C130 için yeni proje. Otomatik motor kapatıcı!

Sümer Abi merhaba, son olarak hangi kararı verdiğini bilmiyorum ama fototransistörlerin kontrast farkını algıladıklarını biliyorum. (Çizgi izleyen robotlarda beyaz kağıt üzerine siyah çizgiyi takip ettirmek için kullanıyorlar sanırım.) Bu yüzden motor çanı üzerine siyah bant atarak içeriden ölçüm yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Dışarıda, gelen ışık şiddeti sürekli değişkenlik göstereceğinden ve tam güneşe karşı uçarken kontrast farkını ne kadar algılayabileceğinden emin değilim ama ölçüm hassasiyetini bozacağı kesin. Motor çanından ölçüm yapabilmen için gerekli mekanik sabitleyiciyi, 3D printer ile ürettirebileceğin, motor sabitleyici civatalara sabitleyebileceğin şekilde çizebilirim.

Güneş konusu bence de sıkıntı yaratabilir. Prototip bir sensör yaptım ve Arduino Uno'ya bağladım. Evde normal ışık altında 12 cm kadar mesafeden devir ölçebiliyorum. Bugün güneş ışığı altında da test edeceğim. Tatmin olmazsam motor çanına siyah ve beyaz şerit yapıştırarak deneyeceğim.
Ayrıca...
IR LED'in akımını ve fototransistötün ön direncini değiştirerek hassasiyeti değiştirebildiğimi de farkettim. Çan üzerinden okursam bunu da dikkate alacağım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dün gece bugünün hazırlıklarını yaptım. Laptopu şarj ettim çantaya koydum. Bir Arduino Uno ve hazırladığım IR modülü aldım. Uzatma kablosu ve üç adet jumper kablo ile Arduino'ya bağladım. Çantaya attım. Diğer işler için aldığım notlara göre gerekli malzemeyi de çantaya koyup sabah yola çıktım.
Sahaya vardığımda jumper kabloların üçünün de uçları çantada bükülüp kırılmıştı. Kabloların içi o kadar ince ki tüm çabalarıma rağmen sistemi çalışır hale getiremedim. Dolayısıyla güneş altında test edemeyip sinirden patladım. Bundan sonraki ilk uçuş gününden önce eğer güneş batmadan evde olabilirsem matkap ucuna taktığım pervane ile balkonda test yapacağım. :D

Bu arada Mehmet Ali kardeşim, eğer motor çanından okuma yapacaksam kullanacağım montaj sistemini belirledim. 3D yazıcıya gerek yok. Yaklaşık 1 cm eninde bir bakırlı plaket şeridi düşün. Bunu biri kısa biri uzun iki parçaya bölüyorsun. Örneğin biri 1 x 1 cm diğeri 1 x 5 cm oluyor. Uzun parçaya sensör devresinin baskısını yapıyorsun ama en geri kısmında genişçe bir bakır yüzey kalıyor. Bunu 1 x 1 cm parçaya 90 derece olacak şekilde güzelce lehimliyorsun. O küçük parçanın ortasına da 3 mm çaplı delik açıyorsun. Bu L şeklinde sensör taşıyıcıyı motor vidalarından birine tespit ediyorsun. Basit ve ucuz bir çözüm. Bence yeterli olur. Ama ben hala öncelikle pervaneyi ölçme taraftarıyım. Eğer harici ışık koşulları sorun yaratmazsa o yoldan devam edeceğim. (NOT: Sensörde daylight flitresi var).

Sümer Yamaner' Alıntı:
.. Sahaya vardığımda jumper kabloların üçünün de uçları çantada bükülüp kırılmıştı. Kabloların içi o kadar ince ki tüm çabalarıma rağmen sistemi çalışır hale getiremedim. Dolayısıyla güneş altında test edemeyip sinirden patladım. Bundan sonraki ilk uçuş gününden önce eğer güneş batmadan evde olabilirsem matkap ucuna taktığım pervane ile balkonda test yapacağım. :D
Valla gerçekten çok büyük şanssızlık olmuş abi :-\

Şanssızlık değil de salaklık diyelim.
İnsan bazen bazı şeylere takılıyor ve ilerleyemiyor. Sanki testi illa sahada ve uçak çalışırken yapmak gerekiyormuş gibi bir düşünceye saplandım ben de. Halbuki matkaba takılı pervane ile güneşli bir havada balkonda da test yapılabilir. :) Ben tam bunu hatırladım, yağmur başladı. Bakalım güneşi ne zaman göreceğiz. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şanssızlık değil de salaklık diyelim.
İnsan bazen bazı şeylere takılıyor ve ilerleyemiyor. Sanki testi illa sahada ve uçak çalışırken yapmak gerekiyormuş gibi bir düşünceye saplandım ben de. Halbuki matkaba takılı pervane ile güneşli bir havada balkonda da test yapılabilir. :) Ben tam bunu hatırladım, yağmur başladı. Bakalım güneşi ne zaman göreceğiz. :)
Abi kendini haksızlık etme. Netice de sen de bir insansın :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu arada Mehmet Ali kardeşim, eğer motor çanından okuma yapacaksam kullanacağım montaj sistemini belirledim. 3D yazıcıya gerek yok. Yaklaşık 1 cm eninde bir bakırlı plaket şeridi düşün. Bunu biri kısa biri uzun iki parçaya bölüyorsun. Örneğin biri 1 x 1 cm diğeri 1 x 5 cm oluyor. Uzun parçaya sensör devresinin baskısını yapıyorsun ama en geri kısmında genişçe bir bakır yüzey kalıyor. Bunu 1 x 1 cm parçaya 90 derece olacak şekilde güzelce lehimliyorsun. O küçük parçanın ortasına da 3 mm çaplı delik açıyorsun. Bu L şeklinde sensör taşıyıcıyı motor vidalarından birine tespit ediyorsun. Basit ve ucuz bir çözüm. Bence yeterli olur. Ama ben hala öncelikle pervaneyi ölçme taraftarıyım. Eğer harici ışık koşulları sorun yaratmazsa o yoldan devam edeceğim. (NOT: Sensörde daylight flitresi var).
Sümer Abi öncelikle mesajı görünce sevindim açıkçası sonucu merak ediyordum ama talihsizlik olmuş :) Haklısın abi benimki biraz gereksiz maliyetli ve zor bir çözüm olmuştu :saygilar: Abi çok bilmişlik yapmak istemiyorum, proje ilgimi çektiği için yazıyorum yanlış anlamıyorsundur umarım ama bakır yumuşak metaldir, bükebilirsin :-\ Abi sen zaten işini şansa bırakmazsın diye düşünüyorum sonucu merakla bekliyoruz :bravo:

Bakır değil ki kullanacağım şey. Bakırlı epoksi plaket. :)

Mehmet Ali AYKUT' Alıntı:
Abi çok bilmişlik yapmak istemiyorum, proje ilgimi çektiği için yazıyorum yanlış anlamıyorsundur umarım

Ulan be adam, yaptıklarıma kimse karışmasın desem burada paylaşmazdım herhalde di mi! :p :D

Merhabalar.
Laser mouse sensörleri de yardımcı olabilir belki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Soner Ayar' Alıntı:
Merhabalar.
Laser mouse sensörleri de yardımcı olabilir belki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Olabilir ama onlardan dört tane bulup söküp bir de test etmekle uğraşmak şu an pek işime gelmiyor. Elimdekiler fazlasıyla yeterli gibi. Teşekkürler.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ulan be adam, yaptıklarıma kimse karışmasın desem burada paylaşmazdım herhalde di mi! :p :D
Haklısın abi de ben öyle düşünebilirsin belki diye şey etmiştim :-\
Sümer Yamaner' Alıntı:
Bakır değil ki kullanacağım şey. Bakırlı epoksi plaket. :)

Tamam abi şimdi anladım Bu arada son durum nedir Sümer Abi ?