Foto Kendi Uçağımı Yapıyorum

Ekipman listesiyle hangilerini kast ettiniz esc lipo vs mi yoksa ortadaki fotoğrafta bulunan receiverin bileşenleri mi? Sanırım 5 v u 3.3 v a düşüren bir parca var üzerinde bir tane kapasitör , mercimek diyot filan birde ortadaki o uzun islemci

Size bu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum, ben birebir olmasa da bu videoyu referans alarak yapıyorum.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: seyit kuşku
Ucuz ve özelleştirilebilir olması sebebiyle ben de böyle bir kumanda yaptım geçen yıl. Ama sonra hazır kumanda almaya karar verdim sebebini açıklayacağım.
(fotoğrafları da ekleyeceğim inşaallah)
Bir 2m kanat açıklığı olan ornithopter(bkz. festo smartbird) yapmaya çalıştık. Henüz uçmadı, tasarım test ve simülasyonlar tamam ama üretim konusunda bazı sorunlar var. (özellikle dişli kutusu)

Androidden wifi ile Raspberry Pi kullanarak kontrol ediliyor yine wifi üzerinden anlık kamera görüntüsü de alıyoruz. Menzil sorunundan dolayı NRF24'e geçtik.

Android kontrolü kullanmanın sebebi kanal ve konfigürasyon konusunda özgürlük sunmasıydı, mesela fpv görüntüsünü kontrol panelinin arkaplanında görebiliyoruz(eachine rotg01). Bildiğiniz simülasyona dönüyor?

Ayrıca görüntü işleme, otonom uçuş kısmında maliyetleri düşürmek adına bu işlemi telefonda yapma fırsatı sunuyor, uçağa yapay zeka kaldıracak kontrolcü almak bir hayli masraflı -bu arada hedef takip yazılımını da yaptık, test görüntülerinde çalıştırmayı başardık-

Android telefona üzerinde antenli NRF24 olan bir Arduino nano bağladım. Usb üzerinden mobil uygulamadaki kumanda komutları arduinoya iletiyor. Uçaktaki Arduino nanoda yine antenli NRF24 ile komutları alıyordu. Menzili de yeterli 500m garanti, 1kmye kadar çalışıyor(antenli model).

NRF24'ün sorunu:
Elektrik konusunda çok stabil bir akım istiyor(ki lipodan güç sağlarken bir de motorlarda girince işe bunu sağlamak zor). Kapasitör kullanarak sorun çözülebiliyor ama tam olarak değil, arada kesintiler olabiliyor. Belki seyrek ama uçağın kırım riskini oldukça artırıyor.

Ayrıca kumanda için kullanılan arduino Joystickler hassasiyet konusunda çok zayıf. Flysky i6'daki joysticklerden alsanız zaten kumandanın yarı fiyatı yani maliyet avantajını ortadan kaldırıyor.

Xbee modülleri ile iyi sonuç alanlar var. Denenebilir ama yine pahalı aletler.

Sonuç olarak komut iletimi için bir kumanda almaya karar verdik, NRF24'e özellikle elektrik anlamında güven olmuyor, yazılım konusunda da protokol güçlüğü aşılabilir.

Kumanda ve alıcıyı hazır almak uçağı kendi yazılımınızla uçurmaya engel değil, ardupilot pahalı derseniz arduino veya raspberry pi de alıcıya rahatlıkla bağlanabiliyor. Gerek pwm gerekse diğer protokoller kullanılarak. Bu da her türlü sensör ve bileşeni kullanma imkanı sunuyor.

Bana kalırsa kumandayı hazır almak şuan için daha mantıklı ve güvenilir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa YILDIRIM33
Size bu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum, ben birebir olmasa da bu videoyu referans alarak yapıyorum.

Bu videoda çok güzel anlatılıyor. Adam bu şekilde iki tane uçak yaptı ama hiçbirinin uçarken göremedik. Sistem mi sorunlu yoksa projeye ara mı verildim acaba?

Merhaba , çok yaratıcı bir uğraş olmuş benimde konuyla bağlantılı olarak bir sorum olacak fotoğraflarda görünen wifi kumanda ve alıcıyı çinden sipariş etmiştim ilk deneme esnasında masanın üzerinde 12kg lık servo vardı servo bir iki ileri geri normal çalıştı sonra bi dengesizleşti aklım başıma geldi ,hemen çıkardım servoyu baktım çok ısınmış alıcı , sonrasında desteklediği bir esc ve 9 gr lık servo ile kullanmaya başladım 2-3 dk normal kullanılıyor sonrasında kullanılmaz hale geliyor , bir süre geçince yine aynı sekilde 2-3 dk kullaniliyor sonra yine iptal 12 kg kapasiteli servo ile zarar verdim galiba hangi parçasıdır ısınan , değiştirmdk istesek bilgisi olan hobidaşlardan fikir alabilirmiyim herkese iyi eğlenceler. ( birde merak ettiğim bu receiverda veri girişi portu filan yok icerisine gerekli veriyi nasıl yüklüyorlar?)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alıcının üzerinde mikrodenetleyici var. Onları programlamak için çeviriciler oluyor, bacaklarına tek tek bağlanıyor, lehim öncesi atmışlardır programı. arduinoda da benzer bir mikrodenetkeyici var ve kart üzerinde usbye çevirme yapan bir çip bulunuyor programlamak için

• Beğen
Bu videoda çok güzel anlatılıyor. Adam bu şekilde iki tane uçak yaptı ama hiçbirinin uçarken göremedik. Sistem mi sorunlu yoksa projeye ara mı verildim acaba?

Şuan sistemi kurdum ve dün akşam servoları - fırçasız moturu çalıştırdım. Kumanda üzerinde biraz uğraştıracak değişiklikler yapacağım.
Uçak yapımı bitti.

Bu sistemi uçurmaya çalışan belki ilk video benden gelir :)

Sonuç mu? Her şey olabilir :lol::lol::lol::thumbup::thumbup:

Diğer cevabınıza istinaden :)
Kumandayı bu gidişle zaten alacağım :lol::lol:

Alıcının üzerinde mikrodenetleyici var. Onları programlamak için çeviriciler oluyor, bacaklarına tek tek bağlanıyor, lehim öncesi atmışlardır programı. arduinoda da benzer bir mikrodenetkeyici var ve kart üzerinde usbye çevirme yapan bir çip bulunuyor programlamak için
Peki mikrodenetleyiciyle bir çevirici vasıtasıyla bağlansam icerisindeki koda ulaşabilirmiyim, çok faydalı bir bilgi oldu teşekkür ederim

Bu
Videoyu izlemiştim ama benim asıl derdim o küçük alıcıyı değişmesi gereken parçalar varsa değiştirerek kurttarmak boyut itibarı ile sevdigim bir alıcı oldu

Peki mikrodenetleyiciyle bir çevirici vasıtasıyla bağlansam icerisindeki koda ulaşabilirmiyim, çok faydalı bir bilgi oldu teşekkür ederim

Kodu alma işlemine PIC dumping veya reading, içindeki kodu okuma diyorlar. Arabalarda beyne yapılan tuning de böyle yapılıyor bildiğim kadarıyla, okutup düzenleyip yeniden yazdırıyorlar dosyayı. Hiç denemedim. Teşekkürler

• Beğen
Kodu alma işlemine PIC dumping veya reading, içindeki kodu okuma diyorlar. Arabalarda beyne yapılan tuning de böyle yapılıyor bildiğim kadarıyla, okutup düzenleyip yeniden yazdırıyorlar dosyayı. Hiç denemedim. Teşekkürler
Çok teşekkür ederim birde alıcının üzerindeki entegre hangisidir bilginiz var mı?

Merhaba proje çok ilgimi çekti çünkü çok benzerini ben de şuan yapıyorum. Hatta ben uçak kısmını da bitirdim diyebilirim. Alıcı verici(NRF24 antenli ) kısmı çok iyi çalışıyor bende de. Size sorum şu olacak. Arduino ve servoları nasıl besleyeceksiniz? Ben servo motorlar için PCA9685 servo motor sürücü kullandım ama o da harici olarak 5V besleme istiyor . Bunu kullanma nedenim uçak içerisinde kullandığım arduino uno üzerinde servo sürmek için yeterli pin sayım kalmadı. Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Dostum benden sana tavsiye servo motorların sinyal ve toprak kabloları arasına seramik kapasitör koy (0.1nF iş görür).Uçak içerisinde servo motorların sinyal kabloları birbirine yakın olacağı için sinyalde bozulmalar olabiliyor.
Şuan benim servolarımda çok titrek çalışıyorlar. Tutukluk yapacak gibiler. Çok huzursuzum. Bundan kaynaklı olabilir mi?

Merhaba proje çok ilgimi çekti çünkü çok benzerini ben de şuan yapıyorum. Hatta ben uçak kısmını da bitirdim diyebilirim. Alıcı verici(NRF24 antenli ) kısmı çok iyi çalışıyor bende de. Size sorum şu olacak. Arduino ve servoları nasıl besleyeceksiniz? Ben servo motorlar için PCA9685 servo motor sürücü kullandım ama o da harici olarak 5V besleme istiyor . Bunu kullanma nedenim uçak içerisinde kullandığım arduino uno üzerinde servo sürmek için yeterli pin sayım kalmadı. Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz?

kullanıyorum pin sorunum yok
beslemeyi tek bir lipo bataryadan, fırçasız motorun esc si üzerinden arduinoya veriyorum gücü

kullanıyorum pin sorunum yok
beslemeyi tek bir lipo bataryadan, fırçasız motorun esc si üzerinden arduinoya veriyorum gücü
Bu ürünü öğrendiğim çok iyi oldu. Arduinoyu ben de escden besliyorum ama pin kalmayınca servo motor sürücü aldım. Bu ürünü alırsam sorunum çözülür . Teşekkürler