İlk Projem Olacak :) "Swappable Foamcub"

Merhaba :RCKolik::saygilar:

Aranıza katıldığım andan itibaren aklımda ilk olarak "Swappable FoamCup" projesini hayata geçirmek vardı. Tabi ben bu sürede başka uçakları deneyerek haliyle süreci uzattım. :) Ama artık adım adım sona yaklaşıyorum.

Aslında bundan 1 hafta önce ilk modeli yaptım ama yanlış sprey boya kullandığımdan dolayı fotobloğun içinde ki köpük eridi.:lol: Siz siz olun sakın sprey boya kullanmayın. :)

İlk yaptığım uçağı hatırlayalım. :halay: Görsel takıntım yüzünden ne hale geldi:cry:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aşağıda da hemen ardından yaptığım yeni uçağımın görselleri mevcut. Daha emin adımlarla, sprey boya ve renkli bantlardan uzak durarak, tamamen el emeği göz nuru ile yaptığım uçağım. :) Bu sefer beyaz fotoblok kullandım. Yani beyaza boyama derdini otomatikman elemiş oldum. :D Tabi bembeyaz da bırakamazdım. Aldım elime tahta kalemini kenarları ve rudder ı kırmızıya boyadım. :) Tabi hazır yazı ve yıldız şablonları vardı diğer uçak için hazırladığım. (Demek ki bu uçağıma nasip olacakmış?) .Onları da kanada ve elevator e yine tahta kalemi ile uyguladım.

Son olarak elektronikleri ve kuyruk tekerini takması kaldı. Yurtdışından motorum ve metal dişli servolarım gelirse(daha dün vermişler kargoya?) 2 haftaya kadar biter ve takip eden ilk pazar uçar diye ümit ediyorum.

Bu arada sarı uçağı biraz toparlamaya çalıştım. Elevator ve Rudder değişecek, tahta bağlantı yerleri revize edilecek, kasa güçlendirme çalışması yapılacak. Tüm bu işlemler Pazar gün ki buluşmaya kadar biterse, uçurmayı düşünüyorum. ? Elimde 1200 thrust güç alabileceğim SunnySky'ın motoru var. O nu bunda kullanmayı düşünüyorum. Plastik dişli servoları da bu da takacağım. Yeni yaptığım model için sipariş ettiğim daha güçlü bir motor, 80A ESC ve metal dişli servoların gelmesini bekliyorum. :)

Not: Oğlumun adını verdim uçağa. Daha 4 Aylık. Onun da ilk uçağı bu olsun istiyorum. :)

Sizler olmasanız bu kadar kısa sürede uçağımı tamamlayamazdım. İyi ki varsın :RCKolik::heartxf:. Bu forum da emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bana Katlandığınız için de ayrıca teşekkür ederim. :)

Son düzenleme:
Her iki Yusuf'un da şansları ve bahtları hep açık olsun. :saygilar:

Amin ?

Yusuf çok güzel görünüyor. :bravo:
Daha 4 aylıkken baba olan ( isim babası :laugh: )muhtemelen forumumuzun en küçük modelcisi ile birliktede bir fotoğraf isteriz. :D:RCKolik:

Yavaş yavaş oğlana modelciliği aşılamaya başlıyorum. :heartxf: Uçağı ile birlikte bir fotoğraf çekip en kısa sürede paylaşırım . :) Çok teşekkür ederim.:saygilar:

selcugun ucagin son kontrollerini tamamladik , pazar gunu ilk ucusu yapacagiz insallah.

Daha ufaklığa 10 yıl filan gerekli. Bu arada baba da uçmayı hallederse. Selçuk bey ses kesildi. Gelişme var mı?

Bitti dün gece 4 itibariyle. Bazı yerlerde projenin dışına çıkmak zorunda kaldım. Kullandığım fotoblok o kadar ağır ki toplam uçuşa hazır ağırlığı 1805gr :( Sadece Ağırlık merkezini dengelemek için öne 230 gr kurşun koydum. Elimde 2,02kg thrust veren bir motor var ama uçurur mu bilemiyorum. Eve gidince kubik kanat yüklemesini hesaplayacağım. Uçar mı uçmaz mı en azından bir fikir verir.

Bitti dün gece 4 itibariyle. Bazı yerlerde projenin dışına çıkmak zorunda kaldım. Kullandığım fotoblok o kadar ağır ki toplam uçuşa hazır ağırlığı 1805gr :( Sadece Ağırlık merkezini dengelemek için öne 230 gr kurşun koydum. Elimde 2,02kg thrust veren bir motor var ama uçurur mu bilemiyorum. Eve gidince kubik kanat yüklemesini hesaplayacağım. Uçar mı uçmaz mı en azından bir fikir verir.
Selçuk bey, malum havada tutunma ve stall hızı uçmayı sağlayan yüzey alanı ve ağırlık oranı ile doğrudan ilgilidir. Malum yuzey alanlarını artırmadan daha ağır bir modeli elbet havalandıracak güç varsa uçmasını sağlarız. Ama nasıl uçar? Hızlı... Bu işin başlarında olanların en zor başa çıkktığı şeydir çok hızlı bir modeli kontrol etmek. O yüzden çevrenizde model uçağa gönül veren 3-5 kişi varsa ortaklaşa bir balya (20 ad. 6 mm. 120x80 cm ) depron almanız. En az bu miktar pazarlanıyor. 80-90 euro +kdv+ kargo . Yada kaliteli laminat altı şilte malzemesi kullanmak gerek. Boşuna kurşun taşımak için pil harcamaya luzum yok. Kolay gelsin. :saygilar:
Not: Yakın olsaydık 1 tabaka depron verirdim. ;)