Trex 150 DFC Elavator Problemi

Safak ALTINTAS

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar yaklaşık 10 gündür Trex 150 DFC 450 DFC ve Align T6 kumanda manuellerini okuyorum ve 150 modeli için tüm kumanda ve servo ayarlarını yaptım. Tüm EPA, EXPO, I-TH vs vs bilgileri manueldeki şekilde kumandaya girdim. Modelin servo center ayarlarını 90 derece olacak şekilde ayarladım, pallerin hover konumu 0 derece.
Fakat helikopter kalktıktan sonra hızla ileri ya da geri tarafa gidiyor. Ters yönde elavator verip durumu kurtarıyorum ama 2-3 saniye sonra tekrar kaçmaya başlıyor. Helikopteri elimde çalıştırdım ve şunu farkettim ; elavator kendiliğinden yavaş yavaş negatif veriyor. Ben pozitif verip düzeltiyorum fakat gene negatife çekiyor. Sizce nedir problem ? Nerede hata yapıyorum ? Forumda araştırma yaptım ama bilgi edinenedim, affınıza sığınarak destek istiyorum.
Videonun sonunda elavator servonun yavaş yavaş negatif verdiğini göstermeye çalıştım ;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumandanın elevatör trimi sıfır konumunda mı. Benim aklıma ilk gelen bu

6 kanallı bir helikopter elde çalıştırıldığında ne yapacağı belli olmaz, size şunları öneririm düz bir zeminde pili takın kalibrasyon için iyi olabilir, birde çalışmıyorken hold çekili iken masanın üzerine bırakın durduğu yerde yapıyormu bir kontrol edin.

Cahit Kaş' Alıntı:
Kumandanın elevatör trimi sıfır konumunda mı. Benim aklıma ilk gelen bu
Kumandanın elavator trimi sıfır

Mustafa Çoban.' Alıntı:
6 kanallı bir helikopter elde çalıştırıldığında ne yapacağı belli olmaz, size şunları öneririm düz bir zeminde pili takın kalibrasyon için iyi olabilir, birde çalışmıyorken hold çekili iken masanın üzerine bırakın durduğu yerde yapıyormu bir kontrol edin.
Thorottle vermiyorken sorun yok nerede bırakırsan orda kalıyor. Hatta şunu da farkettim belli bir throotle seviyesinden sonra problem olmaya başlıyor. Düşük pal devrinde olmuyor.

Sanırım sorumun cevabını buldum. Swashplate paralellik ayarı yapmadım ben ;D

Mehmet abi aşağıdaki konuda benim problemi aynen anlatmış, sağolsun. Bence bu yüzden kaynaklanıyor.

İnşallah sorun çözülür Şafak, iyi haberi bekliyoruz. ;)

İlk mesajında herşeyi ayarladım falan deyince aklıma trim gelmişti. Umarım sorun çözülür.

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Sanırım sorumun cevabını buldum. Swashplate paralellik ayarı yapmadım ben ;D

Mehmet abi aşağıdaki konuda benim problemi aynen anlatmış, sağolsun. Bence bu yüzden kaynaklanıyor.

Ben pek bundan olacağını düşünmüyorum ama inşallah çözümü budur ??

Benim tahminim üzerindeki FBL ünite ayarı ile ilgili bir durum. FBL ayarlarken manual söylenenleri birebir uyguladın değil mi ?? Sayfa-16 ve sonrası

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ben pek bundan olacağını düşünmüyorum ama inşallah çözümü budur ??

Benim tahminim üzerindeki FBL ünite ayarı ile ilgili bir durum. FBL ayarlarken manual söylenenleri birebir uyguladın değil mi ?? Sayfa-16 ve sonrası

Evet sayfa 16 ve sonrasını birebir aynen girdim tek tek. Roll rate ve gain de ayarlı. Servolarda manueldeki gibi merkezi sıfırlı.
Ama tabi servoları ayarlerken swashplate leveler fln kullanmadım.

Mehmet abi ne güzel sevinmiştim şimdi gene endişe kapladı içimi ya olmazsa diye :rolleyes:

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Evet sayfa 16 ve sonrasını birebir aynen girdim tek tek. Roll rate ve gain de ayarlı. Servolarda manueldeki gibi merkezi sıfırlı.
Ama tabi servoları ayarlerken swashplate leveler fln kullanmadım.

Mehmet abi ne güzel sevinmiştim şimdi gene endişe kapladı içimi ya olmazsa diye :rolleyes:
Neyse bir dene bakalım, ben de emin olamadım zaten ;)

Arkadaşlar manueli tekrardan yavaş yavaş gözden geçirdim ve şunu farkettim. Elavator merkez ayarını yaparken (paller 0 derece) throutle stick ortada olmalı diyor. Ben aşağıdaki iken yaptım bunu sanırım. Bu olabilir mi acaba benim problem ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Arkadaşlar manueli tekrardan yavaş yavaş gözden geçirdim ve şunu farkettim. Elavator merkez ayarını yaparken (paller 0 derece) throutle stick ortada olmalı diyor. Ben aşağıdaki iken yaptım bunu sanırım. Bu olabilir mi acaba benim problem ?
Olabilir, deneyip emin olmak lazım Şafak

Akşam ilk iş yeniden yapacağım ayarları. Olmadı swasplate leveler gelene kadar bekleyeceğim bikaç gün artık. :(
O da olmazsa Eskişehir buluşmasına ne kaldı şurda, elbet çözecek üstadlar vardır :thumbup:

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Akşam ilk iş yeniden yapacağım ayarları. Olmadı swasplate leveler gelene kadar bekleyeceğim bikaç gün artık. :(
O da olmazsa Eskişehir buluşmasına ne kaldı şurda, elbet çözecek üstadlar vardır :thumbup:
Şafak bende Mehmet abi gibi düşünüyorum leveler ayarından kaynaklanması düşük bir ihtimal, diğer tespitin daha olası gibi.

Sen leveler ayarı yap tabi bir zararı olmaz. :laugh:

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:

Şafak swasplate leveler yoksa şöyle bir yöntemle de yapabilirsin.
Ben hiç leveler kullanmadım bu zamana kadar.
Hep iğneyle yaparım felaket ince ayar yapar kendileri :thumbup:

Rotoru sökme derdi de yok bir dene istersen ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol