Başlangıç için yardım

Mehmet bey merhaba değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş.kanat genişliği değiştirebilirim evet ama bu planı kendinyap youtube kanalından buldum yapıp uçurmuş.daha once deneyimim olmadığı için kesit değişikliği nekadar yapılabilir nedir beceremeye bilirim diye düşünüyorum.Bildiğiniz balsadan veya fotoblokdan yapabileceğim trainer başlangıç uçak planı var mı ve buna uygun elektronikleri tavsiye ederseniz hemen internetten sipariş verip yapımına başlamak istiyorum.
Bulmuş oldugum model ve kulanılan malzemeler linkde mevcuttur bunu yapmam doğrumu yoksa sizin daha iyi önerileriniz varsa onuda yapabilirim

Abdullah bey, arkadaşlar yeteri kadar bilgilendirici ve yönledirici yazmışlar.
Ben kısaca yine ekleyeyim.
Balsa çok eskilerden (30-40 yıl, belki daha fazla) köpük türevleri piyasada yokken tercih edilirdi. Yapabilince ve güzel kaplanınca harika görünümlü modeller çıkarılabilir. Ancak zamanımızda köpük (strafor-depron-kapron vs.) kolay elde edilebilir olduğu için bir acemiye şu sıralar en uygun malzeme gibi.
Kırım yaşasanızda çok üzücü olmuyor. Ha balsayı hala kullanıyorum. Kompozit (balsa-köpük-karbon vs) yapmak daha keyifli oluyor.
Başlangıç model tercihinizde modeli havada tutacak yüzey alanı ve ağırlık oranı çok önemli. Kararsızlık durumunda stickleri kendi halinde bıraktıgınızda bile süzülüp kendini toparlayacak, size karar verme zamanı tanıyan model olmalı
Üstten kanatlı tercih edecekseniz linkteki gibi bir modele bir kaç derece dihedral verebilirseniz olur.
Forumda bana dinazor diyorlar :lol: ama tutuculukta benden daha dinazor olanlar var ;):lol: o yüzden üstten kanat bir model harici tavsiyede bulunmak istemiyorum.;D

Bak bak bak forumun en dinozoru gelmiş bi de laf sokuyor! :D :D :D
Neyse ben birkaç link atıp gideyim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abdullah bey, arkadaşlar yeteri kadar bilgilendirici ve yönledirici yazmışlar.
Ben kısaca yine ekleyeyim.
Balsa çok eskilerden (30-40 yıl, belki daha fazla) köpük türevleri piyasada yokken tercih edilirdi. Yapabilince ve güzel kaplanınca harika görünümlü modeller çıkarılabilir. Ancak zamanımızda köpük (strafor-depron-kapron vs.) kolay elde edilebilir olduğu için bir acemiye şu sıralar en uygun malzeme gibi.
Kırım yaşasanızda çok üzücü olmuyor. Ha balsayı hala kullanıyorum. Kompozit (balsa-köpük-karbon vs) yapmak daha keyifli oluyor.
Başlangıç model tercihinizde modeli havada tutacak yüzey alanı ve ağırlık oranı çok önemli. Kararsızlık durumunda stickleri kendi halinde bıraktıgınızda bile süzülüp kendini toparlayacak, size karar verme zamanı tanıyan model olmalı
Üstten kanatlı tercih edecekseniz linkteki gibi bir modele bir kaç derece dihedral verebilirseniz olur.
Forumda bana dinazor diyorlar :lol: ama tutuculukta benden daha dinazor olanlar var ;):lol: o yüzden üstten kanat bir model harici tavsiyede bulunmak istemiyorum.;D
Mehmet bey değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim evet kararımı hocam sayesinde artık verdim fotoblok yada depron dan yapıcağım uçağımı ve fırçasız motor kullanıcağım dediğiniz gibi başlangıçta nekadar similasyonlada çalışacak olsam kırım yaşıyacağımı düşünüyorum yeniden yapması kolay malzeme seçeceğim balsa ilerleyen seviyelere öteledim level atlayınca artık:lollol:

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Bak bak bak forumun en dinozoru gelmiş bi de laf sokuyor! :D :D :D
Neyse ben birkaç link atıp gideyim.

Arşivlerde bir yerde bulursam "Stella Maris" diye bir dino model vardı..Bol dihedralli ve kanat arkasından itişli. Onu ekleyeyim bari.:lol: F-22 desem yine dino taşlayalar çıkabilir. :evil:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arşivlerde bir yerde bulursam "Stella Maris" diye bir dino model vardı..Bol dihedralli ve kanat arkasından itişli. Onu ekleyeyim bari.:lol: F-22 desem yine dino taşlayalar çıkabilir. :evil:
Abi sen F22 linkini koyuver buraya. Taşları ben tutarım.

Abi sen F22 linkini koyuver buraya. Taşları ben tutarım.
Abisi ben bir önceki mesaja eğiitim modeli olarak kendi öğrendiğim modeli ekledim. F-22 Forumda zaten var. :evil:
Üst mesaj linkteki modelin videosunu müzikle izlemek lazım (rehabilitasyon destekli) yoksa öretmiyor.;D:saygilar:

Abisi ben bir önceki mesaja eğiitim modeli olarak kendi öğrendiğim modeli ekledim. F-22 Forumda zaten var. :evil:
Üst mesaj linkteki modelin videosunu müzikle izlemek lazım (rehabilitasyon destekli) yoksa öretmiyor.;D:saygilar:
Aaaa sesi açınca bi aydınlanma geldi! :lol:

• Haha
Tepkiler: Üye silindi 8682
Abi bu uçağın yapımı planı ve elektironik ihtiyacı var mı göremedim ama ben mi kaçırdım bilmiyorum paylaşırsanız çok sevinirim. İlginiz için cok sağolun

Abi bu uçağın yapımı planı ve elektironik ihtiyacı var mı göremedim ama ben mi kaçırdım bilmiyorum paylaşırsanız çok sevinirim. İlginiz için cok sağolun
Abdullah bey bu benim elektrikli modellere başlayıp pilotaja katkı sağlayan ilk modellerimden biridir. 12-13 yıl oldu ve forumda yapım aşamaları yok.
Motor kanat üstünde (öncesi burundan motorlu modellerde bol pervane kırımı yaşadığım için bununkini üste almıştım) kanat sıcak tel ile strafordan kesim. dihedral filan olan yavaş stabil bir modeldi.
Clark-y airfoil kanat kesitli dm2 ye 25 gr. civarı bir kanat yüklemesi vardı.
Plan vs yok maalesef.

Abdullah bey bu benim elektrikli modellere başlayıp pilotaja katkı sağlayan ilk modellerimden biridir. 12-13 yıl oldu ve forumda yapım aşamaları yok.
Motor kanat üstünde (öncesi burundan motorlu modellerde bol pervane kırımı yaşadığım için bununkini üste almıştım) kanat sıcak tel ile strafordan kesim. dihedral filan olan yavaş stabil bir modeldi.
Plan vs yok maalesef.
İnsanı heveslendir, müziği de ver arka plandan. Sonra plan yok! Bu ne yaaa... :lollol::lol::lollol:

Plan vs yok maalesef.
Mehmet abi kesinlikle kararımı verdim ilk uçağım f22 raptor olmalı ☺️ planları biraz araştırayım hemen☺️

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682