2020 yılı için 3D printer seçimi yardım

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar , kusura bakmayın , biraz acemi başlığı gibi oldu ama , bir işi yapmadan önce bin kişiye danış , bir kere yap felsefesi genlerimize işlediği için , ben yine de bir danışayım , bilgi sahibi olan arkadaşların hem bilgisinden istifade edelim , hem de mevcut bilgileri bir güncelleyelim istedim.:D
Evet , hayat yine hızlı bir şekilde akıyor , ömür elimizden kayıp gidiyor , gerek ekonomik şartlar , gerek gündelik yaşam şartlarının değişkenliği , beni epey yorsa da , hep hayalini kurup ertelemek zorunda kaldığım bazı şeylerin en azından birkaçına ulaşmak istediğimi hatırlayıp , ciddi ciddi bir 3D Printer almayı düşünür oldum. Bu yıl kendime bir printer hediye etmek istiyorum :evil:
Öncelikle ne kadar gerekli , beni ne açıdan tamamlar onu bilmiyorum , aslında bana ekonomik olarak zerre katkısı olmayacağı , hatta zaten daralmış bütçemin daha da zora gireceği kesin bir gerçek ama , hem kendim oynayıp , hem evlatlara da program kullanma ve tasarım becerilerini geliştirmesi açısından , azcık da olsa faydalı olacağını düşündüm.Düşünürken de kendimi şöyle kandırdım , kimi evine yeni bir TV almak ister, kimi güzel bir telefon almak ister , ben de bunu istiyorum ne olacak ki dedim ;D
Araştırdım , okudum , izledim , dinledim , kafam iyice çorba oldu .Yok filament seçeni, auto level yapanı, yapmayanı, enerji kesintisinde kaldığı yerde kalanı, kalmayıp devam edeni , titreyeni, titremeyeni, seslisi , sessizi , yok fanı öteni yok ötmeyeni falan derken anlayacağınız epey bi uçtum :lollol:
Tabii ki profesyonel bir cihaz alamam, fiyatlar malum , bu işler ilk çıkmaya başladığında bildiğim tek model vardı o da prusa i3. Ancak zaman öyle hızlı ve teknoloji o denli gidiyor ki , neler çıkmış neler , ağzım açık kaldı :eek::laugh:
Neyse , hadi azcık tartışalım , ustalar , ilgilenenler birşeyler yazsın vakit bulursa, ben onca okumadan sonra şöyle bir cihazda karar kıldım , admin izin verirse marka da veririz , reklam derdi değil de malum 9-1-1 tecrübesi :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da videosu , nasıl alet :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
@Hakan Ülgenalp sovol sv01 i bir bak derim . Hatta 3d printer kullanan arkadaşlarda bununla ilgili bilgilerini paylaşsınlar mümkünse . Bende 4-5 aydır araştırıyorum ve %60 sovol üzerinde yoğunlaştım .

• Sevdim
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
yaz aylarinda ender 3 modelini aldim , daha once hic kullanmamis hatta canli canli gormemistim bile , benim yaziciyi almadan once hayal ettigim aslinda komple ucak basmakti kafamda bilgisayardan atarim dosyasini 1 saate alttan koca bi ucak cikar diye dusunuyordum , yazici gelip kurulumunu yaptim hafizasinda yuklu gelen stl dosyasini sectim ve beklemeye basladim 1 saat oldu yok 2 saat oldu yok avuc kadar figuru tam 3 kusur saatte basmisti , ve anladimki bununla ucak yapilmaz .
ilk baslarda cokca hatalar yaptim , bir suru filament heba oldu , gerekli gereksiz ne varsa yazdiriyordum vazolar figurler vs .
ancak simdi sadece gerekli seylere filament harciyorum bu sekilde kullandigimda oldukca ise yarayan bir cihaz .
cihaz seçimine gelince son zamanlarin en populer cihazlarindan ender serisi yazicilar .
ben en uygun fiyatli olani ender 3 aldim , 200tl daha pahali olan ender 3pro vardi ama aradaki farklari gerekli gormedim keske bir ust kodelini alsamda demedim .
resmini attiginiz cr10 modeli baski alani buyuk olan bir yazici diger farklarindan bilgim yok ama baski alani ilk baslarda cok takildigim bir konuydu ancak el kadar bir baskinin saatler surdugunu gordukten sonra ve cihazi kullandikca daha buyuk baski alaninin benim icin gerekli olmadigi anladim , bu yuzden tercih ederken baski alani mevzusunu son siraya koyun.
cok buyuk baskilar her zaman problemdir elektrik gider , filament dolasir nozul tikanir vs.

maddi durum el veriyorsa tabiki en iyisini en pahalisini alin derim , ancak hobi olarak ugras verilecek bir seye cok para baglamamak gerek .
8 saatlik bir baski ?

@Hakan Ülgenalp sovol sv01 i bir bak derim . Hatta 3d printer kullanan arkadaşlarda bununla ilgili bilgilerini paylaşsınlar mümkünse . Bende 4-5 aydır araştırıyorum ve %60 sovol üzerinde yoğunlaştım .
o yaziciyi yakindan gordum , cekya uretimi gayet kaliteli bir cihaz , ayrica turkiye ye direk gonderim yapiyorlar

• Beğen
...
Evet , hayat yine hızlı bir şekilde akıyor , ömür elimizden kayıp gidiyor , gerek ekonomik şartlar , gerek gündelik yaşam şartlarının değişkenliği , beni epey yorsa da , hep hayalini kurup ertelemek zorunda kaldığım bazı şeylerin en azından birkaçına ulaşmak istediğimi hatırlayıp , ciddi ciddi bir 3D Printer almayı düşünür oldum. Bu yıl kendime bir printer hediye etmek istiyorum :evil:
Öncelikle ne kadar gerekli , beni ne açıdan tamamlar onu bilmiyorum , aslında bana ekonomik olarak zerre katkısı olmayacağı , hatta zaten daralmış bütçemin daha da zora gireceği kesin bir gerçek ama , hem kendim oynayıp , hem evlatlara da program kullanma ve tasarım becerilerini geliştirmesi açısından , azcık da olsa faydalı olacağını düşündüm.Düşünürken de kendimi şöyle kandırdım , kimi evine yeni bir TV almak ister, kimi güzel bir telefon almak ister , ben de bunu istiyorum ne olacak ki dedim ;D
...

Hakan, yazıcı hakkından zerre kadar fikrim yok! Ama, diğerlerine yüzde yüz katılıyorum. İnsan eli ayağı tutarken bazı şeylere mütevazi de olsa maddi manevi kaynak ayırabilmeli, ileride yaparım diye ertelememeli.

Evet, şimdiden deneyimi olan , bilgisi olan arkadaşlar güzel şeyler yazmışlar :saygilar:, @Burak Ağcayazı yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum,ne kadar büyürse, sorunları da doğru orantılı olarak büyüyor sanki, Ender makinalardan çoğunluk kullanıcı kitle memnun, fiyat performans olarak da gerçekten iyi cihazlara benziyorlar.
@Özgür Öztürk , bahsettiğin cihazı incelemedim , ama söz bakacağım, fiyatının makul olması da önemli , tuzlu ise ultimakerler zaten yerinde duruyor :D
Ben scale heli ile ilgilendiğim için baskı alanı biraz daha geniş olanları daha çok işime yarayabilir diye düşünmüştüm , ama bu fikir saplantı değil , elbette parçalı olarak küçük tabladan da üretim olur , zaten biraz da at sahibine göre kişner öyle değil mi @Özgür Evren Varol :D
Bakalım konu daha nasıl devam edecek , şimdiden güzel birşeyler öğrendik bile.
Çekinmeyin arkadaşlar , bastığınız objeleri , yaşadığınız sorunları , şurası da şöyle olsaymış dediğiniz, keşke şunu da yapsalarmış dediğiniz her şeyi rahatlıkla yazabilirsiniz , konu benden çok zaten siz tecrübeli arkadaşların konusu....Cevap yazan arkadaşlarıma teşekkür ederim , devamını da bekliyorum @Emre Kaman ve @Mustafa ÇOBAN kardeşlerim , sizden de bir iki satır güzel olacak :D:saygilar:

Son düzenleme:
Hakan, yazıcı hakkından zerre kadar fikrim yok! Ama, diğerlerine yüzde yüz katılıyorum. İnsan eli ayağı tutarken bazı şeylere mütevazi de olsa maddi manevi kaynak ayırabilmeli, ileride yaparım diye ertelememeli.
Değil mi ya Ömer abi , kaç günümüz kaldı ki yaşayacağımızı bile bilemeden.....günü bırak an'ın kıymetini bilmek lazım

Abicim ben de bir seyler soylemek isterdim, ama ben bu konuda 2018’de kaldim, 2019 komple yok bende ? Gecen yil ofisi tasirken kaldirdigim yaziciyi, hala geri indirmis degilim. Bu arada hem yazilim, hem donanim kisimlarinda bircok yenilikler oldugundan eminim, ama hicbirine hakim degilim. 2019 is anlaminda yogun ve sıkıntılı gecti. Ufak bir atolye fikri vardi, yazici da oraya kurulacakti, ancak o da bir turlu gerceklesemedi, hatta saniyorum yalan oldu.

Senin vasitanla ben de bu konudan bir seyler yakalarim, yeni bir seyler ogrenirim diye bekliyorum anlayacagin ?

Ben de ömer abimize aynen katılıyorum Hakan'ım. Konu hakkında teknik bilgim olmasa da ben de merakla takipteyim.

Her ne kadar ne alacağımız henüz belli olmasa da, şimdiden hayırlı olsun kardeşim. Eminin sen onun da hakkını vere vere, en efektif şekilde kullanırsın :thumbup:

@Hakan Ülgenalp bu sovol dediğim 300 $ civarı . Creality versiyonu bir cihaz . Amazonda 299$ ve tabi gümrük falan filan . Daha pahalı modellere ben şahsen hiç bakmadım . Benim için en önemlisi seninde ismini yazdığın arkadaşların direk fikirleri .

Senin vasitanla ben de bu konudan bir seyler yakalarim, yeni bir seyler ogrenirim diye bekliyorum anlayacagin ?
Eyvahhh umduğumuz dağlara kar yağmaya başlamış ....

Merhaba,
3d yazıcı kullanan biri olarak bende bir kaç yorum eklemek isterim. Şimdi bu işten para kazanmayacaksak jan jan için fazla para vermeye gerek yok amaç sadece hobi amaçlı ise aşağıdaki yazıcıyı iki seneden fazla bir süredir kullanmaktayım orjinalinde olmayan auto bed level, nozul temizleme, marlin yazılımına yükseltme, raspberrypi entegre ederek uzaktan yönetme gibi özellikleri sonradan kendim ekledim sonuçta bunlar açık kaynak ürünler yazılım donanım sonradan istenildiği gibi değiştirlir. Tek nozul olan bir yazıcıyı sonradan çift nozula çevirebilirsiniz veya nozulu söküp yerine lazer takıp kesme ve oyma yapabilirsiniz vb gibi, tabi bu tür işlerle uğraşmayı seviyor ve ilgi duyuyorsanız.

Ben de ömer abimize aynen katılıyorum Hakan'ım. Konu hakkında teknik bilgim olmasa da ben de merakla takipteyim.

Her ne kadar ne alacağımız henüz belli olmasa da, şimdiden hayırlı olsun kardeşim. Eminin sen onun da hakkını vere vere, en efektif şekilde kullanırsın :thumbup:
Henüz kullanım hakkında bir tecrübem olmasa da , hakkını vermeye çalışırım Mehmed'im :D
Nerden başlarız önce deneme amaçlı bir satranç taşı falan basarız, ardından 700 sınıf bir Airwolffff , nasıl ? ;D

Herkese selamlar

2 ay önce Türkiye'den yurt dışı fiyatı ile çok fark olmadığı için ve gümrükteki sıkıntılarda herkezce malum olduğu üzere Ender Pro aldım. Kurulumu ve level edilmesi gibi 3d printer'ı kit olarak aldığınızda yapmanız kısımlar yönünden ve kullanım yönünden sahiden çok kullanışlı bir printer. Tek yaşadığım sıkıntı içinden çıkar micro SD kart okuyucu ve mikro Sd kartdaki yazılımın kurulumunda oldu. Onuda başka bir 3rd party yazılım ile halledip çok az miktarda içinden çıkan filament ile bir iki ufak baskı aldım. Baskı kalitesi hiçte kötü değil. İşte Sharebot, Zoltrax gibi daha pahalı yazıcılarıda kullanan biri olarak bence hobi amaçlı saiden çok güzel ve yeterli bir printer. Benide biraz bu 3d printer işinde sükutu hayale uğratan şey basım hızı oldu. Sahiden printerlar henüz epey yavaş. Baskı kalitesi iyi olsun istediğinizde yapılan ayarlarla çıkan basım süreleri epey uzun. Neyse anlayacağınız çok büyük parçalarıda bölerek aseton veya sağlam yapıştırıcılar ile yapıştırarak çıktı almak mümkün olduğundan çok büyükde yer kaplamasın derseniz evde Ender 3 pro sahiden fiyat performans olarak epey yeterli gözüküyor bence.

Saygılar;

Yerli pek çok kaliteli cihaz mevcutken, neden ithal ürünlere bakiyorsunuz ki? 3D Printer rocket teknolojisi degil, gayet basit bir cihaz, TR'de de gayet kaliteli yapanlar vardir eminim.

• Beğen