak ettiğim ise, çeşitli dillerde yazmış olduğun kodlar. Birkaç örneğini bilmek isterdim (kodlarını değil tabii, onlar senin emeğin, ne türlü işlevler gördüklerini, ne tür çözümler ürettiklerini falan yazabilirsin). Çünkü karşımızdaki kişiyi doğrudan tanımadığımız için doğru değerlendiremeyebiliriz. Sonuçta verilecek cevaplar bir ortaokul öğrencisine farklı bir yazılım mühendisine farklı olmalıdır değil mi...
Teşekkür ederim verdiğiniz kaynaklar için,

4 senedir Python, 2.5 senedir de Java ve C++ ile uğraşıyorum. Godot Engine gibi bazı oyun motorları ile ilgili de bilgim var.
Birkaç oyun yazdım, ayrıca iş yönetimi ile ilgili programlar, uzaktan yönetim programları ve birkaç makine öğrenmesi(çok ileri düzey değil) projesiyle uğraştım. HTML parsing, networking benzeri konularda da kendimce çalıştım. Şimdilerde de Arduino ve Raspberry Pi (Zero) ile bazı projeler yapmaya çalışıyorum. Raspberry Pi ile bir akıllı gözlük projem var.

Teşekkür ederim verdiğiniz kaynaklar için,

4 senedir Python, 2.5 senedir de Java ve C++ ile uğraşıyorum. Godot Engine gibi bazı oyun motorları ile ilgili de bilgim var.
Birkaç oyun yazdım, ayrıca iş yönetimi ile ilgili programlar, uzaktan yönetim programları ve birkaç makine öğrenmesi(çok ileri düzey değil) projesiyle uğraştım. HTML parsing, networking benzeri konularda da kendimce çalıştım. Şimdilerde de Arduino ve Raspberry Pi (Zero) ile bazı projeler yapmaya çalışıyorum. Raspberry Pi ile bir akıllı gözlük projem var.
Benim bunlardan anladığım, uçuş mekaniği ve dinamiği konusunda bilgi ve deneyimin yok, elektronik devre tasarımı hakkında bilgi ve deneyimin yok, embedded systems alanında deneyimin yok ve sıfırdan bir full otonom uçan araç tasarlamak istiyorsun. Eminim içten içe bana küfrediyorsun ama biz bu duruma Türkçe'de "cin olmadan adam çarpmak" diyoruz, affet...

Peki... ESC'leri kontrol etmek için senin PWM dediğin benim ise kontrol darbesi olarak tanımladığım sinyali nasıl üreteceksin? Hangi timer ve hangi interruptları kullanmayı planlıyorsun?

• Beğen
Benim bunlardan anladığım, uçuş mekaniği ve dinamiği konusunda bilgi ve deneyimin yok, elektronik devre tasarımı hakkında bilgi ve deneyimin yok, embedded systems alanında deneyimin yok ve sıfırdan bir full otonom uçan araç tasarlamak istiyorsun. Eminim içten içe bana küfrediyorsun ama biz bu duruma Türkçe'de "cin olmadan adam çarpmak" diyoruz, affet...
Zaten diğer mesajlarda da belirttiğim gibi, amacım öğrenmek. Ve yine önceki mesajlarda da belirttiğim gibi adım adım ilerleyeceğim, önce normal bir hava aracı yapmaya çalışıp yavaş yavaş ekleyeceğim otonom özellikleri. Kısacası sıfırdan full otonom bir araç yapmak istemiyorum, sadece bilgi topluyorum. Ayrıca ESC'leri Arduino ile kontrol etmekle ilgili bir sürü kütüphane ve İnternette tonla bilgi var. Neden sordunuz ki?