Tüm Aliexpress ve Alibaba paketlerine vergi mi geliyor ?

Yanlış vergi politikalarından şikayet eden ben değilim hocam arkadaş dile getirmiş bende önerilerini sord

Savaş hocam 3% kesilsin diye birşey talep eden gördünüz mü ? 60-70% sizce yüksek değilse ne kadar objektif olduğunuzu gözden geçirin,
Dünyadaki adil vergi sistemi örneklerini google 'dan bulabilirsiniz, zira benim önerilerim değil, vergi uzmanlarının önerileri daha değerli olur bu konuda.
Sonuç olarak bu konuya bu son mesajım. Ancak lütfen ülkemiz şartlarında belli imkanlarla hobisine, kendi gelişimine binbir fedakarlık yapan insanlar bir sıkıntılarını dile getirirken ayıplarcasına "bu konuların burada konuşulması bile yanlış" şeklinde itham edici ifadeler kullanmaktan kaçınınız.

Ancak lütfen ülkemiz şartlarında belli imkanlarla hobisine, kendi gelişimine binbir fedakarlık yapan insanlar bir sıkıntılarını dile getirirken ayıplarcasına "bu konuların burada konuşulması bile yanlış" şeklinde itham edici ifadeler kullanmaktan kaçınınız.
İşte tam da demek istediğimiz buydu, klavyene sağlık Kağan %p

Bu gümrük meselesi maalesef ülkemizde son yıllarda yükselen robotik eğitimlerini, kodlama eğitimlerini, elektronik ve RC hobi alanlarını olumsuz olarak etkileyecektir.
Birçok buluşlar başta hobi ve merak olarak başlamış sonrada sanayiye aksetmiştir. Düşünün Wright kardeşler, Google, HP, Apple ve başka sayabileceğimiz birçok buluş, hepsi birer merak ve amatör araştırmalardan doğarak garajlardan doğarak dev birer firma haline gelmişlerdir.
Almanların mühendis beyin olarak adlandırılması 1800 lü yıllarda Märklin oyuncaklarından, daha sonra ise hepimizin bildiği Lego’dan başlayarak Lego Technik, Fischer Technik gibi oyuncaklardan hem dev bir endüstri gelişmiş, hem de çocuklarını bu oyuncaklar sayesinde birer mekanikçi olarak yetiştirmişlerdir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ancak kısaca bir eğitimci olarak mekanikteki başarılarını bunlara bağlıyorum.
Bizim ülkede de hobi faaliyetleri geliştikçe er geç bu yöndeki ihtiyaçlar dikkat çekecek ve üretiminde bulunulacaktır elbette. Belki de önemli buluşlar da yapılacak. Ancak maalesef böyle kararlar ülkemizde zaten kıt kanaat geçinen insanlar için bu faaliyetler lüks olarak, yetişkin insan ve zenginlerin oyuncakları olarak görülmekten öteye gidemeyecektir. Ve yine kendi kendimize “alem ay'a bizse yaya” söyleminden ileri gidemeyeceğiz.
Saygılarımla.

Ufak bir DGS şanzıman örneği:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
İyi forumlar. Ürünleri sipariş vereli 20 günden fazla oldu. 2.resimde ki paket biraz geç kargolandı. Ancak ikisinde de durum aşağıda görüldüğü gibi. Daha önce hiç böyle bir gecikme yaşamamıştım. En son işlemi 8 Mart olan paketin tutarı 21 TL. Yani vergi uygulanacağını sanmıyorum. Bu durum normal mi ? Daha ne kadar beklemem lazım ?
Vergisi neyse vermeye razıyım, neresi ile iletişime geçmeliyim ?
Teşekkürler

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İyi forumlar. Ürünleri sipariş vereli 20 günden fazla oldu. 2.resimde ki paket biraz geç kargolandı. Ancak ikisinde de durum aşağıda görüldüğü gibi. Daha önce hiç böyle bir gecikme yaşamamıştım. En son işlemi 8 Mart olan paketin tutarı 21 TL. Yani vergi uygulanacağını sanmıyorum. Bu durum normal mi ? Daha ne kadar beklemem lazım ?
Vergisi neyse vermeye razıyım, neresi ile iletişime geçmeliyim ?
Teşekkürler
Ürünler daha Türkiye ye girmemiş girdiğinde vergi vereceğin yeri görebilirsin.