Fly Sky FS-TH9X 9 Kanal da simülatör kullanma yardım

Merhabalar kısa bir süre önce fpv dronelara merak saldım elimde fs-th9x model kumanda var fakat tek ses ve mikrofon girişi olan laptopta bir türlü çalıştıramadım yanında gelen aux kablosu ile birlikte. Denemediğim program arduino versiyonu bağlantı çeşidi kalmadı internetten usb harici ses kartı modülü aldım fakat onunla da olmadı malesef. Ayrıca 3 girişe sahip masaüstü bir pc de denediğimde çalıştı ama tek giriş olan veya almış olduğum ses ve mikrofon girişleri ayrı olan usb modül dahil çalıştıramadım malesef. Bu konuda tecrübeli arkadaşların desteğini bekliyorum.

Merhabalar kısa bir süre önce fpv dronelara merak saldım elimde fs-th9x model kumanda var fakat tek ses ve mikrofon girişi olan laptopta bir türlü çalıştıramadım yanında gelen aux kablosu ile birlikte. Denemediğim program arduino versiyonu bağlantı çeşidi kalmadı internetten usb harici ses kartı modülü aldım fakat onunla da olmadı malesef. Ayrıca 3 girişe sahip masaüstü bir pc de denediğimde çalıştı ama tek giriş olan veya almış olduğum ses ve mikrofon girişleri ayrı olan usb modül dahil çalıştıramadım malesef. Bu konuda tecrübeli arkadaşların desteğini bekliyorum.
SmartPropoPlus programını kullanıyorum sorunsuz bir şekilde. Aux kablosu mikrofon girişine takılacak, önemli olan programın driverları sorunsuz kurması. Bütün bunlara rağmen çalışmıyorsa Joystick bölümünde vjoy device kısmında değişiklik yapın. Mesela bende vJoy 1 ve vJoy 9 var ama sadece vJoy 1 de çalışıyor. Bu program ile kumanda hareketlerini yeşil ve kırmızı kutulardan anlık seyredebilirsiniz. Buraya kadar herşey tamam ise kullandığınız similatör programına kumandanızın kalibrasyon işlemlerini yapabilirsiniz

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
SmartPropoPlus programını kullanıyorum sorunsuz bir şekilde. Aux kablosu mikrofon girişine takılacak, önemli olan programın driverları sorunsuz kurması. Bütün bunlara rağmen çalışmıyorsa Joystick bölümünde vjoy device kısmında değişiklik yapın. Mesela bende vJoy 1 ve vJoy 9 var ama sadece vJoy 1 de çalışıyor. Bu program ile kumanda hareketlerini yeşil ve kırmızı kutulardan anlık seyredebilirsiniz. Buraya kadar herşey tamam ise kullandığınız similatör programına kumandanızın kalibrasyon işlemlerini yapabilirsiniz
Berk Bey smartproplusta bende de vjoy1 device olarak görünüyor fakat dediğim gibi denemediğim yol kalmadı acaba müsait zamanınızda rica etsem uzaktan bağlanıp yardımcı olabilir misiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk başlarda sorunsuz çalışan program sonralarda bende çalışmamaya başlamıştı, programı tekrardan kurdum ve sorun düzeldi. Bendeki ayarlar şu şekilde:

Programı kaldırıp temiz bir kurulum yaptıktan sonra bu ayarları deneyin eğer çalışmıyorsa problem ya bilgisayarda yada kumandada. Başka kumandanız varsa onu deneyebilirsiniz yoksa başka bir bilgisayarda deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İlk başlarda sorunsuz çalışan program sonralarda bende çalışmamaya başlamıştı, programı tekrardan kurdum ve sorun düzeldi. Bendeki ayarlar şu şekilde:

Programı kaldırıp temiz bir kurulum yaptıktan sonra bu ayarları deneyin eğer çalışmıyorsa problem ya bilgisayarda yada kumandada. Başka kumandanız varsa onu deneyebilirsiniz yoksa başka bir bilgisayarda deneyebilirsiniz.
kaldırıp hepsini yeni baştan kurdum sürücüler dahil fakat yine olmadı acaba yanlış mı kuruyorum sizin kullandığınızı bana atarsanız sevinirim kurmam gerekenleri kaldırıp bir daha kurayım

Sizin ayarlarınızda bir şey dikkatimi çekti. Transmitter bölümünde "Turnigy 9X seçilmiş, bende "Standard" seçili. Eğer "Standard" çalışmıyorsa PPM ve PCM kısmındakileri teker teker deneyin.

Bilgisayarınıza telefonlarda kullandığımız mikrofonlu kulaklığı takıp ses kaydetmeyi deneyin eğer bilgisayar sesleri sorunsuz bir şekilde algılayıp kaydediyorsa o zaman hatayı kumandada arayın.

Sizin ayarlarınızda bir şey dikkatimi çekti. Transmitter bölümünde "Turnigy 9X seçilmiş, bende "Standard" seçili. Eğer "Standard" çalışmıyorsa PPM ve PCM kısmındakileri teker teker deneyin.

Bilgisayarınıza telefonlarda kullandığımız mikrofonlu kulaklığı takıp ses kaydetmeyi deneyin eğer bilgisayar sesleri sorunsuz bir şekilde algılayıp kaydediyorsa o zaman hatayı kumandada arayın.
Deneyeyim gerçi hepsini denedim ama olmadı malesef. Birde kumandayı masaüstü bir bilgisayarın çıkışına bağladığımda spp programında tepki verdi laptopta ise tek giriş var hem ses hem mikrofon ondan olmadığını düşünüp usb ses kartı aldım mikrofon ve hoparlör girişi ayrı olacak şekilde onda da olmadı şimdi sizin vermiş olduğunuz programı kurup deneyeceğim. İlginiz için teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Erol Semih
Tekrardan merhabalar problemi çözdüm benim gibi takılan arkadaşlar için buraya çözümünü bırakayım aynı sorunu yaşayan olursa istifade etsin.
Problem şuydu tek bir girişe sahip (mikrofon ve hoparlör girişi aynı slotta) olan bilgisayarımda kumandayı görmüyordu. Çözüm için öncelikle kullanılması gereken kablo mono (kendi sitesinde bununla alakalı yazı varmış :D ) yanında kablo gelmediği için ve izlediğim videolarda kablo ucunu gösterip bahsedilmediğinden dolayı herhangi bir ses kablosu olur zannettim. Neyse kablo mono olmalı ve benim gibi elinizde stereo bir kablo varsa yani kablo ucu 3 bölmeden oluşuyorsa (uç ve orta kısım left right dip kısım gnd) öncelikle bu kabloyu mono ya çevirmeniz gerekiyor. Left ve right kısa devre yapıldığında çalışıyor fakat olası bir kısa devre engellemek için öncelikle left ve right uçlarına 2.2k yoksa benim yaptığım gibi 10k direnç lehimliyoruz ve direncin diğer boşta kalan iki ucunu birbirine bağlayıp kablonun diğer ucunda ki left ve right kısa devre yapıp bu ortak direnç uçlarına bağlaıyoruz. Gndler ise ortak (left ve right yanında gelen dışradan sarılı uç) bir şekilde bağlanıyor. Bağlantı işlemi bu şekilde

Dikkat edilmesi gereken adımları özetleyecek olursak.
1. Mono kablo kullanılımalı veya mono kabloya şemada ki gibi dönüştürülmeli
2. Smartpropoplus uygulaması açık olmalı ppm den standart seçeneği seçili olmalı ve kumandada da ppm seçeneği aktif olarak seçilmeli. Ayrıca programın ayarları yapıldıktan sonra minimize seçeneği ile program simge durumuna küçültülmeli yoksa oyun esnasında kasma işlemi oluyor.
3. Kumandanın vericisi varsa çıkarılmalı yoksa verici 1. öncelik olduğu için kablo girişini görmüyor.
4. Kumandanın adaptörü veya güç girişi bağlı olmalı fakat kumanda açık olamamalı mono kablo bağlandığı anda kendisi açılıyor kapalı haldeyken. Aksi takdirde kumanda düğmesi açık olursa kabloyu görmüyor.
5. Aux ayarlarından diğer kanalları da aktif etmek için gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir.
6. Usb ses kartı (30tl civarında mikrofon ve hoparlör girişleri ayrılmış bir şekilde biz kablomuzu burada ki mikrofon girişine bağlıyoruz) örnek olarak aşağıda ki linke bakabilirsiniz.

Burda ki çözümler FS-TH9X v1 için deneme yanılma yoluyla kendi bulduğum çözümler daha pratik yolu belki vardır fakat ben bulamadım eğer varsa ve buraya ek olarak bırakan arkadaşlar olursa aynı sorunları yaşayanlar için daha iyi çözüm olabileceği düşüncesindeyim.

Son düzenleme: