Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz

Ali Haydar , adam acemi sen M1 tavsiye ediyorsun ;D
Artık alışın , ekonomik model falan kalmadı.Bu iş baya baya zengin işi oldu , fakirleştik.
Araba gibi , elektronik alet , RC model gibi şeyler fotoğraflara bakılıp alınmaz , temiz görünen bir alet , altında dişli, rulman,servo boşluğu, sıyırmış vida ve yataklar gibi bir çok ,astarı yüzünden pahalı problemler barındırıyor olabilir. Sadece bilinen ve güvenilen kişiden alınır , ilanlara kanmayın.
Daha hiç uçurmadım, 75 cm dev helikopter, pazarlık etme kalbini kırarım , bundan iyisi Türkiye'de yok gibi afilli başlıklara kanmayalım:evil:
Yine de sıfır almak , hem modeli toplarken bilgi birikimi,hem pratik hem de güven duygusu açısından en iyisidir.
Bu hobi uzun soluklu bir hobidir, pahalı görünse de , kademeli olarak alım yaparsanız , sizi zorlamaz(ekonomi uzmanı olduk :lol:)
Önce sim teşkilatı, sonra demirbaş bir kumanda , sonra karar verilmiş bir kit , daha sonra da gerekirse bir kaç parçaya bölünmüş elektronik , pil ve şarj aleti gibi malzemeler alınabilir.Geçen zaman içinde de simülasyon ile kazanılan en azından hover tecrübesi olur ki , bu ilk başlangıç için harika bir motivasyon ve itiş gücü sağlar.Ayakları yere basan, kendinden emin ve gün gün tecrübe kazanan bir modelci olur çıkarsın.:saygilar:
Nokta ?? (Abi sen de koymuşsun da ben de dayanamadım okuyunca ??)

Ümit Bey

Arkadaşların tüm dediklerine katılıyorum. Eğer yeni başlayan bir arkadaşımız olmasaydınız. Benim ALign300X'i önerirdim. 10 kanal kumanda , şarj aleti, 3S pil ve align nın yeni 300 serisi helikopteri ile güzel bir RTF set. Lakin yeni başlayanlar çin çok atik bir arkadaş. Banada öyle geldiği için aldıktan ve evin içinde bir iki deneme sonrası komple satmaya karar verdim. Bu şekilde komple kumandalı bir seti düşük bir bütçeye toplamak sahiden zor. Özellikle iyi bir kumanda almayı düşünürseniz ileride başka helikpterleride uçurmak içinde kullanabilirsiniz. Belki böyle başlayıp zamana yayarak tüm parçaları tamamlamakta bir metod olabilir. Size eğer ev içinde uçuş alıştırması ve öğrenmeyi istiyorsaniz. Blade 120 serisi helikopterleri öneririm. Blade 120SR veya S ikinci el yada en yeni çıkan Blade 120S2 de çok güzel. Birde Spektrum kumanda alırsanız temiz ikinci el Bind edip evde denemelere başlayabilirsiniz. Tabiki bu benim tavsiyem.

Saygılar;

Bütçe sıkıntınız varsa , @Ümit ÖRS ben size kimsenin yazmadığını yazayım . Unutun helikopteri falan . O iş bitti . @Deniz Tanrıverdi abimiz haklı . Uçak CANDIR .
İki büyük satıcının sayfasına girin . AliExpress ve Banggood . Klon helikopter diye birşey kalmamış . Hem dolar yüksek hem de fiyatlar dolar bazında yükselmiş . Helikopter dediğiniz , aldığınızda biten birşey değil . Sürekli yedek parça bulundurma zorunluluğunuz var . Herşeyi aldınız diyelim . Alamayacağınız ve size en büyük sıkıntıyı yaşatacak ana unsur PİLdir . YOK YOK YOK . helikopterinize uygun pil ya bulamazsınız yada bulduğunuzu size lazım olduğunda getirtemezsiniz .

En basit helikopter kiti , yani gövde 100$ . En alt sevyede donanımı monte etseniz , 150 $ etti size 250$ . E bir kaç yedek parsa alsanız etti 300 $ . Daha kumanda yok pil yok vs. vs .
Peki full paket alsanız . Yani 450 veya üstü ( öyle bir hazır paket bugün için yok ama ) sınıfta bir heliyi Çin'den veya avrupadan alsanız kaç lira eder ? 400$ civarında . Kargo bedeli ve gümrük ile etti size 450 $- 500 $oda gümrükten geçerse . Kumandalı paket aldığınızda onun içinde ayrıca sorun çıkartırlar gümrükte .

Gidin foto bloktan kestirin biçtirin uçağı yaptırın . Elektronik deseniz 9gr. servolar , bir esc bir motor . Pil yurt içinde bulmak mümkün çünkü büyük değerlerde pillere ihtiyacınız yok . Size lazım olacak en önemli şeyler kumanda ve şarj cihazı . ( Helikopter içinde bunlar gerekli )

Tavsiyem : Alın bir sim programı , o programda uçmayı öğrenin . 7 dk. boyunca hava aracınızla istediğiniz hareketleri yapıp hava aracınızı yere kırmadan indirmeyi başarabilirseniz uçmayı öğrenmişsiniz demektir . Bu dönemde de paranızı biriktirin ve almak istediğiniz helikopteri alın .

Tavsiyem : Alın bir sim programı , o programda uçmayı öğrenin . 7 dk. boyunca hava aracınızla istediğiniz hareketleri yapıp hava aracınızı yere kırmadan indirmeyi başarabilirseniz uçmayı öğrenmişsiniz demektir . Bu dönemde de paranızı
Bu konuda Özgür Abiye katılıyorum. Hatta forumda da bir çok örneği var. Bu örneklerden biri de @Ömer Serdar Aytar girin profiline bakın. 1 yıl boyunca sim çalıştı. Pilotaj kaynaklı kırım yaşama olasılığı yok, sadece elindeki model yarı yolda bırakırsa kırım yaşar. :saygilar:

Bütçe sıkıntınız varsa , @Ümit ÖRS ben size kimsenin yazmadığını yazayım . Unutun helikopteri falan . O iş bitti . @Deniz Tanrıverdi abimiz haklı . Uçak CANDIR .
İki büyük satıcının sayfasına girin . AliExpress ve Banggood . Klon helikopter diye birşey kalmamış . Hem dolar yüksek hem de fiyatlar dolar bazında yükselmiş . Helikopter dediğiniz , aldığınızda biten birşey değil . Sürekli yedek parça bulundurma zorunluluğunuz var . Herşeyi aldınız diyelim . Alamayacağınız ve size en büyük sıkıntıyı yaşatacak ana unsur PİLdir . YOK YOK YOK . helikopterinize uygun pil ya bulamazsınız yada bulduğunuzu size lazım olduğunda getirtemezsiniz .

En basit helikopter kiti , yani gövde 100$ . En alt sevyede donanımı monte etseniz , 150 $ etti size 250$ . E bir kaç yedek parsa alsanız etti 300 $ . Daha kumanda yok pil yok vs. vs .
Peki full paket alsanız . Yani 450 veya üstü ( öyle bir hazır paket bugün için yok ama ) sınıfta bir heliyi Çin'den veya avrupadan alsanız kaç lira eder ? 400$ civarında . Kargo bedeli ve gümrük ile etti size 450 $- 500 $oda gümrükten geçerse . Kumandalı paket aldığınızda onun içinde ayrıca sorun çıkartırlar gümrükte .

Gidin foto bloktan kestirin biçtirin uçağı yaptırın . Elektronik deseniz 9gr. servolar , bir esc bir motor . Pil yurt içinde bulmak mümkün çünkü büyük değerlerde pillere ihtiyacınız yok . Size lazım olacak en önemli şeyler kumanda ve şarj cihazı . ( Helikopter içinde bunlar gerekli )

Tavsiyem : Alın bir sim programı , o programda uçmayı öğrenin . 7 dk. boyunca hava aracınızla istediğiniz hareketleri yapıp hava aracınızı yere kırmadan indirmeyi başarabilirseniz uçmayı öğrenmişsiniz demektir . Bu dönemde de paranızı biriktirin ve almak istediğiniz helikopteri alın .
Simulasyom tecrübem olduğunu yazmayı unuttum. Daha önce den THK nın Simulasyon kumandası ile çalıştım. Acaba 2. El alsam kit olarak geliştir sem nasıl olur. Hangi motor esc ve gyro önerirsiniz eskilerden hatırladığım gy701 mi ne vardı onlar da bitti galiba. Ya da bunun hakkında detaylı bir video kaynağı Türkçe olarak var mı. İngilizce montaj kurulum çok fakat Türkçe bulamadım. Kumanda konusun da Flysky i6x 10 kanal uygun olmaz mı tam fiyat performans ürünü diye duymuştum

Bende yeni sayılırım ama bu işte size şunu kesinlikle söyleyebilirim. Kırım maliyeti biraz daha pahalıdır ama dfc bir model almanız daha iyi olacaktır. Similasyon kişiden kişiye değişir bence. Ben yazın günde 3-4 saat çalışıyordum. Açıkcası çok fazla gelişme olduğunu söyleyebilirim...

2. el olarak forumdan faydalanmak daha mantıklı . Takip de kalıcağım. Gerçekten Heli Kit Yok sitelerde.:embarras:

Heli çok var da parası çok bu meretlerin. Bu aralar uygun fiyata flybarlı modeller var piyasada. Aceleye getirip almayın. Flaybarlı modellerin uçuşu aman aman zor olmasa da parça bulmak ve kırımlarda zarar görecek parçaların çokluğu yüzünden tercih edilmiyor. Aynı zamanda eski sistem.

Başınızı ağrıtmayacak en iyi yol şu bence. Aliexpresden süper combo şeklinde Alzrc x360 alın. Gerekli ekipmanıda alırsınız. Gayet yeterli bir model doların bu halinde.

Alzrc x360 4s ile çok tatlı uçabiliyor ve pilleri Türkiye'de bulunabiliyor.
Bütçen varsa her şey alınır ve bulunur . Mesele bütçen dahilinde istediklerini alabilmek .
Hangi motor esc ve gyro önerirsiniz eskilerden hatırladığım gy701 mi ne vardı onlar da bitti galiba. Ya da bunun hakkında detaylı bir video kaynağı Türkçe olarak var mı. İngilizce montaj kurulum çok fakat Türkçe bulamadım. Kumanda konusun da Flysky i6x 10 kanal uygun olmaz mı tam fiyat performans ürünü diye duymuştum
Flysky olur , Radiomaster olur , jumper olur . Flysky biraz daha ucuzdur ve evet 10 kanallı fazla fazla iş görür . Parçaları ben yazayım size hemen

3 Adet cyclic ( aileron , throttle , pitch ) 1 adet rudder servo , 1 adet uçuş kontrol ünitesi ( FBL unit ) , 1 adet hız kontrol ünitesi ( ESC ) , brushless motor ve lipo pil

Servolar : E-max olur , Jx olur , Corona olur vs ... Bunların en ucuz servoları bile 450 sınıfı bir helide sorunsuz çalışır .
ESC : 3S lipo setup için 50A , 6S lipo setup için en az 60A almanız gerekir . Mesela ben favori klon esc markam

FBL ünite : En ucuzu K-Bar , imdat özelliği yok . İmdat özelliği olanı bir helikopter kiti parası

Brushless motor : ALZRC motor olur , Tarot motor olur .

Toplayacağınız helikopteri parça parça toplarsanız pahalıya gelir . O yüzden en azından motoru ve esc si olan helikopter kitlerini seçin derim .

Mesela full paket bir heli . Hatta ciddi donanımları var .

Garrt 450L :

Bu kit olanlar normalde 60-70 dolar civarıydı ...

Tarot 450 pro :

Bunların hepsi klon ama sorun şu . Donanımsız kitler bunlar . Servo , esc , fbl ünite satın almanız gerek ve bunlar içinde ortalama 150$ daha haramanız gerek .
En azından bütçeniz 2500 TL olmalı ki alacağınız donanımın gümrük ve kargo bedelleri ile paranız denk gelsin .

Kumanda ve pilleri eklemedim bile . Tabi 3S lipo setup ı 6S lipo setup ına göre daha uygun fiyatlı olur .

Bütçen varsa her şey alınır ve bulunur . Mesele bütçen dahilinde istediklerini alabilmek .

Flysky olur , Radiomaster olur , jumper olur . Flysky biraz daha ucuzdur ve evet 10 kanallı fazla fazla iş görür . Parçaları ben yazayım size hemen

3 Adet cyclic ( aileron , throttle , pitch ) 1 adet rudder servo , 1 adet uçuş kontrol ünitesi ( FBL unit ) , 1 adet hız kontrol ünitesi ( ESC ) , brushless motor ve lipo pil

Servolar : E-max olur , Jx olur , Corona olur vs ... Bunların en ucuz servoları bile 450 sınıfı bir helide sorunsuz çalışır .
ESC : 3S lipo setup için 50A , 6S lipo setup için en az 60A almanız gerekir . Mesela ben favori klon esc markam

FBL ünite : En ucuzu K-Bar , imdat özelliği yok . İmdat özelliği olanı bir helikopter kiti parası

Brushless motor : ALZRC motor olur , Tarot motor olur .

Toplayacağınız helikopteri parça parça toplarsanız pahalıya gelir . O yüzden en azından motoru ve esc si olan helikopter kitlerini seçin derim .

Mesela full paket bir heli . Hatta ciddi donanımları var .

Garrt 450L :

Bu kit olanlar normalde 60-70 dolar civarıydı ...

Tarot 450 pro :

Bunların hepsi klon ama sorun şu . Donanımsız kitler bunlar . Servo , esc , fbl ünite satın almanız gerek ve bunlar içinde ortalama 150$ daha haramanız gerek .
En azından bütçeniz 2500 TL olmalı ki alacağınız donanımın gümrük ve kargo bedelleri ile paranız denk gelsin .

Kumanda ve pilleri eklemedim bile . Tabi 3S lipo setup ı 6S lipo setup ına göre daha uygun fiyatlı olur .
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. tamamen aklımda ki sorular gitti. Ardağım cevaplarıda verdiniz çok teşekkürler. Zaten Bütcem Kumanda ile en fazla 2000 Tl vermek. 2000 tl ye de bu zor gibi. 2000 TL ye 2. el Trex Modelleri var kumanda dahil fakat arızalımı şansa artık. Link vermek forumda doğru olmayabilir diye bir trex modeli var

Align trex 450 plus şeklinde

"Align trex 450 plus dfc. Motor, esc servolar ve diğer bütün parçalar orjinal. Kumanda align t6j. 6 kanal kumanda. Alıcı align 3gx mr modeli. (Hem alıcı hem flybarless ünite) isteyene ayrıntılı foto ve uçuş videosu atılır." Şeklinde açıklama yapmışlar. Güvenip alsam veya almaya gitsem neye dikkat etmem gerek acaba . Örnek istediğim gibi baktım herşey güzel fakat ileride bir kırımda yedek parçalar bulunabilir mi

Yedek parça için Çin'e mahkumsun ve piyasada en rahat bulabileceğin yedek parça 450 pro - 450 L modellerine aittir . Nerdeyse bütün parçaları aynıdır . Satın alacağınız helikopter için çok acele etmeyin . Resimden gördüğünüz ile satın aldığınızda karşılaşacağınız ürünün aynı olmama ihtimali yüksektir . Align 3GX FBL ünite zaten artık kullanılan bir ünite değil . Bu forumdaki bir üyeden dahi ürün satın alacak olsanız mutlaka detaylı fotoğraf ve parça listesini isteyerek satın alın .