T-2 Buckeye - Jet Motorlu 3D baskı model yapımı

3 hafta gecikmeyle de olsa maiden uçuşun videosunu yüklemeyi becerebildim :lol::lollol:;D Edit falan da yok ha yanlış anlamayın :laugh:

Buyrun, sıkıcı bir uçuşun kesintisiz işlenmemiş ham hali:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Maşallah abi çok güzel uçuyor kırımsız uçuşlar .

Maşallah abi çok güzel uçuyor kırımsız uçuşlar .

Tebrikler. Maşallah.

Karlı ve soguk bir cumartesi günü keyifle izledim kardeşim, emeklerine sağlık. :thumbup:

Teşekkürler arkadaşlar.

İkinci uçuşun videosunu da bu akşam yüklerim diye umud ediyorum :D

Dün aluminyum-polikarbonat hibrit iniş takımlarıyla Lepistesi uçuşa götürdüm, 3. ve 4. uçuşunu yaptım. Az kalsın 4. uçuş son uçuşu olacaktı modelin.. Ne oldu derseniz, yorgun ve meşgul beynin kararsızlığı ve yavaş kalması sonucunda model yerden yaklaşık 6 metre yukarıda stalla girdi, sağ kanadı üzerine yıkılıp 90 derece yan yatmış haldeyken bilinçaltı devreye girip beynin totosuna bir tekme vurup "çekil kenara hantal herif! çakacaksın modeli!" diyerek kontrolü ele aldı, elevatör ve rudder ile modeli stalldan çıkartıp düz uçuşa getirerek modelin en azından iniş takımları üzerinde yere vurmasını sağladı, o arada ön iniş takımının çatalı kırıldı ama model yeniden uçar hale gelebildiği için geri gelip ana iniş takımları üzerine güvenle indirebildim. Modeli yakından inceleyince hasarın sadece ön dikme ile sınırlı olmadığını gördüm, her iki kanatta da hasar var, iniş takımlarının monte edildiği yerlerde çatlaklar görülüyor, özellikle sağ kanattaki çatlak ve kırıklar hayli düşündürücü. Henüz herşeyi söküp detaylı bir inceleme yapamadım, bu inceleme sonucunda yeni kanat basmak gerekecek mi yoksa mevcutlar tamir edilip uçurulabilir hale gelir mi göreceğiz. Ama buna çok şükür diyorum çünkü modelin o pozisyondan bu kadar hasarla kurtulabilmiş olması bile başlıbaşına şükredilecek bir durum.

Birkaç foto:

Yeni iniş takımları ile pozlar :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kırık burun dikmesi üzerine iniş sonrası hal:

Ve o an!

Ne oldu derseniz, yorgun ve meşgul beynin kararsızlığı ve yavaş kalması sonucunda model yerden yaklaşık 6 metre yukarıda stalla girdi,
Büyük geçmiş olsun kardeşim. :embarras: Allahtan dediğin gibi son dakikada olayı toparlayıp modelde elektronik dahil büyük bir hasar oluşmasını önlemişsin. ? Detaylı hasar tespit raprounu merakla bekliyoruz. ;) En kötü yeniden kanatları basarsın diye düşünüyorum. Ne diyelim buna da şükür.

Büyük geçmiş olsun kardeşim. :embarras: Allahtan dediğin gibi son dakikada olayı toparlayıp modelde elektronik dahil büyük bir hasar oluşmasını önlemişsin. ? Detaylı hasar tespit raprounu merakla bekliyoruz. ;) En kötü yeniden kanatları basarsın diye düşünüyorum. Ne diyelim buna da şükür.

Teşekkürler Adminim, kanatları detaylı bir şekilde inceledim, tamir edilebilir gibi görünüyorlar, yeni kanat basmaya gerek olmayacak görünüşe göre :) haftasonuna kadar kuşu yeniden uçar hale getirebilirim gibi görünüyor.

İkinci uçuşun videosunu da yükledim :) buyrun:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Teşekkürler arkadaşlar :saygilar:

@Deniz Tanrıverdi kesinlikle haklı, tamamen pilot hatası, tipik bir uçak kazası durumunda olduğu gibi "peynirdeki deliklerin aynı hizaya gelmesi" durumu söz konusu ama ana faktörlerin hepsi tamamen pilottan kaynaklı! En başta da "get-there-itis" sendromu var. Vakitli bir zamanda detaylı bir "analiz" ve rapor paylaşacağım :thumbup: