Arduino ile akıllı kill switch yapalım...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi hazir olan paketi gormemiz mumkin mu acaba ?

Görelim bakalım...

İki uçta birer plaket bastım(biri V0.3 diğeri V0.4). Kestikten sonra ortadaki bölüm yine kullanılacak. İsraf yok! :p :D

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001_002.jpg
    pic0001_002.jpg
    45.1 KB · Görülme: 114

Bugün prototip devre uçak üzerinde kendini kanıtladı. Epey bir sorti sorunsuz uçtu. Baskılı devreler delinip lehimlenmeye uygun artık.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bugün prototip devre uçak üzerinde kendini kanıtladı. Epey bir sorti sorunsuz uçtu. Baskılı devreler delinip lehimlenmeye uygun artık.

Oooo, demek denemeler de tamam! Artık seri imalat aşamasına geldi demek ki! :thumbup:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Super haber :halay: :yuppi: sormamda bir sakinca yoksa, kac siparis aldin abi :D

Tabii bunlar ticari sır. :) Aslında fiyat belirlemediğim için henüz sipariş almıyorum. :) Kendimi piyasada nereye konumlandıracağıma karar veremedim. Yani diyorum ki PowerBox'tan aşağı olmamalı. :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tabii bunlar ticari sır. :) Aslında fiyat belirlemediğim için henüz sipariş almıyorum. :) Kendimi piyasada nereye konumlandıracağıma karar veremedim. Yani diyorum ki PowerBox'tan aşağı olmamalı. :D
Kesinlikle Abi. Netice de eksigi yok fazlasi var :thumbup:

Bu da uzun testlerden geçerek hazırlanan Power MOSFET ve Arduino Nano tabanlı retract kontrol devresi. Artık ciddi derecede olgunlaştı.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    104.4 KB · Görülme: 76

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu da uzun testlerden geçerek hazırlanan Power MOSFET ve Arduino Nano tabanlı retract kontrol devresi. Artık ciddi derecede olgunlaştı.
Çalışmasını ve uygulamasını 4 gözle beklediğim sistem :thumbup:

Bu işte en kolayı kod yazmak. Sonra ekranda baskılı devre tasarlamak. Sonra PNP kağıdına basmak ve ütülemek. Giderek işler zorlaşıyor. Kaliteli asit ve perhidrol ile zor olan eritme kısmı acayip kolaylaştı. Ama plaket delmek... Aman Allah'ım! Bu akşam güç bela plaketleri deldim. Sabır işi! Sonra kill switch plaketini ele alıp elemanları lehimledim. Test ettim. Bence çok güzel oldu. :)

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

[attachimg=4]

[attachimg=5]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    85.5 KB · Görülme: 63
  • pic0004.jpg
    pic0004.jpg
    76.9 KB · Görülme: 60
  • pic0005.jpg
    pic0005.jpg
    89.5 KB · Görülme: 60
  • pic0008.jpg
    pic0008.jpg
    81.5 KB · Görülme: 61
  • pic0009.jpg
    pic0009.jpg
    71.8 KB · Görülme: 61

Şimdi projenin sondan bir önceki aşamasına geldik. Digispark ya da Arduino kart kullanmadan, sadece ATTINY85 işlemci ile daha kompakt bir alet yapacağız. ATTINY85 işlemcisini ayrıca programlayıp devreye takacağız. Şu anki plaket 4 cm x 2 cm boyutlarında. Projenin son aşamasında SMD teknolojisi kullanılarak boyut iyice küçültülecek.

[attachimg=1]

Dünkü plaket uygulamasında bir şeyi farkettim. Kablo bağlantıları için yer hazırlayıp kabloyu üstten takıp lehimleyince kablo plaket hizasında 90 derece açı ile katlanmak zorunda kalıyor. Bu da uzun dönemde risk oluşturabilir. Özellikle benzinli motor titreşimi düşünülürse. Bu nedenle bu plaketin kablo bağlantılarını "pad" şeklinde hazırlayıp kabloları alttan lehimleyeceğim.

Ekli dosyalar

• Kill Switch Attiny85.jpg
    Kill Switch Attiny85.jpg
    114 KB · Görülme: 38

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi projenin sondan bir önceki aşamasına geldik. Digispark ya da Arduino kart kullanmadan, sadece ATTINY85 işlemci ile daha kompakt bir alet yapacağız. ATTINY85 işlemcisini ayrıca programlayıp devreye takacağız. Şu anki plaket 4 cm x 2 cm boyutlarında. Projenin son aşamasında SMD teknolojisi kullanılarak boyut iyice küçültülecek.
Peki abi neden Arduino yerine ATTINY85 kullanacağız ? Büyüklük ve maliyet açısından mı ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Peki abi neden Arduino yerine ATTINY85 kullanacağız ? Büyüklük ve maliyet açısından mı ??

İki plaket sırt sırta olmayacak. Daha küçük boyutta aynı işlevi elde edebileceğiz. Maliyet Türkiye koşullarında pek farklı olmuyor aslında. Şimdi baktım. Direnc.net'te ATTINY85 USD 3.15 + KDV. 9.5 TL gibi bir fiyatı var. Banggood'dan Digispark kartı alsak tanesi USD 3.15, onlu paketi USD 27.40. Yine de bence oluşacak kompakt yapı için değer. Bir de şu an elimde biriken kullanılabilir haldeki kill switchler beni senelerce idare eder aslında ama önemli olan yeni şeyler öğrenmek ve uygulamak. Kısaca Ar Ge yapıyoruz burada. :D :p

Ek: Banggood'da Attiny85 onlu paket halinde USD 12.15. Yani tanesi 1.215 dolara geliyor.

Sümer Yamaner' Alıntı:
...... ama önemli olan yeni şeyler öğrenmek ve uygulamak. Kısaca Ar Ge yapıyoruz burada. :D :p
İşte olay budur :thumbup: :bravo: :halay:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Süpersin abi azmin elinden kurtuluş olmadığının canlı kanıtı oldu.Ellerine sağlık[emoji122] [emoji122] [emoji122]