RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Ynt: RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Teşekkür ederim bilgiler için birşey daha öğrenmiş olduk

Fotoğraflar görünmüyor =/

Rica ederim oh ama çok iyi oldu şimdi :) lehimle uğraşmak istemediğim için önemliydi bunları görmek :)

Pek çok şey konuşulmuş ama benim sorunumun lafı geçmemiş,ayıp olmuş,o zaman durumu aktarayım,yeni bir pil-esc-motor takımı diziyorum,6s pili 80A esc ye bağlamak için konnektörleri takınca acaip kıvılcım oldu,korktum,ters kutup verdim sandım ancak araştırınca gördüm ki esc deki kondansator ilk dolma olayını gerçekleştirene kadar çektiği akım-voltaj yüzüne kıvılcım oluşuyor.Bunun için özel anti spark xt90 konnektörler var,konnektörün içinde 5.6 ohm direnç gömülü,bu olayın üstesinden gelmek için konnektör almadan evde neler yapılabilir? Esc kablosuna aynı dirençten bağlamak aklıma geldi ilk olarak ama tecrübesi olan varsa çok memnun olurum.

İsmail bey antispark yapabilirsiniz kendiniz. Kullanacağınız direnç 2w olmalı, 4-10 ohm arasında, escnin kapasitörlerine göre seçilebilir. Biraz araştırınca birkaç formül çıkıyor, ancak tutarlı değil hiçbiri. Deneme yanılma ile bulunabilir doğru değer. Eğer direnç çok küçük olursa kıvılcıma çare olmuyor, çok büyük olursa esc arm olmuyor. Orta noktayı bulmak lazım.

En genel kullanım şöyle, escnin + kablosunu kesip, araya yeterli amperi taşıyabilecek bir konnektör atıyoruz. Esc tarafındaki konnektöre direnci lehimliyoruz. Direncin diğer ucundan ince (20awg) bir kabloyu biraz paylı olarak diğer konnektöre lehimliyoruz. Pili bağlarken eklediğimiz konnektör sökülü oluyor. Önce pili bağlıyoruz, böylece direnç yardımıyla yavaşlatılan enerji hem kondansatörleri şarj ederken, hem de atlama yapamıyor. Ardından da esas konnektörü bağlayıp uçuyoruz.

Ben 6s modellerimde antispark kullanmıyorum. Oluşan kıvılcım çok küçük oluyor. Ama 12s modellerde kesinlikle kullanmak taraftarıyım. Konnektörlerin içi kapkara olup, sonradan başka problemler çıkarıyor.

Emre Kaman' Alıntı:
İsmail bey antispark yapabilirsiniz kendiniz. Kullanacağınız direnç 2w olmalı, 4-10 ohm arasında, escnin kapasitörlerine göre seçilebilir. Biraz araştırınca birkaç formül çıkıyor, ancak tutarlı değil hiçbiri. Deneme yanılma ile bulunabilir doğru değer. Eğer direnç çok küçük olursa kıvılcıma çare olmuyor, çok büyük olursa esc arm olmuyor. Orta noktayı bulmak lazım.
...
Emre kardeşimizin açıklamalı anlatımına resimli anlatımı da ilave edelim ;)

Ek olarak bazı esc ler built-in antispark circuit'e sahip :) Şu sayfada biraz aşağı kayarak görebiliriz.

Ynt: RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bende de durum senden farklı değil Ömer abi :laugh: küçük modellerde JST, büyüklerde Deans Ultra T konnektörler.

Özellikle Hobbyking'den alınan Deans Ultra T büyük kısmı problemli geliyor :( . Ben zamanında başka bir marka almıştım, onların hiçbirinde yaşadığımız takma çıkarma problemi olmadı.

Netten takip edebildiğim kadarı ile "XT60 Connector" aynı problem yaşanıyormuş, takma-çıkarma zorluğu ???

%100 emin olmamakla beraber insanlar "EC3 Connectors" ve "EC5" memnunlar diye biliyorum.
Mehmet abi ve Ömer abi aynı problemi ben de yaşadım anlayabiliyorum.Ne de olsa damdan düşenin halinden en iyi damdan düşen anlarmış. ;D Ben artık uzun süredir Deans-T konnektörlere veda etti bahsettiğiniz problemden dolayı.XT60 konnektörlerde de çıkarma problemleminden bahsetmişssiniz doğrudur ben de yaşamıştım fakat çözümünü buldum.Mesela diyelim ki yeni bir pil aldınız üzerinde XT60 konnektörle geldi.Ama kullanacağınız esc nin konnektörünü ise mağazadan aldığınız konnektörü lehimlediniz onu kullanıyorsunuz.Sorun tam olarak burada.Kullandığınız her iki konnektör aynı gibi görünsede gözle görülemeyecek derecede farklılıklar oluyor dolayısı ile bu iki konnektör farklı olduğu için uyum problemi oluşuyor ve çıkarırken bir takım sorunlar oluyor.Çözümü ise pil ve esc satın aldınız diyelim.XT60 konnektör de satın alın.Satın almış olduğunuz esc ve pil e yeni satın almış olduğunuz xt60 konnektörü lehimleyin(xt60 konnektörle gelse bile elinizdekini takın).Aradaki farkı hissedeceksiniz.Eğer elinizde halihazırda xt60 lehimli esc varsa ve yeni pil aldıysanız(xt60 konnektörlü olduğunu varsayıyorum) önce test edin rahat girip çıkıyor mu diye.Rahat girip çıkıyorsa değiştirmenize gerek yok.Ben HobbyKing'de satılan XT60 konnektörleri kullanıyorum son derece memnunum.Ayrıca konnektör sorunu da yaşamıyorum.Hem yeteri kadar sağlam tutuyor konnektörü, hem de çıkarması daha rahat oluyor.

Konnektör konusuna değinmişken birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.Konnektörleri lehimlerken konnektöre ve ekipmanlara fazla ısı uygulamaktan kaçının.Fazla ısı uyguladığınız takdirde pinler eriyecek ve kullanılamaz hale gelecektir.Lehim yaparken varsayıyorum lipo pilin konnektörünü değişeceksiniz.Lipo bataryalara bilindiği üzere dişi konnektör takıp kullanıyoruz.Konnektör lehimlerken eğer dişi konnektörü lehimleyeceksek ucuna erkek konnektörü, erkek konnektör lehimleyeceksek dişi konnektörü de birbirine takıp öyle lehimlemenizi öneririm.Bunu yaptığınız takdirde lehimleme esnasında homojen bir ısı transferi olacağından daha az ısınma meydana gelir ve daha güvenlidir.Ben XT60 konnektör lehimlerken 60W kalem tipi havya kullanıyorum fiyatı 25-30 TL idi sanırım.Lehim istasyonları daha avantajlı tabi bu konuda.Kullandığınız lehim telinin kalitesi de çok önemlidir.Lehimleme sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmezseniz soğuk lehim dediğimiz durum gerçekleşebilir.

-Lehim esnasında ısı eksikliği
-Lehim telinin kalitesiz olması
-Lehim yaparken lehim yapılacak yerin hareket etmesi,el titremesi...vs

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Lehim yaparken ısı ne çok fazla, ne de az olmalıdır.Lehim yaptığımız yüzey eğer parlak ise lehim işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.Tabi lehim telinin kalitesi de önemli.Konnektörlere ve lehim yapılacak yerlere fazla ısı uygulamaktan kaçınmamız gerekiyor.Mesela fazla ısı uyguladığımızda ısı transferi gerçekleştiğinden kısa kablolu lipo bataryalarda ısı lipo pilimize kadar gidiyor.Bu risklidir.Kendi tecrübelerim doğrultusunda lipo pilinizin kablosunu kesip kısaltmamanızı öneririm.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Bu yazdıklarımı tecrübeli büyüklerim elbette biliyordur fakat kendi tecrübelerim doğrultusunda, deneyimlerimi paylaşmak istedim diğer modelci arkadaşlara yardımcı olması açısından.Saygılarımla.

Tecrübelerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz Tamer :RCKolik:

Lehim ile ilgili detayları ilgili konuya da kopyaladım :)

Cevap veren herkese çok teşekkürler,özellikle Emre bey'e. Çok açıklayıcı oldu,hemen yapacağım.