Foto Kendi Uçağımı Yapıyorum

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Halil İbrahim

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu şekilde besleme yapmak Escye ya da arduinoya zarar verebilir. En sağlamı ayrı bir regülatörle pilden paralel bir hat çekmek. 5v 2a veya 3a regülatörler iş görüyor.

UFUK ZEYBEK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu şekilde besleme yapmak Escye ya da arduinoya zarar verebilir. En sağlamı ayrı bir regülatörle pilden paralel bir hat çekmek. 5v 2a veya 3a regülatörler iş görüyor.
Benim esc den 5V 5A çıkış var. Bu çıkışı 2 ye ayırıp bir tanesini arduinoya digerini servo motor sürücüye bağlasam olur mu? Olası bir 5 amperden fazla çekimde esc yanar mı?

İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar arduinonun çalışma akımına dikkat etmenizde fayda var. Öyle her amper değerini arduinoya bağlayamazsınız. 1a üzerine çıkmamanızı öneriyorlar.
Bilginize.

Piliniz 850 mAh ise sorun olmaz ama 2200mAh sorun yaşayabilirsiniz. (arduino bozulabilir)
(esc gücü pilden aldığı için bec çıkışı isterse 10a olsun, bağladığınız pil önemlidir.)

Har şeyi hazırladım, yaptım çalıştı, kumanda üzerinde bir iki işlem yapayım derken kumandayı bozdum.:mad:

Ama sıfırdan tekrar yapacağım o uçak 10sn de olsa uçacak :D

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar arduinonun çalışma akımına dikkat etmenizde fayda var. Öyle her amper değerini arduinoya bağlayamazsınız. 1a üzerine çıkmamanızı öneriyorlar.
Bilginize.

Piliniz 850 mAh ise sorun olmaz ama 2200mAh sorun yaşayabilirsiniz. (arduino bozulabilir)
Bu konuya karışmayayım diyorum ama...
Bu iddianın fiziksel temellerini biraz açabilir misin lütfen... Neye dayanarak bunu iddia ettin?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İlgi Alanı
Uçak
Bu konuya karışmayayım diyorum ama...
Bu iddianın fiziksel temellerini biraz açabilir misin lütfen... Neye dayanarak bunu iddia ettin?
Biliyorsanız, karışmanız tercihimizdir.:)
Bizler de bu işi hobi olarak yapıyoruz sonuçta, işimiz değil.
İddia etmiyorum, yanlış anlaşılma var ya da ifade edememişim. internet üzerinden yaptığım uzun aramalar uğraşlar sonucu ulaştığım bir bilgi. Güvenli tarafta kalmak için uyguluyorum açıkçası.

Sizin cevabınıza istinaden anladığım, "alakası yok akımla kim uydurmuş bunları" şeklinde.
Şöyle bir şey de var örnek olacaksa raspery nin max çalışma akımı 2.5 a olarak önerilmektedir. Eğer amper ile alakası olmasaydı 2.5 sınırı koyulmazdı kanısındayım.

Bilgilerinizi lütfen paylaşın ve aydınlatın bizi👍

Halil İbrahim

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Motorların fazla akım çekerek yandığını biliyorum ama arduinoda öyle bir şeye rastlamadım. BEC 5a ise bağladığınız pile bağlı olmadan aynı devreyi bağlayabilirsiniz.

Halil İbrahim

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Benim esc den 5V 5A çıkış var. Bu çıkışı 2 ye ayırıp bir tanesini arduinoya digerini servo motor sürücüye bağlasam olur mu? Olası bir 5 amperden fazla çekimde esc yanar mı?
Fazla çekerse yanar ama motor ve arduinonun max akımlarını bi hesaplamanız lazım.