İlk Projem Olacak :) "Swappable Foamcub"

Selçuk Erdoğmuş

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.lazersanatevi.com
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba Arkadaşlar.

Model uçak konusunda çok yeniyim. Biraz araştırma neticesinde "Swappable Foamcub" (türkçe karşılığı marka/model ne tam olarak bilmiyorum. :) ) uçak yapmayı planlıyorum.

You must be registered for see images attach

Uçak Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aşağıda yapacağım uçağın bilgileri yer almakta. Bu uçak için; Moror, pervane, esc ve pil uyumu konusunda tam olarak bilgim yok. Kendimce yaptığım araştırmalar sonrası biraz fikir edindim fakat sizlerin tavsiyesi ile daha doğru bir karar vermek isterim. O yüzden sizlerden ricam nasıl bir kombinasyon ile oluşturmam gerekliliği konusunda yardımcı olmanız. Örnek olarak incelediklerim;

Motor,Pervane ve ESC=RC 2200KV 2212 fırçasız motor-6 + 30A ESC
Link:

Pil=Turnigy 2200mAh 3S 40C Lipo Pil
Link:

*Sizce bu kombinasyon uygun mu? ya da hangi kombinasyonu önerirsiniz?

*Daha önce hobyking den alışveriş yapmadım. Ama siparişi HobyKing den sipariş vermeyi düşünüyorum. Bu sitede alışveriş yaparken dikkat etmem gerekenler veya sizlerin önereceği başka bir site var mı?

Şimdiden teşekkür ederim. İyi Forumlar.

MODEL UÇAK BAŞLANGIÇ SETİ
Uçak Modeli:Swappable Tranier
Yapım Malzemesi:Depron Köpük/Kontraplak
Gövde Boyutu:105 Cm
Kanat Boyutu:140 Cm.
Ortalama Ağırlık:1650 Gr. (2200mah 3S lipo Pil Dahil)
Kanal:5 Ch.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Selçuk bey kolay gelsin.
Öncelikle; linkini verdiğiniz "hepsi bir arada" tarzı kitlerden pek tatmin edici sonuç alacagınızı sanmıyorum. Genellikle bir zayıf halkaları oluyor, ama bilinmez ...
Modele 1000-1100 kv ve 250, 350 watt civarı bir motor ve 25 - 30 A esc ve yanında 3 veya 4S pil, Kullanacagınız pilin voltajına baglı olarak 8 yada 10 inc pervane yeterlı ve uygun gibi görünüyor.
Önceki zamanlarda HK dan haylı alışverişlerimiz oldu. sağlam ve güvenilir bir satış sitesidir.. Ancak gönderim fiatları nedenli banggood. ve aliexpress gibi free shipping yapan sitelerle rekabette son zamanlarda zayıf düştü.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selçuk bey kolay gelsin.
Öncelikle; linkini verdiğiniz "hepsi bir arada" tarzı kitlerden pek tatmin edici sonuç alacagınızı sanmıyorum. Genellikle bir zayıf halkaları oluyor, ama bilinmez ...
Modele 1000-1100 kv ve 250, 350 watt civarı bir motor ve 25 - 30 A esc ve yanında 3 veya 4S pil, Kullanacagınız pilin voltajına baglı olarak 8 yada 10 inc pervane yeterlı ve uygun gibi görünüyor.
Önceki zamanlarda HK dan haylı alışverişlerimiz oldu. sağlam ve güvenilir bir satış sitesidir.. Ancak gönderim fiatları nedenli banggood. ve aliexpress gibi free shipping yapan sitelerle rekabette son zamanlarda zayıf düştü.

Merhmet Bey Merhaba;

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yanlız araştırmalarım neticesinde netleştiremediğim tek konu motorun ortalama 1650 gr ağırlığa uygun olup olmadığı oldu. 1000-1100 kv ve 250, 350 watt modellere baktığım da 600-1000 gr ağırlığında ki uçaklarda kullanıldığını gördüm. (Lütfen yanlışsam düzeltmenizi rica ediyorum. Dediğim gibi bilgim çok az).

Tavsiyeleriniz üzerine 1000-1100 kv motorları araştırırken 3542 Fırçasız motorların 500-600w arası güç ürettiğini farkettim. Tabi bunlar fiyat açısından biraz pahalı ama performansı konusun da yine çok emin değilim. Örnek olarak incelediğim 3542 nin linkini atıyorum. Bu sizce uygunmudur? Değilse sizden ricam bana örnek bir link atabilir misiniz.

Aşağı da incelediğim diğer 2830 modelin lin ki var. Bir de buna bakabilir misiniz.

,

Tekrardan teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhmet Bey Merhaba;

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yanlız araştırmalarım neticesinde netleştiremediğim tek konu motorun ortalama 1650 gr ağırlığa uygun olup olmadığı oldu. 1000-1100 kv ve 250, 350 watt modellere baktığım da 600-1000 gr ağırlığında ki uçaklarda kullanıldığını gördüm. (Lütfen yanlışsam düzeltmenizi rica ediyorum. Dediğim gibi bilgim çok az).

Tavsiyeleriniz üzerine 1000-1100 kv motorları araştırırken 3542 Fırçasız motorların 500-600w arası güç ürettiğini farkettim. Tabi bunlar fiyat açısından biraz pahalı ama performansı konusun da yine çok emin değilim. Örnek olarak incelediğim 3542 nin linkini atıyorum. Bu sizce uygunmudur? Değilse sizden ricam bana örnek bir link atabilir misiniz.

Aşağı da incelediğim diğer 2830 modelin lin ki var. Bir de buna bakabilir misiniz.

,

Tekrardan teşekkür ederim.
Merhaba, verdiiğim değerler o ebatta (boyut ve ağırlık ) bir model için minimum konfigirasyon sayılır. Çok farklılarıda çıkarılabilir.
Daha çok modelin boyutlarını göz önüne aldım. Zira o cetvelde verilen 1650 gr biraz abartılımış gibi geldı.
Siz uygun inşa tekniği ile modeli 1000 gr. ve az üzeri çıkarabilirsiniz sanıyorum. Yinede orijinal ağırlığında olacağını varsayarsak şu motor işinizi görür.

Not: Bu sitedeki ucak motorlarına kendınız de bir göz atın. esc ha keza

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş
Merhaba, verdiiğim değerler o ebatta (boyut ve ağırlık ) bir model için minimum konfigirasyon sayılır. Çok farklılarıda çıkarılabilir.
Daha çok modelin boyutlarını göz önüne aldım. Zira o cetvelde verilen 1650 gr biraz abartılımış gibi geldı.
Siz uygun inşa tekniği ile modeli 1000 gr. ve az üzeri çıkarabilirsiniz sanıyorum. Yinede orijinal ağırlığında olacağını varsayarsak şu motor işinizi görür.

Not: Bu sitedeki ucak motorlarına kendınız de bir göz atın. esc ha keza

Çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alıp aşağıda ki listeyi belirledim.

*SunnySky 2216 1250KV Fırçasız Motor
*Hobbywing SkyWalker-40A Esc
*2200 Mah 3 s Lipo Pil
*8x4.3 inch Pervane

Bunlar sizin için de doğru kombinasyon ise sipariş vereceğim.

Motor:

ESC:

Batarya:

Pervane:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
İlk uçuş denemeleri için ikinci bir hafif pil ekleyin bence 1000 mAh civarı. Zira 2700 mAh gibi bir pil olası aksaklıklarda kırımı ağırlaştırabilir.

• Beğen
oncelikle baslangic icin en ideal model arkadan pervaneli pusher ucaklar , onden pervaneli ucaklarda bolca yedek pervane bulundurmak gerekiyor ilk baslarda acemice yaptigim acemice ucurdugum ucaklarda her seferinde pervaneler parcalandi bu yuzden hep arkadan motorlu ucaklar yapiyorum , sizede tavsiyem bu yonde olacak , tanisma mesajinizda yazmistim ankarada musait bir gunde gelebilirsiniz ucus yaptigim alana .
maket kartonundan yaptigim arkadan motorlu ucagim

oncelikle baslangic icin en ideal model arkadan pervaneli pusher ucaklar , onden pervaneli ucaklarda bolca yedek pervane bulundurmak gerekiyor ilk baslarda acemice yaptigim acemice ucurdugum ucaklarda her seferinde pervaneler parcalandi bu yuzden hep arkadan motorlu ucaklar yapiyorum , sizede tavsiyem bu yonde olacak , tanisma mesajinizda yazmistim ankarada musait bir gunde gelebilirsiniz ucus yaptigim alana .
maket kartonundan yaptigim arkadan motorlu ucagim

Merhaba;
Mehmet Bey'in tavsiyeleri doğrultusunda ilk uçağımı arkadan motorlu "Snowball" modeli yapacağım. Bakalım ortaya ne çıkacak. :) Sizin de dediğiniz gibi önden motorlu uçaklar benim gibi acemiler için ilk etepta pek uygun değilmiş. Ama ikinci uçağımı kesinlikle Swappable Foamcub yapacağım.

Bu arada nerede uçuş yapıyorsunuz? Bir pazar günü müsait olursanız ayarlayabiliriz.

Merhaba;
Mehmet Bey'in tavsiyeleri doğrultusunda ilk uçağımı arkadan motorlu "Snowball" modeli yapacağım. Bakalım ortaya ne çıkacak. :) Sizin de dediğiniz gibi önden motorlu uçaklar benim gibi acemiler için ilk etepta pek uygun değilmiş. Ama ikinci uçağımı kesinlikle Swappable Foamcub yapacağım.

Bu arada nerede uçuş yapıyorsunuz? Bir pazar günü müsait olursanız ayarlayabiliriz.
genellikle lalahan tarafina gidiyorum , bildiginiz daha yakin yerler varsa orayada gidilebilir

genellikle lalahan tarafina gidiyorum , bildiginiz daha yakin yerler varsa orayada gidilebilir

Günaydın;
Mamak ta Rc Uçak Pisti olduğunu biliyorum ama daha önce hiç gitmedim. Benim için fark etmez nerede uçuruyorsanız oraya gelebilirim. Kızılayda çalışıyorum. Bu tarafta olursanız da kahve içmeye beklerim.

Merhaba :RCKolik: ailesi.

Malzeme listesini büyük ölçüde tamamladım. Daha önce de belirttiğim gibi ilk olarak snowball ı yapmayı hedefliyorum. Tabi uçurmak için sıkı bir simülasyon çalışmam gerekecek. :) Daha sonra Swappable Foamcup'ı yapacağım. İlk hevesle her 2 uçağımı da inşa edebileceğim malzemeleri aldım. Bunların çoğu bir sefer alıp uzun süre kullanacağımız malzemeler. Tabi ben sıfırdan alınca toplamda biraz maliyetli oldu. :)

Her ne kadar kendime, aceleci davranmamak konusunda telkinler versem de heyecanımın sesi bir tık fazla çıkıyor. Yine de her ne olursa olsun uzun daha emin adımlarla ilerlemeye gayret edeceğim.

Aşağıda temin ettiğim malzeme listesini paylaşıyorum. Yalnız benim gibi yeni başlayan arkadaşlar bu listeyi tecrübeli arkadaşlarımıza danışmadan hazırlamasın. Zira ben malzeme listesini hazırlarken aceleci davranıp, yanlış veya gereksiz malzemeleri sipariş etmiş olabilirim. :laugh:

Yapıma başladığım da Snowball görsel/videoları Sn. Mehmet Sarıkaya'nın açmış olduğu konu üzerinden paylaşacağım.

Kısmet olur Swappable Foamcup yapımına başlarsam onu da buradan paylaşmaya devam edeceğim. ?

Saygılarımla; kırımsız uçuşlar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selçuk bey merhaba.
Snowball için pek de büyük motora ihtiyaç yok aslında. Ve düşük kv ile büyük pervane kulanımı modele uygun değil. Büyük pervanenin olumsuz etkileri modeli hayli etkiler. Ayrıca daha küçük pervane yer çalışmalarnda rahatlık sağlar. Modelin ağırlaşmasına da extra katkı sağlamamıs olursunuz. (30-40 gr. 1300 kv 3S bir motor gibi)
Küçük pervane ile yerde taksi yapma ve havalanma arasındaki gaz aralığı fazla olur ve istemsiz havalanma ihtimaliniz azalır.
Standart ölçeğinde yaparsanız (60 cm civarı çap) 7 veya 8 inc pervane ile 500-600 gr. çekiş saglayan bir motor fazlasıyla yeterli.
Belki pek çok arkadaş karşı çıkıyor olabilir ama bu modeli yapıp yer çalışmalarına (bir rc araba gibi kullanarak) düzgün bir zeminde başlarda bol bol taksi yaparsanız sim kullanmanıza gerek bile kalmayabilir.
Bir süre sonra kısa aralıklarla 1-2 mt havalanıp yere inerseniz eliniz alışır.
Kolay gelsin.

• Beğen
Selçuk bey merhaba.
Snowball için pek de büyük motora ihtiyaç yok aslında. Ve düşük kv ile büyük pervane kulanımı modele uygun değil. Büyük pervanenin olumsuz etkileri modeli hayli etkiler. Ayrıca daha küçük pervane yer çalışmalarnda rahatlık sağlar. Modelin ağırlaşmasına da extra katkı sağlamamıs olursunuz. (30-40 gr. 1300 kv 3S bir motor gibi)
Küçük pervane ile yerde taksi yapma ve havalanma arasındaki gaz aralığı fazla olur ve istemsiz havalanma ihtimaliniz azalır.
Standart ölçeğinde yaparsanız (60 cm civarı çap) 7 veya 8 inc pervane ile 500-600 gr. çekiş saglayan bir motor fazlasıyla yeterli.
Belki pek çok arkadaş karşı çıkıyor olabilir ama bu modeli yapıp yer çalışmalarına (bir rc araba gibi kullanarak) düzgün bir zeminde başlarda bol bol taksi yaparsanız sim kullanmanıza gerek bile kalmayabilir.
Bir süre sonra kısa aralıklarla 1-2 mt havalanıp yere inerseniz eliniz alışır.
Kolay gelsin.

Merhaba Mehmet Bey;

Snowball için A2212 1000 Kv Motor almıştım. Bu uygun mudur? Bu motor için almam gereken pervane ölçüleri ne olmalı?

Biraz kafam karıştı kusura bakmayın. :)

Son düzenleme:
Merhaba Mehmet Bey;

Snowball için A2212 1000 Kv Motor almıştım. Bu uygun mudur? Bu motor için almam gereken pervane ölçüleri ne olmalı?

Biraz kafam karıştı kusura bakmayın. :)
Motorun linkini atarmısınız.?
Bir de listenizde lipo pil var 2 ad. 1000 mAh 2c gibi birsey dogru mu bu?

Moderatör tarafında düzenlendi: