Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Ülkemizin gerçekleri malum. Bu nedenle bu hobiye yeni başlayan hemen hemen tüm arkadaşların ilk öğrenmek istedikleri soru "Uygun ve ekonomik 450 sınıfı bir heli nasıl toplarız ? Hangi Klon (Clone) markasını , hangi elektronik ekipman ile alalım ? " oluyor.

Bu yazımızda, Türkiye'de Klon heli olayının bu kadar yaygınlaşmasında ve bu kadar populer olmasında gerçekten büyük emekleri olan ClubRC forumumun kurucusu ve aynı zamanda forumumuzun değerli üyesi üstad Mesut Akın kardeşimiz ile beraber bu konuyu açıklık getirmeye çalışacağız.

1- KLON (CLONE) Heli Tavsiye Eder misiniz ?
Öncelikle hiç klon heli kullanmadığım şimdiye kadar, bunu özellikle belirtmek isterim. Yine de iyi ve kaliteli bir elektronik ile toplanmış güzel bir Klon Helinin en az orjinali kadar iyi uçtuğunu da gördüm. Fakat kişisel oyumu biraz geç başlayıp, orjinal heli ile başlamak yönünde kullanıyorum.

Her ne kadar fiyat olarak orjinal ürünlere göre uygun olsa da aşağıdaki kriterler, bu olayın başarısını direkt olarak etkilemektedir.

a- Şayet bu hobiye yeni başlıyor iseniz ve yakınlarınızda bu işi bilen birisi yok ise, bence ORJINAL KIT ile bu işe başlayın. Zira klon heli toplamak yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabiliyor. Şayet yakınlarınızda bilen birisi var ise o zaman işiniz kolay, korkmadan kaliteli bir Klon alabilirsiniz.

b- Klon kitlerde yaşanacak en büyük risk, zaman içerisinde ürün kalitesinin değişkenlik göstermesidir. Bu yüzden mutlaka araştırarak tercih yapın
Mesela 2 yıl önce HK kitleri gayet ekonomik ve başarılı iken, geçen sene üretilen kitlerde ciddi kritik imalat hatalarının yaşandığına şahid olduk. Bunların büyük bir kısmı çözülmeyecek problemler olmasa da yeni başlayan ve yanlız olan arkadaşlar için oldukça yorucu bir süreç olabilmektedir.

2- KLON (CLONE) Heli alırkan sadece KIT mi alalım yoksa Elektronik dahil (COMBO) mi tavsiye edersiniz ?
KIT: Elektronik donanım hariç, Fiziki Heliyi oluşturan tüm parçalar
COMBO Set: Heli ile beraber uçurmak için gerekli heliye monte edilen tüm elektronik donanım (Motor, ESC, Cyclic Servo, Kuyruk Servosu, Gyro)

Klon kitlerde gelen hazır elektronik donanımlar, örneğin "CopterX" üzerinde gelen elektronikler, fiyat / kalite açısından pek de tavsiye edilmemektedir.

Bu nedenle heliyi sadece kit olarak almak ve daha sonra elektronik donanımları ayrı ayrı sipariş ederek kendinizin toplaması en mantıklı olanıdır. Fakat burada biraz tecrübe işin içine giriyor. Hersey aynı kitten cıkmadığı için montaj sırasında bazı yerleri sizin çözümleneniz gerekebiliyor. Aslında çok kolay şeyler ama ilk toplarken biraz araştırmak ve düşünmek gerektiren şeyler.

Aşağıda Mesut Akın kardeşimizin kendi forumu olan CLUBRC paylaştığı konulara bakmanızı önerebilirim.

450 Sınıf Uygun Fiyata Helikopter Toplama - 2
500 Sınıf Uygun Fiyata Helikopter Toplama
600 Sınıfı (50'lik) Uygun Fiyatlı Yakıtlı Heli Toplama

3- KLON Kitleri Kalite olarak Sıralar mısınız ?
Mesut üstadın sıralamasıdır. Detaylı inceleme için 2.mesaja bakınız ya da

1- Alzrc
2- Tarot
2.5- VCT RC (Tarottan daha iyi diyebilirim aslında)
3- CopterX CX
4- HK

4- Diğer Markalar Hakkındaki Düşünceleriniz ?
"Walkera" kötü heli diyemem. Ama zaten fiyatları bir Align göre çok da düşük değil. Genel bildiğim ise işletme maliyetlerinin (yani kırım sonrası tamir) yüksek olduğu

"KDS" markasını yanlış hatırlamıyorsam THK 1 yıldır getiriyor. Pek kullanıcı yorumları yok henüz ama kalite olarak fena olmadığını tahmin ediyorum.

Bundan sonra sözü Mesut üstada bırakalım :thumbup:

Klon Kit Incelemesi-1

Kit seçimi :

1- ALZRC

sıralamayı Mehmet abi zaten eklemiş bu nedenle bende bu ürünleri alabileceğiniz linkleri ekliyorum :) ALZ RC nin kitleri nerdeyse Align kalitesinde, İskender arkadaşımız ALZ RC nin bir kitini alıp incelemişti kendisi çok titiz biridir ve kitin kalitesinden çok memnun kaldığını belirteyim :)

İskender arkadaşımızın Modeli , fotoğraflarda malzeme kalitesi yeterince belli oluyor bence

satın alabileceğiniz link :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Tarot

ALZRC markasının ardından Tarot geliyor diyebiliriz , V2 modeli oldukça başarılı sanırım 3 4 tane topladım bugüne kadar ve hiçbirinde soruna rastlamadım yeterince iyi kaliteye sahip, vidalar yalama olabiliyor tabiki ama bu HK yada CopterX gibi hepsi birden yalama olacak şekilde düşük kalitede değil :)

kombo olarak almak isteyen olursa :

2.5 VCTRC

hemen bir diğer Clone markası olan VCTRC ye geçelim bence bu Tarot ile ALZRC arasına sıkışmış bir kalitede :) aynı mdeolden 3 kişi aldık 2 sini ben topladım ve 3 modeldede hiçbir soruna rastlamadık ne vida yalama olmasına ne uyumsuz zorlanan parçalara nede yerien oturmayan parçalara :) şu sıralar DFC kafalar 600 upgrade'ler üretiyorlar ve 450 500 550 600 clonlarıda üretiyorlar epey atak yaptılar zaten VCTRC ile Tarotun Canopyleri aynı birebir sadece üzerindeki marka değişik yazar.

ALZ RC ilede elektronik donanımları aynı yani mesela motorları her ikisininde aynı ama birinde ALZRC birinde VCTRC yazıyor ;) buna istinaden VCTRC bence Tarottan bir tık yukarda ALZRC ye daha yakın kalite olarak ve kitleri tamamen full upgrade geliyor ;)

Klon Kit Incelemesi-2

CopterX

Genel olarak eski kalitesi kalmadı para onlar içinde ön plana geçince doğal olarak kaliteyi düşürdüler :( eski kalitesi kalmadı HK dan çok az daha iyi mal üretiyorlar bence vida sıyırmaları , hatalı parça çıkma ihtimali de var , keza bir modelde hatalı bir parçaya rastladım ve yenisini takarak işi çözdüm.

CopterX in her modelini alıp kullandım nerdeyse genel olarak hepsinde kalite aynı birtek mavi kafalı 450 Pro FB modelinde sorun yaşamadım diğer modellerinde ufak tefek sorunlar çıkıyor ama aşılmayacak şeyler değil,

haa CopterX in eski kalitesinni devam ettiği bir model varsa oda CopterX Black Angel modelidir CNC parçaları Carbon parçaları oldukça kalitelidir. Carbonlarda hafif çapak olsada yüzeyleri parlak ve pürüssüzdür, 450 Pro yada V2 ler gibi çizik değildir :)

CopterX toplarken hiç model fotosu çekmemişim ama CopterX 450 AE V2 aluminyum modelinin uçuş fotolarını ekliyim :D ayarı düzgün yapılıp sorunları giderilince çok iyi uçuyor :D ve çok çabuk satılıyor :D bu modeli topladıktan 2 gün sonra Bolu buluşmasına getirdim test uçuşunun ardından hatırlamıyorum ama guruptan biri gelip modeli satın aldı :D :D

Satın alabileceğiniz link :

Ynt: Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz

rezerve

Ynt: Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz

Rezerve ;)

ilk mesajı editledim abicim :D diğerlerinede fırsat buldukça elektronik donanımları ekliycem :)

abi sana zahmet uygun fiyata model toplama konusu linkini bununla değiştirirmisin bu yeni 2. nesil elektronik ve kit :D

bunlarıda ekleyebilirsin istersen abi :)

Ynt: Ynt: Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeni

Mesut AKIN' Alıntı:
ilk mesajı editledim abicim :D diğerlerinede fırsat buldukça elektronik donanımları ekliycem :)

abi sana zahmet uygun fiyata model toplama konusu linkini bununla değiştirirmisin bu yeni 2. nesil elektronik ve kit :D
bunlarıda ekleyebilirsin istersen abi :)
İşte bir MA Klasiği daha , süper inceleme ve detaylı bilgi paylaşımı :bravo: :thumbup: Eline sağlık üstad %p

Mevcut linki değiştirip, yenilerini de ilave ettim ;) Bu arada REZERVE mesaj ihtiyac olur ise hemen ayarlama yaparız :)

kendi modelimde kullandığım kds N290

cyclık servoları 450 size model için gördüğüm eko sınıftaki en iyi ve kaliteli seçim olacaktır.

