FT 3D - Scratch : Yeni Bir Depron 3D Yapım

• Konbuyu başlatan l3ycerkez
  • Başlangıç tarihi
  • 9,570
Yeni Bir Depron 3D Yapım

Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Mesut AKIN' Alıntı:
Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Pervane seçiminiz 11*4,7 olsun diğer konfigürasyon yeterli görünüyor ancak motor limitlerde olacak diye düşünüyorum 3D uçak için yeterli değil, benim tavsiyem, 11*4,7 pervane, motor için size tavsiyem aşağıdaki motor veya muadilleri olabilir.

yavuz abi bu motor 11 pervaneyi kaldıramaz ısınır bence

Aynı konfigürasyonu extralarda kullanıyoruz inan çok güzel hower yapıyor %p

Thunder Tiger Ripper OBL 2928/07 Outrunner Brushless Motor
•Çalışma voltajı: 6~10 cells veya 3S Li-poly
•KV: 750 RPM/V
•Çalışma akımı: 4~12A
•Maksimum akım: 14A/60sn.
•iç direnç: 110
•Shaft çapı: 3.175 mm / 0.125 in.
•Ölçüler: 28.5 x 28.1 mm / 1.12 x 1.11 in.
•Uygun Pervane: 10x4.7 , 11x4.7 , 11x7•Ağırlık: 54g

abi ben bu motor için demedimki :D şuan modelin üzerindeki Dinçer beyin takmış olduğu 200 watlık motor için dedim :) senin önerdiğin motor 750KV zaten büyük pervane ve düşük devirle torqla güç sağlıyor, diğer motor 1500KV imiş ona 11 x 6 gibi bi pervane takılırsa çok yorulur ısınır hatta esc yanabilir

Dincer' Alıntı:
Kanat açıklığı yaklaşık 100 cm olması lazım.
Yatayda denemiştim ama düşeyde denemek hiç aklıma gelmemişti:) çok teşekkürler bu bilgi için.

Motor olarak elimde tricopter'de denemek için 3 adet motor var. Onlardan birini de takıp deneyebilirim. Bu motor diğer nutball ya da ft flyer isimli küçük uçaklar için daha uygun gibi. FT3D için tavsiye ettiğiniz motoru almam gerekecek.

Akşam birkaç farklı pervane alıp deneyeyim. Ölçebilirsem hepsinin çekme kuvvetlerini hesaplamaya çalışacağım. Bir zihni sinir projesi var kafamda... Küçük bir terazi ile ölçebilirim diye düşünüyorum.

Tekrar çok teşekkürler tavsiyeler için. :)p

Dinçer bey sonuçları merakla bekliyor olacağım bende akşam cepten takip ederim umarım 8x6 9x6 pervane ile model rahatça havalanır :)

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Dincer' Alıntı:
...En büyük avantajı ise powerpod dedikleri motor, esc, alıcı ve pili tek bir parçaya monte edip, farklı uçaklarda aynı powerpod'u kullanabilmesi... Böylece ucuza çok uçak yapma imkanı oluyor.
Bu özellik süpermiş :thumbup: Tek bir elektronik ama bir çok uçak, gayet pratik ve güzel bir özellik :)

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Pervane denemelerini yaptım.
Sonuçları paylaşıyorum. Ama kurduğum sistem biraz iptidai oldu. O yüzden fotoğraflamadım. İlerde biraz malzeme ile daha iyisini yaparım. Bu akşamlık merakımı giderdi. Dört pervane denedim. Hepsi de aynı şartlarda olduğundan göreceli olarak mukayese tablosu aşağıdaki gibi oldu. Bu arada malesef tavsiye ettiğiniz 9x6 pervaneyi alamadım, çünkü aldığım yerin elinde kalmamıştı. Ben de 9x5 aldım... Bulursam onu da denerim.

Düzenek olarak uçağa pervaneleri sırayla taktım. Kuyruğa yakın yerinden uzun bir ip ile bağlayarak sehpanın üstüne koydum. Yere minik bir hassas terazi ile terazinin üzerine de bir su şişesi koydum. Uçağı bağladığım ipin ucunu da şişenin ağzına bağladım. Böylece uçak havalanmaya çalışırken şişeyi yukarı kaldırmaya çalıştı ve kuvveti kadar şişeyi hafifletti. Ben de şişenin altındaki teraziden ne kadar hafiflediğini görebildim. Şişenin ağırlığı 760 gr idi. Kıyasladığım pervanelerin fotoğrafı da aşağıda.

1. 9x5 en iyisi oldu. Pervane dönmeye başladığında uçağım bağlı olmasa havalanacak sandım. İnanılmaz derecede sessiz, sakin ve stabil dönüyordu. Hatta içimi bir sevinç kapladı o anda :) 760 gr'lık ağırlığı 360 gr'a kadar düşürdü.

2. 8x6 pervane ikinci oldu. 760 gr'lık ağırlığı 460 gr'a kadar düşürdü.

3. 8x4 pervane üçüncü oldu. 760 gr'lık ağırlığı 475 gr'a düşürdü. Bu noktada 8x6 ile arasında fazla fark yok.

4. 8x45 pervane dördüncü oldu. Bende önceden bu vardı ve döndüğünde uçağı kaldıramayacağını düşünüyordum. 760 gr'ı 550 'ye düşürdü. Uçağı havaya doğru tutarak çalıştırdığımda yükselecek gibi görünse de hiç güven vermedi. Böyle bir akrobasi uçağı için uygun olmadığını düşünüyorum.

Dediğim gibi çok sağlıklı bir test sistemi kuramadım ama çok iyi bir sonuç aldığımı düşünüyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dincer' Alıntı:
...En büyük avantajı ise powerpod dedikleri motor, esc, alıcı ve pili tek bir parçaya monte edip, farklı uçaklarda aynı powerpod'u kullanabilmesi... Böylece ucuza çok uçak yapma imkanı oluyor.
Bu özellik süpermiş :thumbup: Tek bir elektronik ama bir çok uçak, gayet pratik ve güzel bir özellik :)

Evet, şuradan da görebilirsiniz. Aslında benzer başka örnekler de var. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı:)

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Dinçer bey 9x6 yoksa 10x5 te aynı işi görür. uçak havalanır sonuç itibarıyla :)

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Olur Mesut Bey, onu da denerim. 9x5 bile yetti. İlk firsatta firlaticam havaya ucagi:)
Pervanelerin profilleri de farkli, bazilari daha duz gibi bazilari daha bukumlu..

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Bu da yine deprondan yaptigim pervane balans aleti, iki yuvayi degistirip guclu miknatislar koyacagim, iste o zaman super olacak :)

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByTapatalk 21367705294.104564.jpg
    ImageUploadedByTapatalk 21367705294.104564.jpg
    14 KB · Görülme: 119
Yeni Bir Depron 3D Yapım

Dincer' Alıntı:
Bu da yine deprondan yaptigim pervane balans aleti, iki yuvayi degistirip guclu miknatislar koyacagim, iste o zaman super olacak :)
Bu işten pek anlamam ama bu kadar uzun depron ayaklarda esneme olmaz mı acaba :rolleyes:

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Cok esnemiyor, tasidigi agirlik cok az, o yuzden olabilir. Aslinda depron derken iki tarafi kagit kapli depron.. Yani fotoblok. Esnemesi sayesinde pervane montaj aparati da rahatlikla cikartilip takilabiliyor. Neodyum miknatislari monte ettigimde videosunu da cekerim bu dogaclamamin.. Yorumlariniz ile de cok dusuk maliyetli bir pervane balans aleti yapmayi basarabiliriz :)

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Video güzel fikir Dinçer Bey %p

Deneyimli uçakcı abilerimiz mutlaka faydalı yorumlarda bulunacaklardır :)

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Merhabalar. Ben de böyle bir uçak üzerine çalışıyorum. Pek bilgim yok aslında ama tecrübe olsun diye başladım. Şöyle bir sorum olacak. Depron veya fotoblok denen malzemeyi planlara uygun olarak nasıl kesiyorsunuz.
Ben kendim daha önce çok maket yaptığımdan (bi süre mimarlık okumuşluğum var) el yordamıyla kesiyorum. Sonuçlar fena değil ama dairesel kesimlerde mükemmel değil.

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Kolay gelsin. Akliniza gelen herseyi sorabilirsiniz, bildigim kadari ile yardimci olurum. Planlarin yazicidan a3 ya da a4 e ciktisini alip kenarlarini bant ile yapistirip birlestirdiginizde birbutun haline geliyor. Bu paftayi da fotoblogun uzerine bant ile yapistirip bir cetvel yardimi ile cizgilerden maket bicagi ya da kretuar yardimi ile kesebilirsiniz. Eger flitetest sitesindeki planlardan yararlanacaksaniz yuzde elli yazanlari yarim keseceksiniz. Yani maket bicaginin ucunu yarim batiracaksiniz, boylece alt tabaka kesilmeyecek ve katlanabilecek. Videolarinda da cok guzel gostermis.
Bir de cikti alirken poster boyutu olarak secip alirsaniz birlesim koselerinde ince bir arti isareti ile basar. Birlestirirken cok kolaylik sagliyor.

Yeni Bir Depron 3D Yapım

bu modeli 1800 mah pil ile 550 gr bitirdim. emax 2822 1200 kv motor ile uçurmayı düşünoyorum kaç pervane önerirsiniz. 10*47 yavaş mı kalır acaba...

Yeni Bir Depron 3D Yapım

Halil Ustun' Alıntı:
bu modeli 1800 mah pil ile 550 gr bitirdim. emax 2822 1200 kv motor ile uçurmayı düşünoyorum kaç pervane önerirsiniz. 10*47 yavaş mı kalır acaba...
Ben de o kadar iyi bilmiyorum ama ucacagini dusunuyorum. Mesaj attiktan sonra deneme firsatiniz olabildi mi?

Ynt: Yeni Bir Depron 3D Yapım

4.7 hatve çok düşük bence, quad pervanesi sanırım. Bence en az 6 hatve kullanın

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi