RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Denemiş olan var mıdır bilemiyorum ama benim hoşuma gitti. %p

Sanıyorum ürün elinize ulaştıktan ve test ettikten sonra konnektörlerin performansıyla ilgili bilgiyi sizden alabileceğiz Tevfik Bey. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Denemiş olan var mıdır bilemiyorum ama benim hoşuma gitti. %p

Sanıyorum ürün elinize ulaştıktan ve test ettikten sonra konnektörlerin performansıyla ilgili bilgiyi sizden alabileceğiz Tevfik Bey. :laugh:

Benimde hoşuma gittiği için sipariş verdim Türker Bey, ama sanırım 2-3 hafta beklemek zorundayım :(

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Arkadaşlar, bayramdan önce 450 pro modelimde yaşadığım elektrik kesintileri sebebiyle sorunu bulmaya çalıştım, edindiğim izlenim esc motor bağlantı konnektörlerinin çok gevşek olması ( neredeyse kendiliğinden çıkacak) ve esc den şüphelenmem sebebiyle yeni esc araştırırken Amass MT60 3,5 mm Motor / Esc connector set i gördüm sipariş verdim ve hakkında hiçbir bilgi bulamadım, görüşlerinizi öğrenmek istedim.
İlk defa görüyorum Tevfik Bey. Şu ana kadar hiç bir modelde klasik motor bağlantılarında bir sorun yapamadım. Galiba sizin kullandığınız da fiziki bir problem varmış :embarras:

Aldığınız ürün 450 sınıfı için bir problem çıkarmayacaktır. Bence rahatlıkla kullanabilirsiniz ;)

Memhet Bey konunun başında konnektörleri tanıtmış, sağolsun Mehmet Hoca yine aydınlatmış bizi. Benim kafama takılan bir soru var. Pil konektör kablo seçiminde hangi konnektöre hangi kablo kalınlığını seçmemiz gerekiyor. Mesela t konnektör ve xt60 ve ec3 sanırım aynı gücü kaldırabilecek yapıdalar. Bunlar için 14-16 awg mi uygundur. Ya da daha büyük konnektörler için hangisini seçmeliyiz. .Cahilliğime verin yanlış bir soru mu soruroyorum. Elimizdeki motorların çekeceği akıma göre önce pilimizi belirleyip sonra ona uygun konnektöri belirlememiz mi gerekiyor. Sonra da ona uygun kabloyu seçmemiz mi gerekiyor. Bu durumda tabi hangi pile hangi konnektör seçimi yapmamız gerektiğini sorusunu tekrar getiriyor aklıma. Kusura bakmayın teknik terimleri iyi kullanamadığım için soru uzadıkça uzuyor. Saygılar sunarım

Engin Bey burada esas olan sistemden geçecek Akım değeridir. Bu akım değerine uygun olarak Konnektor seçimi yapıyoruz. Kablo ile ilgili soruyu anlamadım :rolleyes: Zira normalde biz extra bir kablo kullanmıyoruz.

Tüm kablolar seçtiğimiz motor,esc ve pilin üzerinde uygun şekilde geliyor zaten ;)

Mehmet hocam mesela lipo aldığımızda uçlarında konnektör yok. 2200mah bir pile hangi konnektör takmalıyım ya da 5000mah bir pil için hangisini kullanmalıyım. Pilin ucunda hazır kablo var ama onun için hangi konnektörü seçmeliyim. Daha doğrusu bununla ilgili bir tablo var mıdır hocam.

enginber' Alıntı:
Mehmet hocam mesela lipo aldığımızda uçlarında konnektör yok. 2200mah bir pile hangi konnektör takmalıyım ya da 5000mah bir pil için hangisini kullanmalıyım. Pilin ucunda hazır kablo var ama onun için hangi konnektörü seçmeliyim. Daha doğrusu bununla ilgili bir tablo var mıdır hocam.
Uçuş stili ve modelinize uygun motor seçtiğinizi düşünüyorum. Motor sürekli ve max çektiği akım miktarına bağlı da ESC seçimini yaptınız. Pilin C değeri de aynı şekilde Motor-ESC destekliyor şekilde olmalı. Bu durumda motorun çekebileceği MAX AKIM miktarı, konnektörden geçecek MAX akım miktarı olacaktır. İşte konnektör seçimini bu akım değerini dikkate alarak seçiyoruz ;)

Teşekkürler mehmeh bey. verdiğiniz bilgiler ile yini aydınlandık. Saygılar sunarım..

Ynt: RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Yeni lipo aldım uclar futaba plug sanırım fakat esc de xt60 konnektör var herşeyde ona göre ayarlı araçta. Daha once kullandığım lipolardan çıkan 2 tane kalın kablo olurdu fakat bunda 4 ince kablo var. Bunun ucuna nasıl xt60 bağlarim? 2 kırmızı 2 siyah kabloyu birleştirip mi xt60 a eklicez örnek bağlantı şekli varmı

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kerim bu kumanda liposuna benziyor ..
Bilenler mutlaka yazacaktır , bunu nasıl kullanmak gerketiği konusunu , tabii ki kırmızı +kırmızı ile siyah-siyah ile birleştirilerek kullanılabilir , ama kablo kalınlıkları yeter mi o amperi kaldırmaya ona birşey diyemem.
Hatta normal lipo olarak bile kullanılabilir mi onu da bilmiyorum.

yi aldım kumanda için değil erevo vxl bi aracım var onun için aldım ama çok tecrübem yok dikkatte etmedim kumanda ve diğer lipo farklımı onu ilk defa öğreniyorum şimdi farkettim pilde C değeri yazmıyor. Bu pil sadece futaba kumanda içinmi kullanılabilir araç için kullanamazmıyım bunu ?

Kerim Tellioglu' Alıntı:
yi aldım kumanda için değil erevo vxl bi aracım var onun için aldım ama çok tecrübem yok dikkatte etmedim kumanda ve diğer lipo farklımı onu ilk defa öğreniyorum şimdi farkettim pilde C değeri yazmıyor. Bu pil sadece futaba kumanda içinmi kullanılabilir araç için kullanamazmıyım bunu ?

Bu pil alıcı pili,, aracınız da kullanamazsınız...

Bu kumanda ya da alıcı pilidir, c değeri için etiketinde bir şey göremedim ama büyük ihtimalle düşüktür. Bu pille motor çevirmeye çalışıp da pile yazık etmeyin. Değiştirme şansınız varsa doğru olanla değiştirin, ya da satın.

Pilin deşarj değeri 1C. Herkes gerekeni söylemiş aslında, bu pil sadece kumanda v.b. düşük akım çeken cihazlara uygundur.

kumanda pili olduğu bariz belli deans kablolarının kalınlığı ve jack tiplerinden anlaşılıyor.

kumandadan başka bir modelde kullanırsanız şişer ve ölür belki buna fırsat kalmadan deans kabloları yanacaktır.

alıcı ve servo besleme olarak kullanılabilir ama riskli