Arduino ile Quadcopter Şeması

Zaten diğer mesajlarda da belirttiğim gibi, amacım öğrenmek. Ve yine önceki mesajlarda da belirttiğim gibi adım adım ilerleyeceğim, önce normal bir hava aracı yapmaya çalışıp yavaş yavaş ekleyeceğim otonom özellikleri. Kısacası sıfırdan full otonom bir araç yapmak istemiyorum, sadece bilgi topluyorum. Ayrıca ESC'leri Arduino ile kontrol etmekle ilgili bir sürü kütüphane ve İnternette tonla bilgi var. Neden sordunuz ki?
Kendim yazacağım kodu deyip sonra internetteki kütüphanelerden söz etmek bana ilginç geldi. Başarılar...

Kendim yazacağım kodu deyip sonra internetteki kütüphanelerden söz etmek bana ilginç geldi. Başarılar...
Sizin kütüphaneleri kullanmaktan anladığınız tam olarak ne? Bana en başta sadece kodu İnternetten Copy-paste yapıp yapmayacağımı sordular. Kodu kütüphaneleri kullanarak kendim yazacağım. Ne yani siz kod yazarken hiçbir kütüphane kullanmıyor musunuz? Hayatınızda hiç bir yazılım projesiyle uğraştınız mı? Dediğiniz şey c++'ta iostream kullandığınız için kodu kendiniz yazmamışsınız demek gibi bir şey. Hatta oldu olacak her projeyi makine koduyla yazın.

Son düzenleme:
Sizin kütüphaneleri kullanmaktan anladığınız tam olarak ne? Bana en başta sadece kodu İnternetten Copy-paste yapıp yapmayacağımı sordular. Kodu kütüphaneleri kullanarak kendim yazacağım. Ne yani siz kod yazarken hiçbir kütüphane kullanmıyor musunuz? Hayatınızda hiç bir yazılım projesiyle uğraştınız mı? Dediğiniz şey c++'ta iostream kullandığınız için kodu kendiniz yazmamışsınız demek gibi bir şey. Hatta oldu olacak her projeyi makine koduyla yazın.
Yaa yok ben kod yazmayı falan bilmem, öyle sallıyorum işte, sen bana bakma. Yazılım projesi kim ben kim.

Not: ben makina kodu yazarken sen daha dünyaya gelmemiştin :D

Yaa yok ben kod yazmayı falan bilmem, öyle sallıyorum işte, sen bana bakma. Yazılım projesi kim ben kim.

Not: ben makina kodu yazarken sen daha dünyaya gelmemiştin :D
Lütfen kusura bakmayın ama neden böyle yapıyorsunuz? Ben size her sorumda ve cevabımda hem yaşımın küçüklüğü hem de bilgimin azlığı sebebiyle saygılı olmaya çalışıyorum ancak neden her sorumu tersliyorsunuz? Ben sadece çizdiğim şemanın çalışıp çalışmayacağını ve neler ekleyebileceğimi elimden geldiğince düzgün bir biçimde sordum. Bana en başta gerçekten çok yardımcı oldunuz, bunun için teşekkürler. Ancak özellikle son sorularınızın amacını, özellikle ben yazılım ile ilgili hiçbir şey sormamışken, anlayamıyorum. Eğer amacınız zaten üniversite sınavı sebebiyle düşük olan şevkimi kırmak ise başarılı oldunuz. Ek olarak ben son mesajıma kadar size kişisel bilginize dair bir soru sormadım, ancak siz ısrarla bunu yapıyorsunuz. Evet konu ile ilgili bilgimi sormakta haklısınız, ancak siz konu dışına çıkıyorsunuz. Ayrıca hala kütüphaneleri kullanmakla ilgili derdinizi anlayamadım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk maddede bunu yazmışlar bence vardır bir bildikleri.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk maddede bunu yazmışlar bence vardır bir bildikleri.
Evet haklısınız, zaten ilerki mesajlarda dediğim gibi öncelikle bir alıcı kullandığım normal bir model yapacağım. Sonra otonom hale getireceğim aynı cihazı. Alıcıyı çıkarmayacağım.

Valla "oku, öğren, gittiğin yol yanlış" demekle şevkin kırılıyorsa zaten sıkıntı var.
Alıcı taktın diyelim. Şemanda nasıl bağlayacağın gösterilmemiş. Haydi bağladın diyelim. Alıcı kanallarını da birinin kütüphanesi ile mi okuyacaksın? Alıcıların çıkışlarının logic seviyeleri ile 5V'ta çalışan Arduino'nun IO pinlerinin voltaj seviyeleri arasındaki ilişkiyi biliyor musun?
Hepsini yaptın diyelim. Servo PWM sinyali için kullandığın kütüphane ile alıcı sinyalini okumak için kullandığın kütüphane aynı timer'ı kullandığı için saçmalayınca işin içinden nasıl çıkacaksın? Yoksa 4 mikrosaniye çözünürlüklü pulseIn() işlevini mi kullanacaksın?
Emin ol en muhteşem oyunu bile kodlasan embedded system dediğinde tamamen farklı bir okyanusa yelken açtığını bilmelisin.
Sana projenin her aşamasında karşılaşacağın sorunları anlatıp dikkatini çekerek yol gösterdiğimi anladığında gel her türlü desteği vereyim.

Valla "oku, öğren, gittiğin yol yanlış" demekle şevkin kırılıyorsa zaten sıkıntı var.
Alıcı taktın diyelim. Şemanda nasıl bağlayacağın gösterilmemiş. Haydi bağladın diyelim. Alıcı kanallarını da birinin kütüphanesi ile mi okuyacaksın? Alıcıların çıkışlarının logic seviyeleri ile 5V'ta çalışan Arduino'nun IO pinlerinin voltaj seviyeleri arasındaki ilişkiyi biliyor musun?
Hepsini yaptın diyelim. Servo PWM sinyali için kullandığın kütüphane ile alıcı sinyalini okumak için kullandığın kütüphane aynı timer'ı kullandığı için saçmalayınca işin içinden nasıl çıkacaksın? Yoksa 4 mikrosaniye çözünürlüklü pulseIn() işlevini mi kullanacaksın?
Emin ol en muhteşem oyunu bile kodlasan embedded system dediğinde tamamen farklı bir okyanusa yelken açtığını bilmelisin.
Sana projenin her aşamasında karşılaşacağın sorunları anlatıp dikkatini çekerek yol gösterdiğimi anladığında gel her türlü desteği vereyim.
Bakın ben sizin beni eleştirmeniz değil, imalı sorular sormanız sebebiyle (belki ben yanlış anladım) öyle dedim. Bir de başından beri demeye çalıştığım şu: Arduino'yu ilk defa ben kullanmıyorum. İnternet'te bu sorduğunuz soruların cevapları ile ilgili kaynaklar bolca var, neden bana bu soruları soruyorsunuz ki? Ben de zaten bu kaynaklardan yararlanacağım, öğreneceğim diyorum. Ayrıca Şemada alıcıyı göstermedim çünkü en başta planımda yoktu. Sizin ve diğerlerinin yönlendirmeleri sonucu eklemeye karar verdim. Dediğim gibi benim amacım öğrenmek, zaten bilmediğim için soruyorum. Lütfen tepkilerim yersiz oldu ise kusura bakmayın, biraz daha araştırıp, öğrenip o şekilde konuya devam etmeye karar verdim, kusura bakmayın eğer sizi meşgul etti isem.

Son düzenleme:
Sümer abimizin herhangi bir kütüphane kullanmadığı, hatta kütüphane kullananlarla konuşmadığı doğrudur :D Şevk kırılması kartını oynamayalım hiç, modelcinin şevki falan kırılmaz, kırılıyorsa zaten modelci olamaz. Ayrıca bu durum bizi hiç ilgilendirmez.

Geçen 3 sayfa yazıda açıklanmaya çalışılan şey, eğer uçan bir şey yapmak istiyorsan, bir şey nasıl uçar önce onu bilmen lazım. Onu bilmeden, bir şeyi manuel olarak uçurmadan da otonom olarak uçuramazsın. Herhangi bir alete takacağın, herhangi bir mikro işlemci son derece aptal bir cihazdır. Sen ona ne söylersen onu yapar, ne eksik, ne fazla. Sen ona ne yapacağını söyleyemezsen, o uçamaz. Bir başkasının yazdığı kodu kopyaladığın durumda, karşına çıkacak olan sorunların çözümünü de bulmazsın. Kısacası, bu iş için özelleştirilmiş kartlardan başla, zaten açık kaynak olarak verilen kodları incele, önce onları tam olarak anla ki, senin de bir fikrin olsun bu konularda. Ne paranı, ne de zamanını boşa harcama. Asıl bu ikisi şevk kırar.

