Başlangıç için yardım

abdullah karaca

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
İyi forumlar herkese. Bu hobiye yeni başlamaktayın gerek rckolik forum gerekse başka ek kaynaklar olsun yaklaşık 2 haftadır yazılar ve videolar ile bilgi ediniyorym.Başlangıç uçağı yapmak istiyorum ve bunun için 1500tl gibi bir bütçeye sahibim aklıma takılan bir kaç soru oldu siz değerli forum iyilerinin deneyim ve tecrubelerindem yararlanmak istiyorum.Başlangıç model olarak tabiki bir trainer yapmak istiyotum.
Teknik özellikleri
Gövde uzunluğu 640mm
Kanat uzunluğu 810mm
Uçuş ağırlığı yaklaşık 495gr
Batarya lipo 1000-1300mah
Motor 980 kw fırçasız
6 kanal kumanda tabi ilerisi için düşünerek bu seçimi yaptım.
Peevane 8x6
Bu uçagı fotoblok olarak tasarladı bir youtuber başlangıç modeli olarak.
sorum şu ki bu uçağı balsa ağacından cogunluğunu yapsam uçurmı?
Başlangıç olarak motor elektirik yada 2 zamanlı bir motor farkı var mı?
Geçmişte araba tamircisiydim yani el becerim var suan makine mühyim yani airo dinamik dikey yatay denge gibi konulara hakim sayılırım. Modelimi kendim yaparak ve uçurarak kırıp tekrar yaparak zevk alacağımı düşünüyorum biraz yazı uzun oldu kusura bakmayınız. Şimdiden teşekkürler...

Bence bu boyutta bir uçakta patlar motorla uğraşmayın. Buna takacağınız patlar motor küçük boyutlu olacağı için her bakımdan sorunlu ve hassas bir şey olacak. Yüksek nitrolu yakıt isteyecek İleride de bir işinize yaramayacak. Bu boyutun hakkı elektriklidir. Seçtiğiniz elektrikli motor ve pervane için bir şey diyemem (pek anlamam). Ama yapıp uçuran birinin verilerinden yola çıkmak akıllıca olur.
Balsa ile yaparsanız kaplaması şusu busu bütçenizi aşarsınız. Fotoblok gayet iyi bir tercih olacaktır.
Kumandayı biraz daha ileriyi düşünerek 8-9 kanallı olarak seçebilirsiniz belki.

Teşekkürler değerli yorumunuz için.ben balsa dan imal etmek istiyorum ana hedefim boing 737 yapmak bunun için belirli tecrube gerektiğinin farkındayım ve bu yüzden trainer başlangıç önerilerini yapıcagım deneyimleyerek yawaş yawaş hedefime ilerlemek istiyorum.Bütçe kısmını halledebilirim bana uygun balsa model ve satın alabilecegim basla plaka malzeme önerisinde bulunursanız cok mutlu edersiniz beni
İyi forumlar...

Abdullah bey merhaba. Yukarda Sümer beyin de değindiği gibi o boyutlarda patlarlı sorunlu olur.
Lamnatcılardan laminat altı kapron veya olmadı fotoblok (en iyisi depron ama bulmak zor) 5 mm civarı kalınlıkta edinmeniz.
Balsa yada karbon malzeme ile kompozit yapabilirsiniz, yada şeffaf koli bantı ile kaplar sağlamlaştırırsınız.
Yapıştırıcı olarak da sıcak silikondan ziyade Uhupor tavsiye ederim. (internette satışı var bir tüp 50 ml ve iki model bitirebilirsiniz)
980 KV motorla 4S (16.80 v full dolu) kullanacaksanız 8 inc yeter Ama 3S pil düşünürseniz 9 yada 10 inc pervane.
Bu boyutlarda (81 cm) bir model çok oynak olur. Hiç olmazsa 110-120 cm kanat boyu yapın ki bazı artılarınız olsun.
Herkes üstten kanatlı eğitim modeli önerir. Kendi adıma burundan motorlu, üstten kanatlı bir eğitim modeline hiç inanmadım. (ilk kazada pervane kırımı ve motor mili eğilmesi kaçınılmazdır. Benim eğiitim modelim farklıdır) :D
Ama illa klasik olsun derseniz kanatlarda biraz dehidral olsun.
Kolay gelsin sorular olursa buralardayız.

Mehmet bey merhaba değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş.kanat genişliği değiştirebilirim evet ama bu planı kendinyap youtube kanalından buldum yapıp uçurmuş.daha once deneyimim olmadığı için kesit değişikliği nekadar yapılabilir nedir beceremeye bilirim diye düşünüyorum.Bildiğiniz balsadan veya fotoblokdan yapabileceğim trainer başlangıç uçak planı var mı ve buna uygun elektronikleri tavsiye ederseniz hemen internetten sipariş verip yapımına başlamak istiyorum.
Bulmuş oldugum model ve kulanılan malzemeler linkde mevcuttur bunu yapmam doğrumu yoksa sizin daha iyi önerileriniz varsa onuda yapabilirim

Son düzenleme:
Mehmet bey merhaba değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş.kanat genişliği değiştirebilirim evet ama bu planı kendinyap youtube kanalından buldum yapıp uçurmuş.daha once deneyimim olmadığı için kesit değişikliği nekadar yapılabilir nedir beceremeye bilirim diye düşünüyorum.Bildiğiniz balsadan veya fotoblokdan yapabileceğim trainer başlangıç uçak planı var mı ve buna uygun elektronikleri tavsiye ederseniz hemen internetten sipariş verip yapımına başlamak istiyorum.
Sevgili kardeşim, hiç balsa deneyimin var mı? Sanırım yok. O halde önce PM Model'in lastik motorlu kitlerinden al. Uçurma amaçlı değil. Maket olarak düşünüp onları yap. Balsa nasıl işlenir, nasıl davranır, zımpara nasıl yapılır, ahşap nasıl kesilir bir öğren. Bizler gibi ortalama zeka ve yeteneğe sahip tipler bolca ARF model toplayıp uçurduktan sonra plandan balsa model inşaasına cesaret edebiliyoruz. O da bazen!
Balsa balsa diye inat edeceğine önce fotobloktan, deprondan yapılmış ve uçurulmuş, bilinen bir modeli yapsan. Servo nedir, nasıl monte edilir, montajda ne gibi sorunlar çıkar, nasıl çözülür, elektronikler nasıl donatılır, nasıl bağlanır, sonra yaptığın uçak nasıl uçurulur biraz deneyim kazansan, bu arada beş altı yıl da geçmiş olur, ondan sonra plandan balsa model yapımına heveslensen daha mantıklı olmaz mı? Bu acele niye? Nereye yetişeceksin???

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bak Mehmet Küçüksarı abin bu foruma yıllarını verdi. Tüm temel bilgileri indeksledi. Bu mesajı yazdığın ana başlıkta tümü var. Noolur biraz oku.

Balsa plan mı istiyorsun? Tümü forumda paylaşılmış. Bak Levent Suberk abinin mükemmel linkleri bu sayfada:

Zutor burada anlatılıyor:

Ayrıca...

Son düzenleme:
Hevesiniz yazdıklarınızdan anlaşılıyor, başarılar diliyorum.
İnönü Üniversitesinde modelci bir grup vardı bir zamanlar. Sanırım pistleri, kulüpleri de var. Benim bir bağlantım yok, olsa yönlendirirdim. Siz bence onlara ulaşın. Youtube daki videoya da "illa bu olacak" diye takılmayın. Mesela ilk mesajda bahsettiğiniz uçak başlangıç için biraz küçük. Kanat boyu küçüldükçe uçuş ve görüş zorlaşır. Özellikle başlangıçta modelin çok küçük olmaması tavsiye edilir...

Sevgili kardeşim, hiç balsa deneyimin var mı? Sanırım yok. O halde önce PM Model'in lastik motorlu kitlerinden al. Uçurma amaçlı değil. Maket olarak düşünüp onları yap. Balsa nasıl işlenir, nasıl davranır, zımpara nasıl yapılır, ahşap nasıl kesilir bir öğren. Bizler gibi ortalama zeka ve yeteneğe sahip tipler bolca ARF model toplayıp uçurduktan sonra plandan balsa model inşaasına cesaret edebiliyoruz. O da bazen!
Balsa balsa diye inat edeceğine önce fotobloktan, deprondan yapılmış ve uçurulmuş, bilinen bir modeli yapsan. Servo nedir, nasıl monte edilir, montajda ne gibi sorunlar çıkar, nasıl çözülür, elektronikler nasıl donatılır, nasıl bağlanır, sonra yaptığın uçak nasıl uçurulur biraz deneyim kazansan, bu arada beş altı yıl da geçmiş olur, ondan sonra plandan balsa model yapımına heveslensen daha mantıklı olmaz mı? Bu acele niye? Nereye yetişeceksin???
Sümer bey merhaba yapmış olduğunuz yorumdan sonra balsa ve 2 zamanlı motordan vazğeçtim :) bulabilirsem depron yada foto bloktan yapıcağım linkini atttığım uçak kanatları küçük dediniz o ucak herşeyi aynı 120cm yada 140cm kanat uzunlugu olarak yapsam uygun olur mu yoksa başka bir plan varsa atabilirmisiniz. Saygılarımla...
Bu arada biraz hevesliyim ve heycanlıyım maruz görün lütfen

Son düzenleme:
Hevesiniz yazdıklarınızdan anlaşılıyor, başarılar diliyorum.
İnönü Üniversitesinde modelci bir grup vardı bir zamanlar. Sanırım pistleri, kulüpleri de var. Benim bir bağlantım yok, olsa yönlendirirdim. Siz bence onlara ulaşın. Youtube daki videoya da "illa bu olacak" diye takılmayın. Mesela ilk mesajda bahsettiğiniz uçak başlangıç için biraz küçük. Kanat boyu küçüldükçe uçuş ve görüş zorlaşır. Özellikle başlangıçta modelin çok küçük olmaması tavsiye edilir...
Evet 2017 de tanıştım ve 2 hafta ugradım fakat o dönem iş şartları yüzünden malesef zaman ayıramadım şuan baya araştırdım fakat malum vürüsden dolayı üniversiteler kapalı ve ulaşabileceğim kimse ne yazikki yok

Sümer bey merhaba yapmış olduğunuz yorumdan sonra balsadan vazğeçtim :) bulabilirsem depron yada foto bloktan yapıcağım linkini atttığım uçak kanatları küçük dediniz o ucak herşeyi aynı 120cm yada 140cm uzunlugunda yapsam uygun olur mu yoksa başka bir plan varsa atabilirmisiniz. Saygılarımla...
Mesajıma bolca link ekledim!
Heyecanın bizleri ancak mutlu eder. Mazur görülecek bir şey değil. Ama heyecanın aklını geçerse bunu mazur görmek mümkün değil.

Sümee bey merhaba yapmış oldığunuz yorumdan sonra balsadan vazğeçtim :) bulabilirsem depron yada foto bloktan yapıcağım linkini atttığım uçak kanatlaeı küçük dediniz o ucak herşeyi aynı 120cm yada 140cm uzunlugunda yapsam uyhun olur mu yoksa başka bir plan varsa atabilirmisiniz. Saygılarımla...
Kanat boyu konusunu Hoca değil, ben söyledim. Hocanın adı da Sümeee değil; Sümer... Lütfen yazımıza dikkat edelim. Göndermeden önce bir kere olsun okuyalım...
Evet 2017 de tanıştım ve 2 hafta ugradım fakat
Fakat... kısmını boşverelim ve oradan yürüyelim. Siz en mantıklı, en güzel başlangıcı yapmışsınız zaten. O çevrede, uçakları, malzemeleri, modelciliği görerek; sahada öğrenirsiniz. Şu aşamada kulvarınızı belirleyip, yatırım yapmaya başlamalısınız. Kulvar: elektrikli mi, patlar motorlu mu? Balsa konusunda yeteri kadar açıklama yapılmış. Daha zordur, ama imkansız değil. Öncelikle balsa üzerinde daha basit aşamalarda çalışmak gerekir...
İlla da balsa gövde kulvarında ilerleyecekseniz; ilk modelinizi hazır alın. Tabi imkan var ise... Böylece o modelde balsa konusuna girmiş olursunuz...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bak Mehmet Küçüksarı abin bu foruma yıllarını verdi. Tüm temel bilgileri indeksledi. Bu mesajı yazdığın ana başlıkta tümü var. Noolur biraz oku.

Balsa plan mı istiyorsun? Tümü forumda paylaşılmış. Bak Levent Suberk abinin mükemmel linkleri bu sayfada:

Zutor burada anlatılıyor:

Ayrıca...

Abi çok teşekkür ederim

Kanat boyu konusunu Hoca değil, ben söyledim. Hocanın adı da Sümeee değil; Sümer... Lütfen yazımıza dikkat edelim. Göndermeden önce bir kere olsun okuyalım...
Bence sıkıntı yok. Çünkü "e" ile "r" yan yana ya, ben de zaman zaman hatalı basabiliyorum tuşlara. :thumbup::thumbup::thumbup:

Bence sıkıntı yok. Çünkü "e" ile "r" yan yana ya, ben de zaman zaman hatalı basabiliyorum tuşlara. :thumbup::thumbup::thumbup:
Kusura bakmayın evet e ile r yanyana olduğu için klavyenin gazabına uğradım yazdıklarımı 3 kez okuyorum fakat bazen göremiyebiliyorum.Sonradan fark edip düzeltme yaptım ama :( siz benden hızlı yazdığınız için geç kaldım.

Kusura bakmayın evet e ile r yanyana olduğu için klavyenin gazabına uğradım yazdıklarımı 3 kez okuyorum fakat bazen göremiyebiliyorum.Sonradan fark edip düzeltme yaptım ama :( siz benden hızlı yazdığınız için geç kaldım.
Gerçekten de insanın kendi yazdığındaki harf hatalarını görmesi çok zor oluyor. Hiç sıkıntı yok.:lollol: