T-2 Buckeye - Jet Motorlu 3D baskı model yapımı

Senin fetiş ayrı bir boyutta ama kalabalık gövdeler için belli bir düzen şart aksi halde kaotik ve hataya açık bir ortam oluyor. Modelin gövdesinde epey bir hacim var ama benim de koymam gereken epey zımbırtı var, powerbox, hava kapanı, yakıt pompası, türbin hub'ı, iniş takımı/fren kontrolörü, ve 3 pil.. DErli toplu bir sistem olmazsa iş kabus haline gelir kesinlikle.

Orjinal tasarımda bir "pil tepsisi" var, iki tane 6S 5000mAh pili taşımak için tasarlanmış ve gövde bölmelerindeki braketlere vidalanıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben bu tepsinin yerine, bağlantı noktaları ve dış hatları aynı olacak şekilde yeni kendi tepsimi tasarlayacağım. Tüm elektro-mekanik ekipman ve kabloları da derleyip toplayacak şekilde yerleşim planlaması yapacağım. Eğer yerim kalırsa Xicoy uçuş bilgisayarı koyma niyetim de var, burunda pitot tüpü koymaya uygun hacim var. O mereti de Me262'de kullanma niyetim vardı, bahaneyle komple sistemi test etmiş olurum diye düşünüyorum.

MT-30 güzel fikirmiş :thumbup: Benim kanatlarım genelde hem flap hem aileronlu olduğu için MPX konektör tercih ediyorum (6 pinli) Ya kanat ya gövde tarafındki konektörü de sabitlemiş oluyorum, senin de söylediğin gibi bağlantıları yapmak ve geri sökmek çok kolay ve güvenilir oluyor. Pillerde de zaten tipik MPX konektör kullanıyorum, onlar da powerboxe giriyorlar. temiz kolay bağlantı :thumbup:

Coklu servolarda MPX daha mantikli haliyle, biraz da zengin isi tabii :p Orjinalde pil tepsisi olmasi harika. Turbinde ana batarya olmayacagindan kolaylikla duzenlemek mumkun olacaktir elektronikleri o tepsi uzerinde. Gidisati takip ediyor olacagim...

Kasırga nedeniyle bir haftalık gecikmeyle de olsa ilinci videomuz yayında :thumbup:
1 haftalık geçikme bile bizi şaşırttı kardeşim. Ben en az 3 hafta normalle dönemezsin diye düşünüyordum ;)

Lepistes balığı tatlı su akvaryumunun serçe kuşu gibidir. Kolay yaşar ve çok çabuk ürer :D Bakalım bizim bu koca lepistes nasıl olacak :D

Bu arada eminim hepimiz jet motorunu daha doğrusu ısısını nasıl izole etmeyi planladığınız merak ediyoruz :) Anlaşılan o ki bu detaylar bundan sonraki ilk videoda olacak :thumbup:

Son düzenleme:
Bu arada eminim hepimiz jet motorunu daha doğrusu ısısını nasıl izole etmeyi planladığınız merak ediyoruz :) Anlaşılan o ki bu detaylar bundan sonraki ilk videoda olacak :thumbup:
Mehmet abi tam üstüne basmış.:lollol: Bana erir gibi geliyor hala ama Evren abi yapıyorsa vardır bir hikmeti diyerek takip ediyorum. Eğer bu ABS içinde jet motoruyla erimezse hayretler içinde kalacağım:lollol:.

Uçağa her ne kadar ilgim olmasada ,böyle yetenekli insanları görmek izlemek çok güzel ,ellerinize sağlık
teşekkürler .:saygilar:

Biraz geciktim kusura bakmayin, çok teşekkür ederim ☺️:saygilar:

Sana tavsiyem; izleme süresini kısa tut! Yoksa beynin uyuşur...

Tecrübe ile konuşuyor gibi bir halin var abi hayırdır :)

Seni atölyede ve atölyeyi de sende gördüğümüze çok sevindik Evren hocam. :)

Maşallah proje de çok güzel ilerliyor. %p

Teşekkürler :thumbup:

1 haftalık geçikme bile bizi şaşırttı kardeşim. Ben en az 3 hafta normalle dönemezsin diye düşünüyordum ;)

Arayı fazla soğutmamak lazım adminim, ayrıca hobimiz bize “gerçek hayatın” zorluklarına yorgunluklarına karşı dayanma gücü veriyor sonuçta :thumbup:

Mehmet abi tam üstüne basmış.:lollol: Bana erir gibi geliyor hala ama Evren abi yapıyorsa vardır bir hikmeti diyerek takip ediyorum. Eğer bu ABS içinde jet motoruyla erimezse hayretler içinde kalacağım:lollol:.

Madem sordunuz, ilk olarak :RCKolik: üyelerine özel gelsin..

Motor montaj sisteminin ilk prototipini tasarlayıp bastım, baskı iki aşamalı oldu, önce kafamdaki sistemi motor montaj kısmı olmadan, sadece modele uyumlu olup olmadığını görmek için bastım. İlk deneme başarısız oldu, yerine tam oturmadı. Tasarımda gerekli değişiklikleri yapıp ikinci denemeyi bastım, bu tam oturdu yerine:

Bu meretle dış ölçüleri ve şekli doğrulayınca da motorun takılması için gereken kısımları da tasarıma ekledim ve bastım.

Tabi bu gördüğünüz PLA ile basılmış deneme amaçlı bir prototip sadece. Amacım ölçüleri kesinleştirmek, motorun monte edilip edilemeyeceğini, yerine sıkı sıkıya oturup oturmadığını vs görmek. Herşeyden emin olunca 3D baskı ile kalıp basıp burda gördüğünüz sistemi kompozit olarak cam elyafı/karbon oalrak üreteceğim. Motor montaj yatakları sert ağaçtan veya kontraplaktan yapılacak, ayrıca bu prototipte olmayan, motor montaj yataklarını öndeki daha geniş kısıma bağlayan yine sert ağaç destekler de olacak. Böylece motorun itiş kuvveti sistemin önüne aktarılıp modele monte edilen kulaklara güvenle taşınmış olacak. Tam motorun üstündeki alana da bir kapak gelecek tabii ki, şu anda bu kapağın boyutları ve geçme sistemini tasarlıyorum, o da tamamlanınca kalıpların tasarımı ve basımı başlayacak.

Bu sistemle, videoda da anlattığım gibi, modele hiçbir kalıcı değişiklik yapmadan motoru takma sökme şansım olacak. Arkadaki boru kısmı gövdedeki yerine kayıp sıkışıyor, modele montaj da ön taraftaki iki "kulak" ileorjinal motor montaj yataklarına vidalanarak yapılacak. Bu kısım zaten yapısal olarak yeterince güçlü, herhangi bir değişiklik gerekmeyecek. Ayrıca bu sistemle motorun ilk testlerini uçağın dışında yapma imkanım da olacak. Motoru monte ettiğim boru sistemini test sehpasına monte edip, motor çalışırken tüpün dışındaki sıcaklıkları ölçerek ABS gövdeye ne kadar sıcaklık iletileceğini görme şansım da olacak. Herşey yolunda giderse de sistem aynen gövdeye monte edilip yer testlerine devam edilecek. :thumbup:

Motor sisteminin govdeye takılıp sökülmesini görmek isterseniz

Adminim, instagram postlarina olan baglantilari artik "medya" olarak yukleyemiyorum, hayirdir yine bende mi bir sorun var?? Antiayfoncular, PC bilgisayarda windowsla da deniyorum olmuyor, yormayin kendinizi :lollol::lollol::lol::lol:

Son düzenleme:
Adminim, instagram postlarina olan baglantilari artik "medya" olarak yukleyemiyorum, hayirdir yine bende mi bir sorun var??
Yok kardeşim :D Bu sefer sorun genel :lollol: Anlaşılan o ki instagram tarafında video linklerinde bir değişiklik olmuş :eek:

Bir araştırayım bakalım bir çözüm bulabilecek miyim ? :saygilar:

Anlaşılan o ki instagram tarafında video linklerinde bir değişiklik olmuş
Evet linklerde garip `"ilaveler" var ama onlari temizleyerek eski usul link yaptigimda bile kabul etmiyor sistem. Bilgisayarda direk adres satirina yapistirarak gittigimde calisiyor ama forum "ben bunu begenmedim" diyor :lollol:

Misal su adres: posta ulasiyor, ama medya oalrak ekleyince asaagidaki uyari cikiyor:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Evet linklerde garip `"ilaveler" var ama onlari temizleyerek eski usul link yaptigimda bile kabul etmiyor sistem. Bilgisayarda direk adres satirina yapistirarak gittigimde calisiyor ama forum "ben bunu begenmedim" diyor :lollol:

Misal su adres: posta ulasiyor, ama medya oalrak ekleyince asaagidaki uyari cikiyor:
Evet aynı yöntemi ben de denedim ve olmadı. Bunun sebebi dediğim gibi instagram tarafındaki değişiklik. Gördüğüm kadarıyla xenforo artık instgram videolarını default olarak desteklemeyecekmiş.

Desteklemek için ayrı bir eklenti kurmak lazım. Onu kurunca sorun çözülüyormuş ama bu ekleneti YouTube … hepsini kendi üzerine çekiyor. İleride eklentiyi kaldırmak zorunda kalırsam normal çalışanlar etkilenir mi emin değilim. Bir şeyi çözerken başımıza daha büyük bir dert alırız diye çekiniyorum :) Neyse en güzeli ben biraz daha araştırıp, Demo ortamında test edeyim.

Eğer eklentimin sonradan sorunlara neden olmayacağından emin olursam, kurarım ve sorunu çözmüş oluruz. Aksi halde bu şekilde devam edeceğiz mecburen ;)

Evet aynı yöntemi ben de denedim ve olmadı. Bunun sebebi dediğim gibi instagram tarafındaki değişiklik. Gördüğüm kadarıyla xenforo artık instgram videolarını default olarak desteklemeyecekmiş.

Desteklemek için ayrı bir eklenti kurmak lazım. Onu kurunca sorun çözülüyormuş ama bu ekleneti YouTube … hepsini kendi üzerine çekiyor. İleride eklentiyi kaldırmak zorunda kalırsam normal çalışanlar etkilenir mi emin değilim. Bir şeyi çözerken başımıza daha büyük bir dert alırız diye çekiniyorum :) Neyse en güzeli ben biraz daha araştırıp, Demo ortamında test edeyim.

Eğer eklentimin sonradan sorunlara neden olmayacağından emin olursam, kurarım ve sorunu çözmüş oluruz. Aksi halde bu şekilde devam edeceğiz mecburen ;)

Aman abi bu ne işmiş böyle, boşver vazgeçtim uğraşmayın zaten bir dolu işiniz var, ben linki normal bir şekilde eklerim üzerine de tıklayınız yazarım, isteyen tıklar isteyen tıklamaz olur biter :) bunlarla uğraşacak vaktiniz varsa gidin üç beş sorti heli uçurun onun yerine :thumbup: