Muscat Tayyare Fabrikası'ndan haberler

(Adminim, safariden yazıyorum ama foto linki kaybolma problemi burda da oldu malesef :( )
Bak bu hiç iyi bir haber değil :( Neyse ben bir şeyler bulmaya çalışırken sen safariye devam kardeşim.
Ben hem cepte hem iPad de Safari kullanıyorum. Senin kadar resim yüklemedim ama yanlış hatırlamıyorsam benim de başıma 1-2 defa geldi ama sonra hiç sorun çıkarmadı.

Bu adam nerede duracak? Çıtayı en son nereye kaldırdığını göreceğiz? Bilemiyoruz... Ama sorun yok; bence kesinlikle kendisi de bilmiyor:)

Çıta falan pek umurumda değil açıkçası ama söz konusu yeni şeyler öğrenmek olunca durmaya niyetim yok diyebilirim. Öğrenme bağımlılığı diyebir şey var mı acaba :D

Geçen gün bir arkadaşımla sohbet ederken laf lafı açtı oturup bunca yıllık modelciliğin bana kazandırdığı becerileri listeledik, marangozluk, kompozit üretim, torna-freze, CNC freze, 3D tasarım / baskı teknolojileri, termoforming, oto boyacılığı... hepsi de aslında tek başına bir meslek veya hobi olabilecekken benim hepsini öğrenmek ve kullanmaktaki tek amacım daha iyi uçak modelleri yapabilmek! bu ne deliliktir vallahi anlamak mümkün değil! Nerden girmiş bu uçak sevdası içime... :evil:

Şaka bir yana Mustang projesi de harika gidiyor%p
Ellerinize sağlık Evren Bey:saygilar:

Teşekkür ederim:):saygilar:

Bak bu hiç iyi bir haber değil :( Neyse ben bir şeyler bulmaya çalışırken sen safariye devam kardeşim.
Ben hem cepte hem iPad de Safari kullanıyorum. Senin kadar resim yüklemedim ama yanlış hatırlamıyorsam benim de başıma 1-2 defa geldi ama sonra hiç sorun çıkarmadı.

Denemeye devam adminim, raporlamaya da devam ederim sorunlarla karşılaştıkça... Teşekkürler :saygilar:

Çıta falan pek umurumda değil açıkçası ama söz konusu yeni şeyler öğrenmek olunca durmaya niyetim yok diyebilirim. Öğrenme bağımlılığı diyebir şey var mı acaba :D
Kesinlikle var kardeşim ;D Keşke tüm bağımlılıklar bu kadar faydalı olsa :D

Uzun bir aradan sonra MTF'den haberlerle karşınızdayım :D

Kasım başı itibariyle iki haftalık bir izin aldım işten, iş iznini aynı zamanda ekrandan da uzaklaşma fırsatı olarak kullanıp gözlerimi dinlendirdim :) bu süreçte ev ve okulla ilgili yapılacak pek çok şeyi halletim ama aralarda modelcilik için de olabildiğince zaman yaratmaya çalıştım. Projelerdeki durumu bir bir özetleyelim konuyu güncelleyelim :)

Genel olarak RC modelcilikle ilgili herhangi birşey yapmadım, iki haftasonunda panther ile uçuşa gittim sadece.

Plastik modellerde ise Mustang (araba olan :D), Messerspit, Tayfun ve meşhur Japon savaş gemisi olan Yamato modeli tezgahta idi. Messerspit, Yamato ve Tayfun bitme aşamasına ulaştılar. Mustang de büyük oranda tamamlandı denebilir, ön tamponun kromajı ile ilgili sorunlar yaşamaktayım, yeni şeyler denemek niyetinde olduğum için tamponsuz olarak vitrindeki yerini aldı şimdilik model :)

Messerspitin fotolarıyla başlayalım :) Bu maketten ve uçaktan daha önce "yanlış ellerdeki mustang" başlıklı konuda bahsetmiştim

Maket büyük oranda tamamlandı, anten çekme ve seyrüsefer lambalarının boyanması gibi ufak tefek dokunmalar kaldı denebilir. Bu meret için ayrı bir başlık açıp orada hem uçağın hikayesini hem de maketin detaylarını paylaşacağım, zira maket olarak feci fecahat bir maketti, delirtti beni... bi saniye, ben zaten deliydim dimi, maket masum :lollol:;D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(adminim, yine cepten ve safari ile foto yükleme sıkıntıları yaşıyorum, "resim yükle" ile yüklediğim ikinci 4'lü grubumun linkleri buharlaştı gitti, RCkolik olarak yeniden yüklemem gerekti, bilgilerinize)

Tayfun da tamamlanma aşamasına çok yaklaştı. Yağ radyatörü, pito tüpü, iniş ışığı gibi Ivır zıvırlar eklenip eskitme bitirildi. Aileronların denge ağırlıkları tam da tahmin ettiğim gibi kaybolup gittiler bu süreçte ?? ilerde toplu bir çözüm bulabilirim veya bulmayabilirim :)
Pervanenin boyanması bitti ama eskitmesi işleri devam ettiği için şimdilik yok fotoğraflarda...

(Aha yine gitti ikinci dörtlü foto grubu :( )

Son düzenleme:
Uzun bir aradan sonra MTF'den haberlerle karşınızdayım :D
Tam yine merak etmeye başlamıştık ki sen geldin :D
Bu meret için ayrı bir başlık açıp orada hem uçağın hikayesini hem de maketin detaylarını paylaşacağım, zira maket olarak feci fecahat bir maketti, delirtti beni... bi saniye, ben zaten deliydim dimi, maket masum :lollol:;D
Olsun biz seni böyle seviyoruz :heartxf:
(adminim, yine cepten ve safari ile foto yükleme sıkıntıları yaşıyorum, "resim yükle" ile yüklediğim ikinci 4'lü grubumun linkleri buharlaştı gitti, RCkolik olarak yeniden yüklemem gerekti, bilgilerinize)
Allah allah :eek: Kardeşim resimleri yüklerken kaçar adet olarak yüklüyorsun ? Anladığım kadarıyla 4'er li gruplar halinde.

Aslında resimler yükleniyor ama bir şekilde linkler kayboluyor ve bugün bu 2 sefer başına geldi. :rolleyes:

Peki yükleme hızın nasıl ? Internet bağlantı hızın düşük mü ? Bu yüzden 4 resmi yüklemek acaba biraz fazla uzun mu sürüyor da sayfa bir şekilde time-uot düşüyor. (Bunlar sadece tahmin bu arada ;) )

Ve Yamato! Japonların ikinci dünya savaşındaki meşhur devasa savaş gemileri, zamanının en büyüğü, ama sonuçta hiçbir işe yaramamış bir kaynak israfı...

Maket revellin 1/1200 ölçekli hayli minik bir maketi. yapmaya 5 yıl önce başlamıştım sanırım :D çok da iyi bir maket değil ama zaten minnacık birşey. Geminin yapımından sonra bu böyle kuru kuru olmaz diyerekten altına mutlaka deniz eklemem lazım diyip kenarda uygun teknikleri kullanmayı öğreneceğim zamanı beklemeye başladı. Yakın zamanda da Mig serisinin akrilik ürünleriyle haşır neşir olunca bu seriden olan "derin okyanus" ürününü deneyeyim dedim. Önce artık kartonlar üzerinde malzemeye ve kıvamına şekil alışına vs alışma denemeleri yaptım, sonra da 3d yazıcıyla bastığım bir taban üzerine bu ürünü uygulayarak fotoğraflardaki tabanı yaptım. halen son dokunuşlarla ve vernik numaraları ile ufak görsel oynamalar yapma planım var ama büyük oranda tamamlandı sayabiliriz bu maketi de...

Maketin boyutunun anlaşılması için 1/144'lük Me-262 ile yanyana bir pozlarını paylaşalım :)

Bu hangi malzemeden nasıl yapıldı nasıl boyandı, valla harika ya.. Gerçekten elinize sağlık..

Teşekkür ederim, bunlar genel olarak "plastik maket" olarak adlandırdığımız gruptaki statik modeller. Adından anlaşılacağı üzere çoğunlukla plastik malzeme ama çeşitli farklı malzemeler de işin içine girebiliyor. Boyamalar aırbrush ile yapıldı.

Hiç bulaşma. Bırak böyle anlatsın. :lol::lol::lol:

Konunun amacı zaten bu tamamen :lollol::lol:

Tam yine merak etmeye başlamıştık ki sen geldin :D

Ben de dedim tam merak etmişlerdir, bir el sallayayım :saygilar:

Olsun biz seni böyle seviyoruz :heartxf:

Ben de sizlere karşı boş değilim biliyorsunuz :heartxf:

Allah allah :eek: Kardeşim resimleri yüklerken kaçar adet olarak yüklüyorsun ? Anladığım kadarıyla 4'er li gruplar halinde.

Değişiyor adminim, ama çok fazla resim varsa elimde 3-4 lü gruplar halinde yüklemeyi tercih ediyorum. Daha fazla olduğu zaman mutlaka sıralama karışıyor çünkü.

Aslında resimler yükleniyor ama bir şekilde linkler kayboluyor ve bugün bu 2 sefer başına geldi. :rolleyes:

Tam olarak böyle, resim yükleye basıyorum, yeni sayfa açılıyor, resimlerimi seçiyorum, yükle diyorum, normal bir şekilde yüklemeyi görüyorum ekranda, sonuncu da %100 olunca yeni pencere otomatik olarak kapanıyor forum penceresi açılıyor olması gerektiği gibi ama yüklenen fotoların likleri olmuyor mesajda! yeniden yüklememe de izin vermiyor zaten malum, "çift yükleme" hatası veriyor. mecbur başka bir yolla yüklemem gerekiyor. Ve bu bugün ikinci seferbaşıma geldi. 3 tane grup yükleme yaptım 2 sinde bu sorunla karşılaştım.

Peki yükleme hızın nasıl ? Internet bağlantı hızın düşük mü ? Bu yüzden 4 resmi yüklemek acaba biraz fazla uzun mu sürüyor da sayfa bir şekilde time-uot düşüyor. (Bunlar sadece tahmin bu arada ;) )

Hız göreceli bir kavramdır adminim :) bana göre herhangi bir hız problemim yok, tabi timeout eşiği 2-3 saniye falansa bilemem :D

Uçamayan Mustang maketinde de epey bir ilerledim. İlk olarak iç mekanın işleri tamamlanıp tüm detaylar yerlerine yapıştırıldı boyandı vs...

Kaporta tarafında da arka cam için vakum ile şekillendirme ile sanırım 6-7 deneme sonunca beni tatmin eden bir parça elde edebildim. Cam meselesi hallolunca da camlarda vs olan kromaj trimlere giriştim. boyama denemelerinin bir türlü istediğim gibi sonuçlanmaması üzerine taktik değiştirip "bare metal foil" krom folyo ürünü ile kaplamaya giriştim. Bunu da çok beğendiğimi söyleyemem ama şu ana kadar elimdeki en iyi sonucu bu verdiği için bunla devam etmeye karar verdim. Camlar yapıştırılıp diğer "plastik" krom parçaları da ekleyince bir "motivasyon şeysi" yapmak farz oldu :)

Messerspitin fotolarıyla başlayalım :) Bu maketten ve uçaktan daha önce "yanlış ellerdeki mustang" başlıklı konuda bahsetmiştim
Spitfire başlı başına bir efsane uçaktır malum. Ama Messerspit bana RAF Spitfire'larından daha güzel göründü:D Uçağın şeklinde boyutlarında bir fark olmadığına göre; benim algımı düzenleyen, renkler, boyamalar ve yazı fontları olmalı:rolleyes: O zaman ne diyebilirim: Almanlar uçak boyama işinde, İngilizlerden daha mı becerikli ne?:D
Üstad 3 maket de birbirinden güzel olmuş yine, ellerinize sağlık:bravo::bravo:%p

Spitfire başlı başına bir efsane uçaktır malum. Ama Messerspit bana RAF Spitfire'larından daha güzel göründü:D Uçağın şeklinde boyutlarında bir fark olmadığına göre; benim algımı düzenleyen, renkler, boyamalar ve yazı fontları olmalı:rolleyes: O zaman ne diyebilirim: Almanlar uçak boyama işinde, İngilizlerden daha mı becerikli ne?:D
Üstad 3 maket de birbirinden güzel olmuş yine, ellerinize sağlık:bravo::bravo:%p

Teşekkür ederim :)

Messerspit benim gözüme de daha güzel geliyor açıkçası. Bence motor ve motor kaputunun degişmesinin de bunda etkisi olabilir. Öte yandan alman uçaklarının boyama şemalarını ben daha çok beğeniyorum. İngiliz, Amerikan ve japon uçakları standart boyamalara sahipken Luftwaffe birliklerinin biraz daha “kafalarına estiği gibi” kitaba bağlı kalmayan boyamaları, deneysel kamuflajları, renkleri vs çeşitlilik katıyor biz modelcilerin seçeneklerine :)