Brain Ayarı hakkında değişik Sorular / Cevaplar

oguzhannn' Alıntı:
Arkadaşlar benim 180cfx teki microbrain in rescuesinde şöyle bir sorun var.Helikopteri pcye bağlıyorum. Rescue için gerekli olan işaretlemeleri yapıyorum .Autolevel ve rescue kısımlarına tik koyuyorum. 1-2 uçuş rescue çalışıyor. Sonra rescue hiç çalışmıyor. Tekrar pcye bağladığım zaman koymuş olduğum tik lerin kalktığını görüyorum. Bazense ayarlardan sonra ilk uçuşta bile rescue çalışmıyor. Önceden böyle yapmıyordu. Çalışmadığı zamanlarda şöyle bir şey dikkatimi çekti. Rescueyi çektiğim zaman sadece kuyruk servosu çok ama çok küçük hareket ediyor. Sizce sorun nedir?
Böyle bir sorun ne yaşadım ne de okudum :rolleyes: Yerinde olsam şöyle yapardım :

** Öncelikle modelin konfigurasyonunu yedeklerdim.
** Sonra da yazılım güncellemesi yapar ve fabrika ayarlarına dönerdim.
** En son olarak ya modelin konfiguraston yedeğini geri dönerdim.

Böyle tuhaf durumlarda yazılımı komple sıfırlamak bazen çözüm olabilir diye düşünüyorum. Deneyip bir görelim bakalım nasıl olacak :rolleyes:

Mehmet Abi boş bir zamanda dediğini yapacağım. Böyle bir durumun olması banada garip geldi.

Çok ilginç ve aynı zamanda riski bir problem. Açıkçası ben son uçuşlarım öncesi rescue denemesi hiç yapmadım :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aşırı titreşim ve statik elektrik ünitenin kurtarma fonksiyonunu kapatmasına sebep olabilir. Sk black editionda vardı. Yanlış kurtaracağıma hiç kurtarmam deyip kapatıyordu kendini.

SORU: Aşağıdaki grafikten görüleceği üzere RPM değerinde anlık düşüşler gözükmektedir. Uçuşta hissedilmeyen bu gerçek olmayan RPM sinyal değişimleri (Ghost), ünitenin Governor özelliğini etkiler mi ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

CEVAP:
Hayır etkilemez. Governor özelliğinde filitre özelliği kullanıldığı için bu çeşit anlık değişimler dikkate alınmaz. Log özelliğinde ise herhangi bir filitre özellikle kullanılmamıştır.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
SORU:
Spektrum kumandamı 4649T ve Satellite kullanarak Brain2 ile entegre ettim. Fakat Stick pozisyonları doğru olsa da "BRAIN" sayfasını kumanda üzerinde erişemiyorum.

CEVAP:
Brain2 Gov kullanmıyor olsanız bile kumandanızın Gaz kanalın %100 ayarlı olduğunu ve HOLD aktif olmadığından emin olun.

Şimdi ben sırasıyla önce kumanda sonra alıcı ve üniteyi güncelledim, bınd işlemi de sorunsuz gerçekleşti, telemetri bölümüne gidip confirmasyon işleminide yaptım. Sonrasında throtte kanalının %100 olduğundan emin oldum, braın 2 setup sekmesını görüyor ama menüye erişemiyorum ne yaptıysam olmadı, hold çekili bir şekilde deniyorum yine olmadı.Bende yeni bir model açıp tekrar denedim durum aynı, acaba nerde hata yapıyor olabilirim ?

Alıcının sadece erkek kısmını ünitede 3. kanala takıyorum bağlantıda farklı bir durum yoktur inşallah ;D

fatih cebir' Alıntı:
Şimdi ben sırasıyla önce kumanda sonra alıcı ve üniteyi güncelledim, bınd işlemi de sorunsuz gerçekleşti, telemetri bölümüne gidip confirmasyon işleminide yaptım. Sonrasında throtte kanalının %100 olduğundan emin oldum, braın 2 setup sekmesını görüyor ama menüye erişemiyorum ne yaptıysam olmadı, hold çekili bir şekilde deniyorum yine olmadı.Bende yeni bir model açıp tekrar denedim durum aynı, acaba nerde hata yapıyor olabilirim ?

Alıcının sadece erkek kısmını ünitede 3. kanala takıyorum bağlantıda farklı bir durum yoktur inşallah ;D
Zamanında açıklama eksik olmuş Fatih. Burada esas olan Throttle kanalının %100 değil %0 görmesi.

Bu konunun videolu anlatım kısmına bir bak. Eğer sorun çözülmezse, detayları o konudan devam edelim ;)

Merhaba,

Bugün Bursa buluşmasında Tsa 700 modelim üzerinde takılı olan brain 2 unite de rescue denemeleri yaptım. İzlediğim rescue videolarına göre benim modelim kurtarma hareketini doğru yapmadigini modelin kendini düzeltmesinden sonra yukarı yönde ivmelenme yerine kendini bir tarafa doğru yonelttigini tespit ettik. Videoda da başlangıç kısmında rescue denemelerini ve modelin hareketlerini görebilirsiniz.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
O sağa doğru hareketler rescue ise hiç normal değil. Setup'da ünite pozisyonu doğru seçili değil mi?

Eğer ünite pozisyonu doğru seçilmiş ise, iki seçenek var. Ya modelde yüksek titreşim var, ya da ünite arızalı. Arada bir hafif eğik bir açıyla yükselttiği oluyor, ama bu kadar bozuk bir açıyla hiç karşılaşmadım. Daha doğrusu bir kere karşılaştım, nitroya yeni bulaştığım dönemlerde henüz ayarlar tam oturmamış ve heli aşırı titreşimliyken ve ünite altındaki ped elektriklilerde kullandığım ince ped iken. O durumda bile bu kadar kötü değildi rescue.

• Beğen
Dinçer kullandığın Brain2 sıfır mı yoksa en son Kırım sırasında model üzerinde olan ünite mi ?

Ali ile bugün telefonda konuştuk biraz konu ile ilgili olarak. Telefonda rescue çekilince model elevator basıyor demişti ama videodaki yana doğru sapma şekli bu söyledikleri ile pek uyuşmuyor.

Yine Ali’nin aktardığı kadarı ile üniteyi son sürüm olan V3.2.00 güncellemişsiniz. Ben henüz güncellemedim ama geçen pazar Emre kardeşimin nitrosunda güncelleme yaptık. Nitro model olduğu dikkate alınırsa nerede ise sorunsuz denebilecek şekilde kurtarma fonksiyonu çalışmaya devam ettik.

Helifreak tarafında da şu ana kadar son güncelleme ile ilgili henüz rescue ile alakalı bir sorun bildirilmedi.

Emre’nin dediği gibi vibrayon loglalarını bir kontrol etmek lazım. Bu model Kırım sonrası toplanan bir model olduğu için belki modelde aşırı vibrasyona neden olan bir eleman var, mesela hasarlı rulman gibi.

Bir de HC-3SX buna benzer bir taraf atma sorunu yaşamıştım zamanında. Bunun sebebi servolardan birisinin üst tarafındaki dişli hasarıydı. Uçuş sırasında Pitch olarak yüksek açılara ulaşmadan yapılan uçuşda fark edilmeyen bu Servo dişli sorunu kurtarma sırasında ortaya çıkıyor ve modeli bir taraf doğru savuruyordu. Bence Servo dişlilerini de mutlaka bir kontrol edin derim.

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Abi Dinçer abinin ki sağa atıyor benimki full elavetor veriyor geriye doğru tam dik pozisyona alıyor heliyi ,yarın ayarları sifirlayip tekrar setup yapacam bakalım Ne Olacak.

• Beğen
Mehmet Abi, kullandığım unite ayni herhangi bir değişiklik yok. Düz hover da cektigimde yukarı sağa egimli olarak kurtarma yaptı. İnvertte ise modeli duzeltti ve daha yatay pozisyonda sağa attı. Dediginiz gibi belki kırımdan, belki titreşim, yada kurulumda eksik bisey var. Şuan için Ali nin unitenin.resetlenmesini bekleyip ona göre hareket edeceğim.

Teşekkürler yorumlariniz icin

Evet Dinçer sorun çözülmeden bu şekilde uçuş yapma sakın bence, çok önemli değil ama kurtarma düğmesine basılımı tutuyorsun yoksa basıp bırakıyormusun merak ettim, aynı durum benim başımada geldi ben düğmeye basıp bıraktığım için oluyormuş sonradan basılı tutunca problem çözüldü. Gerçi sizin grupta brain kullanan çok ama yeri gelmişken bu bilgiyi de paylaşayım dedim.

İnşallh problem bir an önce çözüüm bulur

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Fatih valla dün denemede epey heycan yaptım, ben hic kullanmadım rescue son kırımımda zaten alici pili connectoru yüzünden olmuştu. Ama hatırladığım kadarıyla rescue butonunu epey çektim. Hemen biraktigimi sanmıyorum. Çok bilinmeyenli denklem deniycez bakalım biseyler

• Beğen
Tepkiler: fatih cebir
Bugün üniteyi sifirlayip sıfırdan kurulum yaptım Tekrar alana gittim,maalesef değişen birşey olmadı rescue çektiğimde şaşılacak Bir şekilde heli burnunu ani olarak havaya dikiyor Ve hiç pozitif aci vermiyor,yazilimsal Bir sorun Gibi duruyor.

VE bu sorun güncellemeden önce keslinlike yoktu helide Kırım yapmadığına göre başka birşey gelmiyor aklıma