ebatları itibarı ile 450 pro veya v2-sport kit'e sorunsuz takılabilir.

towerpro mg90 gibi kasası sert plastik'ten imal edilmiş ve montaj kulakları arkası dolu'dur

aslında mg90'ın aynısıdır tek fark dijital olmasıdır.

yaptığım gözlemde corona mg 919 modelinden çok daha sağlam olduğunu gördüm

rulman yataklıdır.

spline align ds410 spline'sinden küçüktür

dolayısıyla align siyah ds4 horn'u kullanamazsınız.

elimde ölü bant test edecek bir düzenek yok fakat kds n290 servo'da ölü bant çok azdır

bunu şu şekilde anladım servoyu rudder kanalına taktım ve rudder trim'den tek tek trim verdim

servonun kaç trim sonrası tepki verdiğine ve tepkiden sonraki herbir trim'e cevap verip vermediğine baktım

servo horn tam 90 derece denk gelmeyen servoda ve horn'da horn merkezlemesi yapmak için servonun sub trim tepkilerini gözlemledim

en ucuz alım sitesi ben burdan aldım 8-10 gün civarında geliyor. ve ayrıca gördüğüm tüm sitelerden ucuz bazı sitelerde bu rakam 13-19$'a kadar yükseliyor.

fakat gelen servo sitedeki gibi şeffaf füme renk olarak gelmiyor bildiğiniz sim siyah ve parlak plastik gövdeli

eklediğim foto gibi

ayrıca myrcmart sitesindeki bilgiler hatalı gerçek değerler kendi sitesindeki değerlerdir.

Iskender Yenimol' Alıntı:
kendi modelimde kullandığım kds N290
Detaylı inceleme ve paylaşım için teşekkürler Iskender, eline sağlık :thumbup:

Merhaba;

Klone bir kit alıp üzerine kaliteli elektronik takarak 450 sınıfına geçmek istiyorum. Aşağıdaki linklerde ALZRC ve TAROT markalara ait 450 pro v2 kitler mevcut. ALZRC nin klone markalarda en iyisi olduğunu Mesut bey yukarıda yazmış zaten, aşağıdaki linklerde fiyatlarda birbirine yakın olmakla birlikte hangi kiti öneriyorsunuz, benim tercihim ALZRC den yana ama bilgilendirirseniz sevinirim.

Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ?

Bende alzrc var. 2. el almıştım. Gerçekten kaliteli bir kit. Yalnız tork tube önermiyorum. Bir kaç kez havada sıyırdı. . Daha önceden kayışlı kds450 modelim vardı.Hiç bir sıkıntı yaşamamıştım. Kayışlı model uçarken daha fazla güven veriyor.

Benim önerim Alzrc ama kit alıp toplarsanız çok ucuza çıkmaz, acele etmezseniz forumdan yada tanıdık bir çevreden mutlaka temiz bir 2. el daha hesaplıya denk gelebilir.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Benim önerim Alzrc ama kit alıp toplarsanız çok ucuza çıkmaz, acele etmezseniz forumdan yada tanıdık bir çevreden mutlaka temiz bir 2. el daha hesaplıya denk gelebilir.

Tevfik bey,

Haklısınız yaptığım araştırmalarda onu gösteriyor, klone yada normal 2.el temiz helikopter bulmak daha hesaplı. Bakalım çok yakın zamanda bir 450 ile devam etmek istiyorum. Teşekkürler fikriniz için.

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Merhaba;

Klone bir kit alıp üzerine kaliteli elektronik takarak 450 sınıfına geçmek istiyorum. Aşağıdaki linklerde ALZRC ve TAROT markalara ait 450 pro v2 kitler mevcut. ....
Eğer yanlış hatırlamıyorsam "Klone bir kit alıp üzerine kaliteli elektronik" dediğinizde sıfır Align Combo Kite yakın bir maliyet çıkacaktır. Bu durumda direkt Align Combo almak hem daha az yorucu hem de daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eğer yanlış hatırlamıyorsam "Klone bir kit alıp üzerine kaliteli elektronik" dediğinizde sıfır Align Combo Kite yakın bir maliyet çıkacaktır. Bu durumda direkt Align Combo almak hem daha az yorucu hem de daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum :)

Mehmet bey,

çok haklısınız. bu soruyu sorduktan sonra derinlemesine araştırma yaptım. klone daki gaye, gerçeği kadar kaliteli olsun ve ucuza gelsin değil mi zaten. eğer klone kiti align elektronikle donatırsak, zaten align in kitli super combosuna yetişecek. ne anlamı kaldı ki. onun için çok temiz 2.el bir helikopter ya da sıfır align trex 450 pro v2 super combo daha uygun gibi.