İlk Projem Olacak :) "Swappable Foamcub"

İlk uçağım olarak seçtiğim proje beni yapım aşamasında baya bir terletti. Özellikle ağırlık merkezini ne yaparsam yapayım ön tarafa 230 gr kurşun ağırlık koymadan dengeleyemedim. Toplam 1805gr ağırlığı ile bile ağırlık merkezi biraz arkada kaldı. Ayrıca kuyruk elevator u sağa doğru biraz yamuk monte etmişim. Bunu Burak beni uyarana kadar fark etmedim.:rolleyes: . İlk uçuşu geçen hafta ki buluşma da deneyimli bir pilot abim yaptı. Kalkarken biraz dengesiz kalksa da havalanınca trim ayarları ile stabil uçabilecek şekilde ayarlayıp dümeni bana devretti. Ama gaz verince burnunu havaya dikmesini trim ayarlarından ne yaparsak yapalım engelleyemedik. İ

Ufak ufak böyle geliştirilecek... :saygilar::)
Yazdıklarına istinaden bir iki saptama yapmak istiyorum.
- Modelde CG yi tutturmak için ağırlık eklemekten ziyade kanadın veya pilin yeri değiştirilerek ayarlama yapılması daha makul. (olası bundan sonrakiler için)
- Model normal süzülüyorda, gaz verince burunu dikiyorsa motor açısında sorun vardır. Motor aşağı açısı yetersizdir.
Kolay gelsin, iyi gidiyor.:thumbup:

Ufak ufak böyle geliştirilecek... :saygilar::)
Yazdıklarına istinaden bir iki saptama yapmak istiyorum.
- Modelde CG yi tutturmak için ağırlık eklemekten ziyade kanadın veya pilin yeri değiştirilerek ayarlama yapılması daha makul. (olası bundan sonrakiler için)
- Model normal süzülüyorda, gaz verince burunu dikiyorsa motor açısında sorun vardır. Motor aşağı açısı yetersizdir.
Kolay gelsin, iyi gidiyor.:thumbup:

Teşekkür ederim. :)

Motor açısını projede gösterdiği gibi yaptım. Tam ayarlamayı bilmediğim den muhtemelen sorunun bir kısmı da o olablir.
Bu şekilde projesi;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk yaptığım gövde de şimdi ki gibi Bataryayı alabileceğim kadar öne aldım. Esc yi bile en öne getirdim yine olmadı. Ağırlık merkezi ağırlığa rağmen yine az miktar gerideydi.

Bu da şimdi ki batarya ve motor açısı;

İnşallah biraz daha gelişecek :)

Normal uçan bu tarz (burundan motor /pervane) bir model gaz verdiğinde kafa kaldırıyorsa "motor aşağı açısı" yetersızdir.
Motoru üst iki vidanın altına iki pul konarak motor açısı aşağı verilebilir.
selcuk vidalara komple silikonu basmistir bir daha acilmamak uzere :)

Merhaba :RCKolik:

Foruma üye olduğum günden beri bu projenin yeri benim için çok farklı olmuştur. Evet kabul ediyorum yapımı da uçurması da benim gibi biri için gerçekten kolay değil. Ağırlığı, ağırlık merkezi, motor açısı, yapım aşamasında ki zorlukları(en son kendim proje üzerinde değişiklik yapmak zorun da kaldım) ve tabi ki plotaj bu süreci zorlaştırdı diyebilirim. Fakat bu sayede hazır uçak kullanarak 1 yılda edineceğim tecrübeyi, bu proje sayesin de 2 ay da edindim diyebilirim.

...ve sonun da kuvvetli rüzgara rağmen Yusuf Alp göklerde. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sizlerin bu sürece olan katkısının yeri bambaşka. Teker teker sayardım ama liste çok uzar. Tüm RcKolik ailesine çok teşekkür ediyorum. İyi ki bu forum var:heartxf:

Şükürler olsun :bravo::bravo:, Selçuk sonunda başardın , ama hiç umudumu kaybetmedim , sende bu model aşkı ve azmi olduktan sonra , bu sonuç kaçınılmazdı zaten :halay:

Hakan abi senin yapacağın yorumu sabırsızlıkla bekliyordum. :) Seni bana uçak yapma derdinden sanırım kurtardım.:D

Çooook teşekkür ederim gerçekten. Sizlerin benim üzerim de emeğiniz çok ve kendim dahil sizlerin emeğini boşa çıkartmadığım için mutluyum. :)