Proxxon MF 70 Mikro Freze CNC Dönüşümü

Hurrinin kuyruk tekerleğini işlemek için 80x32x18 mm ölçülerinde bir bloğu basamadım bir türlü.

Konu hakkında bir gelişme oldu mu? Kullandığınız filament türü neydi ? Ben tabladan ayrılma sorunlarını tablaya kalibrasyon (leveling) yaparak çözüyorum. Farklı tür filamentler ile denedinız mi? ihtiyaç halinde ise size basıp gönderebilirim.

Konu hakkında bir gelişme oldu mu? Kullandığınız filament türü neydi ? Ben tabladan ayrılma sorunlarını tablaya kalibrasyon (leveling) yaparak çözüyorum. Farklı tür filamentler ile denedinız mi? ihtiyaç halinde ise size basıp gönderebilirim.

Teşekkür ederim, sizin basıp yollamanız pek mantıklı olmayacaktır :)

Bu filament nylon12 plus diye geçen, Nylon 12 içerisine cam elyafları katılmış bir filament. Soğurken fazlasıyla çeken bir plastik, ve benim baskı tablam PEI, zaten pek çok şeye yapışmayan nylonun yapışmayı en sevmediği madde :) Sorunum zaten bundan kaynaklanıyor, PLA, ABS, PETG, TPU gibi filamentlerle sorunsuz basıyorum.

Şu aşamada bu bloğu nylondan basma fikrini bir kenara bıraktım, onun yerine hazır bir delrin blok alıp işleyeceğim, hatta lokal aluminyum tedarikçisi de buldum sorup soruşturup, önümüzdeki hafta aluminyuma özel kesicilerim de gelmiş olacak, doğrudan aluminyumdan işlemeye girişeceğim. O zamana kadar da ses giderici kabin vs gibi işleri halletmeye çalışacağım.

Sonunda bu da oldu :)

Aslında çok uzun zamandır aklımda olan bir şeydi bu, hatta 2017 yılının haziran ayında kontrol kartı, step motorları vs gibi gerekli ekipmanı sipariş etmiştim ve frezenin X eksenini sökerek işe girişmiştim, ama bu aşamada X ekseni vidalı miline zarar verdiğim için ve sonradan farklı alternatifler denememe rağmen memnun kalmadığım için proje öylece kalakalmıştı, dahası makina da atıl hale gelmişti :(

Bu aralar hem Hurricane hem de Panther in detaylandırma aşaması için artık bu makinaya ihtiyacım olacağını bildiğim için tekrar canlandırmak istiyorudum bu projemi, bu hafta da işten izinli olduğum için önceliği bu projeye verdim ve pazar sabahı başladığım dönüşümde pazartesi akşam üzeri sularında makinanın her üç ekseni de çalışır hale getirebildim ve ilk "dahta" oyma işlerimi yapabildim. Sonrasında da ufak tefek ince ayarlar vs derken halen prototip aşamasında olsa da hassasiyeti fena olmayan, benim kafamdaki işler için fazlasıyla yeterli bir hale geldi.

Dönüşüm işinde eksenlere step motorlarının bağlanabilmesi için 3D yazıcıyla ve ABS ile bastığım parçaları kullandım. Şu an halen prototip seviyesinde bu parçalar, ilk tasarladığım X ekseninde ciddi sorunlar var, ikinci eksen olan Y daha iyi olmakla birlikte o da mükemmel değildi :) en son tasarladığım Z ekseni parçaları fonksiyonel olarak çok daha iyi oldular ama onların da makinanın bazı özel koşullarına uyumunda problem oldu. Yine de makina bu haliyle çalışır durumda ve şimdi geri dönüp her üç eksenin dönüşüm parçalarını da daha iyi hale getirecek tasarım iterasyonlarını yapacağım. Bunlar tamamlanınca da dosyalar bir şekilde paylaşılacak.

Makinın kontrolü için Arduino ve CNC shield kombinasyonu ve DRV8825 step motor sürücüleri kullandım. Yazılım olarak da ESTLCAM tercih ettim.

Makina bu aşamada böyle birşey:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk denemeleri bir kalem bağlayarak kağıda yazılar yazmak şeklinde yapmıştım, sonra balsa levhalar üzerinde kesme biçme oyma denemeleriyle devam ettim, ve bu sabah itibariyle de nispeten sert bir yüzeydeki ilk oyma denememi yapayım dedim ve konu olarak da :RCKolik: logosunu seçtim :)

Makinanın hassasiyetini görebilmek için logoyu iyice küçülttüm ve sonuç:

Boyutun anlaşılabilmesi için bir de cetvel koyalım:

Bu başlık altında makinanın dönüşümü sırasında yaptığım işlemleri, 3D parçaların tasarım detayları ve montajlarını, sürücü ve yazılım kurulum/ayar/kullanımlarını olabildiğince detaylı anlatacağım. İlerde birgün bu makinayı veya benzer bir makinayı CNC dönüşümü yapmak isteyenlere faydası olur diye umuyorum.

:RCKolik:
bende yapacaktım bütün malzemeler hazır iyi bir kaynak oldu benim için.Eline sağlık Evren bey.

Hoşgeldin kaptan! Tekrar gördüğüme sevindim. Biz de uzun zamandır görünmeyince acaba dedik...

Hoşbuldum Mehmet.
Tapatalk olmayınca gemi İnterneti forumlara girmeye müsaade etmiyordu ayrı kaldık.
Evet abiye, şu tapatalk olayı gerçekten kötü oldu :( İnan sırf ve özellikle senin için alternatif bir mobil çözümünü hala araştırıyorum abi :embarras:

Tebrik ederim nette araştırırken sizi buldum harika bir dönüştürme yapmışsınız. Görünce bende yapmak istedim 3 boyutlu yazıcıdan bastığınız parçaların çizimlerini paylaşır mısınız ?

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Tebrik ederim nette araştırırken sizi buldum harika bir dönüştürme yapmışsınız. Görünce bende yapmak istedim 3 boyutlu yazıcıdan bastığınız parçaların çizimlerini paylaşır mısınız ?

Tesekkurler, parcalarin dosyalarini paylasamadan once yapmak istedigim ufak tefek son duzenlemeler var, ama malesef bu aralar evde bilgisayar basinda bu islere harcayacak fazla bir vaktim kalmiyor, o yuzden bir turlu tamamlayamadim. Ama kismetse bir iki hafta icinde bunlari bitirmek ve tum parca dosyalarini yayinlamak istiyorum. Hazir olduklarinda buradan da haber veririm.

İyi günler bn de proxxon tornayi cbc ye çevirmek istiyorum step motor ve cnc kiti hazir alabileceğim bi yer ya da bana forumda yardımcı olacak birileri var mi