RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

Ustam vakum mu el yatırma mı yapıcan , vakum olaydı eyiydi :D

El yatırma abi, vakum daha kolay iş :D

Bu kalıplar vakuma gelmez ayrıca, içleri boş malum, vakumu verirsek kalıp çöker ;D Ama eğer bu kalıp işe yararsa ilerde 3D baskı kalıbın içini sert poliüretan köpükle doldurarak vakum altında nasıl davrandığını denemek istiyorum.

Kumaşlar kalıplara yatırıldı. :thumbup:

Bir yarıdaki yatırma baştan itibaren anlatımlı olarak videoya kaydedildi. Şimdi bu epoksilerin “jelleşmesi” bekleniyor. Epoksiler jelleşince fazlalıklar traşlanıp, stab ve elevatör kumaşları birbirlerinden ayrılıp iskelet yerleştirilecek ve kalıplar kapanacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kalıplar kapatıldı ve kurumaya bırakıldı.

Calışırken foto çekemedim, ama iç isketin bir pozu var :) ve kaliplar kapatildiktan sonra yanlardan cekilmis birkac poz var kapanmanin ve parcalarin uyumunu gormek icin.

Tüm islemler anlatimli olarak videoya cekildi. Birazdan işlemeye başlayıp bitince yükleyeceğim.

Yarın da kalıp açılışı için imkan olursa canlı yayın yaparız. İmkan olmazsa da ben yine video çekimi yapar yayınlarım. Canlı yayınları ilerideki parçalara saklarız. İki hatta belki üç belki daha da fazla uçak var bu şekilde yapılacak :)

Tüm islemler anlatimli olarak videoya cekildi. Birazdan işlemeye başlayıp bitince yükleyeceğim.
Özlemişiz sesini kardeşim :thumbup: Bu videolar aylar sonra ilaç gibi geldi :heartxf:

Bu arada bu video serisini ilk sayfadaki 3. mesajın içine ilave ettim :)

Yarın da kalıp açılışı için imkan olursa canlı yayın yaparız. İmkan olmazsa da ben yine video çekimi yapar yayınlarım. Canlı yayınları ilerideki parçalara saklarız. İki hatta belki üç belki daha da fazla uçak var bu şekilde yapılacak :)
İnşallah canlı yayında beraber açarız, olmadı dediğin gibi biz sonradan seninle o heyecanı yaşarız :hoppa:

Evren ,bu uygulanan jelkot'un (parlak vernik ,boya veya astar ) kalıp ayırıcı wax ile etkileşime girme ve kalıp ayırmada zorlanma gibi bir durum ortaya çıkartması söz konusu mudur?

Kalıp hazırlama ve üretim telaşesi geçtiğine göre şöyle bir geriye uzanalım bakalım...

Özgür Bey valla süper olmuş ve olacak belli. %p

Teşekkür ederim :)

Aslında bende de bekleyen bazı CNC kesim işleri var.
Hani forumdan bir arkadaş var belki tanırsınız Özgür Evren VAROL, bir ara şu MF 70' i nasıl CNC yaptığını anlatırsa bizde sebepleneceğiz. :saygilar::lollol::lollol:

Vallahi günlerdir düşünüyorum düşünüyorum, çok tanıdık geliyor isim ama bir türlü çıkartamadım gitti ;D:evil:

Şaka bir yana, makinayı dönüştürdükten sonra basit bir iki iş dışında ciddi anlamda test etme şansım olmamıştı, o yüzden de açıkçası tasarım ve parçalar benim gözümde henüz kendilerini ispatlamadıkları için paylaşmıyordum. Bu aralar yeni yeni makinayı kullanmaya ve zorlamaya başladım, meretin motor gücünün sınırlayıcı olduğu kesimlerde bile dönüşüm parçalarının yükleri kaldırabildiğini görmek istiyorum. Şu ana kadar gayet iyi gidiyor, kullandıkça da doğal olarak potansiyel iyileştirmeleri görebiliyorum. Sert kayın kontralara 2mm dalma derinlikli ve yeterince hızlı ilerleme ile kesimler yapabildiğimi gördüm, bu benim için dahta kesiminde gayet tatmin edici, dahta için sınavı geçti makina. Ancak halen ciddi anlamda aluminyum işleme şansım olmadı. Şu kalıpve üretim telaşesi şimdilik geçtiği için bu hafta içinde onu da denemek niyetindeyim. Sonrasında parçaları yayınlar bir de video ile dönüşümü anlatırım.

Gerçekten ya, çok keyifliydi canlı yayınlar. İnşallah bu kalıp işlerinde "kalıp açma" anlarını canlı yayınlarda yaparız fırsat oldukça, o heyecanı birlikte yaşarız :)

Kalıplar açılmazsa veya parçalar cacık halde çıkarlarsa makaraya almak yok ama söz mü :D

Evren, canlı yayında sende bize" şimdi burda hazır yapılmışı var "diyeceksin o zaman.:lollol::lollol:

İşte bu iyi fikir, sizlere göstermeden bir set daha üretim yapayım ben en iyisi paralelden, canlı yayında kalıp açma işi çuvallarsa birden bire "internet kesilir" ve "hazır yapılmış" ile yayın geri gelir :p

Benim için yapılabilitesi çoook uzak ihtimal! Lakin, boş boş da olsa, yapabilen birine bakması çoook keyifli şeyler. Atom karınca mısın nesin kardeşim?

Teşekkür ederim :saygilar:
Atom karınca :) bu aralar karıncalar ile başım belada, atom karıncayı severim normalde ama şu aralar biraz, hatta epey mesafeliyim :evil:;D

Özlemişiz sesini kardeşim :thumbup: Bu videolar aylar sonra ilaç gibi geldi :heartxf:

Darısı bir de canlı yayınlara diyelim :thumbup:

Bu arada bu video serisini ilk sayfadaki 3. mesajın içine ilave ettim :)
Elleriniz dert görmesin sayın Adminimiz :RCKolik:

İnşallah canlı yayında beraber açarız, olmadı dediğin gibi biz sonradan seninle o heyecanı yaşarız :hoppa:

Dün yatırılan kumaşların epoksilerin jelleşmesini beklerken bir yandan Sarven ile mesajlaşıyorduk, kalıbı kapatma ve sinirlerin kumaşlar yapıştırılması konusunda ne yapacağımı sordu, ben de dedim, laminasyon epoksisi ile aerosil karışımı macun kullanacağım. Sonra şeytan, pardon Sarven dürttü :) "abi hysol kullansan daha iyi olmaz mı?" diye. Aslında öncesinde de hysol kullanmayı düşünmüştüm. Mantığım epoksi/aerosil karışımı derken üşengeçliğim hysol diyordu bana (hysol uygulaması çok daha kolay), oylamada eşitlik olunca ben de mantığın yolunu seçmiştim. Ama Sarven de çıkıp hysol diyince üşengeçliğim galip geldi ;D son dakikada hysol kullanmaya karar verdim. Velhasıl kalıplar kapatıldıfalan derken hysolün teknik verilerini incelerken bir şey dikkatimi çekti, tam performans için oda sıcaklığında 3-5 gün kürlenmelidir diyor!!! Benim bugüne kadar bildiğim, yeterince sertleşmesi 7-8 saat alıyor olduğu idi, ki "handling" için aynen böyle 8 saat yeterli diyor teknik föyde. Şimdi buradaki kritik soru, kalıp açma sırasında maruz kalacağı yükler "handling" sınıfına girer mi aşar mı :) Dün akşam Sarven ile yaptığımız değerlendirme sonucunda kalıbı 24 saat sonra açmanın biraz riskli olacağına karar verdik, henüz karar vermediğimiz şey ise 48 saat sonra mı açsak yoksa 3 günün tamamlanmasını beklesek mi... yani kısacası kalıp açma ya yarın gece ya salı gecesi olacak. Zaten dünkü videoları bile işleyip yükleyemedim hala :)

Bu arada yazmayı unuttum. Videoda dediğim gibi senden iyi bir karateci olurmuş kardeşim “Cilala parlat”;D

:lollol: Bizim nesle hitap eden ucuz bir espri katayım dedim araya, çoğu izleyici farketmeyecek bile ama her zaman olduğu gibi sizden hiçbirşey kaçmıyor adminim! :coolxf::saygilar:

Ansiklopedi gibisin valla kardeşim tebrik ediyor ve merakla izliyorum:bravo::bravo::bravo:

Teşekkür ederim :saygilar:

Evren ,bu uygulanan jelkot'un (parlak vernik ,boya veya astar ) kalıp ayırıcı wax ile etkileşime girme ve kalıp ayırmada zorlanma gibi bir durum ortaya çıkartması söz konusu mudur?

Abi, bu gayet olası bir ihtimal, o yüzden de bu işte tamamen sistem bazlı gitmekte fayda var. En temel ayrım epoksi bazlı sistemler ile poylester bazlı sistemler, her iki sistemin de kendisine özel ürünleri var ve birbirleriyle uyumlu olmuyorlar, o yüzden en baştan tüm ürünleri ve planlamayı kullanacağınız sisteme göre yapmak gerek.

Benim tercihim epoksi bazlı sistemler malum, bu sistemlerle de 1K ve 2K akrilik oto boyaları sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Sorunsuz demek biraz haksızlık olabilir, mükemmel demek lazım :) Öte yandan bu astarı böyle bir uygulamada ilk kez denedim, ama 2k boyalara göre daha "yumuşak" bir ürün olduğu için sorun çıkmasını beklemiyorum açıkçası. Kalıbı açarken kesin olarak göreceğiz :RCKolik: Heyecan da arttığına göre canlı yayın şart oldu :thumbup:

Yapılan teknik değerlendirmeler sonucunda kalıbı bu akşam açmaya karar verdik :RCKolik::thumbup: (korkunun ecele faydası yok :p;D)

Canlı yayın linki:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

EDIT:
You tube panelimide canlı yayın için kontroller yaparken farkettim ki konudaki ilk canlı yayını tam iki sene önce aynı gün için planlamışız! istesek denk getiremeyeceğimiz bir tesadüf oldu bu :thumbup::RCKolik:

Merhaba arkadaşlar, bir süredir aklımızda olan ama yoğunluktan bir türlü el atamadığım bu konunun adını koyup çalışmalara başlamış olmak adına bu PErşembe günü (28 Haziran 2018) Türkiye saati ile 22:00 da serinin ilk videosu olacak olan "Canlı Yayın" ile karşınızda olmayı planlıyorum.

Son düzenleme:
Yapılan teknik değerlendirmeler sonucunda kalıbı bu akşam açmaya karar verdik :RCKolik::thumbup: (korkunun ecele faydası yok :p;D)
Vay hiç beklemiyorduk, güzel bir sürpriz oldu :hoppa: Bugün Türkiye saatiyle 20:00 de mi canlı yayın kardeşim ?

Bir de bunun için geçici ayrı bir konu açalım da, canlı yayını gözden kaçıran olmasın :thumbup: