Great Planes P51 D Mustang

Vay Ömer abi senin gizli bir şair yanında varmış, gerçekten süper olmuş :bravo: :bravo: :thumbup:

Ynt: Great Planes P51 D Mustang

Ömer abi doğaçlama şiir cok güzel olmuş :D

oyuncak dediklerim THK daki 40cm lik aileronsuz 3 kanalli modeller :D

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ömer bey, eline gözüne sağlık
helal olsun...

Mesut AKIN' Alıntı:
Sümer abi bu balsa kitleri nerden alıcaz :D ben bulamıyorum :D :D

Mesut bey, towerhobbyde var.

ben de bu modeli yapmak istiyorum çok karizmatik

Ömer Çelebi' Alıntı:
Mesut bey, towerhobbyde var.

ben de bu modeli yapmak istiyorum çok karizmatik

Ömer bey ilginiz icin tesekkirler , bu linkteki p51 icin elimde motor yok yeni almam gerekir bana 46 52 lik takilabilecek boyda lazim di ama sizin karizma dediginizodel hakikaten guzelmis normlde warbird disindaki scale modelleri sevmem ama bu gercekten cok şık :)

Mesut, Tower büyük modelleri gönderemiyor maalesef. Gönderdikleri de UPS ile ve neredeyse kendisi kadar kargo tutarı var. Şu an benim yaptığım bu;

Bir de bekleyen şu var. Ne zaman yapacağım bilmiyorum.

Ömer abi 64 dolar kargo istiyor saka bu :D

diğer ucakta cok tatliymis :) önce onumu toplasaydin acaba :D

haa ben onu toplamakla ugrasamam bide extta 330 aldim diyorsan bu modele talip olabilirim abi :p

Arkadaşlar, bu sefer aradan bir ay geçmeden gelişmelerle karşınızdayım! :) Ha, bitti diyeceğimi bekliyorsanız, o kadar değil! :( Ama, şu an itibariyle inşaat işi bitti, ufak tefek macun işleri ve son ince zımparadan sonra kaplamaya başlayacağım nihayet. Henüz nasıl bir renk düzenlemesi yapacağıma karar vermedim, ama askeri değil sivil bir renk ve süsleme yapmaya çalışacağım. Bir bakayım elimde kaplama olarak neler var, o na göre karar vereceğim. Neyse, nerde kalmıştık?

Motor kaputu üst kısmı kalın balsa levhaların yapıştırılıp, daha sonra şekillendirilmesi ile oluşturuluyor. Rendeleme ve zımparalama esnasında motora toz girmemesi için üzerine poşet geçirdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sırada, inşaatın son aşaması olarak, gövdenin devamı olan alt kısımın ve alttaki hava girişinin (yalnızca görsel olarak işlevi var) inşaatı var.

Gövdenin devamını, üçgen kesitli blok balsadan içini oyarak kanadın ön kısmına yapıştırıyoruz. Ancak bu oyma işlemini, bir zamanlar Koçtaş'tan aldığım uyduruk oyma bıçakları ile yapmaya çalıştım. Ama tam kanadın yüzeyine oturacak şekilde oymak pek mümkün değil. O nedenle boşlukları doldurması ve ağır olmaması için, yalnızca burada poliüretan yapıştırıcı kullandım. Tabii, kanat gövde üzerine vidalı olarak yapıldığından, gövdeye yapışmayı engellemek için şeffaf defter kabı kullandım.

Bunlar kullandığım oyma ve yontma takımı;

Yalnız bu aletin nasıl ve nerede kullanıldığını çözemedim!... :-\

Bu da hava girişinin inşaatı...Ancak buradaki zorluk, planın üzerinde inşa etme imkanı olmadığı için, parçaları kanada nasıl ve nereye yerleştirmek gerektiği idi. O nedenle, en son yapıştırılacak yan parçaları, bölmelerin yerini belirlemek için yapıştırmak zorunda kaldığımdan, çıtaları yerleştirirken biraz uğraştım.

Bununla inşaat bitti derken, kutuda 1mm lik kontraplaktan iki uzun parça fark ettim. Bunların gövde ile kanadın birleşim yerine yuvarlak geçiş vermek için kullanılacağını hatırladım. Burada, hemen kuruması gerektiğinden, allerji yapmasına rağmen, zorunlu olarak, hızlandırıcısı ile birlikte kıvamlı CA yapıştırıcı kullandım. Ve tabii iki gün burnumu silmekten kurtulamadım. :mad: Sonra da resimde görülen macunla doldurdum. Son şekli zımpara ile verilecek.

Bütün bunlar bittikten sonra, kanat ve gövdedeki bazı boşlukları kapatmak için aynı macunu kullandım.
Bu arada bir bilgi, balsanın üzerinde oluşan hafif ezilmeler ve iğne deliklerini düzeltmek için, o kısmı hafifçe nemlendirip kaplama ütüsü ile (gerdirme ısısına yakın) üzerinden geçerseniz eski haline döner!

İnce zımparadan sonra görüşmek üzere...

Ömer abi sen neler yapıyorsun yaavv, :eek:...Valla bunca emekten sonra ben bunu uçuramam , özel kaide yapar evde başköşeye koyup sergilerim...Ellerine emeklerine sağlık , inşaat virüsünü kapacağız galiba bu gidişle.... :laugh: :saygilar:

Eline sağlık Ömer abi, yine hepimizi mest ettin. :) Artık adam hazır, üzerine bir elbise dikmek kaldı sadece. :laugh:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ömer abi sen neler yapıyorsun yaavv, :eek:...Valla bunca emekten sonra ben bunu uçuramam , özel kaide yapar evde başköşeye koyup sergilerim...Ellerine emeklerine sağlık , inşaat virüsünü kapacağız galiba bu gidişle.... :laugh: :saygilar:

Teşekkür ederim, ama uçuşa hazır hale geldiği zaman, üzerine düşen görevin sadece birinci bölümünü tamamlamış oluyor. Bu modelin ikinci görevi ise uçmak! Ancak ondan sonra başköşeyi hak eder. Zaten öyle bir şey yapsam, hanım onu indirir, o kaideye beni asar... :lollol:

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Ömer abi, yine hepimizi mest ettin. :) Artık adam hazır, üzerine bir elbise dikmek kaldı sadece. :laugh:

Sağol Türker, bakalım yakışıklı bir elbise yapabilecekmiyim? :rolleyes:

Çoğu arkadaşımız gibi ben de ilk defa bu şekilde uçak imalatı görüyoruz. Malum biz RTF, ARF döneminin modelcileriyiz :laugh:

Sayende esas emek ağırlıklı modelciğin nasıl bir şey olduğunu, ne kadar çok beceri ve uğraş gerektirdiğini görüyoruz :thumbup: Üşenmedip bunları detaylı resim ve anlatımlarla bizlerle paylaştığın için tekrar teşekkür ederiz Ömer abi :bravo:

Inşallah başarılı bir Maiden sonrası havadaki yerini alır ve bizlerde uçuş videolarını zevkle seyrederiz :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Çoğu arkadaşımız gibi ben de ilk defa bu şekilde uçak imalatı görüyoruz. Malum biz RTF, ARF döneminin modelcileriyiz :laugh:

Sayende esas emek ağırlıklı modelciğin nasıl bir şey olduğunu, ne kadar çok beceri ve uğraş gerektirdiğini görüyoruz :thumbup: Üşenmedip bunları detaylı resim ve anlatımlarla bizlerle paylaştığın için tekrar teşekkür ederiz Ömer abi :bravo:

Inşallah başarılı bir Maiden sonrası havadaki yerini alır ve bizlerde uçuş videolarını zevkle seyrederiz :)

Evet, Mehmet. Teknolojinin gelişmediği dönemlerde modelciliğin başka seçeneği yoktu, ya plandan, ki bu daha zahmetli, ya da böyle balsa kitlerden yapmak. Bu da bizim eski kalmamıza ve kendimize eziyet etmekten zevk alır hale gelmemize neden oldu. :lollol: Ama artık teknolojinin gelişmesi ile çok çeşitli malzemeler çıktı ve bunları kullanmak, mütevazi ortamlarda model yapmak zorlaştı. Ayrıca evlerde bir atölye oluşturmak da artık daha zor. Amacım, imkanı olanlara biraz yardımcı olmak, bir de, her ne kadar fabrikasyon da olsa, aldığımız hazır modelleri sadece para olarak görmeyip, altında yatan emeği yansıtmak, onları yapan ellere biraz saygı duyulmasını sağlamak. :saygilar:

Omer Erkan' Alıntı:
....... Amacım, imkanı olanlara biraz yardımcı olmak, bir de, her ne kadar fabrikasyon da olsa, aldığımız hazır modelleri sadece para olarak görmeyip, altında yatan emeği yansıtmak, onları yapan ellere biraz saygı duyulmasını sağlamak. :saygilar:
Kesinlikle abi %p Para benim değil mi, bastırır alır kırar atarım tarzı tam bir cahilllik :embarras:

Zamanında paylaşılan "Thunder Tiger Fabrika Resimleri" konusu buna çok güzel bir örnekti, hatırlarsan.