Sümer abimizin herhangi bir kütüphane kullanmadığı, hatta kütüphane kullananlarla konuşmadığı doğrudur :D Şevk kırılması kartını oynamayalım hiç, modelcinin şevki falan kırılmaz, kırılıyorsa zaten modelci olamaz. Ayrıca bu durum bizi hiç ilgilendirmez.

Geçen 3 sayfa yazıda açıklanmaya çalışılan şey, eğer uçan bir şey yapmak istiyorsan, bir şey nasıl uçar önce onu bilmen lazım. Onu bilmeden, bir şeyi manuel olarak uçurmadan da otonom olarak uçuramazsın. Herhangi bir alete takacağın, herhangi bir mikro işlemci son derece aptal bir cihazdır. Sen ona ne söylersen onu yapar, ne eksik, ne fazla. Sen ona ne yapacağını söyleyemezsen, o uçamaz. Bir başkasının yazdığı kodu kopyaladığın durumda, karşına çıkacak olan sorunların çözümünü de bulmazsın. Kısacası, bu iş için özelleştirilmiş kartlardan başla, zaten açık kaynak olarak verilen kodları incele, önce onları tam olarak anla ki, senin de bir fikrin olsun bu konularda. Ne paranı, ne de zamanını boşa harcama. Asıl bu ikisi şevk kırar.
Cevap için teşekkürler,

Ben hatamı anladım, daha fazla araştırma yapacağım. Kodu kopyalayıp yapıştırma gibi bir niyetim yok çünkü temel amacım öğrenmek.

Teşekkürler.

Cevap için teşekkürler,

Ben hatamı anladım, daha fazla araştırma yapacağım. Kodu kopyalayıp yapıştırma gibi bir niyetim yok çünkü temel amacım öğrenmek.

Teşekkürler.
O halde benden sana tam destek...:bravo:

Ahmet kardeşim merhaba. Kardeşim diyorum, sen bu yakınlığı bizlere gösterdin. Bu ve diğer birçok foruma o kadar çok sen gibi, konu açıp uçuk kaçık fikirler ortaya atıp 3-5 gün sonra yok olan varki. Forumlar bu konular arasında aramak istediğini bulamayacağın duruma geliyor. Ve burada her açılan konuya cevap verenlerin durumunu düşün.
Emeklemeden yürüyemezsin. Önce sistemi kavra, gerisi zaten gelecektir. Sümer hocamızdan zaten sana destek geldi. ;)

Ahmet kardeşim merhaba. Kardeşim diyorum, sen bu yakınlığı bizlere gösterdin. Bu ve diğer birçok foruma o kadar çok sen gibi, konu açıp uçuk kaçık fikirler ortaya atıp 3-5 gün sonra yok olan varki. Forumlar bu konular arasında aramak istediğini bulamayacağın duruma geliyor. Ve burada her açılan konuya cevap verenlerin durumunu düşün.
Emeklemeden yürüyemezsin. Önce sistemi kavra, gerisi zaten gelecektir. Sümer hocamızdan zaten sana destek geldi. ;)
Şu sıralar 12. sınıf olduğum için çok meşgulüm, bu nedenle başta hızlı bir şekilde ilerlemek istedim. Ancak bunun mümkün olmadığını anlıyorum. Amacım foruma zarar vermek değildi, kusura bakmayın. Bu noktada sınavdan sonra adım adım ilerleyerek öğrenmeye karar verdim. Cevabınız için teşekkürler.

Ahmetcim, sana bir tavsiye ESP32'yi de dusunebilirsin. Arduino IDE ile kullanabileceğin için seni zorlamaz. Güçlü MCU, kullanamayacağın kadar hafıza ve bol miktarda GPIO ile Atmega328'e göre çok iyi bir alternatif. WIFI ve Bluetooth ile ekstra kumanda ihtiyacın olmayacagini soylemem gerek yok tabi.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Tosunoğlu