Yaptigim ucak ilk kalkis denemesinde kirima ugradi!

Nasıl yani? Ne gibi bir sorun olabilir.
Beni aydınlatırsanız sevinirim
18 yıldır elektrikli modellerle uçuyorum.
5 yıl çok rotorlu, dolayısıyla otopilotlu zamazingolarla uççtum.
Hala bir uçağa otopilot takıp kullanmayı rover ve boat sonrası düşünüyorum.
Kalkıp daha ilk modelde otopilot. Pes doğrusu.
Şu ana kadar yapılan yorumların hepsi boşunaymış.

18 yıldır elektrikli modellerle uçuyorum.
5 yıl çok rotorlu, dolayısıyla otopilotlu zamazingolarla uççtum.
Hala bir uçağa otopilot takıp kullanmayı rover ve boat sonrası düşünüyorum.
Kalkıp daha ilk modelde otopilot. Pes doğrusu.
Şu ana kadar yapılan yorumların hepsi boşunaymış.
Pekala, anlaşıldı.

Otopilotun otopilot olarak çalışabilmesi için önce ne yapması gerektiğini öğrenmesini lazım. Ona öğretmek için cihazın nasıl çalıştığın bilmek lazım. Hangi ayarın nasıl olması gerektiğini öğretmek lazım.
Bunun için de uçak uçurmayı bilmek lazım.

Otopilotun otopilot olarak çalışabilmesi için önce ne yapması gerektiğini öğrenmesini lazım. Ona öğretmek için cihazın nasıl çalıştığın bilmek lazım. Hangi ayarın nasıl olması gerektiğini öğretmek lazım.
Bunun için de uçak uçurmayı bilmek lazım.
Ee canım o zaman ne anlamı kaldı otopilotun, her bi şeyi ben öğreteceksem. :lollol:

Yaklasik bir ay once bir sabit kanatli hava araci yapmaya karar verdim, arastirmalarim sonucunda bana en uygun mini talon modeli geldi. ama fiyati yuksek oldugu icin bir klonunu yapmaya karar verdim. ucagi mavi straforu sicak tel ile keserek yaptim, zimparalayip tamir bandi ile kapladim. Kullandigim motorlar sunnysky x2212, 1045 pervane, 6000 mah 3s, yaklasik 1,5 kilo agirliginda bir ucak oldu. bugun ise ilk ucus denemesini yaptik ama husranla sonuclandi. videosu asagida, acaba sorun ne olabilir?
Video Linki:
Geçmiş olsun,
uçağı atarken denge noktasından tutup öyle atmak lazım, arkadan ittirince burnunu dikmiş gibi geldi bana,
elektrik motorundan çok anlamam, ama güç/ağırlık oranına da dikkat etmek lazım. tabi kanadın düzgün/dengeli kesildiğini, kalkıştan önce gerekli denge kontrollerinin yapıldığını farz ediyorum.

Geçmiş olsun,
uçağı atarken denge noktasından tutup öyle atmak lazım, arkadan ittirince burnunu dikmiş gibi geldi bana,
elektrik motorundan çok anlamam, ama güç/ağırlık oranına da dikkat etmek lazım. tabi kanadın düzgün/dengeli kesildiğini, kalkıştan önce gerekli denge kontrollerinin yapıldığını farz ediyorum.
:saygilar:Öyle bir kural olduğunu bilmiyordum."uçağı atarken denge noktasından tutup öyle atmak lazım" demişşiniz de...

Eminmisiniz? Ben pek kurala uymam da. Pervanenin bana zarar vermeyecek yerinden modeli tutarım.
Örn; linkteki gibi... 23-24-25. saniyeler.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok özür dilerim , ilk iki sayfayı okudum ama bu sayfanın tamamını okumadan yazma ihtiyacı duydum çünkü videoyu izlediğimden beri gülmekten kendimi tutamıyorum . Hava aracınızın ağırlığı çok fazla . Elden atılan hava araçları için atan kişi kendine ivme kazandırmaz . Yapacağı şey ikinci adımda elinden olabildiğinca doğru açıyla fırlatmak .
Sizde , atan arkadaş az daha zorlasa 100m 9.90sn yapcakmış ?
Mutlaka bir sürü arkadaş bilgi vermiştir ama şunu unutmayın . Burdaki bilgilerin haricinde youtube üzerinde ilk defa bir hava aracı yapan yüzlerce insan var . İzleyin ve onların " İlk " dediği her tecrübesini siz kendi ilklerinizle karşılaştırın . Tabi eğer bu hobide bşe yer edinmek istiyorsanız .
Denge ilgili @Mehmet Sarıkaya'nın yazdığı doğrudur . Sadece acemi biri ile alışkanlık edinmiş bir atıcı arasında "atan kişi acemi ise çoo dikkatli olmalı " kuralı hatırlatılma

muhakkak,
emniyeti göz ardı etmemek lazım, pervaneye dikkat etmeli.
çekiş güçlüyse yeterince (videodaki gibi) atmaya gerek yok, bırakmak yeterli

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
:saygilar:Öyle bir kural olduğunu bilmiyordum."uçağı atarken denge noktasından tutup öyle atmak lazım" demişşiniz de...

Eminmisiniz? Ben pek kurala uymam da. Pervanenin bana zarar vermeyecek yerinden modeli tutarım.
Aslında bizim 2m planörlerde bungee kancasını ağırlık merkezi hizasının biraz gerisine alınca çok daha güzel çıkış yapılıyor. :D